Memento: Oldukça değişik bir film

0
conan
Geçenlerde Memento filmine bir kere daha gittim. Bir kere daha diyorum çünkü film, yapısı itibari ile beyne oldukça cimnastik yaptıran bir film. Dolayısıyla ilk seferinde filmi tam olarak çözememiştim! :)
Film Amerika'da 1 aya yakin bir süredir oynuyor. Türkiye'ye geldi mi bilemeyeceğim. Konusu, yasadığı bir beyin tramvasından sonra hafızasına yeni anılar eklenmeyen bir adamın, karısının katilini araması üzerine kurulmuş. Adamın hafızası güncellenmediğinden elde ettiği bütün önemli ipuçlarını vücuduna dövme olarak yaptırıyor. Ve karşılaştığı kişileri unutmamak için fotoğraflarını bir polaroid makina ile çekip altlarına bu kişiler hakkında notlar alıyor.

Filmin asıl ilginç özelliği benim şimdiye kadar hiç görmediğim bir anlatım tekniği kullanması. Filmi izlerken asıl önemli olaya zaman çizelgesinin iki ucundan yaklaşıyorsunuz (geçmis ve gelecek ucu tabii ki :). Fakat her olay zaman blokları içerisinde birbirinin içine geçmiş. Yani hikayenin bir bölümünü izlediniz diyelim; ondan sonra gelen bölüm, bir önceki bölümün başına kadar olan zaman bloğu aslında! İşte bu yüzden parçaları birleştirirken bir hayli yoruluyor insan. Bir de ana dilinizde seyretmeyince (ya da alt yazısız) iyice kafası dönüyor insanın! :) Her neyse. Bence Turkiye'ye gelince bu filmi mutlaka izleyin! Film inanılmaz carpıcı!
Sinemalı günler diliyorum.

Görüşler

0
anonim
buna yakin bir teknigi Enigma nın ATB destekli Push The Limits remixinde ekran iki ye bölünmüş birinde bastan birinde sondan baslaniyor klibe..
0
anonim
Bu film 2001 İstanbul Film Festivali'nde, Akıl Defteri adı ile oynadı.

Benim son zamanlarda seyrettiğim en güzel filmlerden biriydi. Ama maalesef filme hakkını vermek adına, yine büyük bir hata yapılmış.

Belki yüzyıllardır süren Biçim-İçerik tartışması, Globalleşen ve zavallı dünyamızın gücüyle tamamen ayrışmış vaziyette... Benim gibi üç beş garip dinazor dışında kimse böyle bir dualizmin suni ve yanlış olduğunu iddia etmez olmuş. Ama ben yine de demode fikirlerimi bir kez olsun yazmak isterim.

Bu filmi güzel yapan şey anlatım tekniği değil, bu anlatım tekniği ile anlatmaya çalıştığı şeyler VE anlatmaya çalıştığı şeyleri bu anlatım tekniği ile anlatmasıydı. (Aradaki VE çok çok önemlidir.) Filmin konusu (alt yazısız da seyredilse) zor değildi. Ama konu ile sürekli karıştırıldığını düşündüğüm tema; evet işte o çok ağırdı.

İnsan yaşamını nasıl kurar, hafıza nedir, deneyimlerimizi nasıl ve hangi motivasyonla kullanırız, intikam lamak istememizin sebebi, vs. gibi çok can alıcı sorulara çok enteresan (ve bana göre çok sağlıklı) bir yorum vardı.

Ama ilginçliği gerçekliğe feda etmeye yazırsanız, filmde ilk dikkat edeceğiniz ilginç bir anlatım, ilginç bir konu, ilginç bir şahsiyet gibi noktlara takılmanızdır.

Bir üstad'ı lafı ile bitirmek isterim: En derin gerçekler, en basit olanlardır...
0
conan
> Ama maalesef filme hakkını vermek adına, yine büyük bir hata yapılmış.

Burada filme hakkini verecek bir yazi yazmadim sadece insanlarin boyle bir filmden haberdar olmalarini istedim. Kaldi ki filmi asagilamisim gibi yaklasmissiniz konuya. Bu da hosuma gitmedi.

> Bu filmi güzel yapan şey anlatım tekniği değil

Ben filmi guzel yapan seyin anlatim teknigi oldugunu filan da yazmamisim. Ama ilginc yapan seyin anlatim teknigi oldugunu soylemisim. VE Arasinda bayagi fark var!

