muratdicle

muratdicle


0 takip ediyor | 0 takip ediliyor


Bilgi alanları


İlgi alanları

Nvidia CUDA ( 4)

Bu DirectX'e rakip bir şey olabilir gibime geliyor. Ve diğer üreticilerde bu sistemi desteklerse, directX n'olcak? Hatta yakın zaman da açık kaynaklı olarak DirectX gibi yazılımlar türeyebilir.

2006 Nobel Edebiyat Ödülü: Orhan Pamuk ( 98)

1.4 milyon dolar ödül alacakmış. Daha ne diye ortalıklarda dolansın.

MSN'de 3. Hotmail'da 6. Yazılım Geliştirmede Kaçıncı? ( 9)

Musonya JustFilter (www.musonya.com) için verilen fiyat gazete olayı göz önüne alınınca bedavadan reklama bile giriyor. Tabi sadece bu firmanın dediği değil, çok ciddi bir firmanın bile 15.000 adet ücretsiz verin, bir deneyelim o zaman bakarız bile demesi ilginç. Buna göre gaze olayındaki adamlar daha insaflılar :) Programın fiyatı 29 YTL, PADFile ile gönderme yaptığımdan fiyatı aceleyle öyle belirlemişim.

Ayrıca sizlerinde dediğiniz gibi programın alternatifleri çok, ama ben bunun dışında, programa ek özellikler ile ettim ve programı anne-babaların görüpte satın alabileceği yerlerde satılmasını ön gördüm. Nedense internetten bu tip uygulamaları almak ya da ücretsizini indirme oranı çok düşük. Neyse herkes kendi önünden yediği sürece buna da şükür diyorum.

İlginiz için teşekkürler.

Not: Kendimi şanslı hissediyorum, olayı; evet google ilham verdi, basınca bendeki listedeye göre rastgele bir siteye yönlendiriyor. İleride belki reklam falan alırım diyede düşündüm.

Saygılar..

MSN'de 3. Hotmail'da 6. Yazılım Geliştirmede Kaçıncı? ( 9)

Maalesef Türkiye'de yazılım geliştirmede arpa boyu kadar ilerleyemeceğimizi geçtiğimiz günlerde öğrendim. Yazdığım ürün (Musonya JustFilter) için bana teklif edilen ücret: 0,10 YTL (10 Y.Kuruş). Evet bu fiyat işine gelirse deniliyor. 50.000 adet alacaz, gazetede promasyn olarakvereceğiz, kutusunu CD'sini biz yapacaz diyorlar. Ben programı AR-GE hariç, 8 ay gibi bir sürede yazdım, gerisini siz düşünün artık.
Ben artık diyorum ki, Türklerden değil, Türkiye'den ADAM çıkmaz..!

Tatil Rehaveti ( 8)

Tatile tatil demem, tatilde ben olmadıktan sonra..

İçeriden Gelen Tıkırtı ( 12)

:) ben Vista nın hackerlar tarafından test edilip açık kapısından içeri girişinin tasviri olarak anladım. Ama FM hack olayı aklıma gelmemişti.

İçeriden Gelen Tıkırtı ( 12)

Elinize sağlık. Çok hoş bir anlatım. Vista hackerlara emanet. Açık kapı olayı. Gri Şapka = Kötü değilim ama çokta saf değlim.

Bir saldırının anatomisi: Fazlamesai ( 65)

Öncelike bu işi yapanları kınıyorum. İş bir noktada bahsedildiği gibi GRI olaynda kalsaydı ortada teşekkür edilebilecek durumlar söz konusu olabilirdi. Ama iş KARA taraf geçip, kodların ve DB nin dışa vurulması olduğunda, insan üzülüyor.

Arkadaşlarımızın dediği gibi sadece şifre meselesi değil, kişisel bilgilerinde dışa vurulmasıda söz konusu. Buraya katılan bir çok kişi, eminim çok önemli yerlerde çalışmaktadırlar. Ve onlara ait ipuçları şifre yapı mantıkları vs. hepsi ortaya döküldü.

PHP bilmem ve işinize karışmak gibide olmasın ama UnixCrypt diye bir şifreleme mantığı var yine tek yönlü bir mantık. Bu yöntem hakkında ne düşünüyorsunuz?

