onurakdemir

onurakdemir


0 takip ediyor | 0 takip ediliyor


Bilgi alanları


İlgi alanları

Microsoft'un yeni arama motorundan sonra Google'dan yeni bir işletim sistemi! ( 5)

Google herzamanki gibi "OLANIN EN IYISINI YAP" stratejisinde ilerliyor . Ben google'ın ilk defa yaptığı birşey hatırlamıyorum . Korkum şuki - belkide eminim - linux'un önüne gececektir bu çalışma , yıllardır emek veren insanların emekleri yokmuş gibi davranılacaktır. Ancak Hızlı bir masaüstü sunabilecegini umduğum içinde merakla bekliyorum sonucu.

Nasıl bir Linux şenliği? ( 16)

Mükemmel bir yorum ve nokta. "Linuxta istedigin seyi gelistirebilirsin , kerneli kendine gore uyarlayabilirsin,...." boyle bir cok soylem ve yapılan dogru durust bir caba yok.(maalesef). Bunun yanında pardus gercektende mahvetti insanların linuxa olan merakını , ubuntu , suse,redhat,fedora , ... ve pardus ne farkı var?
Insanların merak ettigi seyleri veremiyorsan niye gelsinler. Sorunda bu....

NetBeans 6.0 Çıktı! ( 11)

Aslında şunu sormak geliyor içimden(ama lütfen yorum yazacak kişiler hem eclipse hem netbeans kullanmıs olsun bos konusmayalım biseyler ogrenelim). Eger java development yapıyorsanız neden eclipse kullanırsınızki? Netbeans araçlarıyla ve hızıyla eclipseten kat ve kat ustun. Ama eger dersenizki ben eclipse'in coreunu alıp kendi developmentim icin duzenleyecem ozaman eclipse daha kullanıslı ve şık:)
Fikirlerinizi söylermisiniz? Ben şu ana kadar netbeansı development sırasında her zaman üstün özellikleriyle karşılaştım.Siz?

Pardus GNU/Linux Dağıtımını Çinliler Kullanacak Mı? ( 14)

Bu böyle olmayacak mecburen bu konuda çalışmamız gerekiyor. Teknoloji cahili ülkemizi ileri götürmeliyiz kavram karmaşasında yok etmemeliyiz var olan bilgilerini .
En kısa sürede gerçek linuxçularla bir çalışma yaparak bu karmaşayı düzeltecegimizi umut ediyorum.

Pardus GNU/Linux Dağıtımını Çinliler Kullanacak Mı? ( 14)

Tamamda bunu kac kez tartısmaya calistik. Hep dendiki pardus'e laf soyleniyor.Cekemeyenler var yada alın size bir pardus düşmanı daha!!!!!!!!!
Arşivlere bakarsanız bende baska arkadaslarda işletim sistemi denmesinin yanlışlığını , yeni birşey yaratılıyormuş havası verildiği(bilerek veya bilmeyerek).
Bakın yavaş yavaş sorunlar çıkmaya başladı.
Lütfen geliştiriciler ve destekciler kullandıkları kelimeleri ve cumleleri iyi tartıp biçsinler boylece emegimizi boşa harcamayız.

Pardus gerçekten... ( 91)

Pardus'e uzanan eller kopsun , ülkemizi kurtaracak bir projeye boyle yorumlar yapılması üzülüyorum gerçektende:(
Cem uzanın vaatleri kadar gerçek bir proje pardus, desteklenmeli ve kendi haline bırakılıp kendi yalanları içinde kaybolmalı....

22 Yıllık En Büyük E-Devlet Projesi Çöktü mü? ( 13)

Bu ülkede devlet dairelerini yatacak yer olarak gören inanılmaz bir zihniyet, belkide sorun taa burdan kaynaklanıyor. Yani adamın alternatiften haberi bile yok.
Hiç bir baltaya sap olamamış , en sonunda ya torpil ya sınavla devlet memuru olmuş ve sonuc boyle....

