Eski Amiga oyunları...

0
sundance
Hani vardı ya, bizlerin ilk Amiga oyunu diye öğrendiğimiz, daha sonra Mame çıkınca, konsol efsaneleri olduğunu duyduğumuz inanılmaz keyifli oyunlar. Rainbow Islands, Bubble Bobble, Gods vs.

İşte Linux`da güzel oyun yok diyenler için, 20 kanallı mükemmel müziği, 50 levelı, iki kişilik de oynanabilen modu, inanılmaz hoş grafikleri, bağımlılık yaratan oynayışı ile Frozen-Bubble Söyleyecek başka bir şey yok, eski güzel günler geri geldi. apt-get install frozen-bubble :p

Görüşler

0
anonim
simdi egri oturup duz konusalim (:D)
guzel abilerim, amcalarim simdi sof II yada q3/2 gibi oyunlarin yaninda bana hala fbubble demeyin yaw...
o devirler kapandi bence
kardesim bile oynamiyor onlar :P
ah keske ugrasacak zamanim olsa da su lapis'de ki adresten sofII'nin linux demosunu indirsem, sonra sans yuzume gulse de daha ilk deneyisimde yuklesem...
madem bu kadar mucize oldu bir de piyango ciksa tam olur ,)
0
SHiBuMi
Bu oyunları oynamanın kardeşinin zeka seviyesinde ya da ona yakın olmakla bir ilgisi yok, bu oyunları oynamaktan zevk alan insanların büyük bir kısmı bilgisayarla ilk defa C64 ve hatta Spectrum, Amstrad gibi aletleri kullanarak tanışmıştır, Amiga'ya ilk sahip oldukları günü uykusuz geceler takip etmiştir ve Amiga kendi döneminde o kadar muhteşem bir alettir ki, kullanıcıları olan bu insanlar bir bilgisayardan öte ona saygı duymuşlardır. Şimdi hanginiz 64MBlik geforcelarınızla CS oynarken PCnize saygı duyuyorsunuz bilemem ama ben 80lerde görsel harikalar yaratan Amiga'ya hem yeteneklerinden hem de bende bıraktığı anılarından dolayı saygı duyarım. Bu yüzden fbubble oynayan birisi yalnızca fbubble oynama deneyimini değil, Amiga'sının başında geçirdiği uykusuz gecelerin anılarını da tekrar yaşar.

Yaşlanıyor muyuz nedir?
0
FZ
Bir yanı ile dinozorluk yapıyoruz yani işte şimdikine kıyasla çok daha az imkanın bulunduğu ortamlardaki muhteşem yaratıcılıklara bakıp iç geçiriyor, o günleri yad ediyor ve o zamanlara, o dönemin üstadlarına saygı duymayanlara kızıyoruz.

Ama bir yanı ile de belki çoğu kişinin farkında olmadığı şeyleri fark ediyoruz, biliyoruz, deneyim edinmiş durumdayız.

Haftasonu uzay mühendisliğinde okuyan kardeşim ile konuşurken kalkıp bana dedi ki:

-Yahu 60'lı yıllarda falan, daha bilgisayar teknolojisi emekleme çağında iken adamlar nasıl aletlerle, nasıl programlarla o roketleri, uyduları falan kontrol edip uzaya göndermişler? O kadar karmaşık programları o kadar ilkel bilgisayarlara falan nasıl sığdırmışlar?

Yüzümde ister istemez bir gülümseme belirdi ve kardeşimle güzel bir diyaloğa daldım...
0
sundance
Atlamadan duramadım, ama Aya gerçekten gidildi mi gidilmedi mi geyikleri yapılırkenki savlardan biri de o zamanlar bu hesapları yapabilecek kadar güçlü bilgisayarlar olmamasıydı. Bu tür iddiaları çürütmeyi kendine görev edinmiş arkadaşlardan birinin dört dörtlük sitesinde (bulursam url'de gönderirim) aya gitmek için gereken matematiksel hesaplamanın, önlü arkalı bir a4 kağıda sığacağını söylüyordu.
0
FZ
Bence aya gitmediler, assembler kodu ile bir nevi Virtual Reality Engine kodlayıp sonra da Digital Compositing yapıp bizi keklediler ;-)

Biraz anakronizm mi oldu ne :-P

Bu arada A4 kağıda sığan hesaplamaların yazılmasında kullanılan yazı tipini ve boyunu merak ettim ;-)

Şaka bir yana bir ara Dr.Dobb's Journal dergisindeki bilgisayar tarihi bölümünde Apollo mu ne işte onun bilgisayarı için yazılmış ve aleti kontrol eden programın assembler kodu vardı, çok da uzun değildi ;-)
0
m1a2
Yaşlanma lafına böyle atladığıma göre açıktır ki evet yaşlanıyoruz :) Bilgisayar alamazdık da bir zamanlar eşin dostun birilerine hac` dan getirdiği MSX Basic yüklü MX-64 vb. makinalara hayranlıkla bakar idik (kabul ediyorum bu da çok eski oldu :) Bir de bilgisayar ansiklopedisi vardı mesela.. (80`li yıllar) evirip çevirip okur idik... Hardiskleri kurmak ne meseleydi... BIOS parametrelerini doğru girmeniz gerekiyordu vs. Şimdi takıyosun otomatik olarak tanıyo.. Ahh, ahh... Bu pilav çok su kaldırır ;)
0
sundance
Yaşı yetenler illa ki bilir eski C-64/Amstrad/Sinclair oyunlarının nasıl olduklarını. Ama yine de bu alemin en güzel oyun sitesi TheUnderdogs.org'da yayınlanan, mükemmel makaleyi (birara türkçeye çevireceğim) okumanızı tavsiye ederim.

