Microsoft mühendis alımı için Türkiye'ye geliyor

0
huseyin
Microsoft Amerika'da Washington, Redmond'daki merkezinde temel ürünlerinin gelişiminde çalışmak için yazılım mühendisi ve testçi alacakmış. Ağustos -Eylül ayında görüşmek için Türkiye'ye gelecekler.

Birçok açık pozisyon olduğunu ve başvuranların birbirleriyle değil kendileriyle yarışacaklarından ahsediyorlar. Üniversitede okuyan bilgisayar bölümü öğrencileri ile bildiğiniz zeki kişilere yollar mısınız demişler. Sloganları da: NE YAPARSANIZ, MICROSOFT'TA YAPIN!

İlgilenenler, haberin devamındaki e-postayı okuyabilirler. Kahrolsun mikisoft, bak adamlar batıyo şirketi kurtaracak adam arıyo, Linux rules, diyen var mı bilmiyorum ama bilgisayarcılar için gayet mantıklı ve iyi bir fırsat gibi gözüküyor.
From: Holly Peterson (HR)
Sent: Friday, June 18, 2004 6:20 PM
To: Turkey Recruiting
Subject: MS interviews in Turkey!

Hello Turks!

It's been a while, but we are planning to go back to Turkey in August/September timeframe to conduct interviews for SDE and SDET positions here in redmond. Since this will be my first trip to Turkey, I'll need your help (many of you may have worked with Matt McGinnis before, he has left the company and I used to work with him on the old International Recruiting team).
If you know of any SMART techies currently living in Turkey that are qualified and might be interested, please feel free to forward them the posting below.
If you have university contacts that would be willing to send out the posting to students of computer science or related majors please forward to them and ask if they'll send out or post. If you can think of other ways we may be able to get the word out I am open to suggestions!
Please let me know if you have any questions and thanks in advance for your help!

Holly PetersonSr. Technical Recruiter
Microsoft College Recruiting
http://www.microsoft.com/college
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Soon Microsoft will be in Turkey, interviewing interested and qualified candidates for software development positions here in the USA at our corporate headquarters working on our major products.
If you know of anyone that might be interested, or a bulletin board where it would be appropriate to post this, please forward this email. There are multiple positions open and candidates will be in competition with themselves, not each other.

What is a qualified candidate?

* Someone who has (or will be completing this year) a bachelor's (four year or more) degree in Computer Science or a related field
* Someone that has very strong abilities to write code in C/C++
* Someone that is very driven and passionate about technology, desiring to make software products that will go all over the world
* Someone with fluent English speaking skills

WHATEVER YOU DO, DO IT AT MICROSOFT

The reason so many people from various disciplines come to Microsoft is because we provide the most exciting challenges in the industry. Since our inception in 1975, Microsoft's mission has been to create software for the personal computer that empowers and enriches people in the workplace, at school and at home. Microsoft's early vision of a computer on every desk and in every home is coupled today with a strong commitment to Internet -related technologies that expand the power and reach of the PC and its users. You can help shape the industry in nearly countless ways, all while gaining invaluable experience. Our casual environment lends itself to freer thinking and therefore, creative problem-solving. However, the coolest part of all is the diversity of jobs. You're guaranteed not to be bored.

We invite you to join us as we move toward the .NET age, the next generation of our products. You could create a world of change in one of these pivotal, Redmond, Washington USA area positions in the Microsoft product groups. Here is a list of the core positions we will be looking to fill.

PRODUCT DEVELOPMENT FULL-TIME POSITIONS

Software Design Engineer
Writes product code and solves complex problems. Proficient in C/C++."You come in every morning and check up on what you've built the night before, see if you've broken anything, or if you've got any bugs to take care of. Right now I'm working on three different design features, so I've got maybe three status meetings a week to check in with everybody--the testers, the developers, the Program Managers, and together we figure out what we need to do. The core of my job is designing new features and figuring out how to get them to work. I loved that you could pursue an idea seriously in college and have other people around to talk to about it. I wanted to stay in a place like that. And Microsoft turned out to be that place.

"Qualifications: A BA/BS or graduate degree in computer science or related technical discipline. Strong coding skills, proficiency in C/C++, vision, and a passion for technical excellence.

Software Design Engineer in Test
Creates tools to test and improve products. Proficient in C/C++."Essentially, the old notion was that as a tester," Jake explains, "you'd get a big chunk of code already written, and debug it. My team is trying to make computers more useful, so we're looking at everything in a new way: including testing. Here, I've been able to develop a smarter testing tool, which I'm trying to patent. And now, I spend a lot of time going around to other groups in the company, explaining the methodology and working with them to solve their own problems. I also make sure my product goes up bug free, and make sure a solution is created for any bugs before it launches. I meet with other teams and with Developers and Program Managers, and I write whitepapers. And I help to shape the product early on.

"Qualifications: A BA/BS or graduate degree in computer science, electrical engineering or related technical discipline. Strong coding skills, proficiency in C/C++, Visual Basic experience, and a relentless attention to detail.

There are multiple positions open, so please share the information with someone as good as you are.

All positions are at our corporate headquarters in Redmond, Washington, USA. We do require functional level English language skills, written and spoken.If you are interested, please email your CV in English to

turkres@microsoft.com

Microsoft is an equal opportunity employer.

