XFS sonunda Linux kerneline girdi!

0
cartman
SGI'ın journalised dosya sistemi olan XFS uzun çalışmalardan sonra Linus Torvalds tarafından Linux kerneline kabul edildi. 2.5 kerneline girmesi uzun zamandan beri merakla beklenen XFS 2.5.36 kernelinde kendini gösterecek , bununla birlikte 2.6 kernelinde en azından 4 ( Benim bildiklerim XFS , JFS , ReiserFS , Ext3 ) journalised dosya sistemi olucak! Ben şahsen Ext3 , ReiserFS ve XFS i kendi Slackware sistemimde denedim ve bana göre XFS bunların arasında en hızlı olanı. Daha fazla bilgi için www.lwn.net/Articles/9998/

Görüşler

0
FZ
Takdir edilesi bir gelişme. Özellikle görev kritik (mission critical) ortamlarda GNU/Linux'un diğer işletim sistemleri ile rekabetini epey kızıştıracak bir özellik olacağını tahmin ediyorum.
0
cartman
Ve 2.5.36 kerneli de sahnede!

http://linuxtoday.com/news_story.php3?ltsn=2002-09-18-014-26-NW-KN-DV

:)
0
urxalit
Serdar Köylü´nün şenlikteki dosya sistemleri sunumuna bakmanızı tavsiye ederim. (2 MB)
0
FZ
Sene 1999'du Sun Microsystems vardı, VERITAS vardı, VERITAS'ın Solaris için FS (journaling FileSystem) sistemi vardı. Millet bir sürü para döker alır uğraşır dururdu falan, fildişi kulelerdeki UNIX dünyasıydı.

Sene 2002, PC ortamında Linux, XFS journaling filesystem, al tepe tepe kullan, bol performans dertsiz ortam, serbest, özgür, bedava.

3 sene sonra kimbilir neler olacak... Hayal etmekte güçlük çekiyorum.
0
anonim
Beyler, bu link''i izleyerek Linus Torvalds hakkinda cok ilginc bir sey ogrendim. Meger Linus kernel debugger hic sevmiyormus!

Turkce

http://www.bilgidata.com/article.jsp?file=a_linus_debugger.xml&category=genel

Ingilizce

http://old.lwn.net/2000/0914/a/lt-debugger.php3

0
m1a2
Bu ilginç olmuş gerçekten. Linus Torvalds`ın tipik tercihleri hep böyle zati... Okumayanlar için bir Linus Torvalds klâsiğini de ben linkleyeyim. Şurda Linus`un coding style`ı mevcut. Bu style`dan ilginç bir husus olarak indentation (içerlek ??) için üstadın tercihini alıntılayayım:

Tabs are 8 characters, and thus indentations are also 8 characters. There are heretic movements that try to make indentations 4 (or even 2!) characters deep, and that is akin to trying to define the value of PI to be 3. Rationale: The whole idea behind indentation is to clearly define where a block of control starts and ends. Especially when you`ve been looking at your screen for 20 straight hours, you`ll find it a lot easier to see how the indentation works if you have large indentations.

Now, some people will claim that having 8-character indentations makes the code move too far to the right, and makes it hard to read on a 80-character terminal screen. The answer to that is that if you need more than 3 levels of indentation, you`re screwed anyway, and should fix your program. In short, 8-char indents make things easier to read, and have the added benefit of warning you when you`re nesting your functions too deep. Heed that warning.


Ben şahsen 8-char indent`ten nefret ederim. Fakat önceki hadiseyle bağlantılanacak olursa: Linus`un kodlamada mental-zihinsel yetileri önplanda tutması ve bütün araçları bu anlayışa göre organize etmesi gibi bir yaklaşım içinde olduğu sonucunu çıkarımsamaktayım. En iyi derleyici beyin oluyo, bu da onun Zen ve Art`ı. Ne diyelim, gösterdiği gerekçeler doğru düşünülmüş, ama 8-char da çok uzun yaw... Ben şööle derli toplu, kompakt görünümlü code`ları sevmekteyim. Gerekçelerini düşünmedim, sadece hoşuma gidiyo, set sts=2 sw=2 ts=8 ;)
0
sundance
Sen bosver bunu :p Debian`in Turkcelestirilmesi mevzuuna aciklik getir once :p

