Linux açılış logosunu değiştirelim

0
tongucyumruk
Tux'u sever misiniz? Ben severim, oldukça sevimli bir penguen, ve güzel bir maskottur... Ama bilgisayarınızın her açılışında o penguen'i görünce bir süre sonra sıkılıyorsunuz. Peki sıkıldıysak neden bu logo'yu değiştirmeyelim? İşte size adım adım Debian'da açılış logosu değiştirme rehberi. Tabii anlatılanlar temel anlamda diğer dağıtımlarda da çalışacaktır, ama Debian dururken, ne gereği var?
1. Logo dosyasını hazırlamak

Açılışta görüntülenen resim dosyası Linux çekirdeği kaynak kodu hiyerarşisinde include/linux/linux_logo.h dosyasında bulunur... Eğer dosyayı açıp içeriğine bakacak olursanız birsürü tuhaf sayılardan oluştuğunu görürsünüz. Eğer binary okuma-yazma bilmiyorsanız bu dosyayı oluşturmak için fblogo adlı programı kullanmak hayatınızı oldukça kolaylaştıracaktır. Program 8bit bir png dosyasından linux_logo.h dosyasını üretir. Tipik kullanımı:

tonguc@Serafettin:~$ fblogo dosya.png > linux_logo.h

şeklindedir. Uğraşmak istemeyenler için Fazlamesai'nin yeni logosunu içeren bir linux_logo.h dosyası burada mevcut. Şimdi sıra geldi kernel'i bu logo'yu kullanacak şekilde derlemeye.

2. Kernel'i hazırlamak İlk yapmamız gereken şey elimizdeki linux_logo.h dosyasını kernel'in içindekiyle değiştirmek:

root@Serafettin:~# cp linux_logo.h /usr/src/linux/include/linux/linux_logo.h

Öntanımlı olarak resmin boyutu 80*80 olacak şekilde ayarlanmıştır... Eğer resminizin boyutu bundan farklıysa drivers/video/fbcon.c dosyasından:

#define LOGO_H 80
#define LOGO_W 80

satırlarını

#define LOGO_H
#define LOGO_W

şeklinde değiştirmeniz gerekir. Eğer logo'yu fblogo programıyla hazırladıysanız dosyanın başında bu değerleri kaç yapmanız gerektiği yazar.

3. Kernel konfigürasyonu

Sıra geldi kernel'imizi derlemeye. Burada baştan sona nasıl kernel derleneceğini anlatmam bu dökümanın sınırlarını aşacağından sadece bizi ilgilendiren kısımları anlatacağım:

root@Serafettin:/usr/src/linux# make menuconfig
  Code maturity level options --->
   [*] Prompt for development and/or incomplete code/drivers
  Console drivers --->
   [*] VGA text console
   [*] Video mode selection support
    Frame-buffer support --->
     [*] Support for frame buffer devices (EXPERIMENTAL)
     [*] Vesa VGA graphics console
     <*> VGA 16 color graphics console


  Bunun dışında ekran kartınıza uygun sürücüyü de kernel'in içine gömülecek şekilde seçmelisiniz (Not:nVidia Riva sürücüsü GeForce'ları da destekler)

4. Kernel'in derlenmesi ve kurulması

Bundan sonra tek yapmamız gereken kernel'imizi derleyip kurmak. Normal yollarla nasıl kernel derleneceği her yerde anlatıldıığından ona değinmeyeceğim. Onun yerine bu işin Debian yolundan bahsedeceğim. Debian'da kernel'i derleyip Debian paketlerini hazırlayan sonra da çamaşırlarımızı yıkayan güzel bir komut bulunur. kernel-package paketinden çıkan make-kpkg tüm kernel işlerini kolayca halleder. tek yapmamız gereken:

root@Serafettin:/usr/src/linux# make-kpkg buildpackage

Bu komutu verdikten sonra ekrandan yazılar akar, akar, akar ve işlemcinizin hızına ve yaptığınız kernel konfigürasyonuna bağlı olarak 20 dakika ile 1 saat arası bir sürede kernel paketiniz hazır olur. Derlediğiniz bu paketler /usr/src dizininde dururlar. Bundan sonra yapmanız gereken /usr/src dizininde bulunan kernel-image...deb paketini dpkg -i ile kurmaktır. Bu sayede gerekli lilo.conf düzenlemeleri yapılır ve yeni lilo yazılır. Bundan sonra tek yapmanız gereken bilgisayarınızı yeniden başlatmak, ve yeni logo'nuz karşınızda...

Not: Kernel derlemek ve makinayı yeni kernelle açmak linux konusunda deneyimli olmayı gerektirir. Tavsiyem eğer bu konuda bir fikriniz yoksa bir bilenden yardım istemeden bu işe girişmeyin. Aksi halde sisteminiz bir daha açılmayabilir.

Not2: Burada yazılanların uygulanmasıyla makinanızda meydana gelecek zararlardan dolayı belgenin yazarı hiçbir sorumluluk kabul etmez.