Saygılar..

fazlamesai.net'e soralım: Bu hangi sınav? ( 48)

96-97 senelerinde tam emin değilim. 6 aylığına bir bilgisayar kurs müdürünün ricası üzerine yeni bir bilgisayar öğretmeni gelene kadar, ders verdim. Hayatımda ilk defa ders vereceğim için bayağı korkmuştum. Nerden başlıyacam hangi konuları anlatacam bilmiyordum. Sonra kurs müdürü al bunu dedi ve bir kitapçık gibi bişi verdi. M.E.B. nin bilgisayar kursları için müfredatıymış. İçinde tüm ders konuları vardı. Artık ders anlatmak kolaydı. Ancak müfredat içeriği o dönemler için bile komikti. PW adlı yazı editörünü anlatılmasını istiyordu. ve öğrenciler PW'den sınava girecekmlerdi. PCTOOLS da vardı. O dönemlerde herkes Win95'e artık geçmişlerdi bile. Biz hala ms-dos dersi veriyorduk. Neden? M.E.B. öyle istiyor diye. M.E.B. bilgisayar kurslara karıştığı için kurslar arasında da fark olmuyor. Şimdi durum nedir bilmiyorum.

fazlamesai.net'e soralım: Teknoparklar İşe Yarayacak Mı? ( 17)

Tekno parkların avantajları elbette vardır, dezavantjlarıyla birlikte. Ancak Teknopark vb. olgulardan önce ülkemizde STARTUP ŞİRKET mantığında ilerleme kaydetmemiz gerekiyor. Teknopark veya ben Tekno park olarak bildiğim bir kaç yerde start-up şirketlere olanaklar tanınıyor. Ama bir iş planı başlangıç bilgileri altında sayfalarca istatistik vb. şeyler istiyorlar. İlk düşüncede "çok iyi yaa" derken, iş planı örneklerine baktığınızda "vay anam vay" diyiveriyorsunuz.

Tamam biri size yapacağınız iş için para vermeden önce neye para yatırdığını görmek ister. Eğer ürün elinizde fiziki olarak duruyorsa ve yenilikçi bir ürün ise şansınız fazladır. Ancak yazılım gibi bir iş için çok dezavantajlı bir başlangıç oluyor. Şimdi bir kişinin çok iyi bilgisayar programcısı olması ve bir çok işi güzelce kotarabilmesi kendi kadrosunu yönetebilmesi, o kişinin mali ve ticari düşüncesininde çok iyi olacağı anlamına da gelmiyor. Teknoparklar eğer benim düşündüğüm gibiyse, "gel kardeşim sen hele, anlat bakalım" diyebiliyorsa ne güzel bir şey. Yok siz önce firmanızı kurun, elemanlarınızı alın, burdan da size bir büro verelim, aylığı şu kadar. Gelin ar-genizi yapın. Sizlere sadece vergi avantajı sağlayacağız demek gelişim için o kadar önemli değil.

TTGV sitesine baktım kimler faydalanıyor bu hizmetlerden diye. Çamaşır makinası yapan büyük firmalardan biri ar-ge desteği almış Çok mu ihtiyacı vardı acaba desteğe. Tamam yasal bir gişimde bulunulmuş ve teşviği almışlar.

Ne bileyim ya, Tekno parklar nasıl yapıyorlarsa yapsınlar, benim beynim durdu. Daha ben dandik bir PC bulayımda test makinası yapayımda ikinci projemi çıkartayım derdine girdim. Teknopark benim neyime..

Çocuğunuz Internette Güvende Mi? ( 38)

justFilter'i kurmanızı ve NAOMI ile arasındaki farkları belirtmenizi çok isterim. En basitinden JustFİlter tarayıcıyı kapatmak yerine tarayıcı içinde sayfa erişimi yasaklandı gibilerinden mesaj vermektedir. Maxthon yada firefox gibi SEKMELİ (TAB) tarayıcılarda açılan onca sayfanın birden bire kapanması hiç hoş olmazdı, sadece bilerek yada istemeden ziyaret edilen kötü içerikli bir site yüzünden. Saygılar..

Çocuğunuz Internette Güvende Mi? ( 38)

4 - 10 yaşındaki çocuğa bunu nasıl yapacaksınız. bilgilendirmeyi. ?? varsa bir yöntem bilmek isterim..

