Linux açılış logosunu değiştirelim

0
tongucyumruk
Tux'u sever misiniz? Ben severim, oldukça sevimli bir penguen, ve güzel bir maskottur... Ama bilgisayarınızın her açılışında o penguen'i görünce bir süre sonra sıkılıyorsunuz. Peki sıkıldıysak neden bu logo'yu değiştirmeyelim? İşte size adım adım Debian'da açılış logosu değiştirme rehberi. Tabii anlatılanlar temel anlamda diğer dağıtımlarda da çalışacaktır, ama Debian dururken, ne gereği var?
1. Logo dosyasını hazırlamak

Açılışta görüntülenen resim dosyası Linux çekirdeği kaynak kodu hiyerarşisinde include/linux/linux_logo.h dosyasında bulunur... Eğer dosyayı açıp içeriğine bakacak olursanız birsürü tuhaf sayılardan oluştuğunu görürsünüz. Eğer binary okuma-yazma bilmiyorsanız bu dosyayı oluşturmak için fblogo adlı programı kullanmak hayatınızı oldukça kolaylaştıracaktır. Program 8bit bir png dosyasından linux_logo.h dosyasını üretir. Tipik kullanımı:

tonguc@Serafettin:~$ fblogo dosya.png > linux_logo.h

şeklindedir. Uğraşmak istemeyenler için Fazlamesai'nin yeni logosunu içeren bir linux_logo.h dosyası burada mevcut. Şimdi sıra geldi kernel'i bu logo'yu kullanacak şekilde derlemeye.

2. Kernel'i hazırlamak İlk yapmamız gereken şey elimizdeki linux_logo.h dosyasını kernel'in içindekiyle değiştirmek:

root@Serafettin:~# cp linux_logo.h /usr/src/linux/include/linux/linux_logo.h

Öntanımlı olarak resmin boyutu 80*80 olacak şekilde ayarlanmıştır... Eğer resminizin boyutu bundan farklıysa drivers/video/fbcon.c dosyasından:

#define LOGO_H 80
#define LOGO_W 80

satırlarını

#define LOGO_H
#define LOGO_W

şeklinde değiştirmeniz gerekir. Eğer logo'yu fblogo programıyla hazırladıysanız dosyanın başında bu değerleri kaç yapmanız gerektiği yazar.

3. Kernel konfigürasyonu

Sıra geldi kernel'imizi derlemeye. Burada baştan sona nasıl kernel derleneceğini anlatmam bu dökümanın sınırlarını aşacağından sadece bizi ilgilendiren kısımları anlatacağım:

root@Serafettin:/usr/src/linux# make menuconfig
  Code maturity level options --->
   [*] Prompt for development and/or incomplete code/drivers
  Console drivers --->
   [*] VGA text console
   [*] Video mode selection support
    Frame-buffer support --->
     [*] Support for frame buffer devices (EXPERIMENTAL)
     [*] Vesa VGA graphics console
     <*> VGA 16 color graphics console


  Bunun dışında ekran kartınıza uygun sürücüyü de kernel'in içine gömülecek şekilde seçmelisiniz (Not:nVidia Riva sürücüsü GeForce'ları da destekler)

4. Kernel'in derlenmesi ve kurulması

Bundan sonra tek yapmamız gereken kernel'imizi derleyip kurmak. Normal yollarla nasıl kernel derleneceği her yerde anlatıldıığından ona değinmeyeceğim. Onun yerine bu işin Debian yolundan bahsedeceğim. Debian'da kernel'i derleyip Debian paketlerini hazırlayan sonra da çamaşırlarımızı yıkayan güzel bir komut bulunur. kernel-package paketinden çıkan make-kpkg tüm kernel işlerini kolayca halleder. tek yapmamız gereken:

root@Serafettin:/usr/src/linux# make-kpkg buildpackage

Bu komutu verdikten sonra ekrandan yazılar akar, akar, akar ve işlemcinizin hızına ve yaptığınız kernel konfigürasyonuna bağlı olarak 20 dakika ile 1 saat arası bir sürede kernel paketiniz hazır olur. Derlediğiniz bu paketler /usr/src dizininde dururlar. Bundan sonra yapmanız gereken /usr/src dizininde bulunan kernel-image...deb paketini dpkg -i ile kurmaktır. Bu sayede gerekli lilo.conf düzenlemeleri yapılır ve yeni lilo yazılır. Bundan sonra tek yapmanız gereken bilgisayarınızı yeniden başlatmak, ve yeni logo'nuz karşınızda...

Not: Kernel derlemek ve makinayı yeni kernelle açmak linux konusunda deneyimli olmayı gerektirir. Tavsiyem eğer bu konuda bir fikriniz yoksa bir bilenden yardım istemeden bu işe girişmeyin. Aksi halde sisteminiz bir daha açılmayabilir.

Not2: Burada yazılanların uygulanmasıyla makinanızda meydana gelecek zararlardan dolayı belgenin yazarı hiçbir sorumluluk kabul etmez.