Kürtçe Yazılıma Soruşturma ( 28)

Kürtçe konusuna girmiyorum ona mahkemeler karar verir. Ama Linux açısından gerçektende çok kötü bir haber. Umarım bu gazeteyi okuyanlar aklı başında insanlardır.
Neden bu ülkede herkes herşeyi biliyor ve kimseye sorma ihtiyacı duymuyor anlamıyorum . Yokmu bu haberi yazan şahsın yakınında bilgisayardan anlayan birisi , "Abi sende hiç birşey bilmiyorsun , ne cahil adamsın diyecek" . Keşke bu şahsı görme şansım olsa. Elimde olsa bu şahsı bizzat görmek ve bu haberi düzeltmesini isterdim.
Zaten çok yavas ilerliyor linux'un yaygınlaşması böyle saptırmalarla iyice zora girebilir.

Kamuda Özgür Yazılım Dönemi Başlıyor Mu? ( 81)

Size kolay gelsin(fikir paylaşamıyoruz dön dolaş aynı yerdeyiz).

Kamuda Özgür Yazılım Dönemi Başlıyor Mu? ( 81)

Pardus projesi devletin bünyesinde değilde , kendi başına bir proje olsaydı , bu kadar yorum yapılmazdı. Ama eğer bu proje devlet destekli ve ulusal damgası taşıyorsa herkes eleştirebilir. Özellikle ülkemizde birçok bilgisayar okur yazarı,programcısı ve mühendisi varken.
Meyve veren ağaç taşlanır moduda hiç bir şey kazandırmaz pardusa.
Sonuçta herşey ortada , bugün bende iki arkadaşımı alıp hadi şöyle bir dağıtım yapalım belki yeni birşeyler buluruz diyebilirim. Ama bunu kendim yaparım . Böyle bir DENEMEYİ sadece kendim finanse ederim ve zamanımı harcarım.
Pardus olarak bir DENEME yapılıyor ve bu devletin kurumunda yapılıyor. İşte bu kısmı utanılması gerekeen bir şey. Ben şahsen böyle birşeyden utanırdım.Skoylu " eger pardus olmasaydı , bir dagıtım yapma tecrübemiz olmayacaktı" .Türkiyede bir çok insan işletim sistemlerine kafa yoruyor ve deniyor(üniversite tez listelerini kontrol ediniz).Pardus tamamen bir gruba ait kişisel bir denemedir. Ne bir dökümantasyon, ne bir diagram , sonradan yer alacak insanlar düşünülmeden yapılan bir projecik.(web sitesindeki laf kalabalıkları bana pek bişey ifade etmedi)
Sonra pardus yenilik getirecekte ayrı bir safsata. Aynı şeyler tekrarlanıyor göz var nizam var. ubuntu + easydesktop neyimize yetmiyordu? bunu alıp neden üzerinde değişiklik yapmadik? alip kodları kopyalayıp adını değiştirmek daha büyük sükse sanırım.
Hiç soru sormayacagım çünkü şuana kadarkiler den hiç cevap alamadım.
Ve bir önerim daha var...
Pardus internete açılsın ve hepimiz pardusu geliştirelim, ve hepimizin emeği geçtigi icin diyelimki ulusal, hepimiz ugrastıgımız icin "ewt hepimizin dagitim tecrubesi oldu". Herkesin fikri alınsın ve gizli kapaklı işler dönmesin.Ben bu öneirimi hep savunacagım ve olması içinde uğraşacagım. AÇIKSA açık , KAPALIYSA kapali olsun,oyun oynanmasın lütfen.

Kamuda Özgür Yazılım Dönemi Başlıyor Mu? ( 81)

GNU hurd projesine bakarsan anlarsın...

Kamuda Özgür Yazılım Dönemi Başlıyor Mu? ( 81)

Yok ben o manada sormadım, sizin gibi türkiyede emin olun yüzlerce mühendis,programcı var , kerneli alıp anlayacak,değiştirecek. Birçok bilgisayar mühendisi var bu ülkede.Skoylu tırnak içinde öyle bir yazılmışki , kernelin offical developer'ı sandım:)

Kamuda Özgür Yazılım Dönemi Başlıyor Mu? ( 81)

