Gödel Teoremi ve Matematik Dışındaki Etkileri

0
FZ
Boğaziçi Üniversitesi, Matematik Topluluğunun düzenlediği bu ilginç ve heyecan verici seminer John Pym tarafından ``Thoughts Centered on Gödel´s Theorem´´ başlığı altında sunulacak.

Duyuru afişindeki iddiaya göre katılımcılardan herhangi bir matematik ya da sembolik mantık önbilgisi beklenmiyor. Söz konusu teoremin ispatı herkesin anlayacağı şekilde yapıldıktan sonra sıra bu teoremden yola çıkıp çok farklı alanlarda farklı argümanlar geliştiren kişilerin dediklerine gelecek ve söz gelimi Gödel´in teoreminden yola çıkıp ``düşünen makinalar yapmak imkansızdır´´ gibi fikirleri ispatlamaya çalışan bilimadamlarının düşüncelerine yer verilecek.

Yer: Boğaziçi Üniversitesi, Fen Edebiyat Fak. 3. kat, TB-310 no.lu derslik.
Tarih: 16 Aralık 2003 Salı, 17:00

Görüşler

0
Sijiero
bu adamı bir sonraki gün. Kocaeli üniversitesine çağırmamız gibi bir durum varmı acep? Hani merak edenler var bayağıda :)

0
FZ
Valla düzenleyenlerle herhangi bir bağlantım yok. Sadece afişini gördüm ve buradakileri de bilgilendireyim dedim. Organizasyon, davet, vs. gibi bilgiler için Boğaziçi Üniversitesi Matematik Bölümünden birileri ile konuşursan sanırım yardımcı olabilirler.

Benim merak ettiğim böylesine önemli bir konuda konuşma yapacak bir adamı dinlemeye kaç kişi gelecek, ne kadar hararetli bir tartışma ve seminer olacak ;-) Aldığım duyumlara göre İTÜ´den de gelecek olan meraklı gençler varmış ;-)

Dilerim o koca TB-310 sınıfı tıklım tıklım olur (itiraf etmeliyim ki zaman zaman böyle gelişmiş, ileri, müreffeh, ilim irfan ülkesi olduğumuza dair fantazilerim oluyor, bu tür şeyler yazıveriyorum, kusuruma bakmayın :)
0
acidrain4214
merhaba,haberi gördüğümüze çok sevindik.boğaziçi üniversitesini bilmeyenler için ayrıntılı bilgi veriyoruz:güney kampüs üst kapıdan içeri girdikten sonra yokuştan dümdüz aşağı iniyorsunuz ve mühendislik fak. yazan yeren sola girdikten sonra o binanın önünden dümdüz yürüyerek soldaki merdivenlerden aşağı inip sağa dönüyorsunuz.Fen Ed. Fak. yazan taş binanın girişinin solundaki sınıf TB 310 oluyor.daha ayrıntılı bilgi için bize ulaşabilirsiniz:acidrain4214@yahoo.com veya buket_ozkaya@yahoo.com.seminerlerimiz önmüzdeki dönem de devam edecektir,ayrıca bunların dışında da çeşitli faaliyetlerde bulunuyoruz.herkes için ilgi çekici bir seminer olacağını düşünüyoruz.bekliyoruz..

B.Ü. Bilim Kulübü Matematik Topluluğu
0
anonim
Eveeet gel gelelim seminer yorumlarina...

Saat 1:45 gibi Maslak`tan otobuse binip, 3:30`da Besiktas`ta arkadas ile bulustuktan sonra 5:15 gibi olay yeri olan Bogazici Universitesi'ne gelmistik. (Bu arada hava hafiften kararmaya baslamis ve biz soguktan (ustumuzdeki kazak manto, atki ve berelere ragmen) mavi-beyaz renk almaya baslamistik. Tabi bu bogazda gun batimini gormemize engel olamadi ya...) Yanimizda Bogazicili bir arkadas oldugundan seminer yerini bulmamiz pek uzun surmedi. Kapiya geldigimde ise FZ hocama actigim bir telefon ile onunla da orada tanisma sansi buldum. Megersem kendisi en on siranin, masaya en yakin basinda yerini dakikalar oncesinden almis...

