Linux açılış logosunu değiştirelim

0
tongucyumruk
Tux'u sever misiniz? Ben severim, oldukça sevimli bir penguen, ve güzel bir maskottur... Ama bilgisayarınızın her açılışında o penguen'i görünce bir süre sonra sıkılıyorsunuz. Peki sıkıldıysak neden bu logo'yu değiştirmeyelim? İşte size adım adım Debian'da açılış logosu değiştirme rehberi. Tabii anlatılanlar temel anlamda diğer dağıtımlarda da çalışacaktır, ama Debian dururken, ne gereği var?
1. Logo dosyasını hazırlamak

Açılışta görüntülenen resim dosyası Linux çekirdeği kaynak kodu hiyerarşisinde include/linux/linux_logo.h dosyasında bulunur... Eğer dosyayı açıp içeriğine bakacak olursanız birsürü tuhaf sayılardan oluştuğunu görürsünüz. Eğer binary okuma-yazma bilmiyorsanız bu dosyayı oluşturmak için fblogo adlı programı kullanmak hayatınızı oldukça kolaylaştıracaktır. Program 8bit bir png dosyasından linux_logo.h dosyasını üretir. Tipik kullanımı:

tonguc@Serafettin:~$ fblogo dosya.png > linux_logo.h

şeklindedir. Uğraşmak istemeyenler için Fazlamesai'nin yeni logosunu içeren bir linux_logo.h dosyası burada mevcut. Şimdi sıra geldi kernel'i bu logo'yu kullanacak şekilde derlemeye.

2. Kernel'i hazırlamak İlk yapmamız gereken şey elimizdeki linux_logo.h dosyasını kernel'in içindekiyle değiştirmek:

root@Serafettin:~# cp linux_logo.h /usr/src/linux/include/linux/linux_logo.h

Öntanımlı olarak resmin boyutu 80*80 olacak şekilde ayarlanmıştır... Eğer resminizin boyutu bundan farklıysa drivers/video/fbcon.c dosyasından:

#define LOGO_H 80
#define LOGO_W 80

satırlarını

#define LOGO_H
#define LOGO_W

şeklinde değiştirmeniz gerekir. Eğer logo'yu fblogo programıyla hazırladıysanız dosyanın başında bu değerleri kaç yapmanız gerektiği yazar.

3. Kernel konfigürasyonu

Sıra geldi kernel'imizi derlemeye. Burada baştan sona nasıl kernel derleneceğini anlatmam bu dökümanın sınırlarını aşacağından sadece bizi ilgilendiren kısımları anlatacağım:

root@Serafettin:/usr/src/linux# make menuconfig
  Code maturity level options --->
   [*] Prompt for development and/or incomplete code/drivers
  Console drivers --->
   [*] VGA text console
   [*] Video mode selection support
    Frame-buffer support --->
     [*] Support for frame buffer devices (EXPERIMENTAL)
     [*] Vesa VGA graphics console
     <*> VGA 16 color graphics console


  Bunun dışında ekran kartınıza uygun sürücüyü de kernel'in içine gömülecek şekilde seçmelisiniz (Not:nVidia Riva sürücüsü GeForce'ları da destekler)

4. Kernel'in derlenmesi ve kurulması

Bundan sonra tek yapmamız gereken kernel'imizi derleyip kurmak. Normal yollarla nasıl kernel derleneceği her yerde anlatıldıığından ona değinmeyeceğim. Onun yerine bu işin Debian yolundan bahsedeceğim. Debian'da kernel'i derleyip Debian paketlerini hazırlayan sonra da çamaşırlarımızı yıkayan güzel bir komut bulunur. kernel-package paketinden çıkan make-kpkg tüm kernel işlerini kolayca halleder. tek yapmamız gereken:

root@Serafettin:/usr/src/linux# make-kpkg buildpackage

Bu komutu verdikten sonra ekrandan yazılar akar, akar, akar ve işlemcinizin hızına ve yaptığınız kernel konfigürasyonuna bağlı olarak 20 dakika ile 1 saat arası bir sürede kernel paketiniz hazır olur. Derlediğiniz bu paketler /usr/src dizininde dururlar. Bundan sonra yapmanız gereken /usr/src dizininde bulunan kernel-image...deb paketini dpkg -i ile kurmaktır. Bu sayede gerekli lilo.conf düzenlemeleri yapılır ve yeni lilo yazılır. Bundan sonra tek yapmanız gereken bilgisayarınızı yeniden başlatmak, ve yeni logo'nuz karşınızda...

