Toplum olarak başımız arşa mı değiyor? Yoksa nereye değiyoruz?

0
Tarık
Her akşam yaptığım gibi yine internet te hedefsiz gezindiğim bir sırada karşıma web uygulamalarının güvenliğiyle ilgili bilgisine güvendiğim ferruh' un sitesi çıktı. Uzun süre bakmamıştım merakla sayfalar, bağlantılar içerisinde dolaşırken ilgimi "SQL Injection Dersleri bölümü çekti.
Girdim dersler bölümüne benim hiç ilgimi çekmeyen sql injection mevzusu için yazılar ve birkaç video gördüm. Nedir ne değildir diyerek dersleri izlerken sql testleri için SQL Server Query Analyzer isimli bir aparatın çok işe yarar bir şekilde kullanıldığını gördüm. Böyle birşeye ihtiyacım vardı zira uzun süredir elimde yapılması gereken işleri sırf SQL' e olan büyük saygım yüzünden aksatıyordum. Acaba bu aparatın sqlite için olanı varmıdır, uyumlu olanı varmıdır diye google' da bir arama gerçekleştireyim dedim. Sadece "SQL Query Analyzer" yazdım ve sonuçlara göz gezdirirken karşıma: "Sql Query Analyzer ile database hacklemek!!YARDIM" başlıklı, sanırım içinde de "Sql Query Analyzer die bir programla bi databaseye gircem yazmam gereken sifreyi fln biliyorum ancak programı bir turlu bulamadım" yazan bir sayfayla karşılaştım.

Ve o anda ne hikmetse aklımdan şu anahtar kelimele ve cümlecikler geçiverdi: "repleri unutmayalım, emeğe saygı, youtube da yayınlanan turist kızlara tecavüz videosu, youtube da içinde kadın/kız olan videolara türkiye' den erkek yorumlarının ürolojik derinliği, hacklemek, kıreklemek, türkish hacker, republic hacker, türk intikam, küfür, sarkıntılık, counter strike, facebook".

Şimdi sormak istediğim şey şu sizce bu bendeki ruh hali nedendir? Matrix' in bir oyunu mudur? Milletimizin internet kullanan %92' sinin ser sefil cahilliği midir? Yoksa ben tek başıma kafayı mı yedim?

Görüşler

0
FZ
Yoksa ben tek başıma kafayı mı yedim?

Naçizane önerim bahsi geçen şeylerle vakit kaybetmek yerine insanın kendi işine gücüne bakması, kendine ve etrafındakilere üreterek, paylaşarak, kazanarak ve kazandırarak fayda sağlaması, değer katmasıdır. Bugün var yarın yok türü şeylerle uğraşmaya ne gerek var çok daha kalıcı olduğunu bildiğimiz yapılar dururken...
0
Tarık
Burda önemli konu zaten benim birey olarak buralara giriyor olmam ya da vaktimi kaybetmem değil. Bu ülke neden böyle? neden her sahip olduğu şeye ayı nın arı kovanına saldırması gibi saldırıyor. Nedir bu doyumsuz maymun iştahlılık. Eli bilgisayara değen herkes başka ülkelerde güzel işler çıkartırken, iyi şeylere imza atarken bizim genç gücümüz neden bu şeylerle uğraşır? Neden devamlı bir yıkım psikolojisi içerisindeyiz? Yazıya bakarsanız aklıma geldiğini söylediğim şeyler içerisinde yaratıcılığa üretmeye dair en ufak bir emare yok. Yapmaya çalıştığım, toplumun bu psikolojisine işaret edip nedenlerini tartışmaktır.
0
sulh
3-4 genel site ve alana özgü nadir bir kaç site haricinde türkçe içerikli sitelerle(daha fantastik örnek olarak forumları alabilirsiniz) güzel vaktinizi harcamayın. Şahsen 1-2 site haricinde "internet sitesi" olarak takip ettiğim bir yer yok, haber grupları çok daha doyurucu bir içerik sağlıyor(hele aradığınız şey bilgisayar bilimlerine dair içerikse usenet gruplarını takip edin, acayip muhabbetler dönüyor).
0
codeburn
galiba biz toplum olarak cin olmadan adam çarpmaya calisiyoruz. her zaman ve her yerde olduğu gibi, işin temelini ögrenmeden işin kurnazlığı nasıl yapılır ona bakıyoruz. eğitim bilinci olusmamış. bu söz artık klasik oldu "Eğitim Şart..."
0
redogre
Türkiye'de niye ceza kanununa göre "Türklüğü aşağılamak" suç?