Görüşler

0
conan
> ...20 dakika ile 1 saat arası bir sürede...
Ne yaptin Serafettin!
Benimki 5-10 dk icerisinde derliyor. 486 filan mi bu senin makina :)
0
tongucyumruk
Valla benim Cel533 30 dakikada derliyor yaklaşık. FZ'nin Cel1000 45 dakikada derlemişti yanılmıyorsam... Yani işlemcinin yanında neyi derleyip neyi derlemediğin de farkediyor...
0
FZ
Son birkaç denememde elde ettiğim sonuçlara göre, Celeron 1000 Mhz, 256 MB ana hafızalı benim ev bilgisayarımda make-kpkg komut ile çekirdek derlemek yaklaşık 21 dakika tutuyor (time komutu ile kontrol ettim).

Benzer makinada, Debian üzerinde 2.4.18 çekirdek kaynak kodunu Conan 5-10 dakikada derliyorsa ya o çok enteresan bir şey yapıyordur ya da biz çok saçma bir şey yapıyoruzdur bir yerde.
0
tongucyumruk
Bu arada tüm uğraşlarıma rağmen #define LOGO_H ve #define LOGO_W bölümleri hatalı çıkmış. Doğrusu şu olacak:

#define LOGO_H 80
#define LOGO_W 80

satırlarını

#define LOGO_H (kendi resminizin yüksekliği)
#define LOGO_W (kendi resminizin genişliği)
0
GaripFakir
ama Debian dururken, ne gereği var? da ne demek oluyor. Seviyorsun anladik. Bu yasa evlencem diyorsun Bekle biraz. Gencsin yakısıklısın elini sallasan ellisi, redhat'i, suse'si, FreeBSD'si
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

Slackware 10.1 duyuruldu

selim

Uzun suredir beklenen, hatta Pat'in hastanede yatmasından dolayı çıkış tarihi belli olmayan Slackware' in 10.1 sürümü duyuruldu.
Daha çok hataların düzeltildiği bir sürüm. Büyük değisikliklerin 11. sürümde yapılacağı söyleniyor.

10.1 numaralı sürümdeki değişiklikler:

Ulusal GNU/Linux Dağıtımı Yapmak Ne Kadar Anlamlı?

FZ

mp3.com ile köşeyi dönen ve ardından masaüstü GNU/Linux dağıtımı işine giren ve Linspire isimli bir GNU/Linux dağıtımı satmaya başlayan Michael Robertson, ülkelerin ulusal dağıtımlarını geliştirmelerinin pek de mantıklı ve anlamlı bir iş olmadığını düşünüyor.

Robertson'a göre bu durum yıllar önce ülkelerin kendi ulusal havayollarına sahip olmaya çalışmalarına ve sonra da o havayolları şirketlerinin zarar etmesine benziyor. Robertson, ciddi bir masaüstü dağıtım geliştirip kitlelere sunmanın büyük bir ekip gerektirdiğini ve bundan daha önemlisi çok hızlı, kıvrak ve piyasa koşullarına göre hareket edilmesinin önemli olduğunu, bunu da ancak özel sektörün becerebileceğini, devlet kurumlarının bu tür bir alanda yeterince çevik ve öngörülü hareket edemeyeceğini belirtiyor. Yazar, Brezilya ve Çin gibi ülkelerin ulusal dağıtım geliştirme çabalarının arzu edilen noktaya varamayacağını belirtiyor.

Kaynak: http://emresokullu.blogspot.com

İzmir´de Linux Around The World Konferansı

o_ozardic

Linux International Başkanı Jon "maddog" Hall, 10 Ocak 2003 Saat:13.00'da İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde "Linux Around The World" konulu bir konferans verecek.

Yer: İzmir Ekonomi Üniversitesi. Balçova Kampüsü Konferans Salonu

Konferansla ilgili bilgiye buradan ulasabilirsiniz

Linux belgeseli Türkiye`de

tupac

Serbest Yazılımın 'baba'larını izlemek için bu fırsat kaçmaz! Evet. Linux Belgeseli, 16-19 Mayıs tarihleri arasında yapılacak Linux Şenliğinde gösterilecek. Ayrıntılar; www.bilisimcumhuriyeti.com/thecode/

Knoppixe Kardeş Geldi...

anonim

Hepimizin tanıyıp sevdiği Knoppix'e nihayet bir kardes geldi... Üstelik bu kardeş abisinden daha yetenekli ve daha eğlenceli görünüyor.
http://morphix.sourceforge.net adresinden pre-made 4 tane ISO'su indirilebilen(Morphix Game, Morphix HeavyGUI, Morphix KDE, Morphix LightGUI) bu cd den calisan penguencik, gerek linuxla yeni tanışmak isteyen kullanıcılar için gerekse "du bakalim tux hakikatten uçabiliyor mu?" diye merak eden kullanicilar icin eğlenceli bir deneyim olacacaktir..
ufak bir not; Morphix Game (550MB) Quake 3 Arena, Unreal Tournament 2 ve Nvidia driverlari ile birlikte geliyor... e ne duruyorsunuz :P daha fazla bilgi ve dowload linkleri için http://morphix.sourceforge.net adresine uğramayı ihmal etmeyin