Görüşler

0
o_ozardic
abd'nin hintli göçmen kotası dolduğu için mi böyle bir olay çıktı ortaya ;)
0
FZ
Saldırın gençler, kaleyi içeriden fethedelim hesaabı :-P
0
Challenger
Hünkarım! Gemileri Haliç' e sokamadık! :-P
0
crematorium
Karadan yurutun o zaman, sinirlendirmeyin beni! :P
0
malkocoglu_2

Hindistan'da yazilimci fazlasi var dogru; Yanliz ABD'de Hindistan'dan Hintli programcilar birazcik kalitesiz kod yazmakla bilinirler. "Spagetti kod" uretiyorlar, ya da "mavi fil istersen mavi fil veriyorlar (musteri-programci arasinda istisare eksikligi, danismanlik degil calisma kampi sweatshop turu programcilik) gibi yorumlar duydum Hindistan hakkinda. Wipro ile de calismisligim var. Yazilim sirketlerine standard getirmeye calisan CMM'in en yuksek seviyelerini Hintli sirketlerde gormek bu yuzden raslanti degil, kalitesiz kod ithamlarina karsi bir cevap verebilmek icin bu yola gidiyorlar herhalde. Her sirketlerin Hindistan stratejisinde onemli faktor kalite degil, fiyat. BestBuy sirketi resmen kiloyla programci saati satin almisti, 10 milyon $ filan, binlerce saat, tepe tepe kullaniyorlar. Program yazdin, olmadi.. Bir daha yaz. :) Ayni anda 3 takima yazdir.

Tabii Hindistan stratejisini basari ile kullanlari var, en iyisi disa verilen (outsource) kod parcasina olan arayuzleri dar tutmak, birim testlerin yazilmasi icin bastirmak, kabul testlerin daha istekler Hindistan'a gitmeden once hazir olmasi...
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

Microsoft, RPC açığı için Windows NT yaması çıkarmayacağını açıkladı

acemi_

Windows NT, Windows 2000 ve Windows XP'yi etkileyen ve saldırganların, DOS saldırısı yapmasına imkan sağlayan RPC Endpoint Mapper açığının ortaya çıkmasından sonra ilginç bir gelişme yaşandı. Microsoft, Windows 2000 ve Windows XP için gerekli yamaların hazır olduğunu ama Windows NT için bir yama çıkarmayacağını açıkladı.

Güvenlik açısından "önemli" olduğu belirtilen bu açık için neden yama çıkarmadığını Microsoft şu şekilde açıklıyor: "Windows NT mimarisi, daha sonra çıkan Windows 2000 mimarisi kadar sağlam değildir. Bu önemli mimari farklılıktan dolayı Windows NT için bu açığı etkili bir şekilde kapatacak bir yama çıkarmak mümkün değildir. RPC ile ilgili bileşenlerin değiştirilmesinden öte, Windows NT mimarisinde önemli ölçüde değişiklikler yapmayı gerektirmektedir."

Windows Media Player 8 de Spyware Çıktı

polat

The Associated Press`in haberine göre Microsoft Windows XP ile beraber gelen Windows Media Player 8 kullanıcının büyük firmaların işine yarayacak bilgilerini bir listeye kaydediyor.

Microsoft, Windows media player`ın sadece download edilmiş DVD ve CD bilgilerini kaydettiğini , bununda kullanıcı için herhangi bir güvenlik sorunu teşkil etmeyeceğini açıkladı.Ayrıca Microsoft bu bilgileri satmayacaklarınıda ekledi.

Halbuki AP`nin bulduğu bu log dosyasında DVD ve CD infoları dışında büyük firmaların işine yarayacak birçok bilgi bulunyor.

İlgili haber. /Kaynak:www.inethaber.com

Firewallsuz bir Windows XP'i Internet'e Çıkartırsanız Ne olur?

sundance

BBC'de yayınlanan bu haber firewallsuz olarak Internet'e çıkartılan bir Windows XP'e ne olabileceğini gösteren bir videoya sahip.

Şimdi kim video indirip seyredecek diye endişe etmeyin, sadece 8 saniye sürüyor ;)

Tabi bunun dışında, ne gibi bilgisayar suçlularının neler yaptığı hakkında da bir eski hacker ile yapılan sohbet var.

Microsoft'un yeni söylemi: Cihat

anonim

Microsoft "Get The Facts" adıyla yeni turlarına başladı. Silicon.com'un bu süreci teknolojik olduğu kadar politik bir "savaş aracı" olarak nitelendiriyor. Söylemlerin birçoğu yeni değil. Windows'un, açık kaynak kodlu rakibi kadar ucuz ve güvenli olduğu, karşı tarafın ise sanılan kadar güvenli ve ucuz olmadığı vs.

Ama Londra'daki "road show"da yeni bir söylem dikkat çekiyor. MS bu sefer Linux destekçilerini Microsoft'a karşı cihat yürütmekle suçluyor. "Cihat" söyleminin özellikle seçildiğini belirtmeye gerek yok sanırız. Malum bu günlerde bu kelimenin, özellikle ABD ve Avrupa'da negatif bir popülerliği var. Silicon.com'un bu konuya ilişkin yorumu da okunmaya değer.

Windows`dan Linux`a geçiş

sundance

7'den 70'e ciddi bir Linux hareketi olduğu, birçok kişinin 'Yeter artık Windows' dediği pek gözden kaçmayan bir gerçek halini aldı.

Öte yandan öyle çat diye Windows'dan Linux'a geçmek ise her babayiğidin harcı değil. Ama bu konuda çalışmalar yapanlar var. Mesela IBM bu konuda gerçekten başarılı bir FAQ dosyası oluşturmuş ve güzel bir referans sağlıyor.

Bana sorarsanız yükleyin VectorLinux bir daha da bakmayın Windows'un yüzüne :)