Microsoft´un Encarta´sı!

0
conan
Bilmiyorum kaçınıza bu link zaten mail ile ulaşmıştır ama, koskoca market leader M$'un, özellikle orta doğu dağitim merkezi seçtiği ülke konusunda bu kadar hassas konuları es geçmemesi lazım bence. Bu linki haber yaparken bulabildiğim tek başlık "Komik" çünkü ne yazık ki "Vahim" diye bir başlık yok...

Link yüksek ihtimalle kendi kendini açıklayacak, ama yine de ingilizce bilmeyenleri düşünürsek kısaca özetleyeyim. Microsoft`un Encarta`si Adıyaman, Batman, ve Diyarbakır`ı Türkiye içindeki Kurdistan şehirleri olarak gosteriyor. İşin politik yanı mı cahillik yani mi bilemeyecegim. Bu konudaki protestolarınızı ya da duzeltmelerinizi göndermek icin ise ben bir tek bu formu bulabildim. Encarta içindeki bilgiler axiom olarak alınıyor sanırım. Bir kac saate örnek bir protesto metni yazacagım haber altına yorum olarak eklerim.

Görüşler

0
izler
Haber için teşekkürler,
Kendi hesabıma hemen birşeyler yazıp fikrimi beyan ettim, farklı ifadeler matbu olanlardan daha etkili olur sanırım.
0
urxalit
TurkeyHighTech listesine gelen bir postayı aynen kopyalıyorum. M$´un dili olsa da konuşsa, cevap verse... :)

========== Forward ==========
Sadece meraktan... Olaya hightech bir bakis acisi:

Microsoft yetkililerinin de bu listeye uye oldugunu iyi bildigimden birkac soru yonletmek geldi icimden...

* Microsoft''un Turkiye´ye gelmek isteyen yetkilileri Seattle''da kendi ansiklopedilerine inanip yana yakila Kurdistan vizesi ariyorlar mi?

* Microsoft yetkilileri Turkiye´ye gelirken Kurdisan para birimi hede hodo´den bana yuz dolarlik getirin diyorlar mi?

* Ansiklopedi ne kadar siklikla guncelleniyor?

* Sayin Microsoft Turkiye yetkilileri Batman ve Diyarbakir´a mal sattigi zaman irsaliyeyi Turkiye Microsoft adina mi kesiyor yoksa Kurdistan Microsoft var mi? Varsa Haluk beyin altinda mi ustunde mi calisiyor? Arada bir gelip buralar da
benim diyor mu?

* Turkiye´deki Microsoft calisanlari hic mi merak edip Encartaya bakmadi? Baktiysa bunu mu gormedi? Gorduyse bunu onayladi mi? (Suca istirak)Encartaya bakmadiysa kendi urununu incelememek ayip degil mi?

* Microsoft´un ansiklopedisinde bulunan bilgiler bu derece guvensiz mi? Mesela biz Angola ile ilgili bilgila almak istedigimizde sulak bir kutup ülkesi, Arjantinle komsu ibaresini gorecek miyiz? Ya da bu ansiklopediden baktigimiz
her konu icin ikinci ucuncu kaynak arayisina girecek miyiz?

* XP´lerin kurtce dil destegi var mi? Varsa ingilizcede oldugu gibi (Hani English (USA) gibi bir ibareyle verilir ya) Turkish (Kurdistan) gibi bir yazilimla mi sunuluyor?

* Kurdistan bayragi Windows ve Office surumleri icinde hazir konuyor mu? Batman''a bunlar default mu gidiyor?

Emegi gecen herkesin ellerine saglik, ulkemiz onlarla gurur duyuyor.
0
conan
Asagida, yazdigim Ingilizce protesto metnini bulabilirsiniz:

Dear Sir,

I saw on your MSN Encarta web site that you are preparing a worldwide, open information source for Internet users and I appreciate your efforts towards creating such a library of the history and the future.

I believe learning and teaching history is crucial. In the light of history, we all have to work for peace and tolerance, without any religious, ethnic or cultural discrimination. Naturally any industry should do what it has to do.

However the projects should be based on historical and real documents instead of prejudice, or else, it would be nothing but a mistake.

I, here, am writing to you to prevent Microsoft, a worldwide knowledge leader, from making a historical mistake in your Encarta web site, link http://encarta.msn.com/find/Lists.asp?ID=5810659 .

There is no Kurdistan inside TURKEY, though there can be no Kurdistan cities in Turkey. There might be kurdish population in these cities BUT the country name is TURKEY.

If you consider that region as Kurdistan, then few questions arrose in my mind:
1) When you sell your products to Diyarbakir for example, do you write Turkey or Kurdistan on your invoice?
2) When your businessmen go to Diyarbakir or Adiyaman for a business meeting, from where do they take their visa? Turkish Consular services or Kurdistan Consular Services?

Even when you only think about answers to these two questions I think they are pretty self explanatory and they can lead you to the correct answer which is not a part of your Encarta web site.

I am vigorously protesting your company because of producing false and unethical information and publishing that information in a worldwide network. I urge you to consider changing that false information in your Encarta web site and related Encarta products. Your actions run the serious risk of motivating me and other Turkish communities to protest Microsoft and other partner products.

Best regards,

ISIM SOYAD
0
tongucyumruk
Sanirim MS olayi duzeltmis. Su an siteyi acinca helium hakkinda bilgiler geliyor...
0
conan
MS-TR''nin konu ile ilgili aciklamasi.
0
anonim
selam bu isin ne politigi nede cahilligi,tarihin gercekligidir.galiba siz biraz geriden dünyayi izliyorsunuz.siz herhalde selanikli mustafa kemalin tarihini(saptirilan)okudunuz herhalde
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

Ünlü Hacker Yakalandı

parsifal

Antalya'dan Sharpen More bildiriyor...
İstanbul'un çeşitli semtleri ve Antalya'da yapılan eş zamanlı operasyonlarla 15 kişilik hacker grubu yakalandı. Kendini hackerlık işlerine kaptırdığı için klima alacak zamanı bile bulamayan ünlü hacker laptop bilgisayarının başından kalkamadan yakalandı.

Kişiliğiniz Hangi İşletim Sistemine Benziyor?

anonim

Biraz komik ve ilginç, sebepleriyle birlikte hangi işletim sistemi olduğunuzu söyleyen bir test. Bence deneyin: http://bbspot.com/News/2003/01/os_quiz.php

Editörün Notu: Tahmin edin ben hangi işletim sistemi çıktım? ;-)

Yeni bir tür hastalık mı bu Debian?

maat

FM okuyucuları ile kendimde gözlemlediğim bir durumu paylaşmak ve onların da fikirlerini alarak “Acaba bende mi bir acayiplik var” sorusunun cevabını aramak için bu yazıyı hazırladım.

Internet ?= Özgürlük <>

larweda

Buyrun buradan yakın... Internet yasası
Copy-paste oldu ama daha yazacak fazla birşey yok. Önemli olan yorumlarınız.
Kaynak=Nethaber

Hangi Balık Hangi Balığı Yer Sizce?

sundance

Hayat çok eğlenceli... Bir tarafta ticari kaygı ile artı değer oluşturmaya çalışan birileri, bir diğer tarafta ise keyif için, hobi olarak bildiğini okuyan deliler.

Klasik yazılım firmaları yavaş yavaş karakterlerini değiştirirken, açık kaynak kodlu yazılımlar geliştiren kişiler yavaş yavaş şirketleşmeye, belki yazılımları için değil, ama verdikleri destek hizmetleri için para almaya ve gün geçtikçe daha büyük projelere imza atmaya başladılar.