Benim sistemde locale:TR olmasina ragmen, ve Windows TTF`leri kullanmama ragmen konqueror da Turkce form submit edemiyorum, ne is :)
0
m1a2
:) nezleyim,nezleee. Hem de fena halde. Kulaklarım da tıkandı üstelik duyamıyom dediğini... Nezle-grip olanlara piyasada 95.100 TL. etiket fiyatıyla satılan emektar Gripin`i şiddetle öneriyorum. Parasetamol (0.5 g) + Kafein (0.03 g). Mükemmel. Yalnız kutusunu değiştirmişler. Elini başında tutan bir hasta resmi var idi, artık yok. Neyse camel`i bile değiştirdiler ya, şaşırmamak lâzım...
0
FZ
O hasta kadının yüz ifadesindeki acının yoğunluğu öylesine derindir ki uzun zaman bakan bazı şahısların da baş ağrısına kapıldıkları, yataklara düştükleri görülmüştür. Belki de bu yüzden bir imaj değişikliğine gidilmiştir ;-)
0
anonim
Vay vay.. Coding standard cok ilginc. Gereginden fazla aciklama (comment) koymayin demesine katiliyorum. Extreme Programming ustadi Kent Beck''te boyle diyor zaten.

8 bosluk fazla hakkaten..Fakat ustad boyle diyor, eski fikirleri bir daha gozden gecirecegiz ne yapalim..

-B
0
FZ
FM: Tarihte bugünü unutturmayan, 3 yıl önceki habere yorum alabilen site! :)
0
tongucyumruk
Bugün bu yorumun üzerinden yaklaşık 3 yıl geçmiş oluyor... Eh, birşeyer yazmazsak ayıp olur değil mi?

Bakalım 3 yılda neler oldu. Bir kere her yer kablosuz ağ ve ADSL doldu. Kısa süre önce ADSL 1 milyon abone sayısına ulaştı. Kablolu olsun kablosuz olsun birçok ADSL modemin içinde linux veya bsd tarzı sistemler kullanıcılar hiç farkında bile olmadan çalışıyor.

Linux çekirdeği en son 2.6.13 sürümüne ulaştı. Artık sadece orta seviye web sunucu, dosya sunucu olarak görülen bir sistem değil. Binlerce işlemcisi olan dağıtık sistemlerden tutun kol saatine her yerde.

Yukarıdaki mesajdan kısa süre önce Recai Oktaş'ın yazdığı Debian kurulumu, ve aşağıdaki yorumlardan kısa süre sonra yazdığı Debian'da Türkçe yazılarından sonra bir Debian patlaması aldı başını gidiyor, üstelik sadece ülkemizde değil, tüm dünyada... Ah unutmadan http://www.debian.org.tr diye birşey var artık.

Xfree86 artık özgür yazılım sayılmıyor, onun yerine insanlar yavaş yavaş XOrg'a geçiyor. XOrg'un getirdiği yenilikler sayesinde çok afilli masaüstlerimiz olacak.

Masaüstü demişken, GNU/Linux artık masaüstünde de ciddi alternatiflerden biri. Gnome ve KDE masaüstleri gerek görsel güzellik, gerekse kullanım kolaylığı yönünden aldı başını gidiyor. Kullanım kolaylığı bir yandan giderken bir yandan da tipik kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayacak birçok özgür yazılım, kapalı alternatiflerinden daha başarılı olacak şekilde piyasada. OpenOffice.org 2.0 sürümüne yaklaşıyor ve Türkçe yazım denetimi yapabiliyor. Mozilla Firefox NewYork Times'a ilan verebiliyor.

Uludağ projesi diye birşey var artık. Pardus diye güzel bir dağıtım eli kulağında, aşkla geliyor...

Lisp meğersem ölmemiş, eski kafalı profesörlerin dili de değilmiş. Son zamanlarda bir Lisp fırtınası esiyor.

Fazlamesai artık PHPNuke kullanmıyor, üstelik uluslararası yayına da başladı. Bir yandan da televizyonda programı var.

