Microsoft, SCO´dan UNIX Kodunun Lisansını Alıyor!

0
eepp
Microsoft, SCO grubu ile, UNIX işletim sisteminin kodlarına erişim hakkı için lisans anlaşması imzalıyor. Windows-Linux savaşlarına da ciddi bir etkisi olacağı düşünülen gelişme sanılanın aksine Microsoft'a UNIX patentinin sahipliğini sağlamıyor. Microsoft yetkilileri, girişimin platformlar arası bütünleşmenin daha iyi olabilmesi için yapıldığını belirtiyorlar. Daha ayrıntılı bilgi için:news.com.com/2100-1016_3-1007528.html

Görüşler

0
elrond
Hmmm. Gecen sene bazi multimilyar dolarlik sirketler "community" den para kokusu almaya basladiginda bakalim neler olacak demistim aha iste oldu. Cesitli yerlerde bazi buyuk sirketler heyecanla Linux destegi ve sponsorlugu pesinde kosuyor organizasyonlar forumlar duzenliyor Linux laptoplardan sunum yaparak sirinlik sergiliyorlar. Yazilimlarin parayla satildigi dunyayi (!) gayet iyi bilen biri olarak dikkat derim! Birimi $ olan 9 sifirli bir buyuklugun oldugu yerde kimsenin gercek amacini tahmin etmek mumkun degildir.
Aslinda bu haber bu kadar yorumsuz nasil kalmis sasisrmis durumdayim.


"Microsoft respects legitimate licenses, and Microsoft took that license (from SCO). That's it,"


Thats it.. Olayin kokeni tabikide SCO ve IBM arasinda ki 1 milyarlik dava. Artik IBM mahallenin kucuk cocuguna 2 tokat atip topunu elinden alamiyacak. Tabi kucuk cocukta bunun icin su anda bilmedigimiz bir bedel odeyecek.
Matrix e donmesin de bu is. Zion hesabi, community 10 sene icinde yikilip yeniden kurulmasin mazallah. (Machines are digging...) Linus T.' a burda Neo diyebilirmiyiz? Dur ben su filmi birdaha izleyeyim.

0
FZ
Bildiğim kadarı ile SCO kendisi (ve Microsoft hariç :) herkese dava açmış durumda. Batmakta olan birinin son çırpınışlarını andırıyordu bu durum.

IBM bu durumdan ne kadar etkilenir? Linux´a yaptığı yatırımı hakimin masasında bırakır mı, zannetmiyorum.

SCO birkaç aydır `Linux çekirdeğideki yığınla kod, yığınla teknolojinin fikri mülkiyeti bizim üzerimize, çaldınız onları pis hırsızlar!´ diye bağırıp duruyor. Şimdi SCO yerine Microsoft mu bağıracak?

Bir bilen söylesin: Açık kodlu bir işletim sistemi çekirdeği olan Linux kaynak kodunda SCO firmasının fikri haklarına sahip olduğu parçalar, teknolojiler var mıdır? Basit bir soru ama cevaplaması zor, ben bunu gerçekten merak ediyorum.

Bu haberin bu kadar yorumsuz kalmasına gelince şahsi kanaatim odur ki ya ortada vahim bir durum yok bu yüzden insanlar bir şey yazmaya tenezzül etmedi ya da ortada vahim bir durum var ama çoğu GNU/Linux kullanıcısı bunun farkında değil. Eğer ikincisi ise biraz kötü bir durum bence.

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak doğru değildir burada açık seçik bu konudaki bilgisini bizimle paylaşabilecek insanlar varsa buyursunlar yazsınlar ve bizi de aydınlatsınlar.

Yoksa işi gücü bırakıp Debian/Hurd ya da FreeBSD kullanmaya başlayacağız herhalde ;-) Bildiğim kadarı ile Debian´ın Hurd çekirdek tabanlı dağıtımı üzerinde dünyanın en popüler web sunucusu Apache çalışıyor. Eh yani bir de PHP ve MySQL çalışıyorsa herhalde mevcut Linux sunucuların %90´ı için çok büyük sorun yok demektir ;-)
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

EMO vs. M$ (İlk round EMO'nun)

anonim

Elektrik Mühendisleri Odası bir süredir sonunda mühendislik ünvanı olan sertifikalara karşı savaş veriyordu. EMO kendi sitesinde yanımlanan bu habere göre ilk roundu aldı.

Not: Arada RHCE de var ama bence GNU/Linux a da torpil yapılmamalı.

Microsoft Harita Servisi Açıldı

FZ

Microsoft ilk ticari Internet servisi olan çok çeşitli coğrafi bilgilere, yol bilgilerine, vs. standart protokollerle ulaşılmasını sağlayan ve program geliştiricileri hedefleyen MapPoint.NET servisini 10 Nisan'da devreye soktu ve kullanıcılara servis vermeye başladı.

Microsoft mühendis alımı için Türkiye'ye geliyor

huseyin

Microsoft Amerika'da Washington, Redmond'daki merkezinde temel ürünlerinin gelişiminde çalışmak için yazılım mühendisi ve testçi alacakmış. Ağustos -Eylül ayında görüşmek için Türkiye'ye gelecekler.

Birçok açık pozisyon olduğunu ve başvuranların birbirleriyle değil kendileriyle yarışacaklarından ahsediyorlar. Üniversitede okuyan bilgisayar bölümü öğrencileri ile bildiğiniz zeki kişilere yollar mısınız demişler. Sloganları da: NE YAPARSANIZ, MICROSOFT'TA YAPIN!

İlgilenenler, haberin devamındaki e-postayı okuyabilirler. Kahrolsun mikisoft, bak adamlar batıyo şirketi kurtaracak adam arıyo, Linux rules, diyen var mı bilmiyorum ama bilgisayarcılar için gayet mantıklı ve iyi bir fırsat gibi gözüküyor.

Microsoft ClearType Tuner

Tarık

LCD ya da yüksek kalitede düz panel bir ekranınız var ve uzun süre Windows XP ortamında çalışmanız gerekiyor. Fakat gözünüze garip gelen birşeyler var ya da yazıları okumak bir zaman sonra gözünüzü yoruyor, okunabilirlik sorunu yaşıyorsunuz. Ekranınızın donanım ayarlarıyla oynuyorsunuz bir nebze olsun ayar tutturabildiniz. Ama kesinlikle yeterli olmadı. Sanırım Microsoft içinde de birileri böyle bir sorun yaşamış ki şu çevrimiçi ayarlayıcıyı geliştirip sitelerine yerleştirmişler.

Hotmail`de yine bir açık...

urxalit

Hotmail`de yeni bir güvenlik açığı bulundu. Kısaca login olunca başkalarının da mail`lerini okuyabiliyorsunuz. Slashdot`taki habere buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca burada da biraz bilgi var.

İnsanlar niye hala Hotmail gibi M$`un el attığı servisleri kullanır kim açıklayabilir? Cidden insanın aklı almıyor. Yani dünyada başka ücretsiz mail servisi mi yokta gidip Hotmail kullanıyorlar...? :)