Microsoft da cep telefonu pazarında

0
larweda
Yeni bir İngiliz cep telefonu şirketi olan Sendo Plc. ile ortaklığa giden Microsoft, yeni geliştirmekte olduğu "Stinger" kod adlı Smartphone platformunu ilk defa Sendo ile birlikte geliştirdikleri Sendo Z100 Smartphone adı verilen cihazda piyasaya süreceğini duyurdu. Sendo Z100`ün Sonbahar 2001`de piyasada olması bekleniyor.
Triband (900/1800 ve 1900 Mhz) ve GPRS uyumlu olacak olan cihaz, bünyesinde renkli bir kişisel organizatör de barındıracak. Nokia`nın süper 9210`u, Ericsson`un vasat R380`i ve Motorola`nın v60c`sine rakip olacak olan Sendo, Microsoft`un desteğini arkasına alarak avantaj sağlamaya çalışıyor.

Teknoloji araştırma şirketlerinin varsayımlarına göre 2006 yılında dünya üzerinde yaklaşık 2 milyar cep telefonu kullanıcısı olacak ve bunların 800 milyon'u aktif microbrowser kullanıcısı olucak. Bu, gelişen teknoloji (Edge, UMTS ve diğer 3G teknolojiler) de düşünülürse inanılmaz büyük bir pazar yaratacak. Bu varsayımları göze alan tüm telekomünikasyon ve yazılım şirketleri de ağızlarının suları aka aka bu pazardan pay kapmaya çalışıyorlar.

Sendo Z100, 99 gram ağarlığında olması ile alanında şimdiye kadar duyurulmuş en hafif ve küçük telefon olma özelliğini taşıyor. 65000 renkli bir TFT ekran, USB, IrDA ve RS232 desteği ile gelecek ve Triband özelliği sayesinde Asya, Avrupa ve Amerika'da çalışabilecek ve GPRS desteği ile devamlı net`e bağlı olma özelliğine sahip olucak. Ayrıca tahmin ediyorum Microsoft'un eli değidiği için kişisel organiser özellikleri de (her ne kadar Outlook CE, Adressbook lite tarzı şeyleri hiç tasvip etmesem de) geniş bir şekilde olucak.

Ama sonuçta teknolojinin bize böyle oyuncaklar sonuyor olması hayatı br nebze daha eğlenceli hale getiriyor. Umarım yakında benzeri oluşumlarda linux izleri de görmeye başlarız.

İlgili Yazılar

Microsoft WINE kullanıcılarını üzüyor...

FZ

Microsoft, Ocak ayında korsanlığa karşı başlattığı Genuine Advantage sistemini duyurmuştu. Bu senenin yaz aylarından itibaren Microsoft Downloads sistemini kullanmak isteyen herkes ya bir ActiveX kontrolü ya da kendi başına çalışan bir program aracılığı ile kendini tanıtmak zorunda bırakılacak. WINE geliştiricilerinden Ivan Leo Puoti, söz konusu onaylama aracının doğrudan WINE'ın varlığını kontrol ettiğini ve eğer WINE üzerinde çalışıyorsa genel (generic) bir hata mesajı vererek çalışmayı reddettiğini tespit etti.

Microsoft'un ilk kez WINE kullanımına karşı tedbir almaya çalıştığı ve WINE projesine karşı sessizliğini bozduğu iddiası gündemde.

Kaynak: /.

Windows 2000 ve Perl

darkness

Perl CGI öğrenmek istiyorsanız ya da sitelerinizi güçlendirmek istiyorsanız ille de UNIX bir sunucuya ihtiyacınız olmadığını söylemek isterim. Her işe bulaşmayı çok seven Microsoft Co. yine yapacağını yapmiş durumda hemde uzun bir süredir.

Micros~1 Google´ı Rakip ilan etti!

some1lovesavril

New York - Amerikan yazılım devi Micros~1 internetteki en etkin arama motorunu geliştirmiş olan Google'u kendine bu alandaki başlıca rakip ilan etti.

Micros~1 yetkilileri, Google'unkinden daha etkili bir arama motoru geliştirmek ve kullanıcıların hizmetine sunmak üzere harekete geçtiklerini de açıkladılar.

Microsoft, LAMP'e Karşı

butch

Microsoft yakın bir zamanda yayınlayacağı Visual Studio 2005 ve SQL Server 2005 "express" sürümlerinin, LAMP (Linux, Apache, MySQL ve Perl/Python/PHP) modeline yakın yeteneklere sahip olacağını söylüyor. Kullanıcıların artık daha az kod yazarak daha fazla iş yapabilirken, ödeyecekleri ücretinse bedavaya yakın olacağını da belirtiyor.

Detaylar burada.

Slashdot'ın gelmiş geçmiş en kötü haberi!

sundance

Yaz aylarında herkes sıcak kumlardan, serin sulara dalarken, yapacak haber bulamayan bazı geek siteleri ;) Microsoft'a virüs bulaştı; diye haber yapabiliyor.

Slashdot okurlarının bir kısmının gelmiş geçmiş en kötü haber diye nitelediği yazıda "Denizaşırı ülkelere gitmiş bir Microsoft çalışanının, ishal olmuş halde geldiğini ve bu virüsün şirket içinde yayıldığı" anlatılıyor.

"Yeter be kardeşim, Micros~1'la bu kadar da uğraşmayın" diyenlere bu haberlik katılıyor, /.'ı kınıyorum.