Görüşler

0
conan
> ...20 dakika ile 1 saat arası bir sürede...
Ne yaptin Serafettin!
Benimki 5-10 dk icerisinde derliyor. 486 filan mi bu senin makina :)
0
tongucyumruk
Valla benim Cel533 30 dakikada derliyor yaklaşık. FZ'nin Cel1000 45 dakikada derlemişti yanılmıyorsam... Yani işlemcinin yanında neyi derleyip neyi derlemediğin de farkediyor...
0
FZ
Son birkaç denememde elde ettiğim sonuçlara göre, Celeron 1000 Mhz, 256 MB ana hafızalı benim ev bilgisayarımda make-kpkg komut ile çekirdek derlemek yaklaşık 21 dakika tutuyor (time komutu ile kontrol ettim).

Benzer makinada, Debian üzerinde 2.4.18 çekirdek kaynak kodunu Conan 5-10 dakikada derliyorsa ya o çok enteresan bir şey yapıyordur ya da biz çok saçma bir şey yapıyoruzdur bir yerde.
0
tongucyumruk
Bu arada tüm uğraşlarıma rağmen #define LOGO_H ve #define LOGO_W bölümleri hatalı çıkmış. Doğrusu şu olacak:

#define LOGO_H 80
#define LOGO_W 80

satırlarını

#define LOGO_H (kendi resminizin yüksekliği)
#define LOGO_W (kendi resminizin genişliği)
0
GaripFakir
ama Debian dururken, ne gereği var? da ne demek oluyor. Seviyorsun anladik. Bu yasa evlencem diyorsun Bekle biraz. Gencsin yakısıklısın elini sallasan ellisi, redhat'i, suse'si, FreeBSD'si
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

Steve Ballmer`e göre Linux bir kanser

larweda

Microsoft`un ikinci adamı (Bill Gates aktif yöneticiliği biraktıktan sonra yerine geçen) Steve Ballmer`e göre `Linux dokunduğu herşeye entellektüel anlamda bulaşan bir kanser`

Sun Times`in yaptığı bir röpörtaja göre; Microsoft, Linux ve açık kaynak kodlu hareketi kendisi için ciddi bir rekabet olarak görüyor. Ama GNU/GPL lisansının doğası gereği ticari bir şirketin açık kodlu bir yazılımı kullanması mantıklı değil. Ballmer`in yorumuna göre eğer bir yazılım firması açık kodlu bir yazılım kullanırsa ürününün geri kalanını da açık yapmak zorunda. Bu da açık yazılımların zayıf noktasını oluşturuyor(muş).

Uludağ sitesi yenilendi

bm

Aklıma geldikçe bloglara ve siteye bakıp duruyordum, bugün Uludağ sitesinin yenilendigini farkettim. Özellikle sıkca sorulan sorular listesi iyi olmuş. Burada birbirimizi yerken -- pardon sohbet ederken -- en azından basit sorulara kolayca link verme imkanı olduğu gibi, burada sıkça sorulan soruların da cevaplanabileceği bir döküman var. FMcilerin bakmalarını tavsiye ederim.

Düzenli İfadeler ve Kullanım Alanları Semineri

caglar_onur

Linux Kullanıcıları Derneği, 2 Haziran 2004 Çarşamba günü Ankara'da bir seminer düzenliyor. Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Kırmızı Salon'unun ev sahipliği yapacağı seminerde, karmaşık metin işleme ihtiyaçları için biçilmiş kaftan olan düzenli ifadelerin (ing. regular expressions) ne olduğu, nasıl kullanıldığı, nelerle kullanıldığı gibi sorulara yanıt verilmeye çalışılacaktır. Seminerde bir verinin evirip çevirilerek bambaşka bir biçime sokulması ve başka amaçlarla kullanılması, yoğun verinin içinden sadece ihtiyaç duyulan bilginin alınması, verinin kullanıcı tarafından yanlış biçimde verilmesinin önlenmesi ayrıntılı olarak örneklenecektir. Seminere katılan izleyicilerin düzenli ifade yazma becerilerinin arttırılması ve günlük hayatta düzenli ifadelerden faydalanmaları hedeflenmektedir.

Microsoft'un Linux Lab Yöneticisi İle Röportaj

vst

Microsoft'un Linux Lab Yöneticisi Bill Hilf ile yapılan ve Slashdot.org kullanıcılarının hazırladığı sorularla gerçekleştirilen bir röportaj yayınlandı. San Fransisco LinuxWorld'da bir konuşma yapacak olan Hilf'in ağzından: "Buradaki yöneticiler fazlasıyla teknik. Hiç birisinin ağzından 'Linux düşmanımızdır!' lafını işitmedim. Kimi zaman oturur Microsoft harici teknolojiler kullanırlar ve derler ki; 'Bu sorunlar beş sene önce çözülmemiş miydi?' ya da 'Katetmemiz gereken çok yol var...'"
Sorular çok güzel, cevaplar ilginç... Bir ilginç husus daha: Hilf cevapları yollamadan önce Microsoft'un Halkla İlişkiler Departmanı cevaplara şöyle bir göz atmış...

Uzay Yolu Nemesis Filmi, Linux ile Yapıldı

malkocoglu

Uzay Yolu Nemesis filminin sayısal üretimi Linux ile yapıldı. İlk kez Titanik filmi ile Holywood gözdesi olan Linux, fiyat/performans üstünlüğü ile SGI ile başabaş yarışabilecegini kanıtladı.

Linux Journal

Yukarıdaki bağlantıda, komut satırınden filmin nasıl işlendiğini görebilirsiniz.