İnanılmaz birşey var ortada, sürekli yapıcımı yıkıcımı ile ilgili özlü sözler , hikayeler anlatılıyor(türkçe dersi gibi) . Bir tane pardus kullanıpta aklı olan , özeleştiri yapacak allahın kulu yok mu?
Şu sorulara cevap bekliyorum...
1) Pardus neden çıktı? bundan öncede türkiyeye ait dağıtımlar vardı,Büyük dağıtımların hepsi türkçe.(önceden yazayımda aynı şeyleri tekrarlamayın, kafa almıyor anladığım kadarıyla)
2) Ne tür bir yazılım geliştirme metodolojiniz var?
3) Neden yeni bir işletim sistemi yazılıyormuş havasında ilerleniyor. Kendinizi türkiyenin en akıllı bilgisayarcıları olarakmı görüyorsunuz?
4) Benim şuan kullandığım herhangi bir dağıtımdan ne farkı olacak?
5) İnsanları kandırmaya utanmıyormusunuz?

not: Skoylu kernel geliştiricimisidir?

Kamuda Özgür Yazılım Dönemi Başlıyor Mu? ( 81)

Siz şimdi güzel birşeymi yaptınız, yazdığınız yazı berbat kelimeler içeriyor. Herkes ne hissederse onu yazar kimseye karşı bişey yok . Ben şahsen birçok arkadaşın doğru yorumlar yaptığını düşünüyorum.
Fazlamesai bilişim ağırlıklı bir sitedir. Ve burda bilişimle ilgili konular tartışılmasıda doğaldır. Eğer finansal bir yanlış varsa bunu brökratlar,ekonomistler; çevreyle ilgili bir sorun varsa çevre mühendisleri gibi meslek erbablarının veya gerçekten ilgililerin tartışması normaldir.Yani her konu yerinde tartışılır ve fazlamesaide bilişim ile ilgili konuların tartışılması için mükemmel bir yer.
Ben hiç bir zaman yeni bir dağıtım gerekli demedim o yüzden öyle yeni bir takım kurmaya gerek yok yani.
Debian almanmıdır?
Ubuntu nereli?
Slackware nereli?
Linuxun memleketi ülkesimi olur yapmayın ya. Açık kaynak özgür yazılım , sizin yaptıgınız ayrımcılıktır.
Asıl ego tatminini sizler yapıyorsunuz.
Ayrıca içi boş hiç bir yorum yok bence , hepside mantıklı asıl verilen cevaplar sacma sapan...
Aman kolay gelsin sizlere , zaten zamanla görürüz doğrumu yanlışmı , aman programcıların(dünyaca ünlü kim varsa anlamadım) dikkati bozulmasın....

Kamuda Özgür Yazılım Dönemi Başlıyor Mu? ( 81)

Ben pardus ekibi para yiyor demedim hic bir zaman, devletin parası boşa harcanıyor bence ve dolayısıyla benim vergilerim...

Kamuda Özgür Yazılım Dönemi Başlıyor Mu? ( 81)

initng=mudur
kde control center=comar
pisi = apt
.......... hangisi özgünki yazılımların?

Kamuda Özgür Yazılım Dönemi Başlıyor Mu? ( 81)

Mükemmel bir yazı olmuş, izniniz olursa altına imzamı atmak isterim.

Kamuda Özgür Yazılım Dönemi Başlıyor Mu? ( 81)

Pardus konusunda bir cekincemde şu, Her gün uygulama olsun , linux çekirdeği olsun -pardusun kendi yazılımlarıda var tabi-onlarca güvenlik açığı bulunuyor. Debian,gentoo ve bu gibi dağıtımlar hemen güvenlik yamalarını update yoluyla yayınlıyorlar.
Pardus bu takibi yapabilecek kapasiteye gelebilecek mi? Daha yazılımların güvenliği tamamlanmamışken hemen nasıl kuruluyor kurumlara.
Örneğin, debian kullanan birisi olarak apt repositorilerini kullanmak- eski sürüm yazılım kullanmam gereksede- güvenlik açısından bir artı, eğer kendim derlersem tüm güvenlik açıklarını takip etmem gerekir.Ve sistemde bulunan her yazılım için bunu düşünürsek ,içinden çıkılmaz. Bir topluluk gerekli bunun için. Pardus türkiyede bu toplulugu olusturamaz bence.. 20-30 kisi ile olmaz bu işler.Çoğalacak diyenlerede , bence çoğalmaz...Sadece linuxa meraklı ve linux bilmeyen insanlar bunu dener ve vazgecer(ekran kartım çalışmadı,usb storagei tanıtamadım,.....). Ben sahsen alıştıgım sistemden vazgecmeyecegimi düşünüyorum...
Fikirlerinizi merak ediyorum....

