Microsoft ve C++ İle C# Dillerinin Geleceği

0
FZ
Geçen Perşembe günü duyurulan Tablet PC ürünü için New York'a giden Bill Gates Washington eyaletine döndü ve C++ ile C# dillerinin geleceğine dair bir brifingi yazılım geliştiricilere, bilgisayar bilimcilere ve öğrencilere sundu.

ACM (Association for Computing Machinery) kurumunun 17. yıllık Nesneye Yönelik Programlama, Sistemler, Diller ve Uygulamalar (OOPSLA) konferansında söz alan Gates Microsoft Visual C# .NET ve Visual C++ .NET ilgili gelecek vizyonunu koydu ve yazılım geliştirme ekiplerinin ürün ürün problemlerini hızlı şekilde tespit etmelerini sağlayacak olan bir yazılım test etme sistemini tanıttı.
C++ bağımlıları için Visual C++ .NET ile ilgili en iyi haber yeni sürümde ISO C++ standartlarına uyum gösterileceği idi (en az %98). Bu da demek oluyor ki Windows geliştiricileri gelişmiş ISO tanımlı C++ dil özelliklerinden faydalanırken bir yandan da modern C++ fonksiyon kitaplıklarını kullanabilecekler.

Bunun özerinde önemle duran Gates C++ topluluğuna önem verdiklerini ve ISO standartlarına uyup standart kitaplıklar geliştirmeye odaklanarak bunu kanıtladıklarını söyledi.

Visual C++, bir sonraki sürümünde kayan noktalı sayılar için artırılmış performansla, Window form tabanlı uygulamalarda yüksek üretkenlikle ve güvenlik açısında daha gelişmiş özelliklerle gelecek.

Gates bunlara ek olarak "generics" diye tabir edilen ve C++ diline benzer bir şekilde yapılar kullanarak yazılımcıların yazılım çatıları kurmalarını sağlayan özelliklerin C# diline katılacağını belirtti. Eklenecek diğer özellikler arasında anonim metodlar, iteratörler ve kısmi tipler (partial types)de var.

Görüşler

0
Maverick
GCC, 3 serisi ile ISO uyumluluğunu çoktan sağlamıştı zaten. 3.2 ile de endüstri standartı bir ABI`e kavuştu.. Özgür yazılımın gurur kaynaklarından bir başkası..
Öte yandan M$ cephesinin C++`a verdiği destekten memnun kalmış olmam gerekir. Umarım standartlaşmayı gerçekleştiren C++ daha da çok yaygınlaşır..
0
FZ
Meraklısına not: ABI: Application Binary Interface.

Bir dilin ABI'si demek ayrı ayrı derlenmiş modüllerin nasıl olup da bir arada çalışabileceklerine dair düşük seviyeli ve detaylı teknik tanımlamalar demek. Sağlam bir ABI olmazsa bir programın tüm parçaları aynı derleyicinin aynı sürümü ile derlenmelidir! Haliyle bu durum dağıtık proje geliştiricileri için ve özelliklede binary library sunanlar için bir nevi kabus demektir. C++ biraz fazla çabuk gelişmesi yüzünden uzunca bir süre sağlam bir ABI standardı oturtulamamıştı. 1998 yılındaki uluslararası C++ standardı [ISO/IEC 14882:1998 Programming Languages - C++] sağlam bir C++ ABI'si için en azından belli bir C++ uygulamasına yönelik olduğunda gerekli temeli sunmaktadır.

Kaynak : http://forte.sun.com/s1scc/articles/CC_abi/CC_abi.html

FZ: Açıklama adamcığı :-P
0
anonim
ya ben şunu merak ediyorum:
java uyumlu mobil cihazlar piyasada boy göstermeye başladı. C# yakın gelecekte bunun yerini alabilir mi?
0
FZ
Bunu teknik bir yorum olmaktan çok sezgisel bir öngörü olarak kabul et: Mobil ortamlarda Java çok daha fazla yaygınlaşacak gibi geliyor bana. C# dilinin ufak tefek ve mobil aletlere girmesi ve Java ile ciddi olarak rekabet edebilmesi çok zor gibi görünüyor şimdilik.
0
malkocoglu
C# dallama bir dildir. Java programci sayisi gecende Visual Basic kullanilarini gecti. (dunyada). Gomulu ortamlarda Java'yi bizzat kullandim ve ne kadar kodlamaya elverisli bir ortam oldugunu gorme sansimiz oldu boylece; Bahsettiginiz gibi cep telefonlarinda da Java yayginlasiyor. Bu gelecek icinde Microsoft'u pek goremiyoruz. Her nasilsa kendi maglup ettikleri is modeline hapis kaldilar. Defettikleri IBM, standardlari kendi tanimlar, teknoloji 'sadece kendisi' uretirdi. PC ile bu zincirler kirildi. Simdi Microsoft ayni isi Windows ile yapmaya kalkti, fakat donanim cesitlerinde patlama olunca, donanima bagli olmayan dil kazandi. Yani Java.

Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

Intranet ve OCX teknolojisi

darkness

WEB üzerinde bir uygulama geliştirmenin o kadar da kolay olmadığını düşünüyorsanız ASP, ASP+, CGI, PERL gibi şeyleri bir kenara bırakın. Elimizin altında Visual Basic ve OCX (OLE Custom Controls) teknolojisi var.

Micros~1 Hacker'lara Meydan Okuyor ! Hem de XP-SP2 ile

sundance

Register.com'un haberine göre Microsoft UK'in başı, Alistair Baker, bir hackerın Windows XP-SP2 kurulu bir makinayı ele geçirdiğini görmekten oldukça etkileneceğini belirtmiş.
Firmanın bu güncellemesinin "kuma çizilmiş çizgilerin ilki" [hani yere bir çizgi çizersiniz, burayı geçersen kötü olur dersiniz, sonra da dayak yersiniz ya] olduğunu belirttiği meydan okumaya, Register'ın yorumu oldukça ilginç; "... bize belasını arıyor gibi geldi!"

Bill Gates´in Ateşle İmtihanı

Nightwalker

Microsoft'un güvenlik konusunda sürekli uğradığı eleştiriler üzerine Bill Gates defalarca artık güvenlik konusuna daha fazla önem vereceklerini söylemişti. Güvenlik konusunun yamalar ve eklerle değil işletim sisteminin temel tasarımda yapılacak değişikliklerle sağlanabileceğini düşünürsek, Microsoft bu konuda ilk ciddi adımını atmış gibi görünüyor.

Mezarına tüküreceğim! Boris Vian değil, ESR

sundance

Düşünün, Micros~1'da çalışıyorsunuz, sağlam mühendislerden oluşma bir ekip kurmanız lazım, sağa sola soruyorsunuz, birileri size Eric Raymond diye bir isim ve e-mail adresi veriyor. O kadar lamesiniz ki Google'da bir arama bile yapmadan zata e-posta ile "gel seni işe alalım" diyorsunuz.

Sonuçta da içinde "bir gün Micros~1'un mezarına i****ceğim umarım sana sıçramaz" yazan bir cevap alıyorsunuz :)

Ah Microsoft Vah Microsoft...

elrond

Bildiğimiz gibi Passport.com Microsoft`un .Net vizyonunun en önemli mihenk taşlarından biri. Passport servislerinin en güzel kullanım yerlerinden biri de e-Wallet. Evet! Bildiniz! Passport Authentication`da tespit edilen bir güvenlik açığı nedeniyle servis geçici olarak hizmet dışı. (Ne yalan söyleyeyim ben bile bu servisi güvenip te kullanmamıştım)