> Filmin konusu (alt yazısız da seyredilse) zor değildi

Filmin konusunu ilk seferde anlamamis olmam sadece benim ingilizce problemim oldugunu gosterir. (asagilama sezdim de killandim yani!) Ama madem cok iyi anlasilmis konu o zaman size bir soru sorayim. Filmde Nathalie`nin rolu neydi? Ben hala anlamadim acikcasi. Jimmy`i ve Dodd`u oldurtmek istemesinin asil nedeni neydi? Nasilsa paralara ustune Tedd konacakti? Neyse...

Neyse ben action filmleri kusagi cocugu imajimla tartismama son vereyim.

Jurassic Park III geliyor. Basrol kimde?
0
sundance
Seyrettim, süper film, gerçekten de sağlam yapmışlar, ama gözüm döndü illa ki montajlayıp lineer akışta da seyretcem acaba nasıl olur.

Ayrıca da altyazısız ve bir seferde tak diye bu filmi anlayana da delikanlı derim, altyazılı seyredip sonradan atıp tutmak kolay :)

Herkese tavsiye ederim...
0
FZ

Dinozora pek çok bakımdan katılıyorum, söz konusu filmin reklamını CUBE filminden önce gördüm ve film vizyona girince mutlaka gitmeye çalışacağım.

Benzer şeyleri CUBE adlı film için de söyleyebiliriz diye düşünüyorum... İşte bu yüzden yorum yazın dedim ya zaten :-)

Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

Dark City vs. The Matrix

parsifal

Dark City, 1998 yılında çekilmiş, meslek icabı; "ulen bizde de böle bi imkan olsa ne maketler, ne projeler çıkardı ortaya" dedirten, pek çok yönden akılda kalıcı bir filmdi.

İspanyolca bilmediğimden sadece resimlerine bakarak "aradaki 30 benzer noktayı bulun" tadında olduğunu sandığım bu adres oldukça ilginç.
Esinlenme mi yoksa başka bir şey mi? Sırada hangi filmlerle benzerlikleri çıkacak acaba?
Yazarın notu: haber kaynağı için teşekkürler Jazzy

antiTRUST

FZ

ABD enteresan bir ülke! Microsoft'un Open Source, Free Software, vs. tarzında oluşumları anti-Amerikan olarak nitelemesinden birkaç ay geçti geçmedi bu sefer çok farklı bir bakış açısını yakalamış filmle karşı karşıyayız.
antiTRUST (!) adlı filmin afişindeki güzel çocuklara, seksi kızlara bakıp da bu filmi sıradan bir Hollywood gençlik ve macera filmi olduğunu düşünenler ve bu sebeple bu filme gitmeyenler çok şey kaçırıyorlar.
Bir kere filmin esas adamlarından biri, ABD Adalet Bakanlığı ile tekelleşme konusunda başı belada olan bir şirketin (!) süper zeki sahibini canlandıran ve etkileyici bir performans sergileyen Tim Robins üstadımız.
Diğer rollerde ise "açık kaynak kodlu" yazılım hareketini destekleyen ve bu konuda tereddütlü olan bazı genç yazılımcılar (!) var.
Ülkemizde geçen hafta vizyona girmiş bu önemli filmi bilgisayarla ilgili ya da ilgisiz herkese tavsiye ederim. Bazı önemli tercüme (altyazı) hatalarını dert etmezseniz filmden büyük bir keyif alacaksınız.

ENIGMA

FZ

Şu anda vizyonda olan ENIGMA filmi, II. Dünya Savaşı esnasında Almanlar tarafından askeri bilgilerin güvenli olarak iletilmesi amacı ile geliştirilmiş, rotor tabanlı, polialfabetik bir şifreleme sistemini çözmek için İngiltere'deki Bletchley Park'ta örgütlenmiş İngilizler'in hayatından bir kesit sunuyor.

Hemen belirtmek isterim ki, her ne kadar şifreleme ve II. Dünya Savaşı ile ilgilenen arkadaşların dikkatlerinden kaçmayacak bir film olsa da, müthiş bir eser olduğu söylenemez.

Uluslararası İstanbul Film Festivali

esse

İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı tarafından düzenlenen Uluslararası İstanbul Film Festivali bu sene 12-27 Nisan 2003 tarihleri arasında, Beyoğlu'nda ki Atlas, Beyoğlu, Emek, Sinepop ve Kadıköy'de ki Rexx sinemalarında gerçekleşecekmiş. Sinema severler bilgi için www.istfest.org, Gösterim çizelgesi içinde buraya tıklayınız.

MATRIX´in de hatası olur...

NoLeafCLover

Her filmde oldugu gibi MATRIX RELOADED´da birçok hata var ve MovieMistakes.com da bu hataları hemen buluyor maşallah. Daha MATRIX çıkalı kaç gün oldu hemen bir sürü hata bulmuşlar. Ben on tanesini çevirdim gerisini merak edenler okusunlar!