Memento: Oldukça değişik bir film

0
conan
Geçenlerde Memento filmine bir kere daha gittim. Bir kere daha diyorum çünkü film, yapısı itibari ile beyne oldukça cimnastik yaptıran bir film. Dolayısıyla ilk seferinde filmi tam olarak çözememiştim! :)
Film Amerika'da 1 aya yakin bir süredir oynuyor. Türkiye'ye geldi mi bilemeyeceğim. Konusu, yasadığı bir beyin tramvasından sonra hafızasına yeni anılar eklenmeyen bir adamın, karısının katilini araması üzerine kurulmuş. Adamın hafızası güncellenmediğinden elde ettiği bütün önemli ipuçlarını vücuduna dövme olarak yaptırıyor. Ve karşılaştığı kişileri unutmamak için fotoğraflarını bir polaroid makina ile çekip altlarına bu kişiler hakkında notlar alıyor.

Filmin asıl ilginç özelliği benim şimdiye kadar hiç görmediğim bir anlatım tekniği kullanması. Filmi izlerken asıl önemli olaya zaman çizelgesinin iki ucundan yaklaşıyorsunuz (geçmis ve gelecek ucu tabii ki :). Fakat her olay zaman blokları içerisinde birbirinin içine geçmiş. Yani hikayenin bir bölümünü izlediniz diyelim; ondan sonra gelen bölüm, bir önceki bölümün başına kadar olan zaman bloğu aslında! İşte bu yüzden parçaları birleştirirken bir hayli yoruluyor insan. Bir de ana dilinizde seyretmeyince (ya da alt yazısız) iyice kafası dönüyor insanın! :) Her neyse. Bence Turkiye'ye gelince bu filmi mutlaka izleyin! Film inanılmaz carpıcı!
Sinemalı günler diliyorum.

Görüşler

0
anonim
buna yakin bir teknigi Enigma nın ATB destekli Push The Limits remixinde ekran iki ye bölünmüş birinde bastan birinde sondan baslaniyor klibe..
0
anonim
Bu film 2001 İstanbul Film Festivali'nde, Akıl Defteri adı ile oynadı.

Benim son zamanlarda seyrettiğim en güzel filmlerden biriydi. Ama maalesef filme hakkını vermek adına, yine büyük bir hata yapılmış.

Belki yüzyıllardır süren Biçim-İçerik tartışması, Globalleşen ve zavallı dünyamızın gücüyle tamamen ayrışmış vaziyette... Benim gibi üç beş garip dinazor dışında kimse böyle bir dualizmin suni ve yanlış olduğunu iddia etmez olmuş. Ama ben yine de demode fikirlerimi bir kez olsun yazmak isterim.

Bu filmi güzel yapan şey anlatım tekniği değil, bu anlatım tekniği ile anlatmaya çalıştığı şeyler VE anlatmaya çalıştığı şeyleri bu anlatım tekniği ile anlatmasıydı. (Aradaki VE çok çok önemlidir.) Filmin konusu (alt yazısız da seyredilse) zor değildi. Ama konu ile sürekli karıştırıldığını düşündüğüm tema; evet işte o çok ağırdı.

İnsan yaşamını nasıl kurar, hafıza nedir, deneyimlerimizi nasıl ve hangi motivasyonla kullanırız, intikam lamak istememizin sebebi, vs. gibi çok can alıcı sorulara çok enteresan (ve bana göre çok sağlıklı) bir yorum vardı.

Ama ilginçliği gerçekliğe feda etmeye yazırsanız, filmde ilk dikkat edeceğiniz ilginç bir anlatım, ilginç bir konu, ilginç bir şahsiyet gibi noktlara takılmanızdır.

Bir üstad'ı lafı ile bitirmek isterim: En derin gerçekler, en basit olanlardır...
0
conan
> Ama maalesef filme hakkını vermek adına, yine büyük bir hata yapılmış.

Burada filme hakkini verecek bir yazi yazmadim sadece insanlarin boyle bir filmden haberdar olmalarini istedim. Kaldi ki filmi asagilamisim gibi yaklasmissiniz konuya. Bu da hosuma gitmedi.

> Bu filmi güzel yapan şey anlatım tekniği değil

Ben filmi guzel yapan seyin anlatim teknigi oldugunu filan da yazmamisim. Ama ilginc yapan seyin anlatim teknigi oldugunu soylemisim. VE Arasinda bayagi fark var!

> Filmin konusu (alt yazısız da seyredilse) zor değildi

Filmin konusunu ilk seferde anlamamis olmam sadece benim ingilizce problemim oldugunu gosterir. (asagilama sezdim de killandim yani!) Ama madem cok iyi anlasilmis konu o zaman size bir soru sorayim. Filmde Nathalie`nin rolu neydi? Ben hala anlamadim acikcasi. Jimmy`i ve Dodd`u oldurtmek istemesinin asil nedeni neydi? Nasilsa paralara ustune Tedd konacakti? Neyse...

