Microsoft´un Encarta´sı!

0
conan
Bilmiyorum kaçınıza bu link zaten mail ile ulaşmıştır ama, koskoca market leader M$'un, özellikle orta doğu dağitim merkezi seçtiği ülke konusunda bu kadar hassas konuları es geçmemesi lazım bence. Bu linki haber yaparken bulabildiğim tek başlık "Komik" çünkü ne yazık ki "Vahim" diye bir başlık yok...

Link yüksek ihtimalle kendi kendini açıklayacak, ama yine de ingilizce bilmeyenleri düşünürsek kısaca özetleyeyim. Microsoft`un Encarta`si Adıyaman, Batman, ve Diyarbakır`ı Türkiye içindeki Kurdistan şehirleri olarak gosteriyor. İşin politik yanı mı cahillik yani mi bilemeyecegim. Bu konudaki protestolarınızı ya da duzeltmelerinizi göndermek icin ise ben bir tek bu formu bulabildim. Encarta içindeki bilgiler axiom olarak alınıyor sanırım. Bir kac saate örnek bir protesto metni yazacagım haber altına yorum olarak eklerim.

Görüşler

0
izler
Haber için teşekkürler,
Kendi hesabıma hemen birşeyler yazıp fikrimi beyan ettim, farklı ifadeler matbu olanlardan daha etkili olur sanırım.
0
urxalit
TurkeyHighTech listesine gelen bir postayı aynen kopyalıyorum. M$´un dili olsa da konuşsa, cevap verse... :)

========== Forward ==========
Sadece meraktan... Olaya hightech bir bakis acisi:

Microsoft yetkililerinin de bu listeye uye oldugunu iyi bildigimden birkac soru yonletmek geldi icimden...

* Microsoft''un Turkiye´ye gelmek isteyen yetkilileri Seattle''da kendi ansiklopedilerine inanip yana yakila Kurdistan vizesi ariyorlar mi?

* Microsoft yetkilileri Turkiye´ye gelirken Kurdisan para birimi hede hodo´den bana yuz dolarlik getirin diyorlar mi?

* Ansiklopedi ne kadar siklikla guncelleniyor?

* Sayin Microsoft Turkiye yetkilileri Batman ve Diyarbakir´a mal sattigi zaman irsaliyeyi Turkiye Microsoft adina mi kesiyor yoksa Kurdistan Microsoft var mi? Varsa Haluk beyin altinda mi ustunde mi calisiyor? Arada bir gelip buralar da
benim diyor mu?

* Turkiye´deki Microsoft calisanlari hic mi merak edip Encartaya bakmadi? Baktiysa bunu mu gormedi? Gorduyse bunu onayladi mi? (Suca istirak)Encartaya bakmadiysa kendi urununu incelememek ayip degil mi?

* Microsoft´un ansiklopedisinde bulunan bilgiler bu derece guvensiz mi? Mesela biz Angola ile ilgili bilgila almak istedigimizde sulak bir kutup ülkesi, Arjantinle komsu ibaresini gorecek miyiz? Ya da bu ansiklopediden baktigimiz
her konu icin ikinci ucuncu kaynak arayisina girecek miyiz?

* XP´lerin kurtce dil destegi var mi? Varsa ingilizcede oldugu gibi (Hani English (USA) gibi bir ibareyle verilir ya) Turkish (Kurdistan) gibi bir yazilimla mi sunuluyor?

* Kurdistan bayragi Windows ve Office surumleri icinde hazir konuyor mu? Batman''a bunlar default mu gidiyor?

Emegi gecen herkesin ellerine saglik, ulkemiz onlarla gurur duyuyor.
0
conan
Asagida, yazdigim Ingilizce protesto metnini bulabilirsiniz:

Dear Sir,

I saw on your MSN Encarta web site that you are preparing a worldwide, open information source for Internet users and I appreciate your efforts towards creating such a library of the history and the future.

I believe learning and teaching history is crucial. In the light of history, we all have to work for peace and tolerance, without any religious, ethnic or cultural discrimination. Naturally any industry should do what it has to do.

However the projects should be based on historical and real documents instead of prejudice, or else, it would be nothing but a mistake.

I, here, am writing to you to prevent Microsoft, a worldwide knowledge leader, from making a historical mistake in your Encarta web site, link http://encarta.msn.com/find/Lists.asp?ID=5810659 .

