Memento: Oldukça değişik bir film

0
conan
Geçenlerde Memento filmine bir kere daha gittim. Bir kere daha diyorum çünkü film, yapısı itibari ile beyne oldukça cimnastik yaptıran bir film. Dolayısıyla ilk seferinde filmi tam olarak çözememiştim! :)
Film Amerika'da 1 aya yakin bir süredir oynuyor. Türkiye'ye geldi mi bilemeyeceğim. Konusu, yasadığı bir beyin tramvasından sonra hafızasına yeni anılar eklenmeyen bir adamın, karısının katilini araması üzerine kurulmuş. Adamın hafızası güncellenmediğinden elde ettiği bütün önemli ipuçlarını vücuduna dövme olarak yaptırıyor. Ve karşılaştığı kişileri unutmamak için fotoğraflarını bir polaroid makina ile çekip altlarına bu kişiler hakkında notlar alıyor.

Filmin asıl ilginç özelliği benim şimdiye kadar hiç görmediğim bir anlatım tekniği kullanması. Filmi izlerken asıl önemli olaya zaman çizelgesinin iki ucundan yaklaşıyorsunuz (geçmis ve gelecek ucu tabii ki :). Fakat her olay zaman blokları içerisinde birbirinin içine geçmiş. Yani hikayenin bir bölümünü izlediniz diyelim; ondan sonra gelen bölüm, bir önceki bölümün başına kadar olan zaman bloğu aslında! İşte bu yüzden parçaları birleştirirken bir hayli yoruluyor insan. Bir de ana dilinizde seyretmeyince (ya da alt yazısız) iyice kafası dönüyor insanın! :) Her neyse. Bence Turkiye'ye gelince bu filmi mutlaka izleyin! Film inanılmaz carpıcı!
Sinemalı günler diliyorum.

Görüşler

0
anonim
buna yakin bir teknigi Enigma nın ATB destekli Push The Limits remixinde ekran iki ye bölünmüş birinde bastan birinde sondan baslaniyor klibe..
0
anonim
Bu film 2001 İstanbul Film Festivali'nde, Akıl Defteri adı ile oynadı.

Benim son zamanlarda seyrettiğim en güzel filmlerden biriydi. Ama maalesef filme hakkını vermek adına, yine büyük bir hata yapılmış.

Belki yüzyıllardır süren Biçim-İçerik tartışması, Globalleşen ve zavallı dünyamızın gücüyle tamamen ayrışmış vaziyette... Benim gibi üç beş garip dinazor dışında kimse böyle bir dualizmin suni ve yanlış olduğunu iddia etmez olmuş. Ama ben yine de demode fikirlerimi bir kez olsun yazmak isterim.

Bu filmi güzel yapan şey anlatım tekniği değil, bu anlatım tekniği ile anlatmaya çalıştığı şeyler VE anlatmaya çalıştığı şeyleri bu anlatım tekniği ile anlatmasıydı. (Aradaki VE çok çok önemlidir.) Filmin konusu (alt yazısız da seyredilse) zor değildi. Ama konu ile sürekli karıştırıldığını düşündüğüm tema; evet işte o çok ağırdı.

İnsan yaşamını nasıl kurar, hafıza nedir, deneyimlerimizi nasıl ve hangi motivasyonla kullanırız, intikam lamak istememizin sebebi, vs. gibi çok can alıcı sorulara çok enteresan (ve bana göre çok sağlıklı) bir yorum vardı.

Ama ilginçliği gerçekliğe feda etmeye yazırsanız, filmde ilk dikkat edeceğiniz ilginç bir anlatım, ilginç bir konu, ilginç bir şahsiyet gibi noktlara takılmanızdır.

Bir üstad'ı lafı ile bitirmek isterim: En derin gerçekler, en basit olanlardır...
0
conan
> Ama maalesef filme hakkını vermek adına, yine büyük bir hata yapılmış.

Burada filme hakkini verecek bir yazi yazmadim sadece insanlarin boyle bir filmden haberdar olmalarini istedim. Kaldi ki filmi asagilamisim gibi yaklasmissiniz konuya. Bu da hosuma gitmedi.

> Bu filmi güzel yapan şey anlatım tekniği değil

Ben filmi guzel yapan seyin anlatim teknigi oldugunu filan da yazmamisim. Ama ilginc yapan seyin anlatim teknigi oldugunu soylemisim. VE Arasinda bayagi fark var!