Bir oyunu güzel yapan şeyin 3d olmadığını, dört cdlik rezalet oyunlara karşı, 7-8K alan içinde grafiğinden müziğine her türlü verisi ile ne kadar güzel oyunlar yapılabildiğini anlatan enfes bir yazıdır.

Double Helix Fan`lerine duyurulur ;)
0
FZ
O makaleyi tercüme edip burada ana haber olarak yayınlamazsan ahirette iki elim yakanda olur sundance ona göre ;-)

Bu arada bir oyunu güzel yapan şey 3D değildir cümlesi için de ayrıca teşekkür etmek istiyorum, hislerime tercüman oldu, sağol varol.
0
conan
Counter Strike, Quake 2+ filan oynarken bole demiosunuz ama ;) 3D bir oyunu tabii ki guzellestiriyor! Hatta bir oyunu guzel yapan sey 3Ddir ama belki o oyunu guzel yapan her sey o degildir, ya da 3Dsiz oyun da cok guzel olabilir. Sudden Strike mesela ;)
0
sundance
Bu saçma oldu be Conan'ım yiğidim :), `3D oyunu güzelleştirir!` al bak Lemmings 3D, Lemmings`den daha mı güzel bir oyun. Veya iki boyutlu Abuse, Daikatana'ya beş basmaz mı... Veya Starcraft açık ara ile gelmiş geçmiş en çok sevilen, RTS değil mi ? Dark Reign, Red Alert 2 gibi grafik açıdan mükemmel türdaşlarının yanında.

Dahası, 3D furyası patladığından beri ortalık beş para etmez fp shooterlardan geçilmez oldu. Deus Ex gibi, Thief gibi, System Shock gibi türe damgasını vuran, oynanılabilirliğin yanında gerçekten yaratıcı oyunlardan sözetmiyorum. Onlar öncü olarak süperdiler gerekeni yaptılar. Ama bunların her birine karşılık on-yirmi tane çöp oyun çıktı.

3D ya da surround sound oyunu güzel yapmaz. Oyunu arkasındaki düşünce, yaratıcılık, oynanılabilirlik güzel yapar. Hanginiz C-64 zamanlarındaki kadar oyun oynuyorsunuz bir söylesenize. Niye ki ? Oyunlar çok daha güzel şimdi ? Hem de 3D, bu onları iki kez güzel yapar :))

Bence Scratchware manifestosunu okuman lazım.
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

İki süper oyun

sundance

Yavaş yavaş DVD Rom oyunların hazırlandığı, iki cdlik oyunların artık normal karşılandığı günümüzde biraz nostalji yapalım dedim.

Nerde benim efsanevi Kelp Disk`imin mini minnacık oyunları diye bakınırken, bu iki muhteşem oyuna rastladım. Biri Snake3 (7Kb), diğeri ise Tetris (5Kb)

Bu iki muhteşem oyun bize megabytelarca dll olmadan da oyun yazılabildiğini, hem de 80286`dan P4`e kadar her tür makinada oynanabilir olduğunu gösteriyor. (Bu arada programlar virus kontrolünden geçmiştir, ama sorumluluk almıyoruz)

Activision microtransaction için oyuncu eşleştirmeyi kullanmanın patentini aldı

Lethe

Oyun dünyasında microtransaction trendi çıktı çıkalı çoğu oyuncunun rahatsız olduğu gerceği ortada. Activision'a (ve dolayısıyla Blizzard'a) oyun içi satışlardan kazandığı 3.6 milyar dolar yetmemiş olacak ki kendileri artık oyuncuları eşleştirirken yetenek ve tecrübe dışında daha az oyun içi alım yapan oyuncuları daha cok alım yapanlarla eşleştirmeye başlayacak.

Yani oyuna yeni baslamış...

Mekansız

FZ

"Mekansız 3 boyutlu FPS oyunudur (Half-Life,Max Payne,Delta Force...vd. gibi). Halen geliştirilme aşamasındadır, ancak yakın zamanda (en azından 2002 içinde) bitmesi planlanmaktadır," diyor sitenin ve oyunun geliştiricisi Emre Evren. Bakalım bizi nasıl bir oyun bekliyor. Demoyu deneyenler yorumlarını buraya ya da doğrudan programcıya iletebilirler ;-)

Oyun için hazırlanmış müziği epey tuttuğumu belirtmemde fayda var (bunu ayrıca MP3 olarak çekip dinleyebilirsiniz.)

Direct X-10'un Vista'ya has olması...

sundance

Micros~1 Haziran ayı içinde, uzun süredir devam eden tartışmalara son verip Direct X 10'u sadece Vista için yayınlayacağını açıklamıştı.

Vista'nın mevcut durumu ve halihazırda birçok donanım üreticisinin Vista yerine XP'i tercih etmesi, Windows'un platform olarak konsollardan bile güçlü olduğu oyun piyasasındaki yerini, Vista'ya geçise zorlamak için kullanma çabası, sanırız Valve'ı da endişelendirmiş olacak ki "Bu karar bir hataydı" açıklaması yapmışlar.

FM Wars Beta 0.08

redogre

FazlaMesai bannerında artık ufak bir oyun oynayabileceksiniz. Şu anda daha Beta ama yakında skor tablosuyla ve diğer ekleriyle tam çalışır hale gelecek.

Görmek için FM teması seç bölümünden Oyun temasını seçmeniz yeterli, hem başlatmazsanız uslu uslu bekliyor sadece.