Neyse ben action filmleri kusagi cocugu imajimla tartismama son vereyim.

Jurassic Park III geliyor. Basrol kimde?
0
sundance
Seyrettim, süper film, gerçekten de sağlam yapmışlar, ama gözüm döndü illa ki montajlayıp lineer akışta da seyretcem acaba nasıl olur.

Ayrıca da altyazısız ve bir seferde tak diye bu filmi anlayana da delikanlı derim, altyazılı seyredip sonradan atıp tutmak kolay :)

Herkese tavsiye ederim...
0
FZ

Dinozora pek çok bakımdan katılıyorum, söz konusu filmin reklamını CUBE filminden önce gördüm ve film vizyona girince mutlaka gitmeye çalışacağım.

Benzer şeyleri CUBE adlı film için de söyleyebiliriz diye düşünüyorum... İşte bu yüzden yorum yazın dedim ya zaten :-)

Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

U-571

FZ

Yeni bir film değil ama Fitaş Sinema merkezinde tekrar vizyona giren "U-571" adlı filmi herkese hararetle tavsiye ederim.

1942 baharında yani II. Dünya Savaşının en civcivli günlerinde Amerikan denizcileri bir Alman S-33 denizaltısına binerek içinde Almanların o güne dek çözülmemiş şifreleme sistemi olan Enigma ile ilgili makinayı barındıran U-571 denizaltısını zorla ele geçirmek üzere yola çıkarlar.

İnanılmaz filmler listesi

sundance

Yaklaşık son bir ay içinde seyrettiğim 5 tane filan film var ve inanın bana adam gibi film nasıl yapılır, içinde çalıştığımız iş ortamları ne kadar iğrenç, yaşamdan nasıl keyif alınabilir konusunda inanılmaz şeyler öğrettiler.

Öncelikle Kevin Smith Filmleri (bu adam muhteşem senaryo yazıyor)
Clerks (1994), MallRats (1995), ChasingAmy (1997), Dogma (1999)

Ve Mike Judge`dan, muhteşem OfficeSpace (1999)

Size bir tavsiye ne yapın edin bu filmleri bulun (hepsinin DivX halleri internette bir yerde var) ve oturup seyredin, eminim bir şekilde hayatınız değişecek...

Not: Olmazsa olmaz Fight Club ve Matrix...

Dikkat edin isminizi bile elinizden alabilirler...

sundance

İsim hakları, patent hakları vs. derken gerçekten de saçma sapan bir noktaya geldik.
Slashdot'da yer alan bir habere göre Blizzard, `Diablo` isminde bir film yapmaya hazırlanan NewLine Cinema`yı dava ediyor.

Bu davayı kazanırlarsa ne olacağını tahmin edebilenler var mı ?
Sanırım ardından da Lamborghini Diablo'yu dava ederler :)

Ne @#!* Biliyoruz Ki!?

FZ

Gösterime girdiği ülkelerde tahmin edilenin ötesinde bir başarı kazanarak yüz binlerce insanın hayatını pozitif yönde etkileyen “Ne @#!* Biliyoruz ki!?”, Türk seyircilerle ilk kez !F İstanbul'da buluştuktan sonra Mart 2006’da ülkemiz sinemalarına geliyor.

Oscar ödüllü oyuncu Marlee Matlin’in başrolünde olduğu yapımda, dünyanın önde gelen fizikçileri, nörokimyagerleri, hekimleri ve metafizikçilerinden 14 önemli isim, aydınlatıcı olduğu kadar şaşırtıcı bilgilerle izleyicinin karşısına çıkıyor. Etkileyici görsel efektler ve animasyonlarla da desteklenen film, tam anlamıyla türünün ilk örneği.

Sonuç sadece bilgilendirmek ve düşündürmekle kalmayıp aynı zamanda eğlendiren, pozitif bir iz bırakarak izleyiciye yeni bir bakış açısı getirebilen, son derece özgün bir yapım...

ENIGMA

FZ

Şu anda vizyonda olan ENIGMA filmi, II. Dünya Savaşı esnasında Almanlar tarafından askeri bilgilerin güvenli olarak iletilmesi amacı ile geliştirilmiş, rotor tabanlı, polialfabetik bir şifreleme sistemini çözmek için İngiltere'deki Bletchley Park'ta örgütlenmiş İngilizler'in hayatından bir kesit sunuyor.

Hemen belirtmek isterim ki, her ne kadar şifreleme ve II. Dünya Savaşı ile ilgilenen arkadaşların dikkatlerinden kaçmayacak bir film olsa da, müthiş bir eser olduğu söylenemez.