Araba Sürerken Cep Telefonu İle Konuşuyor Musunuz?

0
FZ
Aynı anda iki işi birden yapabilir misiniz? Bu da laf mı diyenleri duyar gibiyim, iki iş ne ki, insan aynı anda pek çok işi yapabilecek yetenekte değil mi? Beynimiz bu bakımdan uzman değil mi?

Bir başka soru: Araba kullanırken cep telefonu ile konuşursanız ne olur? Bu bir problem yaratır mı? Neden? Pek çok insanın ilk aklına gelen şey şu: Bir elle telefonu tutarken, diğer elle yani tek elle direksiyonu kontrol etmeye çalışmak problem yaratabilir. O halde "her iki el de direksiyonu kontrol ederken cep telefonu ile konuşacak aksesuvarımız olsun" fikri problemi kökünden halleder mi?
Cevap: Hayır. Sebep: İnsanın "dikkat" kapasitesi sonsuz değil ve bir işlev diğerinden "sahne çalabilir". Telefonda biriyle konuştuğunuzda trafiğe dair görüntü bilgisini işlemeye çalışan beyniniz buna yeterli kaynakları ayıramıyor, bu da problem yaratıyor ve kaza riskini artırıyor. Stephen K. Reed'in Cognition isimli bilişsel psikoloji kitabını çalışırken bu konuyla ilgili örnekleri öğrenmiş ve epey şaşırmıştım. Yeni bir haberle tekrar gündeme gelen bu konuya dikkat çekmek isterim: Neden Cep Telefonu ile Konuşmak ve Araba Sürmek Aynı Anda Olmaz.

Görüşler

0
Soulblighter
Ben de çok önceleri şöyle birşey okumuştum: İnsanlar aynı anda birden fazla işi yapabilir ama sadece birine yoğunlaşabilirler. Bu yüzden de aynı anda iki işi yapmış biri ileride bunlardan sadece birini hatırlar. Ya da ikisinden de kesik kesik parçalar hatırlar. Aynı anda yaptığı iki şeyin ikisini birden hatırlamaz. Yani o an iki işten hangisine yoğunlaşmışsak o beynimize kazınıyormuş...
0
yilmaz
telefonda çok kötü bir haber alırsa insan bence tüm konsantrasyonu dağılabilir.
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

MIT Sketching

anonim

MIT Sketching kısaca, başta MIT' den Prof. Randall Davis ve Howard E. Shrobe olmak üzere birkaç proje katılımcısı ile birlikte geliştirilen bir fizik benzetim platformu. Simüle etmek istediğiniz cisimleri doğrudan el marifetiyle 2 boyutlu çiziyorsunuz ve platform tek bir tıklama ile benzetimi izlemenizi sağlıyor.

Benzer bir uygulama için buraya göz atabilirsiniz.

Türkiye'den Avrupa'ya Lazer Teknolojisi

FZ

Türkiyeli bilim adamlarının geliştirdiği nanoteknoloji ürünü hassas fiber lazer, Avrupa’nın en yüksek bütçeli projelerinden birisi olan "X Işını Kaynağı Projesi"nde kullanılacak.

Kahve İçeceğine...

darkhunter

Nasa bilim adamlarının yaptığı bir araştırmaya göre mariuana, meskalin, LSD, amfetamin ve kloralhidrat kafeine göre daha az zararlıymış!

Bilim Teknik´den haberler -2- Karanlıkta Aydınlık Klavye

parsifal

Bilgisayar başında otururken ışık en fazla klavye için gereklidir. IBM laptoplarında bunu ekranın üstüne bir ışık kaynağı koyarak çözmeye çalışmıştır.
Masaüstü bilgisayarlar içinde pek çok çözüm sunulmakta...
Sundance'de bu çözümlere kendi alternatifini oluşturmak için devamlı çalışıyor.
Kensington bu soruna karşı bir ürün geliştirdi. Flylight adı verilen ördek boyunlu led lamba, bilgisayarın USB girişine bağlandığı anda klavyenin üzerine yeterli miktarda ışık düşürüyor.
Fiyatı mı? Sadece 20 USD.
Bu durumda Sundance'ye desteğimiz sonuna kadar devam ediyor...

Işık Hızı Geçildi Görünüyor.

anonim

Pek asparagasa benzemeyen bir çalışmanın sonucu ışık hızı geçildi görünüyor. Detay için: CBC