Bu kadar fasildan sonra gel gelelim John Pym amcamizin anlattigi ve bizim yogun cabalarimiz ile anlamaya calistigimiz teoreme. Asagida benim idrak edebildigim kadari ile size anlatmaya calisacagim teoreme `Kurt Gödel` amcamizin `Incompleteness` teoremi denir, ve bu teorem su kisa cumle ile ozetlenebilir: `<b>Verili herhangi bir aksiyomatik sistem icinde oyle bir ifade bulunabilir ki ne ispatlanabilsin ne de curutulebilsin.</b>`. Iste K. Gödel amcam bunu ispatlamis zamaninda ve bizde bu seminerde Sayin John Pym'im esliginde bu teoremi bir kez daha irdeleyip gunumuzde matematik ve teknoloji uzerine neden bu kadar onemli oldugunu tartistik.

18`indeki genclere tas cikaracak derecede hareketli, ufacik tefecik ve sirince bir insan olan John Pym seminer boyunca yerinde bir an dahi durmadan herkesin merakli gozleri onunde orada bulunan insanlara Gödel ve teoremi hakkinda bilgi vermekten ote, bu teoremin neden gunumuzde bu kadar onemli bir konuma geldiginden, ne cesit alanlara dahi uygulanabileceginden herkesin anlayabilecegi bir dil ile bahsetmeye calisti.

John Pym`in kendisinin de belirttigi uzre orada bulunan cogu ogrenci (%99.9 civari) gecenin o saatinde usenmemis, sirf onu dinlemek icin bu kista kiyamette, o kadar dersten cikip, soguk bir salonda toplanmisti. Gercekten bu cok saygi duyulan insan herhalde `Burasi Turkiye' tabirini ogrenmis olsa gerek ki, bu zorluklar arasinda oraya vardigimiz icin bize tesekkurlerini daha seminerin basinda sunmayi eksik etmedi.

Konu hakkinda genel bilgiyi verip kafalarda kocaman kocaman unlem ve soru isaretlerini birakmayi iyi bilen biri olarak niteleyebilecegimiz J. Pym ilk arasini verdiginde herkes saskin bir sekilde birbirine bakiyordur. Cunku cok emin olarak dogurulguna kesin gozuyle baktigimiz her seyin tek bir teorem ile curutulebilecegini ogrenmistik. ben hemen cahilligimi hic gizlemeyip aradan yararlanarak FZ hocamin yanibasinda solugu aldim. Tavsiye ettigi kitaplar ve konu uzerine yaptigimiz tartisma sonucu olayi iyice pekistirdigim bir esnada seminere devam edilecegi haberini aldik ve tekrar salona dolustuk.

Bu sefer sira bizdeydi, J. Pym ogrencilerin sorularina cevap veriyordu. Her ne kadar ben en arkada oldugumdan ve Ingilizce konusan arkadaslarin dedikleri en ufak bir seyi anlamis olsam da (yanlis anlamayin duyamadigimdan degil o muazzam inglizceleri karsisinda `should can must be` gibi kaliplar duyunca bir sey anlayamadigimdan.) John amcamizin attigi kahkalardan ve soyledigi `very good point` seklinde sozlerden anladigim kadariyla on tarafta atesli bir tartisma suruyordu.

Seminer cisikinda saat 8`i geciyordu ve disarda akilalmaz bir soguk vardi (trafik nedeni ile yurda 3 saatte dondugumu eklemiyorum). Fakat gercekten boyle bir olay icin o sogukta gecenin o saatinde boyle bir toplanti nedeni ile insanlarin bulusup bir seyler hakkinda tartisip fikir uretebilmesi cok guzel bir sey. Bu bize az da olsa Turkiye`nin hala `Popstar` programlarindan, `Kim 500 Milyar Ister` yarismalarindan ibaret olmadiginin bir gostergesidir. Keske orada cok daha fazla insan olsaydi ve bu tur seminerler cok daha sik yapilabilseydi.

