Özgür Yazılım Günleri ve Açık Kaynak Günleri Başlıyor.

0
vst
Bilgi Üniversitesi'nde 4 Mart Cuma ve 5 Mart Cumartesi günboyu sürecek olan "Özgür Yazılım ve Açık Kaynak Günleri/2005" başlıyor. Gnome ve Mono projelerinin kurucusu Miguel de Icaza, Avrupa Özgür Yazılım Vakfı Başkanı Georg Greve ve OpenOffice.org proje grubu yöneticisi Louis Suarez-Potts'un katılımlarıyla gerçekleşecek etkinliğe herkes davetli. Etkinliğin web sitesinden ayrıntılı bilgiye ve etkinlik programına ulaşabilirsiniz.

Görüşler

0
Challenger
Malesef yine gelemiyorum. Geçen sene tam gelecekken apar topar askere götürdüler, bu sene de tam gelecekken fazla mesai yapmam gerekti :(
0
xenomorph
Gerçekten güzel bi program şu anda bu mesajı PARDUS un standından Etkinlik içerisinden canlı olarak yayınlıyorum :)
Kaçıranların kesinlikle üzülmesi gerektiğini düşünüyorum.
Beni en çok mutlu eden ise Ulusal işletim sistemi üzerinden bu etkinlik hakkındaki düşüncelerimi sizinle paylaşmak...
0
FZ
Miguel de Icaza gerçekten de epey esprili bir sunum yaptı. Özellikle soru cevap kısmı çok eğlenceli idi. Icaza, karşısında kafayı yazılım patentlerine takmış kitleyi görünce:

- Yahu bunu neden bu kadar dert ediyorsunuz, yazdığınız program 100 satırdan uzunsa zaten büyük ihtimalle birinin patentini ihlal ediyorsunuzdur. Eğer bu kadar korkuyorsanız bilgisayar sektörünü bırakın, sosis ya da ayakkabı satın ama o zaman bile çok başarılı olmamaya çalışın çünkü dava açarlar. Herkes herkese dava açabilir. Gogleplex lafını üreten adamın torunu da Google'a dava açtı, isimden esinlendiler bana milyon dolar tazminat versinler! diye. Yani bu kadar dert etmeyin patent konusunu.

MONO ve patent konusu ile ilgili hemen hemen aynı soru 4. kez (!) sorulunca Icaza gülümseyerek cevap verdi:

- Bu soru daha önce sorulmuştu galiba, biri arkadaşa Türkçe olarak açıklayabilir mi?

Bir başka enteresan nokta da Miguel de Icaza'nın günlük yazılım geliştirme ortamı olarak Emacs kullandığını söylemesi idi ancak soru cevap seansında Icaza küçük bir örnek vermek için hangi editörü çalıştırdı dersiniz? VIM! Evet, vim çalıştırdı ve uzun zamandır görmeye alışık olmadığımız bir hızda basit bir C# programını klavyeyi yakarcasına hızlı yazıp derledi, sonra da MONO için derlenmiş kodu native Linux binary koda nasıl dönüştürdüğünü gösterdi filan...

Icaza'ya gelen sorulardan biri de MONO'nun bazı kısımlarının GPL lisasından X11/MIT lisansına geçirilmesinin problem yaratıp yaratmayacağı, mesela Stallman'ın buna kızıp kızmayacağı idi. Icaza her zamanki esprili tavrı ile cevapladı:

- Eğer özgürlükten bahsediyorsanız ve kendi tavrınızı mecbur kılıyorsanız o zaman bu çok fazla bir özgürlük sayılmaz. MONO'yu kullananlar açık kodlu veya kapalı kodlu ürün geliştirebilirler. İçiniz rahat olsun, MONO kullanarak geliştirdiğiniz .NET uygulamalarının kodunu kimseye vermek zorunda değilsiniz. Stallman'a gelince, o zaten kızgın bir adam.
0
ahmetaa
Bence o kadar soylenene ragmen patent konusu, hele karsinizdaki sirket Microsoft olunca yabana atilacak bir sey degil. Icaza her ne kadar saka yollu, ya da yari-kacamak cevaplar versede. Microsoft resmen cikip : .Net'in GPL ya da BSD bir klonunu yazabilirsiniz (dikkat C# demiyorum) demedikce de cogu kimseyi ikna edebilecegini sanmiyorum. ben ikna olmadim, bu gidislede olmayacagim. Bu is aptal birisinin googleplex icin tazminat benzetilmeyecek kadar ciddi. Elbette icazayi anlamak lazim, adam yeterince gelistiriciyi cekememekten muzdarip ama ipin ucunu microsofta verdigi icin derdine yansin diyorum.
0
bm
Katiliyorum. Bunlar bize komik geliyorlar ama insanara avukatlardan 'bu yaptiginiz isi derhal durdurun' diye mektuplar gittigi zaman kimse gulemiyor sonra. 'Ozguluk' kavraminin anlami hakkinda soyledigi dogru, populer bir agizdan bunun TR'de duyulmus olmasi da faydali bence.
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

Linux Semineri : djbDNS Sunucusu

anonim

Linux Kullanıcıları Derneği, 23 Ağustos PERŞEMBE günü saat 18.30'da Ankara Üniversitesi'nde djbDNS sunucusu semineri düzenliyor. djbDNS, Bind'a alternatif olarak Qmail'in yazarı D.J.Bernstein tarafından geliştirilen "güvenlik garantisi" olan bir DNS sunucusu. Seminerin konuşmacısı djbDNS Türkçe kurulum dokümanını hazırlayan Ömer Faruk Şen.

O'Reilly OSCON 2007 Sunumları Internet'te

FZ

Dünyanın önde gelen araştırmacılarının, geliştiricilerinin, sistem yöneticilerinin, hukukçularının ve cemaat önderlerinin katıldığı OSCON 2007 konferansındaki sunumların dosyaları Internet ortamına kondu. Ağzımızın suyunu akıtan konferanstan birkaç başlık vermek gerekirse:

İBÜ Bilgisayar Bilimleri Bölüm Seminerleri - 1

FZ

İstanbul Bilgi Üniversitesi bünyesindeki Bilgisayar Bilimleri bölümü tarafından düzenlenen seminerlerin birincisinin programı aşağıdaki gibidir:

- Türkiye'de Internet Uygulamaları, Tayfun Türkalp, Alcatel e-ticaret Genel Müdürü, 7 Ocak 2002, Saat: 18:30

- Can Software Be Free, Chris Stephenson, İBÜ Bilgisayar Bilimleri Bölüm Başkanı, 14 Ocak 2002, Saat: 18:30

- Mobile Internet, Özkan Erener, Veripark İletişim Sist. A.Ş. Genel Müdür, 21 Ocak 2002, Saat: 18:30

Yer: İBÜ, Kuştepe Kampüsü, Akademik Kurul Odası

Linux Semineri : Evlog ile Olay Kayıtlarının Tutulması

dfisek

Linux Kullanıcıları Derneği Çarşamba günü saat 18.30'da Ankara'da linux semineri düzenliyor. Murat Koç tarafından verilecek olan seminerde, Evlog özgür yazılımı ile enterprise seviyesindeki sistemlerde olay kayıtlarının tutulması anlatılacak. - Ayrıntılı bilgi -

Bilgisayar İnsan Etkileşiminde Göz İzleme

FZ

İstanbul Bilgi Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Bölümü tarafından düzenlenen 8. seminerin konusu "Bilgisayar İnsan Etkileşiminde Göz İzleme". Kullanıcı arabirimi ve ergonomik yazılım tasarımı ile ilgilenen arkadaşların dikkatini çekebilecek olan bu seminerin konuşmacısı ise Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nden Mehmet Göktürk.

Yer: İstanbul Bilgi Üniversitesi, Kuştepe Kampüsü, Akademik Kurul Odası
Tarih: 29 Nisan 2002
Saat : 18:30