Microsoft WIX kodlarını açtı!

0
huseyin
Microsoft, Windows Installer XML (WIX) geliştirme aracının kodlarını Sourceforge sitesinde IBM Common Public Lisansıyla (CPL) açtı. WIX, "Microsoft Shared Source" yerine Sourceforge'da halka açılan ilk program. Ayrıca kendi lisanları yerine daha önce oluşturulmuş bir lisansı kullanarak da bir ilki gerçekleştirdiler.

Proje şimdiden sourceforge'da ilk sıralarda yerini almaya başladı. Microsoft, geliştiricinin ürününe istediği lisansı vermesini destekliyor, bu yüzden CPL kullanıyorlar.

Acaba bu Microsoft'un kötü gözükmemek için bir numarası mı yoksa açık kodla kucaklaşmaya mı başladılar :)
İlgili linkler:

Slashdot
Projenin Sourceforge Sitesi

Aslında şu sıralar tartışma lisanslama yönünde. Programın geliştiricisiyle yapılan röportajlarda patronlarının lisanslamaya karışmadıklarını, ekipten bu işi bilen insanlara danıştıklarında CPL 'i tavsiye ettiklerini söylüyor.

Görüşler

0
mentat
ms uzun zamandan beri bsd tarzı lisans olduğu sürece açık kodla dertleri olmadığını, ama gpl'in bulaşıcı (infectious) olduğunu söyleyip durmakta zaten. herşeyi kar/kazanç olarak gören bir mentalitenin suna buna, linux'a açık koda düşman olması ve tamamen reddetmesi zaten saçma olur. gpl işlerine gelmiyor, bsd ise zararsız, hatta kazançlı olabileceğinden (beleş emeği sömür şeklinde) gayet reklamını yapıyorlar sağda solda bsd'nin..

sonuc: yemezler..
0
SHiBuMi
Vay be, bi çırpıda çözüvermişsin olayı, kesin, net. Şu Kıbrıs meselesi ve Annan planı ile ilgili olayların perde arkasını da açıklarmısın biz ölümlülere ?
0
zahter
9000+ sayfayi okuyup belki siz bize aciklarsiniz.Bunlar hos ornekler degil.
Bill Gates GPL icin kanser,komunist diyor ve bsd icin ise karnindan konusuyorsa buna ne denir?Bill Gates in sinirlerine hakim olamadigini cogu kimse bilir.O yuzden burada biraz yumusatarak yazmakta fayda var.Amerikalilarin komunistten anladigi nedir?Uzaga gitmeye gerek yok.Bugun Turkiye de sokaktaki insana komunist derseniz ne anlar?
Bence bu lafi ideolojiyi/felsefeyi aciklamak icin degil hakaret icin kullanmistir.Bu durumda nereye kadar sabir ve hosgoru?
0
zahter
Bunlar isinma turlari:)
0
mustafak
Bundan üç hafta önce bir haber okudum. Bu haberin içeriği şöyle özetle: Microsoft, AB tarafından haksız rekabet yaptığı gerekcesi ile rekor derece bir para cezasına ve bunun yanı sırada yine ceza olarakda bazı kodlarını rakipleriyle paylaşması isteniyor. Karşıdan bakınca bu microsofta bi cezaymış gibi görünüyor. Aslında öylede ama Microsoft bu gibi cezaları kendi lehine cevirmesini iyi biliyor. Bir örnek: Microsoft bir dava sonucu yine büyük bir para cezasına captırılır. Microsoft Bu cezayı para olarak değilde yoksul ülkelere ve bilgisayla tanışamamamış bölgelere bedavadan bilgisayar kurma teklifinde bulunur. Kabul edilir. Çok masum bi teklif gibi görünüyor değilmi ? Linux bedava ve daha güvenli iken neden insanlar paralı ve her zaman daha sorunlu sistemlerle uğraşır ?
Bunun cevabını ben insanlar alışkanlıklarını kolay kolay terk edemiyo diye veriyorum.
0
zahter
Burada "sen parayi bize ver biz bilgisayarlari aliriz" diyecek birileri gerekiyor:)
0
conan
WTL de acilmis kod olarak. haberinis olsun :)
http://sourceforge.net/projects/wtl/
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

Direct-X 8.1çıktı

sundance

Microsoft`un multimedya konusunda bir standart oluşturan sistemi Direct-X`in 8.1 sürümü dün resmi olarak çıktı.

Özellikle 8.0 sürümü ile 3D shooterlarda ciddi bir hız artışı sağlayan Direct-X`in platform bağımsız olmaması dışında, programcıların daha çok tercih ettiği özelliklerle donatılması ve hızlanması ile gün geçtikçe Open-GL`e daha çok rakip olarak gösteriliyor.Download

Vista'yı 2007'nin 2. çeyreğinden önce beklemeyin

anonim

Gartner'in yaptığı araştırmaya göre Microsoft'un bir sonraki Windows sürümü olan Vista'nın 2007'nin 2. çeyreğinden önce piyasaya çıkmayacağı tahmin ediliyor. Kaynak

Intranet ve OCX teknolojisi

darkness

WEB üzerinde bir uygulama geliştirmenin o kadar da kolay olmadığını düşünüyorsanız ASP, ASP+, CGI, PERL gibi şeyleri bir kenara bırakın. Elimizin altında Visual Basic ve OCX (OLE Custom Controls) teknolojisi var.

MS Gatekeeper test de rezalet

anonim

Her şey "Kusursuz güvenlik uzmanı siz misiniz?" gibi bir soruyu takip ettiğim bloglarda ve bilimum arkadaşımdan gelen emailler aracılığı ile görmemle başladı. Adımız çıkmıs bir kere, haşa efendim kusursuzluk gibi bir iddiam olmadığı gibi MS'in ilgili sayfasındaki tanıtımın son derece lüzumsuz ve rantcı olduğunu düşündüm İtici geldi ama eninde sonunda değişiklik olur belki de güleriz fazlamesai'ye haber çıkar dedim, katıldım uzun lafın kısası :)

Gigger - Yeni Worm(!?)

elrond

Gigger isimli yeni bir worm yayılmaya başlamış. Aslında böyle haberler artık bayatladı ve kabak tadı vermeye başladı ama neyse, haberi olmayanlar kalıyorsa burdan duysun.(Laf aramızda Türkiye`de ilk burda duyuruluyor olabilir) Worm klasik Outlook, Outlook Express, mIRC üzerinden yayılan bir java script kodu. Kendini adress bookta bulduğu kerkese (burası çok şaşırtıcı:-) "Outlook Express Update" subjecti ile yolluyor. Yanlız kodu yazan fazla uğraşamamış olsa ki Worm Hard diskteki silebildiği her dosyayı siliyor. Şu an itibarı ile çok sınırlı sayıda networkte yayılmış durumda. Anti Virüs üreticileri low risk thread olarak kategorize etmişler. Bu update olayı bir ara aklıma gelmişti. Birileri birgün çıkıpta Windows Update sitesinin klonunu yapıp e-mail ile bu siteyi yayarsa ne olur diye. Millet update yerine virus yüklese mesela makinesine?