XFS sonunda Linux kerneline girdi!

0
cartman
SGI'ın journalised dosya sistemi olan XFS uzun çalışmalardan sonra Linus Torvalds tarafından Linux kerneline kabul edildi. 2.5 kerneline girmesi uzun zamandan beri merakla beklenen XFS 2.5.36 kernelinde kendini gösterecek , bununla birlikte 2.6 kernelinde en azından 4 ( Benim bildiklerim XFS , JFS , ReiserFS , Ext3 ) journalised dosya sistemi olucak! Ben şahsen Ext3 , ReiserFS ve XFS i kendi Slackware sistemimde denedim ve bana göre XFS bunların arasında en hızlı olanı. Daha fazla bilgi için www.lwn.net/Articles/9998/

Görüşler

0
FZ
Takdir edilesi bir gelişme. Özellikle görev kritik (mission critical) ortamlarda GNU/Linux'un diğer işletim sistemleri ile rekabetini epey kızıştıracak bir özellik olacağını tahmin ediyorum.
0
cartman
Ve 2.5.36 kerneli de sahnede!

http://linuxtoday.com/news_story.php3?ltsn=2002-09-18-014-26-NW-KN-DV

:)
0
urxalit
Serdar Köylü´nün şenlikteki dosya sistemleri sunumuna bakmanızı tavsiye ederim. (2 MB)
0
FZ
Sene 1999'du Sun Microsystems vardı, VERITAS vardı, VERITAS'ın Solaris için FS (journaling FileSystem) sistemi vardı. Millet bir sürü para döker alır uğraşır dururdu falan, fildişi kulelerdeki UNIX dünyasıydı.

Sene 2002, PC ortamında Linux, XFS journaling filesystem, al tepe tepe kullan, bol performans dertsiz ortam, serbest, özgür, bedava.

3 sene sonra kimbilir neler olacak... Hayal etmekte güçlük çekiyorum.
0
anonim
Beyler, bu link''i izleyerek Linus Torvalds hakkinda cok ilginc bir sey ogrendim. Meger Linus kernel debugger hic sevmiyormus!

Turkce

http://www.bilgidata.com/article.jsp?file=a_linus_debugger.xml&category=genel

Ingilizce

http://old.lwn.net/2000/0914/a/lt-debugger.php3

0
m1a2
Bu ilginç olmuş gerçekten. Linus Torvalds`ın tipik tercihleri hep böyle zati... Okumayanlar için bir Linus Torvalds klâsiğini de ben linkleyeyim. Şurda Linus`un coding style`ı mevcut. Bu style`dan ilginç bir husus olarak indentation (içerlek ??) için üstadın tercihini alıntılayayım:

Tabs are 8 characters, and thus indentations are also 8 characters. There are heretic movements that try to make indentations 4 (or even 2!) characters deep, and that is akin to trying to define the value of PI to be 3. Rationale: The whole idea behind indentation is to clearly define where a block of control starts and ends. Especially when you`ve been looking at your screen for 20 straight hours, you`ll find it a lot easier to see how the indentation works if you have large indentations.

Now, some people will claim that having 8-character indentations makes the code move too far to the right, and makes it hard to read on a 80-character terminal screen. The answer to that is that if you need more than 3 levels of indentation, you`re screwed anyway, and should fix your program. In short, 8-char indents make things easier to read, and have the added benefit of warning you when you`re nesting your functions too deep. Heed that warning.


Ben şahsen 8-char indent`ten nefret ederim. Fakat önceki hadiseyle bağlantılanacak olursa: Linus`un kodlamada mental-zihinsel yetileri önplanda tutması ve bütün araçları bu anlayışa göre organize etmesi gibi bir yaklaşım içinde olduğu sonucunu çıkarımsamaktayım. En iyi derleyici beyin oluyo, bu da onun Zen ve Art`ı. Ne diyelim, gösterdiği gerekçeler doğru düşünülmüş, ama 8-char da çok uzun yaw... Ben şööle derli toplu, kompakt görünümlü code`ları sevmekteyim. Gerekçelerini düşünmedim, sadece hoşuma gidiyo, set sts=2 sw=2 ts=8 ;)
0
sundance
Sen bosver bunu :p Debian`in Turkcelestirilmesi mevzuuna aciklik getir once :p

Benim sistemde locale:TR olmasina ragmen, ve Windows TTF`leri kullanmama ragmen konqueror da Turkce form submit edemiyorum, ne is :)
0
m1a2
:) nezleyim,nezleee. Hem de fena halde. Kulaklarım da tıkandı üstelik duyamıyom dediğini... Nezle-grip olanlara piyasada 95.100 TL. etiket fiyatıyla satılan emektar Gripin`i şiddetle öneriyorum. Parasetamol (0.5 g) + Kafein (0.03 g). Mükemmel. Yalnız kutusunu değiştirmişler. Elini başında tutan bir hasta resmi var idi, artık yok. Neyse camel`i bile değiştirdiler ya, şaşırmamak lâzım...
0
FZ
O hasta kadının yüz ifadesindeki acının yoğunluğu öylesine derindir ki uzun zaman bakan bazı şahısların da baş ağrısına kapıldıkları, yataklara düştükleri görülmüştür. Belki de bu yüzden bir imaj değişikliğine gidilmiştir ;-)
0
anonim
Vay vay.. Coding standard cok ilginc. Gereginden fazla aciklama (comment) koymayin demesine katiliyorum. Extreme Programming ustadi Kent Beck''te boyle diyor zaten.

8 bosluk fazla hakkaten..Fakat ustad boyle diyor, eski fikirleri bir daha gozden gecirecegiz ne yapalim..