Bunun dışında insanoğlunun kalanı üç aşağı beş yukarı aynı. Hala savaşıyor, tuhaf yeşil kağıt parçaları için birbirlerini öldürüyorlar. Sadece artık cep telefonları daha küçük ve şekilli...

Ah şekil demişken... Bir de iPod diye birşey var fakat kendisinden fazla bahsetmek istemiyorum...
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

Mandrake Linux 9.1 ve Knoppix’li PC Extra bayilerde

pcextra

Mandrake Linux 9.1’in 3 CD’lik tam sürümü ve Knoppix 3.2 CD’si PC Extra dergisi ile birlikte satışa çıktı. Fazlamesai.Net’ten Kıvılcım Hindistan, Ömür Özoral ve Boran Puhaloğlu’nun özverili katkıları sayesinde hazırlanan bu yeni dergi ile Mandrake Linux 9.1’in kurulumdan kullanımına kadar hemen hemen tüm özellikleri gözler önüne seriliyor. Mandrake Linux 9.1 CD’leri 3’lü jewelbox içine yerleştirilmiş olan toplam 4 CD’lik bu özel sayı hakkındaki görüş ve önerilerinizi merakla bekliyoruz.

Microsoft´un Şubat 2001 Raporuna cevap yazıldı !

urxalit

Son yıllarda Microsoft'un Linux aleyhine çeşitli kampanyalarına şahit olmaktayız. Bu da göstermektedir Linux, Microsoft için çok ciddi bir rakip olmaktadır.

Bu çalışmamız özelde Microsoft Corporation'ın Şubat 2001 de yayınladığı rapora ve genelde tüm Microsoft iddialarına yanıt niteliğindedir. Bu nedenle cevaplar verilirken, Microsoft'un iddialarında kullandığı POS makineler ve perakende sektörü düşünülmüştür.

Wine 1.0 sürümü 15. yaş gününde çıkıyor

anonim

Wine geliştirici takımı 1.0.0 sürümünü Wine'nin doğum günü olarak kararlaştırdıkları 6 Haziran'da çıkaracak. Bu sürüm sembolik anlam taşıyor. O yüzden çok fazla değişiklik beklememek lazım. 1.0.0 sürümü için dört ürünün kararlı çalışması kriter (Wine 1.0 Release Criteria) olacak. Bilindiği üzere Google'dan bir ekip de wine için yama yayınlamaya başlamıştı ve kısa süre içerisinde Photoshop CS2 linux üzerinde daha kararlı çalışabilir hale gelmişti. Photoshop CS2'nin linux üzerindeki Font desteği ve katman desteği şimdilik yeterli olmasa da ilerisi için umut vaadediyor.

Penguence Sayı 5 Çıktı

wetware

İnternet üzerinde yayınlanan Penguence'nin 5. sayısı çıktı.

penguence.linux.org.tr adresinden indirebilirsiniz.

Şenliğin 3. günü, 13 Mayıs Cumartesi, 11:30-12:30 arasında C Salonunda toplanıyoruz. Dergimize dair fikri olan, eleştirileri olan, çalışmak isteyen, gönüllü olan , gönülsüz olan, sadece kimler varmış diye merak eden, ilk defa duyan, kısaca tüm penguenleri bekleriz...

Wireless avlamanın yararları: Özgür Knoppix Kitabı

sundance

New Jersey'de jetlagi atlatmak için 26 saatten sonra uyuyup uyandığımda (laptopı açtığım ana denk geliyor bu) yarısından fazlası açık 37 tane kablosuz ağ buldum. Tesadüf o ki ;) en yakını FreeLinuxCd.org'un ağıydı, hemen daldım.

Eşe dosta mailları attıktan sonra, bir de uzun süredir bakamadığım freelinuxcd.org'a bir göz atayım dedim veee hayırsız FM takipçilerinden Conan'ın Knowing Knoppix isimli özgür knoppix kitabından bahsettiğini gördüm. Bu vesileyle OpenOffice formatında yazılmış bu kitabı sizlerle paylaşayım istedim.

Kim demiş war driving anca bela getirir diye. Neyse wlan'ın sahibi (Oktay) içerde hala uyuyor, o kalkmadan kaçsam iyi olur ;)