Bu kadar sozun ardindan John Pym amcama ve bu organizasyonu duzenleyen Bogazici Matematik Klubune tesekkurlerimi bir borc bilirim.

FZ'ye not: Hocam bahsettiginiz kitaplari buradaki okuyucular ile de paylasirsaniz cok sevinirim.
0
FZ
knt´ye güzel yorumu için teşekkür ederim, seminere pek çok farklı bölümden ve üniversiteden öğrenci ve hoca katıldı (Matematik, felsefe ve bilgisayar bölümlerinden hocalar gördüm). Yaklaşık 50-60 kişi vardı diye tahmin ediyorum ama belki de daha fazlaydı. Semineri veren matematikçi John Pym´e gelince, kendisi bembeyaz saçları ve sakalı ile Boğaziçi matematik bölümündeki pek çok profesörü de yetiştirmiş biri, yani bir nevi hocaların hocası olan bir şahsiyet, gerçekten de bir hayli enerjik ve karizmatik idi.

Gönül isterdi ki o salondaki kitle Türkiye ortalamasını yansıtsın! ;-)

Gödel´in Teoremi ile ilgili daha detaylı bilgi isteyenler için çok önemli iki kaynak vereyim, ikisi de kitapçılarda mevcuttur. Birinci kaynak doğrudan teoremin ispatının birazcık basitleştirilmiş halini ele almaktadır ancak yine de kolay bir kitap sayılmaz, biraz kalem oynatmayı gerektirir kağıt üzerinde. Yine de orjinal versiyona göre çok daha kolay anlaşılabilirdir. İkinci kitap ise yaklaşık 25 yıl önce yayınlanmış olup kült kitap kategorisine girmeyi çoktan hak etmiştir. Birinci kitaba kıyasla çok daha geniş bir vizyon sunacak sadece Gödel´den değil Bach´tan, Zen Budizm´den, Escher´in resimlerinden bahsederek sizi kolay kolay başka yerde bulamayacağınız türden fırtınalı, zevkli entelektüel yolculuğa çıkaracaktır:

1- Gödel Kanıtlaması Matematiğin Sınırları
Yazarlar: Ernest Nagel, James R. Newman

2- Gödel, Escher, Bach: Bir Ebedi Gökçe Belik, Lewis Carroll'ın İzinde Zihinlere ve Makinelere Dair Metaforik Bir Füg (Gödel, Escher, Bach: an Eternal Golden Braid / A Metaphorical Fugue on Minds and Machines in the Spirit of Lewis Caroll )
Yazar: Douglas R. Hofstadter
0
Sijiero
Ulaşım sorunundan dolayı gidemedim fakat en azından gidip gördüklerinizi anlatmanıza çok ama çokkkk sevindim. Çok teşekkür ederim. FZ ve knt.
0
lifesdkver0_1
duyuru afisinde sozu edilen, "herkesin anlayacagi sekilde ispat" dan hic bahsetmemissiniz. O kadar basit degil miydi yoksa? (insan boyle bir seyi okuyunca, gunluk hayata dayali bir olay uzerinden ispat yapilacagini dusunuyor.)
0
anonim
Konu, evet gercekten de hicbir matematik bilgisi gerektirmeden anlatildi, ama bazilari unutmus oraya not dusmeyi; bayagi bir ingilizce bilgisi gerektiriyordu =)
John Pym amcam gerek el kol hareketleri, gerekse konu uzerindeki vurgulari ile olayi en anlasilabilir sekilde anlatmaya gayret etti.
Yani sonuc itibari ile afisin ustunde yazan yazi dogrudur!
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

