Aklınızda bulunsun... (php 4.2 ve MySQL)

0
conan
Linux serverınızdaki php 4.1.X versiyonunu yenisiyle değiştirmek istiyorsunuz ve de 4.2.0'ı kurmak icin download ettiniz. unzip, configure, make, make install'dan sonra bütün mySQL database bağlantılarınızın çalışmadığını ve access problemleriniz olduğunuzu gördünüz. Aman tanrım! neler oluyor??!! diyorsanız işte cevabı:
php 4.2.0`da mySQL library`si yenilendi. Ve görülen o ki yeni versiyona sorunlu başlanmış. Eskiden authentication için sadece "localhost"u kabul eden php yeni versiyonunda "localhost.localdomain" şeklinde bir authentication mekanizmasi kullanıyor. Yani yapmanız gereken mysql.user ve mysql.db tablolarındaki bütün localhost satırlarını localhost.localdomain şekline dönüştürmek. Eger /etc/hosts dosyanızda 127.0.0.1 karşılık gelen yere bir host ismi koymuşsanız (örneğin: 127.0.0.1 hostismim localhost localhost.localdomain) o zaman yine o tablolarda localhost yazan yerleri bu host ismine duzeltmeniz gerekiyor.

Peki ben butun islemlerimi phpMyAdmin üstünden yapıyordum, şimdi o da çalışmıyor! diyorsaniz o zaman da console'dan mysql istemcisini çalıştırmanız gerekiyor.
[root@mail paris]# mysql -u root -p

Enter password:
...
mysql> use mysql
...
mysql> UPDATE user SET host="localhost.localdomain" WHERE host="localhost";
...
mysql>UPDATE db SET host="localhost.localdomain" WHERE host="localhost;
...
mysql> FLUSH PRIVILEGES;
...

AMAN DİKKAT! bu satırlar bütün localhost olan kullanıcıları etkiler, dolayısıyla root kullanıcısını da! Bu yüzden belki root kullanıcısında localhost bırakmak daha iyi olur. yoksa console erişimizini kaybedersiniz! ;)

Umarım saçlarınızı ve değerli birkaç zamanınızı biraz olsun kurtarabilmiştir bu minik döküman ;)
PHP

Görüşler

0
conan
Yukarida yazdigim sorunla ilgili fix'i de iceren yeni php versiyon 4.1.2 dun yayinlandi. http://www.php.net
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

PHP 5.0.0 Çıktı

WoLoLo

php.net 5.0.0 sürümünü çıkardığını duyurdu.
Yeni sürümü Zend Engine II ve komple bir XML desteği sağlıyor. Ayrıca yeni sürümde SQLite adı verilen oldukça kullanışlı bir SQL sürümü ile beraber geliyor.


Download : php 5.0.0
Changelog : Release Candidate 3 > php 5.0.0

PHP5, Zend ve soru işaretleri(m)

junkie

PHP5 ile ilgili dökümanlar çıktıkça meraklandım ve Beta versiyonları ile içine daldım. Ama içine girdikçe, daha fazla soru işareti kafamda yer bulmaya başladı. Özellikle Zend'in yaptığı anketin sonuçlarını açıklamasından sonra.

Acaba Zend PHP5 stratejisi ile ilgili hata mı yaptı? Ya da bu kadar köklü bir değişim böyle bir adımı mı beraberinde getirmeli? Bilemiyorum...

phpKF Sürüm 1.12 ve 1.12-seo çıktı

anonim

php Kolay Forum; php ve MySQL destekli, kullanımı kolay, yönetim masası üzerinden birçok özelliği kontrol edilebilen, açık kaynaklı ve tamamen ücretsiz bir forum uygulamasıdır.

Kullanmak için tek yapmanız gereken buradan forum betiğini indirip, php ve MySQL destekli bir sunucuda kurmak.

Extreme Programming & PHP

SHiBuMi

Extreme Programming, bir anlamda geleneksel yazılım geliştirme metodolojilerine tepki olarak ortaya çıkmış, kodlamayı ön planda tutan, planların her zaman değişikliğe uğramaya mahkum oldukları tecrübesinden yola çıkarak, kodlama ile planlamayı sistem bütünlüğünü tehlikeye atmadan bir arada yürütmeyi hedefleyen bir yazılım geliştirme metodudur. İlk başlarda Smalltalk ile geliştirilen projelerde uygulanmaya başlanmış ve başarı kazanmış bu sistem, bütün programlama dilleri ile uygulanabilir, özellikle günümüzde daha hızlı kod yazımına imkan sağlayan scripting dilleri ile güzel sonuçlar elde edilebilir.

Web çöktü ve bu tamamen sizlerin suçu!

FZ

Lerdorf Internet'in şu an ki durumunu "hasar görmüş parçaların tekrarı" olarak niteliyor ve internet için hala kalan tek umudun PHP'den alınacak yardım olabileceğini söylüyor.

PHP'i 1995 yılında yaratmış olan Lerdorf, Yahoo'da görevli bir PHP geliştiricisi olmasının yanı sıra PHP camiasının da aktif üyelerinden. PHP de, pek çok açıdan değerlendirildiğinde, günümüzde Web uygulamalarında kullanılan en popüler betik dili olarak kabul ediliyor.

Lerdorf kendisini izlemekte olan kalabalığa oldukça iğneleyici bir dille: "Web oldukça büyük bir zarar gördü, dolayısıyla artık hepimiz evlerimize geri dönebiliriz. Ama neyse ki, pek çok insan Web'in çöktüğünün farkında değil" ve devam etti...