Fluxbox: Blackbox`dan da öteye

0
sundance
Kimin hangi pencere yöneticisini ya da text editörü tercih ettiği nispeten `dinsel` bir konudur, kolay kolay başkasının tercihini değiştirtemezsiniz. Ama yine de bahsetmeden geçemeyeceğim Fluxbox çooook güzel :)

Çok şık bir web sitesine sahip olmanın yanısıra, başta Blackbox taraftarlarına :) hitap etmekle birlikte, dört dörtlük, çok başarılı bir pencere yöneticisi. Blackbox`ın bütün iyi özelliklerini almış, yanına özel tuş komutları, tab özellikleri vs. gibi bir çok pratik özellik getirmiş, dahası dockapplar ve KDE programları da destekeniyor. Bence bir deneyin. Bu arada vi rules :)
x

Görüşler

0
m1a2
Doğruya doğru... Adamlar iyi iş çıkartmışlar. Bak ben demiştim, bu BB`nin programcısı şu an QT üzerinde çalışıyo diye. Fakat açık yazılım bu yani. Conan`ın da dediği gibi bayrağı bi başkası almış ve koşuya devam etmiş. `keygrabber`ı çok hoş buldum doğrusu: ne de olsa damardan shortcut`çıyız :) Ama ben WindowMaker`ımı bırakmıycam. Hele 0.8`deki `Added real appicon sharing (apps of the same kind will have a single shared appicon)` yeniliğinden sonra. Bi de şöyle gelişkin bir `keygrabber` koysalar... Bu arada shortcut`çılar için tüm zamanların en baba programına ithafen, bak ben de söyliicem: vi rules ;)

P.S. Shortcut dedik aklıma geldi. Benim türümde VI sapıklarının en mühim derdi: `acaba ne yapsam da şu işi en kısa iki-üç tuş vuruşuyla halletsem?` gibi masum bir soruyla başlayan ve bir süre sonra aracı amaç haline getiren verimlilik arayışlarıdır. Derde çare bi link biliyorum. Eğer daha önce görmemişseniz buraya tıklayın ve arkanıza yaslanarak keyifle okuyun. Hatta okumakla yetinmeyin ezberleyin :) Hayatın anlamını merak edenler için bi de şu: VIM 6`da `:h 42`
0
anonim
Keyfin yerinde olmali sundance, BB i gelistiren birileri cikti cunku. Editor konusunda ise tek soyleyecegim, hayat bir editor ogrenmek icin fazla kisa, ve de MC rules . Gercekten..
0
anonim
ben hala vi'yi bir turlu ogrenemedim ona yaniyorum
neyse bence en iyi/kullanisli editor jed
ve file browser olarak mc'den iyisini daha gormedim

ama su fluxbox cidden cok ilgimi cekti
hele su group olayi mukemmelmis...
0
urxalit
Bu arada eski wordstar tuşlarıyla ve güzel blok özellikleriyle joe´yu tavsiye ederim.
0
anonim
Fluxbox i denedim ve gercekten hosuma gitti. Tesekkurler sundance. Ayrica gelistirme ortaminin Slackware olmasi ve sitesinde Slackware tgz binary paketinin de sunulmasi ayrica sempati arttiran faktorler. En kisa zamanda Gnome destegi de eklenirse muthis olur.
0
anonim
bb rullaa !
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

Slackware XFree86 yerine X.org'u tercih etti!

Challenger

Slashdot' ta yayınlanan habere göre, en sağlam dağıtımlardan biri olan Slackware artık XFree86 yerine X.org kullanacakmış. Daha önce de Mandrake, XFree86 lisansının değiştirilmesi nedeniyle XFree86 4.4 sürümünden vazgeçip, 4.3' e geri dönmüş. Konuyla ilgili olarak Debian, OpenBSD ve Gentoo listelerinde de tartışmalar başlamış. OpenBSD grubundan Theo de Raadt yazdığı mesajda, yeni XFree86 lisansının "kabul edilemez" olduğunu belirtiyor.

Raadt' ın mesajı
Debian listesindeki mesaj
Gentoo listesindeki mesaj

Efsane geri dönüyor

loker

Sıfırdan yazılan işletim sistemi istanbuLX, bir süredir geliştirilmesi durmuş olan pencere yöneticisi Efsane'yi kod ağacına dahil ederek üç kişilik bir ekiple desteklemeye başladığını duyurdu.

Kaynak: acikkod.org

Themes.org Freshmeat.net Altında Açıldı!

anonim

themes.org en sonunda freshmeat.net çatısı altında açıldı. Aslında bu kadar olayın ardından böyle bir şey olması kaçınılmazdı...
Nasıl olaylar mı; server'in login'leri kabul etmemesi, haliyle theme upload'u yapılamaması, sayfanın çok yavaş açılması ve vs vs...
Kısacası fm büyüklüğünü gösterdi ve ver onu bakiyim dedi biraz ;) Konu hakkında ayrıntılı bilgi için freshmeat.net'deki habere yada themes.org'a bakabilirsiniz.

KDE 5 Yaşında

anonim

Unix tabanlı işletim sistemlerini kullanan çoğu kişinin tercihi olan KDE 14 Ekim 1996 da ilk kez duyuruldu. Son 5 yıl içinde çok büyük başarı sağlayarak gelişen ve yayılan KDE X Windows'larımızı görsel bir hale getirdi. MS Windows a alışık olup da Unix tabanlı sistemleri de kullanan kişilerin artık MS Windows'u oyun haricinde kullanmalarını bir nebze engelledi. Doğum günün kutlu olsun KDE.
http://dot.kde.org/1003095688/

XFree86 4.1 çıktı

tongucyumruk

Linux (ve daha birçok unix çeşidi) altında en çok kullanılan grafik ortamı XFree86'nın son sürümü 4.1 çıktı. Şu an sadece kaynak kodu mevcut ancak 1-2 güne kadar da binary versiyonlarının hazırlanacağı kesin. Sourceforge'dan download edebilir, Readme dosyasına da buradan ulaşabilirsiniz.