Fluxbox: Blackbox`dan da öteye

0
sundance
Kimin hangi pencere yöneticisini ya da text editörü tercih ettiği nispeten `dinsel` bir konudur, kolay kolay başkasının tercihini değiştirtemezsiniz. Ama yine de bahsetmeden geçemeyeceğim Fluxbox çooook güzel :)

Çok şık bir web sitesine sahip olmanın yanısıra, başta Blackbox taraftarlarına :) hitap etmekle birlikte, dört dörtlük, çok başarılı bir pencere yöneticisi. Blackbox`ın bütün iyi özelliklerini almış, yanına özel tuş komutları, tab özellikleri vs. gibi bir çok pratik özellik getirmiş, dahası dockapplar ve KDE programları da destekeniyor. Bence bir deneyin. Bu arada vi rules :)
x

Görüşler

0
m1a2
Doğruya doğru... Adamlar iyi iş çıkartmışlar. Bak ben demiştim, bu BB`nin programcısı şu an QT üzerinde çalışıyo diye. Fakat açık yazılım bu yani. Conan`ın da dediği gibi bayrağı bi başkası almış ve koşuya devam etmiş. `keygrabber`ı çok hoş buldum doğrusu: ne de olsa damardan shortcut`çıyız :) Ama ben WindowMaker`ımı bırakmıycam. Hele 0.8`deki `Added real appicon sharing (apps of the same kind will have a single shared appicon)` yeniliğinden sonra. Bi de şöyle gelişkin bir `keygrabber` koysalar... Bu arada shortcut`çılar için tüm zamanların en baba programına ithafen, bak ben de söyliicem: vi rules ;)

P.S. Shortcut dedik aklıma geldi. Benim türümde VI sapıklarının en mühim derdi: `acaba ne yapsam da şu işi en kısa iki-üç tuş vuruşuyla halletsem?` gibi masum bir soruyla başlayan ve bir süre sonra aracı amaç haline getiren verimlilik arayışlarıdır. Derde çare bi link biliyorum. Eğer daha önce görmemişseniz buraya tıklayın ve arkanıza yaslanarak keyifle okuyun. Hatta okumakla yetinmeyin ezberleyin :) Hayatın anlamını merak edenler için bi de şu: VIM 6`da `:h 42`
0
anonim
Keyfin yerinde olmali sundance, BB i gelistiren birileri cikti cunku. Editor konusunda ise tek soyleyecegim, hayat bir editor ogrenmek icin fazla kisa, ve de MC rules . Gercekten..
0
anonim
ben hala vi'yi bir turlu ogrenemedim ona yaniyorum
neyse bence en iyi/kullanisli editor jed
ve file browser olarak mc'den iyisini daha gormedim

ama su fluxbox cidden cok ilgimi cekti
hele su group olayi mukemmelmis...
0
urxalit
Bu arada eski wordstar tuşlarıyla ve güzel blok özellikleriyle joe´yu tavsiye ederim.
0
anonim
Fluxbox i denedim ve gercekten hosuma gitti. Tesekkurler sundance. Ayrica gelistirme ortaminin Slackware olmasi ve sitesinde Slackware tgz binary paketinin de sunulmasi ayrica sempati arttiran faktorler. En kisa zamanda Gnome destegi de eklenirse muthis olur.
0
anonim
bb rullaa !
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

Devingen Pencere Yönetimi, Etiketleme ve wmii

cbc

Bilindik pencere yöneticileri sabit pencere yönetimi uygularlar. Sabit yönetimden kasıt pencerelerin boyutunu kullanıcının ayarlamasından başka birşey değildir. Her yeni pencere açtığınızda diğerinin altında ya da üzerinde çıkar, araç çubuğundan sürükleyip taşır ya da boyutu değiştirirsiniz.

Fazlasıyla alışık olduğumuz bu kavramın devingen (dynamic) pencere yönetimi adında, çoğumuzun gözünden kaçmış (en azından benim) bir kuzeni daha var.

Ekran görüntüleri ile birlikte bir wmii tanıtım yazısı haberin devamında.

Efsane geri dönüyor

loker

Sıfırdan yazılan işletim sistemi istanbuLX, bir süredir geliştirilmesi durmuş olan pencere yöneticisi Efsane'yi kod ağacına dahil ederek üç kişilik bir ekiple desteklemeye başladığını duyurdu.

Kaynak: acikkod.org

XPcilere XPde

anonim

XPde, Windows XP kullanıcılarının alışık oldukları XP arayüzünü Linux'a taşımış olan bir masaüstü ve pencere yöneticisi. Amacı ise, tüm işini XP üzerinde yapmaya alışmış "son kullanıcı"yı; canını fazla yakmadan Linux'a geçirmek.
Ekran görüntülerine baktığımızda, bunu başarabileceğine inanmamak zor.

1984'ten günümüze masaüstlerinin evrimi

Titus

1984 yılından beri bilgisayarların ekranında gördüğümüz pencere yöneticilerinin resimlerine kısa bir bakış atmak istersen olursa, burada resimlere ulaşabilirsiniz

İnceledikten sonra dikkatinizi çekecektir sanırım GNOME listede yer almamış nedense? Bunun yorumunu da FM üyelerine bırakıyorum.

GNOME 2.8 Çıktı

Challenger

Popüler masa üstü ortamı GNOME' un 2.8 sürümü duyurduldu. Bu sürümün yenilikleri arasında yeni MIME sistemi, CD, DVD, USB bellek gibi taşınabilir kayıt aygıtlarını otomatik bağlama, Windows' takine benzer Bilgisayarım ara yüzü, uzak masa üstü bağlantısı için VNC istemcisi gibi özellikler yer alıyor.

GNOME 2.8 sürüm notları için: http://www.gnome.org/start/2.8/notes/index.html
Sürümdeki yenilikler için: http://www.gnome.org/start/2.8/notes/rnwhatsnew.html
Ekran görüntüleri için: http://ftp.gnome.org/pub/GNOME/teams/marketing/en/2004/two-eight-screenshots/html/index.html