Güvenlik İçin Sisteminiz Kapalı Kodlu Olmalıdır

0
FZ
"İşletim sisteminin güvenliğinin sağlanabilmesi için işletim sistemi içine gömülü olarak güvenlik duvarı, gelişmiş erişim kontrol listeleri vb. sistemlerin olması istenmektedir. Sistemin kurum içinden gelebilecek hangi tehditlerden ne şekilde korunabileceğini belirtiniz. Güvenlik açısından, işletim sistemi açık kaynak kodlu olmamalıdır."

Yanlış okumadınız, yukarıdaki cümleler, Debian Türkçe yazışma e-posta listesinde Dr. Zeki Çatav tarafından aktarılmış bir şartnameden alıntı. Dr. Çatav haklı olarak şunu sormuş: "Kritik bir görevi 7/24 yürütecek sunucu için işletim sisteminin açık kaynak kodlu olması bir güvenlik açığı mıdır?"

Görüşler

0
tongucyumruk
Aynı konu LKD'nin linux-guvenlik listesinde de derinlemesine tartışıldı
0
zekeriya_akyildiz
kısaca microsoft isteriz diyorlar ozaman buradan buyursunlar, http://www.microsuck.com/ .
0
tongucyumruk
Sanıyorum linux-guvenlik listesindeki tartışmaları okumadınız. Eğer tartışmanın devamını okursanız göreceğiniz üzere Microsoft ürünleri de şartname'ye pek uygun değil... Daha çık AIX veya HP-UX ister gibi bir halleri var...
0
FZ
RISC olsun demişler. 64 bit olsun demişler. Server makinayı yapan işletim sistemini de yapmış olsun demişler. Yazılımlar da (işletim sistemi, vs.) kapalı kodlu olsun demişler. Evet.
0
robertosmix
Şartnamenin Hastane Otomasyonu için olduğunu düşünürsek çok da garip gelmedi bana hani.

Zira hastane otomasyonu geliştirmek günümüzde çok moda. Her tanıdığı doktor olan hastane otomasyonu geliştiriyor. Ciddi bir rekabet var. Herşey çıkabilir. :)
0
simor
Şartnamede başka dikkatimi çeken; sanki biryerde istediği özelliklerde bir sistem görülmüşde o isteniyormuş gibi geldi bana.
0
simor
hm.. bir sonraki mesajı okumadan yazmışım özür dilerim. Zaten o tartışmada öyle olduğunu düşünen varmış. http://liste.linux.org.tr/pipermail/linux-guvenlik/2005-October/000320.html
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

Bir Çağrı Hakkında

anonim

Arada sırada da olsa ziyaret ettiğim ve bayağı bilgi aldığım DELPHITURK sitesinde, sitenin üyelerinden birisi olan Sn. Tarık BAĞRIYANIK'ın bir mesajı gözüme ilişti...
Ben de, camia ile daha içli dışlı olan siz (biz) Fazlamesai üyelerinin bilgisine sunuyorum...

Turkcell´in Yeni Reklam Kampanyası ve Shubuo´su

MultiServis

Geçen gün Turkcell´in yeni ürünü olan Shubuo hakkında bir şikayet sitesinde güzel bir yazıya rastladım. Günlerce ekranlarda büyük merak uyandırarak yayınlanan reklamların sonunda hep beraber Shubuo´nun ne olduğunu öğrendik. Reklamlar sonucunda karşılaştığım manzara bana Segway hüsranını hatırlattı.

Yükselen Değerler Medyası...

conan

Yükselen değerleri daima takip eden ve kendisine uygulayan güzide medyamızın bir ilke daha imza atmış olmasını gururla burada haber yapıyorum! Çok değil belki bir sene öncesine kadar içeriğini kimseyle paylaşmak istemeyen, ya da para ile satan medyamız bir anda ne hikmetse RSS feedleri ya da içerik paylaşımları yapmaya girişti.

İşte bazı gazetelerimizin birden ortaya çıkan RSS linkleri.

Blogcu Söyle Bana Kimsin Sen?

FZ

Araştırmaya göre Türkiye'deki blog yazarlarının büyük çoğunluğu 20 ile 30 yaş arasında, erkek ve bu işi para için yapmıyor. Araştırma blog'cuların önemli bir kısmının üniversite mezunu, yarıya yakının full-time iş sahibi olduklarını da ortaya çıkardı...

Gerçekten de yok mu Türk geliştirici?

FZ

Google'ın Summer of Code sonuçlarını açıklamasından sonra enteresan bir tartışma başladı.

En son Bahadır Kandemir'in blog ortamında gördüğüm Çok güldüm çok ve Neden enderunix'e ait seyler hep negatif bir psikoloji ile degerlendiriliyor? girdileri beni Barış Şimşek'in Neden Türk Geliştirici Yok? yazısına yönlendirdi.

Şimşek'in yazısı dikkat çekici, iddialı ve karamsar genellemeler ile dolu. Yazıdan birkaç örnek veriyor ve soruyoruz, Türkiye'deki durum gerçekten böyle mi?