Microsoft ve C++ İle C# Dillerinin Geleceği

0
FZ
Geçen Perşembe günü duyurulan Tablet PC ürünü için New York'a giden Bill Gates Washington eyaletine döndü ve C++ ile C# dillerinin geleceğine dair bir brifingi yazılım geliştiricilere, bilgisayar bilimcilere ve öğrencilere sundu.

ACM (Association for Computing Machinery) kurumunun 17. yıllık Nesneye Yönelik Programlama, Sistemler, Diller ve Uygulamalar (OOPSLA) konferansında söz alan Gates Microsoft Visual C# .NET ve Visual C++ .NET ilgili gelecek vizyonunu koydu ve yazılım geliştirme ekiplerinin ürün ürün problemlerini hızlı şekilde tespit etmelerini sağlayacak olan bir yazılım test etme sistemini tanıttı.
C++ bağımlıları için Visual C++ .NET ile ilgili en iyi haber yeni sürümde ISO C++ standartlarına uyum gösterileceği idi (en az %98). Bu da demek oluyor ki Windows geliştiricileri gelişmiş ISO tanımlı C++ dil özelliklerinden faydalanırken bir yandan da modern C++ fonksiyon kitaplıklarını kullanabilecekler.

Bunun özerinde önemle duran Gates C++ topluluğuna önem verdiklerini ve ISO standartlarına uyup standart kitaplıklar geliştirmeye odaklanarak bunu kanıtladıklarını söyledi.

Visual C++, bir sonraki sürümünde kayan noktalı sayılar için artırılmış performansla, Window form tabanlı uygulamalarda yüksek üretkenlikle ve güvenlik açısında daha gelişmiş özelliklerle gelecek.

Gates bunlara ek olarak "generics" diye tabir edilen ve C++ diline benzer bir şekilde yapılar kullanarak yazılımcıların yazılım çatıları kurmalarını sağlayan özelliklerin C# diline katılacağını belirtti. Eklenecek diğer özellikler arasında anonim metodlar, iteratörler ve kısmi tipler (partial types)de var.

Görüşler

0
Maverick
GCC, 3 serisi ile ISO uyumluluğunu çoktan sağlamıştı zaten. 3.2 ile de endüstri standartı bir ABI`e kavuştu.. Özgür yazılımın gurur kaynaklarından bir başkası..
Öte yandan M$ cephesinin C++`a verdiği destekten memnun kalmış olmam gerekir. Umarım standartlaşmayı gerçekleştiren C++ daha da çok yaygınlaşır..
0
FZ
Meraklısına not: ABI: Application Binary Interface.

Bir dilin ABI'si demek ayrı ayrı derlenmiş modüllerin nasıl olup da bir arada çalışabileceklerine dair düşük seviyeli ve detaylı teknik tanımlamalar demek. Sağlam bir ABI olmazsa bir programın tüm parçaları aynı derleyicinin aynı sürümü ile derlenmelidir! Haliyle bu durum dağıtık proje geliştiricileri için ve özelliklede binary library sunanlar için bir nevi kabus demektir. C++ biraz fazla çabuk gelişmesi yüzünden uzunca bir süre sağlam bir ABI standardı oturtulamamıştı. 1998 yılındaki uluslararası C++ standardı [ISO/IEC 14882:1998 Programming Languages - C++] sağlam bir C++ ABI'si için en azından belli bir C++ uygulamasına yönelik olduğunda gerekli temeli sunmaktadır.