Not: Kernel derlemek ve makinayı yeni kernelle açmak linux konusunda deneyimli olmayı gerektirir. Tavsiyem eğer bu konuda bir fikriniz yoksa bir bilenden yardım istemeden bu işe girişmeyin. Aksi halde sisteminiz bir daha açılmayabilir.

Not2: Burada yazılanların uygulanmasıyla makinanızda meydana gelecek zararlardan dolayı belgenin yazarı hiçbir sorumluluk kabul etmez.

Görüşler

0
conan
> ...20 dakika ile 1 saat arası bir sürede...
Ne yaptin Serafettin!
Benimki 5-10 dk icerisinde derliyor. 486 filan mi bu senin makina :)
0
tongucyumruk
Valla benim Cel533 30 dakikada derliyor yaklaşık. FZ'nin Cel1000 45 dakikada derlemişti yanılmıyorsam... Yani işlemcinin yanında neyi derleyip neyi derlemediğin de farkediyor...
0
FZ
Son birkaç denememde elde ettiğim sonuçlara göre, Celeron 1000 Mhz, 256 MB ana hafızalı benim ev bilgisayarımda make-kpkg komut ile çekirdek derlemek yaklaşık 21 dakika tutuyor (time komutu ile kontrol ettim).

Benzer makinada, Debian üzerinde 2.4.18 çekirdek kaynak kodunu Conan 5-10 dakikada derliyorsa ya o çok enteresan bir şey yapıyordur ya da biz çok saçma bir şey yapıyoruzdur bir yerde.
0
tongucyumruk
Bu arada tüm uğraşlarıma rağmen #define LOGO_H ve #define LOGO_W bölümleri hatalı çıkmış. Doğrusu şu olacak:

#define LOGO_H 80
#define LOGO_W 80

satırlarını

#define LOGO_H (kendi resminizin yüksekliği)
#define LOGO_W (kendi resminizin genişliği)
0
GaripFakir
ama Debian dururken, ne gereği var? da ne demek oluyor. Seviyorsun anladik. Bu yasa evlencem diyorsun Bekle biraz. Gencsin yakısıklısın elini sallasan ellisi, redhat'i, suse'si, FreeBSD'si
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

Lindows Adını Değiştiriyor

yuxel

Slashdot'daki habere göre, Microsoft, Lindows'a 2001 yılında açtığı davayı kazanmış. Lindows'un yeni ismini heyecanla bekliyoruz.

Linux Eğitimleri devam ediyor...

butch

İstanbul Bilgi Üniversitesi, Bilgisayar Bilimleri Bölümü Open Source Enterprise Centre tarafından gerçekleştirilen Linux eğitimlerinde ikinci dönem hem 1.kur hem de 2.kur sınıflarıyla 24 Mayıs'ta başlayacak.

Her biri 20 saatten oluşan bu iki kur sonunda Linux bilginiz İstanbul Bilgi Üniversitesi tarafından verilecek bir sertifika ile belgelendirilecek. Eğitim programı hakkında detaylı bilgi için http://open.bilgi.edu.tr adresindeki programı mutlaka inceleyin. Bizimle iletişime geçin.

Boran Puhaloğlu
e-posta : boranp@bilgi.edu.tr
Telefon : (212) 2162222 - 272

Hangi Linux Sertifikası?

anonim

CertMag.com dergisinde yayımlanan bu yazı bilinen GNU/Linux sertifikalarını genel olarak inceliyor ve karar vermenizde yardımcı oluyor.

Yazıda çok bilinen RHCE, LPI, CompTIA sertifikalarının yanı sıra HP, IBM , Novell gibi firmaların kendi ürünlerine yönelik sertifikalandırma süreçleride anlatılıyor.

Hata Toleranslı Shell

lifesdkver0_1

ftsh (Fault Tolerant Shell), kabuk programlamaya hata merkezli bir bakış açısı getiren; basit bir scripting dili. Temelde yaptığı işi, bir scripting diline try - catch bloğu koyulmuş gibi oluşabilecek muhtemel hatayı kontrol altında tutup işleyişi ona göre devam ettirmek.

PostgreSQL Veritabanı Sunucusu Semineri

caglar_onur

Linux Kullanıcıları Derneği, 24 Haziran 2004 Perşembe günü IBM İstanbul Linux Merkezi'nde bir seminer düzenliyor. Seminerde, dünyanın en gelişmiş açık kaynak kodlu veritabanı sunucusu olan PostgreSQL tanıtılacak ve gelişmiş özellikleri anlatılacaktır. Ayrıca, PostgreSQL ile kurumsal çözümlerin nasıl yapılacağı ve PL/pgSQL SQL Yordamsal Dili'nin özelliklerinden de bahsedilecektir.