There is no Kurdistan inside TURKEY, though there can be no Kurdistan cities in Turkey. There might be kurdish population in these cities BUT the country name is TURKEY.

If you consider that region as Kurdistan, then few questions arrose in my mind:
1) When you sell your products to Diyarbakir for example, do you write Turkey or Kurdistan on your invoice?
2) When your businessmen go to Diyarbakir or Adiyaman for a business meeting, from where do they take their visa? Turkish Consular services or Kurdistan Consular Services?

Even when you only think about answers to these two questions I think they are pretty self explanatory and they can lead you to the correct answer which is not a part of your Encarta web site.

I am vigorously protesting your company because of producing false and unethical information and publishing that information in a worldwide network. I urge you to consider changing that false information in your Encarta web site and related Encarta products. Your actions run the serious risk of motivating me and other Turkish communities to protest Microsoft and other partner products.

Best regards,

ISIM SOYAD
0
tongucyumruk
Sanirim MS olayi duzeltmis. Su an siteyi acinca helium hakkinda bilgiler geliyor...
0
conan
MS-TR''nin konu ile ilgili aciklamasi.
0
anonim
selam bu isin ne politigi nede cahilligi,tarihin gercekligidir.galiba siz biraz geriden dünyayi izliyorsunuz.siz herhalde selanikli mustafa kemalin tarihini(saptirilan)okudunuz herhalde
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

Microsoft iPod'a El Atmış Olsaydı...

Chriseba

YouTube'da Microsoft'u "ti"ye alan ilginç bir video. Microsoft'un iPod'a el attığında nelerle karşılaşabileceğimizi gösteren güzel bir çalışma. İzlemeniz önerilir...

Bir Dosyadan Klasör Olmaz Demeyin!

murat09

Bu Micros~1 XP´de yine JPGlerle işim gereği uğraşırken tekrar bir hata buldum. Gerçi fark edeli epey oluyor ama yeniden önüme çıkınca, belki yazılmamıştır diye düşündüm. Adamlar aslında iyiler, sitelerindeki makalelerde epey bir yol gösteriyorlar bu sorunlar icin (3 makalede uzun uzun 'ayrılmış aygıt adları' dosyalarının nasıl isimlerinin değiştirileceğini anlatmışlar). Ama ikide bir cıkarılan Service Pack'lerde bu hataları düzeltmek nedense akıllarına gelmiyor.
Bu görüntü Xp Pro. Corp. Edition + SP1 yüklü bir makinada, JPEG dosyasının ismini değiştirmek için F2 tuşuna bastıktan sonra alınmıştır. XP, salt okunur resim dosyalarının ismini değiştirmeye kalkarsak hep bu hatayı veriyor. Gerçi ismini değiştiriyor ama hata hatadır, değil mi. Son kullanıcıyı düşündüğünüzde, saç baş yoldurur bu sorunlar.
Saygılar.

URL Parametrelerini doğru kullanmayınca başa gelenler

tongucyumruk

Hep ciddi ciddi şeyler yazacak değiliz, biraz da eğlenelim. Bazen (düzeltme: çoğu zaman) en büyük şirketler dahi web üzerinde birşeyler yaparken en basit güvenlik önlemlerini unutabiliyorlar. İşte bu sefer madara olan şirketimiz de sürekli olarak geliştiricilerin ahını almaktan çekinmeyen Oracle. Bu linke tıklayarak kendilerinin URL parametrelerini hiçbir doğrulamadan geçirmeden doğrudan...

Hakkını ver bilgisayarın Mayk!

linux34

Hafta başı biraz uykusuz bir şekilde güne başladım. Forum'larda müthiş bir hikaye dönüyor :) Sizler ile paylaşmak istedim. Paylaşımın hakkını vererelim.

Mayk : Nabıyo bu adam ya? Şu yazıyı yaz GİTT.
Yazı : İnternete kapalı alan
GİTT : Abi deli galiba.

Internet'ten canlı yayına

cbc

Raleigh adında, Amerika sınırları içindeki yerleşim yerinde, bir gün kar yağar ve televizyonlardan kar sebebi ile kapalı olacak yerler bildirilecektir. News 14 Carolina adlı televizyon kanalı biraz kolaya kaçar ve haberin devamında yazanlar olur.