Rent a Hacker

HoLY

Uzun yıllardır üniversitede geçemediğiniz dersleriniz mi var, lise notlarınızı yükseltmek mi istiyorsunuz ya da kırilmasini istediğiniz mailler ya da hacklenmesini istediğiniz serverlar mı var ve siz bunlari yapamıyorsunuz?O zaman ne yapıyorsunuz, bir adet Hacker kiralıyorsunuz, o sizin için bunları yapıveriyor. İşin şakası bir yana newsbytes`da gezerken dikkatime ilişen bi haber; adamlar ciddi ciddi böyle bir işe soyunmuş. Fiyatlara gelince biraz tuzlu; 300-2100 dolar arasında değişiyor. Enteresan bulduğum için yazma gereği duydum, neyse cok laf ettim, ayrıntılı bilgi bu linkte: www.beahacker.com

Bilişim 2001´e 1 Kala

mambo

Türkiyenin en büyük teknoloji ve iletişim fuarı Bilişim 2001 için yoğun çalışmalar sürüyor.
25000 metrekare alanda yapılan bu devasa fuarda aklınıza gelen hemen hemen bütün büyük şirketler katılıyor.4-9 Eylül tarihleri arasında yapılacak olan fuar için bilet fiyatları 7 milyon olarak açıklanmış, ama daha önceki tecrübelere dayanarak zaten sponsor olan bütün firmalardan davetiye bulmanız mümkün. Bilet için ayrı bir ücret ödemeye gerek yok yani! Yok ben illaki para verip bilet almak istiyorum diyosanız o zaman Biletix'e bir göz atın.

Herkese Açık Tamamen Türkçe ve Video Destekli Programlama Eğitimi - 2

FZ

Türkiye'de bir ilki gerçekleştiren İstanbul Bilgi Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri bölümü herkese ama özellikle de hevesli ortaokul ve lise öğrencilerine açık, tamamen Türkçe, zengin video destekli bir "programlamaya giriş" ve "bilgisayar bilimleri" dersleri serisi hazırlamaya girişmişti. Bunun 2. bölümü hazır ve bugün yayına girdi. Konuyla ilgili detaylı haberi buradan okuyabilirsiniz.

Deneysel Müzik Aletleri Gecesi II

FZ

İlki Dogzstar'da olan Deneysel müzik aletleri gecesinin ikincisi 25 Ocak Cuma saat 22:00'de Balans Tonique'de.

Bilgi Üniversitesi öğrencilerinin performanslarını sergileyecekleri bu gösteride müzisyenler dizayn ettikleri sesleri yine kendilerinin dizayn ettiği entürmanlarla gece boyunca dinliyiciye farklı bir deneyim yaşatmayı planlıyor. Alışılmadık bir perspektifte geçecek bu gösteriye herkes davetlidir. Giriş bedavadır.

Bilgisayar Devleri Çalışanları Sömürüyor

FZ

Cafod araştırma şirketinin araştırma raporuna göre HP, Dell, IBM gibi uluslararası dev şirketlerin gelişmekte olan ülkelerdeki fabrikaları kırmızı alarm veriyor. Rapora göre ayrımcılık ve kötü çalışma koşulları bu tip fabrikaların ortak sorunu. Markaların bulunduğu ülkelerdeki iş yasalarının da çoğuna uyulmadığı gözlenen bir diğer eksiklik oldu. Örneğin Meksika'da kendisinin ya da ailesinden bir kişinin herhangi bir sendikayla ilişkisi ya da buna sempatisi tespit edildiği anda işine son veriliyor. Araştırma geliştirme görevlileri kadrolu değil kısa dönem sözleşmeli olarak çalıştırılıyor. Tayvan kökenli fabrikalarda en temel sağlık ve güvenlik şartları ihlal ediliyor. Çin'deyse kirlilik ve göçmen işçi çalıştırma had safhada. Dinlenmeksizin en az 10 saat çalışmak da cabası.

Kaynak: Radikal