Microsoft, SCO´dan UNIX Kodunun Lisansını Alıyor!

0
eepp
Microsoft, SCO grubu ile, UNIX işletim sisteminin kodlarına erişim hakkı için lisans anlaşması imzalıyor. Windows-Linux savaşlarına da ciddi bir etkisi olacağı düşünülen gelişme sanılanın aksine Microsoft'a UNIX patentinin sahipliğini sağlamıyor. Microsoft yetkilileri, girişimin platformlar arası bütünleşmenin daha iyi olabilmesi için yapıldığını belirtiyorlar. Daha ayrıntılı bilgi için:news.com.com/2100-1016_3-1007528.html

Görüşler

0
elrond
Hmmm. Gecen sene bazi multimilyar dolarlik sirketler "community" den para kokusu almaya basladiginda bakalim neler olacak demistim aha iste oldu. Cesitli yerlerde bazi buyuk sirketler heyecanla Linux destegi ve sponsorlugu pesinde kosuyor organizasyonlar forumlar duzenliyor Linux laptoplardan sunum yaparak sirinlik sergiliyorlar. Yazilimlarin parayla satildigi dunyayi (!) gayet iyi bilen biri olarak dikkat derim! Birimi $ olan 9 sifirli bir buyuklugun oldugu yerde kimsenin gercek amacini tahmin etmek mumkun degildir.
Aslinda bu haber bu kadar yorumsuz nasil kalmis sasisrmis durumdayim.


"Microsoft respects legitimate licenses, and Microsoft took that license (from SCO). That's it,"


Thats it.. Olayin kokeni tabikide SCO ve IBM arasinda ki 1 milyarlik dava. Artik IBM mahallenin kucuk cocuguna 2 tokat atip topunu elinden alamiyacak. Tabi kucuk cocukta bunun icin su anda bilmedigimiz bir bedel odeyecek.
Matrix e donmesin de bu is. Zion hesabi, community 10 sene icinde yikilip yeniden kurulmasin mazallah. (Machines are digging...) Linus T.' a burda Neo diyebilirmiyiz? Dur ben su filmi birdaha izleyeyim.

0
FZ
Bildiğim kadarı ile SCO kendisi (ve Microsoft hariç :) herkese dava açmış durumda. Batmakta olan birinin son çırpınışlarını andırıyordu bu durum.

IBM bu durumdan ne kadar etkilenir? Linux´a yaptığı yatırımı hakimin masasında bırakır mı, zannetmiyorum.

SCO birkaç aydır `Linux çekirdeğideki yığınla kod, yığınla teknolojinin fikri mülkiyeti bizim üzerimize, çaldınız onları pis hırsızlar!´ diye bağırıp duruyor. Şimdi SCO yerine Microsoft mu bağıracak?

Bir bilen söylesin: Açık kodlu bir işletim sistemi çekirdeği olan Linux kaynak kodunda SCO firmasının fikri haklarına sahip olduğu parçalar, teknolojiler var mıdır? Basit bir soru ama cevaplaması zor, ben bunu gerçekten merak ediyorum.

Bu haberin bu kadar yorumsuz kalmasına gelince şahsi kanaatim odur ki ya ortada vahim bir durum yok bu yüzden insanlar bir şey yazmaya tenezzül etmedi ya da ortada vahim bir durum var ama çoğu GNU/Linux kullanıcısı bunun farkında değil. Eğer ikincisi ise biraz kötü bir durum bence.

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak doğru değildir burada açık seçik bu konudaki bilgisini bizimle paylaşabilecek insanlar varsa buyursunlar yazsınlar ve bizi de aydınlatsınlar.