Bunları burada kendi aramızda konuşabiliriz, ama olur ha birileri çıkıp yurtdışında veya yüksek sesle söylerse devlet baba hemen beline çöküverir.

Türkiye'de böyle acaip bir suç olmasının tek sebebi, bizim söylenen sözlerin çoğunu hakketmemiz, başka birşey değil.

2 saat önce yukarıdaki "Etrafa çok bakıp kendinizi üzmemek lazım" lafına haklı aslında maalesef derken, bunun çok da mümkün olmadığını yarım saat içinde anladım. Yıllardır çıkış aldığım yere kendim gitmeyip, elemanı gönderince, yüz sayfanın otuzunu çamur gibi basıp, çocuğun acemiliğinden faydalanıp, "dosyadan dolayı, printerda sorun yok" diye göndermişler. Ben gidip ayıp değil mi, utan mıyormusunuz deyince pardon abi yeniden basalım deyip herkes yere bakmaya başladı.

O kadar utandılar, bir şey değişecek mi? Hayır elbette yarın başka birine bozuk çıktıları kakalıyacaklar elbet...
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

Reklam

redogre

irc.ttnet.net.tr #fazlamesai

sundance

IRC, belki de Internet'in en yararlı protokollerinden biri, ama kullanmasını bilene...

Bundan yaklaşık bir dört beş yıl önce IRC`de bayağı bir dolaşmış, file serverlarda filan uykusuz geceler geçirmiştim. Ama zamanla bu ilgi söndü, zaten ortalarda birbirini ayartmak için cirit atanlar dışında pek fazla kimse yoktu, bıraktım IRC ortamını.
Şimdilerde ise teknik bir problemim olduğunda, birilerine bir şeyler danışmam gerektiğinde ilk başvurduğum ortamlardan biri IRC, çünkü...

#fazlamesai@freenode artık SECURE

sundance

2002'den beri önemli bir buluşma noktası olan, son zamanlarda eski canlılığını tekrar kazanmaya başlayan, Freenode üzerindeki IRC kanalımız #fazlamesai bu günden itibaren SECURE modda çalışacak.

Yani Freenode IRC Sunucusu'na ismini kaydettirip, daha sonra da parolaları ile kendilerini doğrulamamış kullanıcılar kanala alınmayacak.

Not: Dün akşam aralarında #gentoo, #perl, #rubyonrails'in de olduğu yüzlerce kanala bot sokup #fazlamesai diye bağırttırılması bizi bu önlemi almaya itti. Conan kardeşimize bu konudaki hassasiyeti ve çabaları için FM camiası adına ayrıca teşekkür ederiz.

Amman Doktor Canım Doktor

redogre

Üniversite öğrencilerinin dikkatine!

FZ

Hocalarınıza yardımcı olun. Yardıma ihtiyaçları olduklarının bile farkında değiller. Üniversitede son yılımda seçmeli bir ders almıştım. Hocası zamanın ABD'deki en ünlü psikologlarındandı. Tek dersini kaçırmadım. İmtihanlardan ve projeden tam not olan 'A' aldım. Dönem sonu notum 'B' geldi. Hocaya nedenini sordum. "Derslerde uyudun" dedi. "Uyumadım, siz uyuttunuz" diye cevap verdiğimi hatırlıyorum.