> Filmin konusu (alt yazısız da seyredilse) zor değildi

Filmin konusunu ilk seferde anlamamis olmam sadece benim ingilizce problemim oldugunu gosterir. (asagilama sezdim de killandim yani!) Ama madem cok iyi anlasilmis konu o zaman size bir soru sorayim. Filmde Nathalie`nin rolu neydi? Ben hala anlamadim acikcasi. Jimmy`i ve Dodd`u oldurtmek istemesinin asil nedeni neydi? Nasilsa paralara ustune Tedd konacakti? Neyse...

Neyse ben action filmleri kusagi cocugu imajimla tartismama son vereyim.

Jurassic Park III geliyor. Basrol kimde?
0
sundance
Seyrettim, süper film, gerçekten de sağlam yapmışlar, ama gözüm döndü illa ki montajlayıp lineer akışta da seyretcem acaba nasıl olur.

Ayrıca da altyazısız ve bir seferde tak diye bu filmi anlayana da delikanlı derim, altyazılı seyredip sonradan atıp tutmak kolay :)

Herkese tavsiye ederim...
0
FZ

Dinozora pek çok bakımdan katılıyorum, söz konusu filmin reklamını CUBE filminden önce gördüm ve film vizyona girince mutlaka gitmeye çalışacağım.

Benzer şeyleri CUBE adlı film için de söyleyebiliriz diye düşünüyorum... İşte bu yüzden yorum yazın dedim ya zaten :-)

Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

U-571

FZ

Yeni bir film değil ama Fitaş Sinema merkezinde tekrar vizyona giren "U-571" adlı filmi herkese hararetle tavsiye ederim.

1942 baharında yani II. Dünya Savaşının en civcivli günlerinde Amerikan denizcileri bir Alman S-33 denizaltısına binerek içinde Almanların o güne dek çözülmemiş şifreleme sistemi olan Enigma ile ilgili makinayı barındıran U-571 denizaltısını zorla ele geçirmek üzere yola çıkarlar.

Matrix Üzerine - Part One

SHiBuMi

Matrix Reloaded hakkında sıradışı biçimde FM'de tek bir yazı dışında hiçbir şey yazılıp çizilmedi. En büyük neden Internet'in tıkanmış olması ama yine de arayı fazla açmadan beyinlerimizi yormaya başlamakta fayda var. Başlangıç olarak ingilizce bir adres ve Neo'nun Architect ile olan diyaloğunun metnini yolluyorum. Fazla bir kişisel yorum yapmayacağım ama gerçek şu ki filmi seyredenler iki zıt kutba ayrılmış durumdalar, aşağıda verdiğim adreste de yazdığı gibi, ...of course, to the non-initiate, the characters' actions and dialogue seems arbitrary and incomprehensible, and the exposition is just filler between car crashes...
Adres: www.corporatemofo.com/stories/051803matrix.htm

Yaşasın yanlış satış stratejileri

butch

Hollywood'un 5 önemli stüdyosu (MGM, Paramount Pictures, Sony Pictures, Warner Brothers ve Universal Pictures) 30 gün boyunca ilk izlemenizden itibaren 24 saat izlenebilir olan filmleri Internetten kiralamaya başlıyorlar. Filmler, satışlarını engellememesi amacıyla DVD'ler piyasaya çıktıktan sonra kiralanabilir olacaklarmış. Sistem tam olarak nasıl çalışıyor bilmiyorum ama sanırım kırılması birkaç aydan fazla sürmez ve bu sayede kısa sürede çok daha geniş bir film arşivimiz olur. Detaylar burada...

Fight Club ve bilgisayar efektleri..

redogre

Geçen gün 3dsMax için Mental Ray render motoru ararken bir sitede Mental Ray galerisi buldum. Galeriyi kurcalarken gördüğüm bir resim beni şok etti. Fight Club filmindeki mutfak sahnesinin (her mobilyanın üstünde fiyatı ve özellikleri beliriyordu) tamamen Mental Ray kullanılarak yapıldığını farkettim. Resimleri hatırlamak için Mentalimages.com a bir göz atabilirsiniz.

İnanılmaz filmler listesi

sundance

Yaklaşık son bir ay içinde seyrettiğim 5 tane filan film var ve inanın bana adam gibi film nasıl yapılır, içinde çalıştığımız iş ortamları ne kadar iğrenç, yaşamdan nasıl keyif alınabilir konusunda inanılmaz şeyler öğrettiler.

Öncelikle Kevin Smith Filmleri (bu adam muhteşem senaryo yazıyor)
Clerks (1994), MallRats (1995), ChasingAmy (1997), Dogma (1999)

Ve Mike Judge`dan, muhteşem OfficeSpace (1999)

Size bir tavsiye ne yapın edin bu filmleri bulun (hepsinin DivX halleri internette bir yerde var) ve oturup seyredin, eminim bir şekilde hayatınız değişecek...

Not: Olmazsa olmaz Fight Club ve Matrix...