Eee PC Yarattığı Pazarda Diğer Markaları Peşinden Sürükledi

0
FZ
Asus'un 2007 yılında piyasaya sürerek miilyonlarca adet sattığı Eee Pc'nin ardından rakip markalar da teker teker benzer kategoride ürünler çıkarmaya başladı.
CES fuarında da birçok örneğiyle dikkat çeken bu gruptaki en yeni markalardan biri Dell oldu. Dell daha önce çıkardığı Mini 9 ve Mini 12 serisine ek olarak Mini 10 adlı, ABD’de 99 dolarlık etiketle satışa sunulacak 10 inçlik yeni bir modeli geçtiğimiz günlerde tanıttı. 16:9 formatını destekleyen ekranı, köşeden köşeye uzanan klavyesi ile Mini 10, 802.11N hızlı kablosuz ağ standartının yanı sıra dahili GPS, 3G üstünden internet erişimi , dahili TV alıcısına da sahip. Böylece bir paket fiyatıyla (AT&T firmasının kablosuz erişim paketi) da olsa Dell Mini 10 şu ana kadar satılan en ucuz etiketli taşınabilir bilgisayar unvanını da kazanmış olacak.

Benzer bir ürün serisi olan VaioP yi çıkararak pazara girmeye çalışan markalardan birisi de SONY. Mini 10 modeli gibi güç tasarrufu için Intel Atom işlemci kullanan SONY VaioP, 2 GB bellek, 60 GB’lık sabit disk sürücü, 1600 x 768 çözünürlüklü 8 inçlik ekran, Bluetooth, GPS, 3G gibi özelliklere sahip ve sadece 830 gram. VaioP yi bu kategoriden ayıran tek şey 1000 Euro ya ulaşan fiyatı. Ayrıca SONY şubat ayında aynı seriden 8 inch ekran boyutuna sahip, 20 santimetrelik ekrana ve yaklaşık 650 gram ağırlığa sahip olacak yeni modelini de piyasaya sürecek. Neredeyse bir cep telefonu kadar ince olacak olan bu model Windows Vista işletim sistemi ile çalışacak.

Benzer bir ürün çıkararak pazara girmesi beklenen bir diğer firma ise Samsung. Samsung Via Nano işlemcili 12 inçlik bir model üstündeki çalışmalarını uzun süredir sessizce yürütüyor.

Kaynak: TÜBİDER

Görüşler

0
auselen
Pazari yaratanin OLPC oldugunu dusunuyorum.
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

Garibanın Wireless Projesi!

sundance

Son zamanların gözde konusu wireless ağlar ilginizi mi çekiyor? İki sokak ötedeki arkadaşınızla wireless bağlantı kurmak mı istiyorsunuz?

Bunun en kolay yolu, yaklaşık $100-$150 değerinde çekim gücü yüksek bir wireless kart almak.

Fakat kim buna bu kadar para ayırır ki? Bir usb wireless adaptör alıp, kendi antenini yapmak ve belki de kilometreler ötesi ile iletişime geçmek varken.

NVIDIA Entegre AMD Tesisi Sürüm -2

elrond

NVIDIA yeni chipsetini buglarından arındırmış görünüyor. nFORCE-2 seri üretimine başlanmış. Benim nedense Riva128'den beri bu adamlara bir sempatim var. nForce2'yi ne zamandır bekliyordum, en sonunda çıktı! Hardware testi yapanlara referans boardlar dışında markalı boardlar gitmeye başlamış (Asus A7N8X en öne çıkan)
nForce1(?) pek tutulmadı nedense. Ben çıktığı gün aldım, iyikide almışım her şeyinden memnun olduğum ilk mainboardum Asus A7N266-D. Neyse nForce-2'nin temel özellikleri şöyle...

Mac CUBE özel bir makina mı?

anonim

Apple'ın daha doğrusu Steve Jobs'un "Next" zamanında içinde kalan bir diğer ukte ise Cube idi.

Cube bir tasarım harikası olarak lanse edildi. Gerçi halen tasarım konusunda bir firma ile mahkemelikler. Herneyse bir Apple PowerMac Cube aldığınız zaman makinaya herhangi bir kart takamıyorsunuz çünkü yer yok. :)
HDD upgrade'i yapmanız, yani yeni bir HDD takmanız gerektiğinde siz yada ürünü aldığınız Apple bayii bile bu işlemi yapamıyor. Türkiye'deki dağıtıcıda yapamıyor. Yapılır ama yapıldığı an garanti dışı kalıyor. Bu işlem için Cube'un Amerika'ya Apple'a gitmesi gerekiyor. Tabii ki sistemde hardware arıza olduğunda da. :) Almak bir dert almamak bir ukte. :)
inanmazsanız:http://www.apple.com/powermaccube

Donanım önerileri: Haziran sayısı

e2e

Son dönemlerde en çok sorulan sorular arasında "GNU/Linux'a geçmek istiyorum fakat donanım problemi yaşar mıyım?", ya da "Yeni bir makine almak istiyorum, ne tür bir donanım tercih etmeliyim" vb. sorular yer alıyor.

Linux.com'da yeralan bu makalede özellikle 2.6 kernel için donanım önerileri yer alıyor. Bilgisayarını yenilemek, ya da GNU/Linux'a geçmek isteyenlerin gözatmasında fayda var.

Dünya'nın İlk Ticari Süper Dizüstü Bilgisayarı

Soulblighter

AtomChip firması, Dünya'nın ilk ticari süper dizüstü bilgisayarını duyurdu: AtomChip SG220-2