Yoksa işi gücü bırakıp Debian/Hurd ya da FreeBSD kullanmaya başlayacağız herhalde ;-) Bildiğim kadarı ile Debian´ın Hurd çekirdek tabanlı dağıtımı üzerinde dünyanın en popüler web sunucusu Apache çalışıyor. Eh yani bir de PHP ve MySQL çalışıyorsa herhalde mevcut Linux sunucuların %90´ı için çok büyük sorun yok demektir ;-)
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

Bilgisayarı Olup da Kullanamamanın Dayanılmaz Ağırlığı

FZ

Dün akşam başımdan geçen bir olayı paylaşmak istiyorum... Makinanın başında güzel güzel işime gücüme bakarken ve bir yandan "hmm, acaba önce ödevimle ilgili olarak Prolog mu çalışsam yoksa keyifli bir şekilde Common Lisp mi çalışsam" diye düşünürken ve Emacs'i her ikisi için de ayarlamış, dosyaları filan açmışken telefonum acı acı çaldı. Arayan, İTÜ Matematik Müh. bölümünden bir dostumdu. Kendisi birkaç yıldır bir lisede matematik öğretmenliği yapıyordu. Müsait olup olmadığımı, bana gelip bilgisayarımı kullanması gerektiğini söyledi. Hay hay, tabii ki dedim ve şöyle düşündüm: Bu dostumun evinde iki bilgisayar var, gemi mühendisi eşinin kullandığı güçlü bir bilgisayar ve kendisinin kullandığı yine yeni alınmış sağlam bir alet, herhalde ikisinde de ciddi bir sorun oldu ki bana gelmesi gerekti. Biraz sonra okuyacağınız gibi durum biraz daha çetrefilli imiş...

Bill Gates'in günlerdir beklenen konuşması (Tam Metin)

sundance

Dünyanın en önde gelen yazılım firması Microsoft'un sahibi Bill Gates, günlerdir merakla beklediğimiz konuşmasını az önce bitirdi. Ankara'da Başbakan Erdoğan ve diğer devlet erkanının katılımıyla yapılan toplantıda Bill Gates çok önemli mesajlar verdi.

Kaçıranlar için konuşmanın tam metni, ilk olarak FAZLAMESAİ.NET'te.

MS Windows'un Kaynak Kodları Halka Açılacak Mı?

anonim

Rekabet kurallarını ihlal ettiği için AB Komisyonu ile başı dertte olan yazılım devi Microsoft, Windows işletim sisteminin kaynak kodlarından bir kısmını açarak "lisanslı" hale getireceğini bildirdi.

Microsoft'un yasal işlerden sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Brad Smith, düzenlediği basın toplantısında, "Windows kaynak kodlarını da lisanslı yapacağız. Bu, program yazmak isteyen herkesin kodlara ulaşabilmesi anlamına geliyor. Umarım AB Komisyonu, yeni önerimizi göz önünde bulundurarak bir karar alır" dedi.

Kaynaklar: İnternet Haber, ITJungle

Windows 98SE için resmi olmayan service pack

sundance

Slashdotda yeralan habere göre, Alper Coşkun isimli bir geliştirici, Windows 98SE için 70 kadar Microsoft yamasından oluşan bir service pack çıkarttı

Görünüşe göre Microsoft bu konuda bir itiraz belirtmemiş, sadece Microsoft yamalarının Microsoft sitelerinden indirilmesini tavsiye ediyor.

Microsoft, Windows Kaynak Kodunu Türk Silahlı Kuvvetleri´ne Açtı

anonim

Kısa bir süre önce Microsoft'un Windows kaynak kodunu bazı devletlere açacağını belirtmesinin ardından 15'i NATO üyesi olmak üzere 23 devlete kaynak kodu açıldı. Microsoft, her ülkede seçtiği bir devlet kurumu ile çalışmalarını yürütüyor. Türkiye'de bu işbirliği için Türk Silahlı Kuvvetleri seçildi.

Windows kaynak kodunun yanı sıra Amerikan Hükümeti'nin mülkü sayılan şifreleme algoritmaları da Türk Silahlı Kuvvetleri'ne açıldı. Bulunduğumuz bölgede bu ayrıcalık sadece Türkiye ve İsrail'e verildi.

Kaynak: BTNet Aslı Evren