-B
0
FZ
FM: Tarihte bugünü unutturmayan, 3 yıl önceki habere yorum alabilen site! :)
0
tongucyumruk
Bugün bu yorumun üzerinden yaklaşık 3 yıl geçmiş oluyor... Eh, birşeyer yazmazsak ayıp olur değil mi?

Bakalım 3 yılda neler oldu. Bir kere her yer kablosuz ağ ve ADSL doldu. Kısa süre önce ADSL 1 milyon abone sayısına ulaştı. Kablolu olsun kablosuz olsun birçok ADSL modemin içinde linux veya bsd tarzı sistemler kullanıcılar hiç farkında bile olmadan çalışıyor.

Linux çekirdeği en son 2.6.13 sürümüne ulaştı. Artık sadece orta seviye web sunucu, dosya sunucu olarak görülen bir sistem değil. Binlerce işlemcisi olan dağıtık sistemlerden tutun kol saatine her yerde.

Yukarıdaki mesajdan kısa süre önce Recai Oktaş'ın yazdığı Debian kurulumu, ve aşağıdaki yorumlardan kısa süre sonra yazdığı Debian'da Türkçe yazılarından sonra bir Debian patlaması aldı başını gidiyor, üstelik sadece ülkemizde değil, tüm dünyada... Ah unutmadan http://www.debian.org.tr diye birşey var artık.

Xfree86 artık özgür yazılım sayılmıyor, onun yerine insanlar yavaş yavaş XOrg'a geçiyor. XOrg'un getirdiği yenilikler sayesinde çok afilli masaüstlerimiz olacak.

Masaüstü demişken, GNU/Linux artık masaüstünde de ciddi alternatiflerden biri. Gnome ve KDE masaüstleri gerek görsel güzellik, gerekse kullanım kolaylığı yönünden aldı başını gidiyor. Kullanım kolaylığı bir yandan giderken bir yandan da tipik kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayacak birçok özgür yazılım, kapalı alternatiflerinden daha başarılı olacak şekilde piyasada. OpenOffice.org 2.0 sürümüne yaklaşıyor ve Türkçe yazım denetimi yapabiliyor. Mozilla Firefox NewYork Times'a ilan verebiliyor.

Uludağ projesi diye birşey var artık. Pardus diye güzel bir dağıtım eli kulağında, aşkla geliyor...

Lisp meğersem ölmemiş, eski kafalı profesörlerin dili de değilmiş. Son zamanlarda bir Lisp fırtınası esiyor.

Fazlamesai artık PHPNuke kullanmıyor, üstelik uluslararası yayına da başladı. Bir yandan da televizyonda programı var.

Bunun dışında insanoğlunun kalanı üç aşağı beş yukarı aynı. Hala savaşıyor, tuhaf yeşil kağıt parçaları için birbirlerini öldürüyorlar. Sadece artık cep telefonları daha küçük ve şekilli...

Ah şekil demişken... Bir de iPod diye birşey var fakat kendisinden fazla bahsetmek istemiyorum...
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

Ve final: Linux için Opera 5

sundance

Linux gittikçe desktopa uyum sağlıyor. Şu anda browser piyasasının en hafif ve en kullanışlı browserı olan Opera 5, son versionunu Linux için de çıkarttı

Netscape`in en son kalesi olan Linux`da, Mozilla ve Opera gün geçtikçe daha da güçleniyor. Linux bir yana ben yaklaşık 3 aydır Windows makinamda da 2 Mb`lık Opera 5 kulanıyorum. Herkese özenle tavsiye edilir.

Tux + Gnu/Linux Baskılı T-shirtlerimiz Hazır!

parsifal

Beyaz T-Shirt üzerine 25cm'lik dev penguen(tux)+ Gnu/Linux baskılı T-shirtlerimiz hazır. L ve M beden olarak hazırlanan ürünün satış fiyatı 8 milyon TL olup linux34.com'dan sipariş verebilirsiniz.

Kernel Mode Linux

anonim

User Mode Linux projesini pek çok kişi duymuştur. Özellikle sanal-sunucu hizmeti verme konusunda büyük kolaylıklar sağlayan bu uygulamanın bir de tam aksi olan Kernel Mode Linux var. Uygulamalarının hepsinin kernel mode da çalıştığı bu proje için, proje sahibi Toshiyuki Maeda nın iddası projenin sistemde gözle görülür seviyede performans artışı sağladığı; buna karşın güvenlik açısından bir dezavantajının bulunmadığı. Şimdilik yalnızca IA-32 desteğine sahip proje için gerekli çekirdek yamaları ve dokümantasyonu bu adresten edinebilirsiniz.

Kim demiş Linux altında modelleme ve animasyon yapılmaz diye!

PCc0d3r

Şu anda tam iki sene önceye gittim. Elimin altında win98 ve karşımda lightwave açık. Hayal gücümü fare tıklamaları ile dijital ortama dokuyorum. Peki şimdi ne farkı var bu zamandan. Şu an linux makinemde elimin altında blender açık ve neredeyse artık ligthwave ile yapabildiğim her şeyi yapmaya başladım! Bu arada Shrek adlı filmin Linux altında yapılmış olması da işin çabası.

Sonuç olarak kimse 3d yüzünden Linux'a geçemiyorum diye bir mazeret uyduramaz günümüzde. Alırsınız ücretsiz Blender'i sonra başlarsınız konuşturmaya hayal gücünüzü...

Linux yüklü dizüstü!

velista

Bir süre önce bu sayfalarda, Türkiye'deki dizüstü markalarının Windows işletim sistemsiz dizüstü satmamasını tartışıyorduk...

Bugün posta kutuma düşen bir basın bültenini sizinle paylaşmak istedim. Kelimesine dokunmadan aşağı koyuyorum...