Microsoft da cep telefonu pazarında

0
larweda
Yeni bir İngiliz cep telefonu şirketi olan Sendo Plc. ile ortaklığa giden Microsoft, yeni geliştirmekte olduğu "Stinger" kod adlı Smartphone platformunu ilk defa Sendo ile birlikte geliştirdikleri Sendo Z100 Smartphone adı verilen cihazda piyasaya süreceğini duyurdu. Sendo Z100`ün Sonbahar 2001`de piyasada olması bekleniyor.
Triband (900/1800 ve 1900 Mhz) ve GPRS uyumlu olacak olan cihaz, bünyesinde renkli bir kişisel organizatör de barındıracak. Nokia`nın süper 9210`u, Ericsson`un vasat R380`i ve Motorola`nın v60c`sine rakip olacak olan Sendo, Microsoft`un desteğini arkasına alarak avantaj sağlamaya çalışıyor.

Teknoloji araştırma şirketlerinin varsayımlarına göre 2006 yılında dünya üzerinde yaklaşık 2 milyar cep telefonu kullanıcısı olacak ve bunların 800 milyon'u aktif microbrowser kullanıcısı olucak. Bu, gelişen teknoloji (Edge, UMTS ve diğer 3G teknolojiler) de düşünülürse inanılmaz büyük bir pazar yaratacak. Bu varsayımları göze alan tüm telekomünikasyon ve yazılım şirketleri de ağızlarının suları aka aka bu pazardan pay kapmaya çalışıyorlar.

Sendo Z100, 99 gram ağarlığında olması ile alanında şimdiye kadar duyurulmuş en hafif ve küçük telefon olma özelliğini taşıyor. 65000 renkli bir TFT ekran, USB, IrDA ve RS232 desteği ile gelecek ve Triband özelliği sayesinde Asya, Avrupa ve Amerika'da çalışabilecek ve GPRS desteği ile devamlı net`e bağlı olma özelliğine sahip olucak. Ayrıca tahmin ediyorum Microsoft'un eli değidiği için kişisel organiser özellikleri de (her ne kadar Outlook CE, Adressbook lite tarzı şeyleri hiç tasvip etmesem de) geniş bir şekilde olucak.

Ama sonuçta teknolojinin bize böyle oyuncaklar sonuyor olması hayatı br nebze daha eğlenceli hale getiriyor. Umarım yakında benzeri oluşumlarda linux izleri de görmeye başlarız.

İlgili Yazılar

Microsoft´tan Java´ya karşı yeni ataklar

elrond

Microsoft bu hafta yeni bir araç ile Java Developerları .Net platformuna davet ediyor. Microsoft J++'ın yeni sürümü Visual J#.Net.(Tam anlamıyla bir yükseltme sürümü kabul edemeyiz aslında) J# altında yazılan programlar tahmin edebileceğiniz(!) gibi, bildiğimiz Java VM'ler ile çalışmıyor. J#'ın amacı yeni kod bilgisi gerekmeden bildiğiniz Java kodları ile .Net platformunda çalışacak uygulamalar geliştirmek. Eskiden geliştirdiğiniz Java uygulamaları var ise bunları J# ta derleyip .Net` e taşımak mümkün olacak.

Değiştirilmeden hemen bakın

cayfer

Yılın olayı! MDAC (Microsoft Data Access Components) da yeni bir güvenlik gediği bulunmuş. Buraya kadar normal. Ne de olsa yazılımdır, hataları olabilir. Esas Microsoft'un çözüm önerisi ilginç!

What steps could I follow to prevent the control from being silently re-introduced onto my system?

The simplest way is to make sure you have no trusted publishers, including Microsoft. If you do that, any attempt by either a web page or an HTML mail to download an ActiveX control will generate a warning message.

Microsoft'un affına sığınarak web sayfalarından yukardakı paragrafı aynen aldım; yalnızca bir bölümünü kırmızıya boyadım. Umarım EULA'yı delmemişimdir :)

Microsoft GadgetCup 2006

zeux

Microsoft'un yeni nesil işletim sistemi MS Vista ile çıkacak bir teknoloji olan "gadget" ile kullanıcılara farklı bilgiler sunulabilecek.

Micros~1 çıldırdı: Windows 2003 üç ay reboot etmeyecek!

sundance

Micros~1 ürünlerini kullananlar bilir. Serverlarda bile arada sırada (NT'de günde bir kaç defaydı mesela) makinayı reboot edersiniz ki performans makul boyutlarda kalsın. Dahası belli sürelerde yeniden kurulum yapmanız da gerekir. Bu da normal bir şeydir, hatta başka işletim sistemi görmemiş olanlarımız bunu bir bilgisayar pratiği olarak çoktan kabul etmişlerdir.

Micros~1 ise sanırız bundan rahatsız. Şu makalede Windows 2003 Server'ın üç ay ve altı ay gibi "çılgın" uptime sürelerine sahip olacağı yazıyor :) Eh, belki BSD'nin Linux'un yakaladığı uptimeları da yakalamayı hayal edebilirler bir gün.

Microsoft Harita Servisi Açıldı

FZ

Microsoft ilk ticari Internet servisi olan çok çeşitli coğrafi bilgilere, yol bilgilerine, vs. standart protokollerle ulaşılmasını sağlayan ve program geliştiricileri hedefleyen MapPoint.NET servisini 10 Nisan'da devreye soktu ve kullanıcılara servis vermeye başladı.