Çocuğunuz Internette Güvende Mi? ( 38)

Evet, Netscape, FireFox ve Operada doğru çalışıyor. Zaten bu program 4-15 yaş grubu için düşünülerek yazıldı. Yoksa çocuklar büyüdükçe zekalarıda gelişiyor ve bir yolunu bulup istedikleri şeyleri elde edebiliyorlar. Her ne kadarda yazdığım uygulama aşılmaz desemde, kullanıcının Windows yetkili şifresi vermeden bir sistem kurmasından ötürü JustFilter rahatlıkla aşılabilecektir.

Çocuğunuz Internette Güvende Mi? ( 38)

programı indirdiniz mi? bir de denedikten sonra fikrinizi almak isterim..

saygılar...

Çocuğunuz Internette Güvende Mi? ( 38)

çok haklısınız. bu da bir yöntem. belkide ben alışkanlıklarımı geri istediğimden böyle düşünüyorum.

Saygılar..

Çocuğunuz Internette Güvende Mi? ( 38)

Evet bunları biliyor ve kullanıyorum. Ancak şu anda üretim yaptığım sadece bir tek PC var evimden üretim yapıyorum. Şartlarım gerçekten zor gibi görünüyor. 512 MB ram ile inanın VMWare ya da MS-VPC bile zor çalışıyor. Ayrıca network sürümü için ciddi olarak gerçek bir pc ortamı sağlamam gerekecek. Daha sağlıklı olması için. İlginiz için teşekkür ederim.

Çocuğunuz Internette Güvende Mi? ( 38)

Evet XP ve üstü derken sizinde belirttiğiniz gibi henüz üstü bir işletim sistmi yok, en yakın çıkacak sistem ise Vista o da Allah'a emanet artık.

XP bana bazı konularda büyük kolaylıklar sağladı, özellikle uygulamanın güvenliği konusunda. Ayrıca WEB sitesi olanlar bilirler, elde ettikleri istatistiklere bakılırsa XP çok ciddi sayıda yaygındır.

Daha düşük işletim sistemlerinde ürün geliştirmek adına bir takım özellikleri gözden çıkartmak istemediğimden doğruca bunu belirterek bu ürünü yazdım, ve hiç bir kaygımda olmadı. Ancak bu tabiki eleştirilebilir bir konudur.

İlerleyen günlerde bu ürünün network sürümünü çıkartacağım ancak bu ürün Win98 XP de de çalışacak. Ya da şimdilik öyle düşünüyorum. Bakalım artık zaman ne gösterecek. Öncelikle bir iki adet TEST PC si almam gerekecek.

Saygılar...

Çocuğunuz Internette Güvende Mi? ( 38)

Arkadaşlar,

Elbette bu yazıyı yazarken kbul edilmeme ya da kaale alınmama gibi kaygılarım vardı. Sizin de gördüğünüz gibi ürünümü tanıtma ihtiyacım doğuyordu. Ancak FM gibi bir sitede bunu kabul edilebilir bir düzeye indirgemem gerektiğini düşünerek, yazmış olduğum bu yazılımın süreçlerini ve başımdan geçen olayları anlatmaya gayret ettim.

Sitemde de göreceğiniz gibi, ürünüm internet ortamından satılmıyor. Sadece kutulu olarak marketlerde satılacak. Ama ürünümü daha çok kişinin denemesi benim ürünümün güvenirliğini kendi gözümde arttıracaktır. Ayrıca deneme sürümlerini indiren bir çok arkadaşlar fikir ve hataları bildirerek daha da iyi bir uygulama olması çabalıyoruz.

Reklam değerini bahsetmiyeceğim, evet görüldüğü gibi az ya da çok reklam var. Ancak bunu bertaraf edecek ve olayı reklamdan çıkartıp bir haber ya da öykü kılıfına sokacak mesajlarda içeriyor metin.

Ben 20 yıla yakın bir zamandır yazılım işiyle uğraşıyorum, her ne kadarda iyi niyetli olmaya çaba göstersemde hayat beni zorladıkça zorluyor.

Şu günlere kolay gelinmiyor, ve ben açık destek istiyorum sizlerden, bu ülkenin bir evladı olarak.

Saygılar..