MS´in IE için yayınladığı yama çalışmıyor

0
julyano
Güvenlik uzmanlarının açıklamalarına göre Internet Explorer´daki bir açığı kapatmak için Microsoft´un yayınladığı yama çalışmıyor.

"Nesne tipi" açığı eEye Digital tarafından 4 ay önce bulunan ve duyurulan açık için yamayı Microsoft 20 Ağustos tarihinde yayınlamış 28 Ağustos tarihinde ise hata yaptıklarını açıklayıp bir defa daha yayınlamıştı. Fakat güvenlik uzmanlarına göre Microsoft'un yayınladığı yamaların hiçbiri çalışmıyor.
Zayıflık MS Internet Explorer ile açılan herhangi bir HTML sayfasında kötü niyetli bir kodun kolayca çalıştırılabilmesine yol açıyor. Bu zayıflıktan yararlanmak isteyen kişi herhangibir kod bilgisi olmaksızın kolayca yararlanabiliyor. Zayıflıktan yararlanmak bu kadar kolay olduğu için önemi ve ciddiyetide artıyor.

eEye Digital, Microsoft'un güvenlik konusuna çok önem verdiğini fakat bu tür ciddi bir açığı kapatmak için 4 ay gibi bir sürenin çok uzun olduğunu söylüyor. Ayrıca eEye Digital, yayınlanan yama ile açık kapatılamıyor oluşundan ötürü Microsoft´ta çalışan mühendislerin yetersizliğinden olduğunu düşündüklerini ekliyor.

http://www.netkonomi.com/index.php?option=news&task=viewarticle&sid=328

Görüşler

0
FZ
Window kullanan ve düzenli update yapmayanların dikkatine: Blaster´dan çok daha tehlikeli programların geliştirilebilmesine izin veren yeni bir tür RPC açığı ile ilgili yamaları hemen sisteminize yüklemenizde fayda var.

Konu ile ilgili temel bilgi sayfası: http://www.microsoft.com/technet/treeview/?url=/technet/security/bulletin/MS03-039.asp

Yukarıdaki adreste belirtilen belgenin son kısmında sisteminize uygun yamayı çekebileceğiniz adresler mevcut.

Konu ile ilgili diğer sayfa: http://support.microsoft.com/?kbid=824146
0
julyano
Microsoft çarşamba günü Windows işletim sisteminde MSBlast solucanının etkisini yaratabilecek 3 yeni açık bulduğunu duyurdu.
Açıklar Windows NT 4.0,Windows 2000 Windows Server 2003, Windows XP ve 64 bit Windows XP sistemlerini etkiliyor. Bu sistemler Microsoft'un en yeni işletim sistemleri. Microsoft açıklara karşı bir yama yayınladı.
İlk iki açık hafıza taşması açığı, kötü niyetli kişinin veri takası ile bilgisayarınızın kontrolünü ele geçirebiliyor.
Üçüncü açık ise servis reddi zayıflığına sebep oluyor. Uzaktan yordam isteği(remote procedure call (RPC)) yapan bir bileşeni etkiliyor. RPC'ye çok fazla veri göndererek saldırgan sistemin tüm kullanımını elde edebiliyor. Bu açıkları birlikte kullanarak önce bilgisayara istenmeyen programlar yükleyip daha sonra bilgisayarı kullanarak servis reddi atağı başlatabiliyor.
MSBlaster veya Lovsan diye anılan solucanda benzer bir açıktan yararlanıyordu. Uzmanlar yeni bulunan bu açıklarında sonunda MSBlast solucanı benzeri bir zarara sebep olabileceğini söylüyor. Bu açıkları iyi kullanan bir saldırgan bağlandığı bilgisayarlarda kontrolü ele geçirip bir web sayfasını değiştirmekten bilgisayara format atmaya kadar birçok şey yapabilir.
MSBlast'ın kullandığı zayıflıktan farklı fakat benzer işlevi olan ve veri alışverişi için aynı portu kullanan bu açıklardan korunmak için Microsoft'un sitesinde yayınladığı yamaları yüklemek gerekiyor.

Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

İngiliz Okulları için yayınlanan rapor: MS Vista ve Office 2007'ye yükseltmeyin

erika

İngiliz eğitim kurumlarına tavsiye niteliğinde hazırlanan raporda MS Vista ve Office 2007'ye geçiş yapmanın getirdiği zorluklara karşın çok az ya da hiç katmadeğeri olduğu şeklinde. Dikkate almakta ve çevrenizdekilerle paylaşmanızda yarar var.

Windows Vista, Office 2007 Expelled From British Schools

A British educational report suggests the upgrade would increase costs and create software compatibility problems while providing little benefit.

SUS Raporu (devam)

cayfer

Murat09 ve FM editörleri kızacak gene "yetti senin SUS'un. Sus artık" diye ama ben gene de deneyeyim. :)

Pztesi sabahı işe gittim ki SUS tüm MS yamalarını indirmeyi bitirmiş. Yamalar SUS üzerinden sunulmak üzere onay bekliyor. Aman ne güzel... Kayda değer ilk ilerleme kaydedildi. (Hatırlatma: Win2K server'ın yamalarını MS destek sitesinden yapmam üç gün sürmüştü. Aslında bu benim ilgisizliğimdendi. Makinenin başında beklemediğim için garibim çok kereler uzun saatlerce lisans anlaşmasını kabul etmemi beklemişti. Eğer makinenin başında bekleseydim 2 günde falan biterdi.)

Microsoft'a rekor ceza

anonim

AB Komisyonu, Microsoft'u ikinci kez, 280,5 milyon avroluk para cezasına çarptırdı.

AB Komisyonu, ''hakim durumunu kötüye kullanarak rekabeti ihlal ettiği'' gerekçesiyle Microsoft'u ikinci kez, 280,5 milyon avroluk para cezasına çarptırdı. Rekabetten sorumlu AB Komisyonu Üyesi Neelie Kroes, karara ilişkin ''Üzgünüm ki (Mart 2004) kararımızın üzerinden geçen iki yıldan fazla sürede Microsoft yasadışı tavrına son vermedi.

Micros~1'da Linux?

fsniper

Son XPSP2 konusundaki blogları incelerken karşıma çıkan ilginç linkleri sizlerle paylaşmak istedim. Konu hakkında yorum yapmak istemiyorum. Zaten herşey ortada :)

link 1
link 2
Link 3

MSN ve Encarta

auselen

MSN Messenger'ınıza encarta@conversagent.com adresini ekleyin. Microsoft usulü bir arkaşınız olsun!