Kaynak : http://forte.sun.com/s1scc/articles/CC_abi/CC_abi.html

FZ: Açıklama adamcığı :-P
0
anonim
ya ben şunu merak ediyorum:
java uyumlu mobil cihazlar piyasada boy göstermeye başladı. C# yakın gelecekte bunun yerini alabilir mi?
0
FZ
Bunu teknik bir yorum olmaktan çok sezgisel bir öngörü olarak kabul et: Mobil ortamlarda Java çok daha fazla yaygınlaşacak gibi geliyor bana. C# dilinin ufak tefek ve mobil aletlere girmesi ve Java ile ciddi olarak rekabet edebilmesi çok zor gibi görünüyor şimdilik.
0
malkocoglu
C# dallama bir dildir. Java programci sayisi gecende Visual Basic kullanilarini gecti. (dunyada). Gomulu ortamlarda Java'yi bizzat kullandim ve ne kadar kodlamaya elverisli bir ortam oldugunu gorme sansimiz oldu boylece; Bahsettiginiz gibi cep telefonlarinda da Java yayginlasiyor. Bu gelecek icinde Microsoft'u pek goremiyoruz. Her nasilsa kendi maglup ettikleri is modeline hapis kaldilar. Defettikleri IBM, standardlari kendi tanimlar, teknoloji 'sadece kendisi' uretirdi. PC ile bu zincirler kirildi. Simdi Microsoft ayni isi Windows ile yapmaya kalkti, fakat donanim cesitlerinde patlama olunca, donanima bagli olmayan dil kazandi. Yani Java.

Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

Microsoft Singularity'nin Kaynak Kodu Kamuya Açıldı!

meddah

Microsoft laboratuarlarında, uzun süre kapalı kapılar ardında .NET platformunda geliştirilen yeni nesil işletim sistemi Singularity nihayet kaynak kodunu akademik çalışmalar için açtı.

Bill Gates'e Açık Protesto

meddah

Bill Gates, Pekin Üniversitesi'nde "Çin'in yazılım dünyasındaki geleceği" konusunda konuşma yaparken "Özgür Yazılım / Açık Kaynak" yazılı pankartla sahneye çıkan biri tarafından protesto edildi.

Detaylı bilgi ve fotoğraflara buradan ve şuradan erişebilirsiniz...

Editör'ün notu: Aynı konuda iki haber gelmişti. 2. haberi aynı konuda olduğu için yayınlıyamıyoruz ama haberdeki linke burdan ulaşabilirsiniz.

Microsoft Tuvalet İşine Tam Olarak Girmemiş ;-)

FZ

Microsoft Corp. 30 Nisan tarihinde İngiltere'deki MSN Internet departmanı tarafından duyurusu yapılan "iLoo" kod isimli Internet bağlantılı portatif tuvalet projesinin gerçek olmadığını açıkladı.

Pazartesi günü akşama doğru bir açıklama yapan Microsoft sözcüsü Bridgitt Arnold, "Bu iLoo duyurusu İngiltere ofisimiz tarafından yapılmıştır ve Microsoft resmi açıklaması değildir, ortaya çıkan karışıklıktan ve varsa rahatsızlıklardan ötürü özür dileriz," dedi.

Bu sahte duyuru The Wall Street Journal gazetesinde, Associated Press ve Reuters haber ajanslarında geniş yer tutmuştu.

Microsoft'tan Vista İçin Korsan Önlemleri

Guardian

Rss ile ulaştığım Slashdot.org'daki kısa haber içeriği sayesinde bulduğum washingtonpost.com'daki habere göre, Microsoft'un yeni nesil işletim sistemi olarak adlandırdığı Vista işletim sistemi korsan kullanımlara karşı çeşitli önlemler içeriyormuş.

Belirtilen açıklamaya göre, işletim sistemi kurulduktan sonra ilk başta Vista'dan beklenen bazı özelliklere izin verilmeyecekmiş, dolayısıyla ilk kurulumda Vista'nın gelişen grafik ve diğer bazı özelliklerinden kullanıcı yararlanamayacakmış.

En zayıf halka Win9X... Güle güle

elrond

Bildiğim kadarı ile şimdiye kadar resmen dile getirilmedi 9x kodlarının geliştirilmeyeceği. Ancak yeni Office sürümü ile gelen sistem ihtiyaçları listesi Netteki forumlarda 9x in drop olacağının kesinleşmesi olarak yorumlanıyor.

Office 11, Win2K SP3 ve WinXP üzerinde çalışacak sadece. 9x, ME ve WinNT4.0 yeni office sürümünü çalıştırmayacak.

Tabi kurumsal müşteriler için bu çok can sıkıcı. Diğelim ki 1000 adet WinME lisansı aldınız. ME nede olsa yeni sayılabilecek bir OS. Office 11 i beğendiniz almak istiyosunuz fakat o da ne WinME lisanslarınız elinizde patlamış durumda. Kötü tabi.