Kamuda Özgür Yazılım Dönemi Başlıyor Mu? ( 81)

Nereden çıktıgı ve mantalitesi bana tamamen sacma gelen bir konu bu pardus. Geliştiricilerde beni hic ilgilendirmiyor. Yalan yanlış savlar var ortada ,
Hemen bir tane söyleyeyim. diyorsunuzki her kelime zaten açık kaynak camiasına veriliyor , ozaman TÜM linux sistemleri türkçedir demek gerekir , pardus degil sadece.Ben bisey saklaniyor demedim.Ben linuxu son iki senedir zaten hep türkçe kullanıyorum yani bu yeni bir opsiyon degil.
Ve milli dagitim, ulusal dagitim bunlar cok itici tanıtımlar . Parduste linux camiasina ozgun hicbir yazılım fikri(fikirler ordan burdan çalınmıştır),Türkiye Cumhuriyetine ait hic bir özelik yok. Türkçe demeyin o her dagıtımda var.

Kamuda Özgür Yazılım Dönemi Başlıyor Mu? ( 81)

Ben habere yorum yazdım , burda tartışmak niyetinde degilim, ama bana yazdıgın seylere de cevap vermem gerekiyor , o yuzden bir daha bu tartışmayı uzatacak birşey yazmazsan sevinirim. Benim dedigim hersey acık , fikirlerimi yazdım.
Camia demekle tüm desktekleyenler ve yazarlar , herkesi belirttim.
Programlara yaptıgın katkıda dedigin gibi gercekten seni ilgilendirir, kimseyi ilgilendirmez, Herkes elinden geldigince uc bes yardım ediyor acık kaynak camiasina.
Herkese kolay gelsin

Kamuda Özgür Yazılım Dönemi Başlıyor Mu? ( 81)

Ben beş senedir linux kullanıyorum vazgecmeyede niyetim yok.
Openoffice'i sen mi hızlandırdın? pardusun açılışını hızlandırmakla , kdeyimi hızlandırdın? konquerorumu? mozillayımı hızlandırdın?
Uygulamaları beklemek lazım, Gerçektende pardus camiası olarak bir özlü sözler kitabı bekliyorum , süpersiniz bu konuda:)

Kamuda Özgür Yazılım Dönemi Başlıyor Mu? ( 81)

Yiyin yiyin devletin parasını ,kandırın insanları bu dava olayı iyice kafama yattı benim...
Alın pardusu LKD bünyesinde akşam işinizden çıkınca geliştirin , niye devletin parasıyla geliştiriyorsunuz anlamadımki.
Suse , redhat diyorsunuz bir tanesinin ulusal dağıtım saçmalığı varmı? Her ülke kullanıyor bu dağıtımları.
Merkez bankası yıllardır linux kullanıyordu ozamanlar pardus yoktu , Pardus şuan piyasada bulunan her linux dağıtımı kadar TÜRKÇE olmalıdır . Yoksa açık kaynak olmaz , çevirilen her cümle açık kaynak olarak yayınlanmalı!!!!!
Yalanlar üstüne kurulu herşeyiniz ,adam kandırıyorsunuz.
-Tamamen türkçe saçmalığı
-Yok değistirirsiniz icini acarsınız sacmalıgı, kamuda çalışan memura ne bundan
Bu kadar yazdın önerin ne diyeceksiniz??
BEKLEMEK , bekleyelim açık kaynak yazılımlar biraz daha olgunlaşsın , masaüstüne biraz daha yakışssın. Bakın openofficein eski sürümü bir saatte(hiciv) açılıyordu , ozamanlar hep M$ office kullanırdım. Şuan openoffice2.0 ile unuttum M$ office yazılımını.
BIRAKINDA YAZILIMLAR İYİ OLDUGU İCİN SİMDİKİLERİN YERİNİ ALSIN, OYLE BUNU KULLAN BUNU KULLAN DEMEKLE OLMUYOR. Sogutacaksınız insanları linuxtan , açık kaynaktan..