Eee PC Yarattığı Pazarda Diğer Markaları Peşinden Sürükledi

0
FZ
Asus'un 2007 yılında piyasaya sürerek miilyonlarca adet sattığı Eee Pc'nin ardından rakip markalar da teker teker benzer kategoride ürünler çıkarmaya başladı.
CES fuarında da birçok örneğiyle dikkat çeken bu gruptaki en yeni markalardan biri Dell oldu. Dell daha önce çıkardığı Mini 9 ve Mini 12 serisine ek olarak Mini 10 adlı, ABD’de 99 dolarlık etiketle satışa sunulacak 10 inçlik yeni bir modeli geçtiğimiz günlerde tanıttı. 16:9 formatını destekleyen ekranı, köşeden köşeye uzanan klavyesi ile Mini 10, 802.11N hızlı kablosuz ağ standartının yanı sıra dahili GPS, 3G üstünden internet erişimi , dahili TV alıcısına da sahip. Böylece bir paket fiyatıyla (AT&T firmasının kablosuz erişim paketi) da olsa Dell Mini 10 şu ana kadar satılan en ucuz etiketli taşınabilir bilgisayar unvanını da kazanmış olacak.

Benzer bir ürün serisi olan VaioP yi çıkararak pazara girmeye çalışan markalardan birisi de SONY. Mini 10 modeli gibi güç tasarrufu için Intel Atom işlemci kullanan SONY VaioP, 2 GB bellek, 60 GB’lık sabit disk sürücü, 1600 x 768 çözünürlüklü 8 inçlik ekran, Bluetooth, GPS, 3G gibi özelliklere sahip ve sadece 830 gram. VaioP yi bu kategoriden ayıran tek şey 1000 Euro ya ulaşan fiyatı. Ayrıca SONY şubat ayında aynı seriden 8 inch ekran boyutuna sahip, 20 santimetrelik ekrana ve yaklaşık 650 gram ağırlığa sahip olacak yeni modelini de piyasaya sürecek. Neredeyse bir cep telefonu kadar ince olacak olan bu model Windows Vista işletim sistemi ile çalışacak.

Benzer bir ürün çıkararak pazara girmesi beklenen bir diğer firma ise Samsung. Samsung Via Nano işlemcili 12 inçlik bir model üstündeki çalışmalarını uzun süredir sessizce yürütüyor.

Kaynak: TÜBİDER

Görüşler

0
auselen
Pazari yaratanin OLPC oldugunu dusunuyorum.
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

Sihirli Küp İnternet için hazır...

parsifal

Intel işbirliği ile yüksek performanslı, düşük enerji tüketimli, internet aracı piyasaya çıktı. Windows CE veya Linux'u yüklenmiş CerfCube'ün boyutları sadece 7.6 cm x 7.6 cm x 7.6 cm.

Server gereçleri, bilgi toplama aygıtları, tarayıcılar için kusursuz bir çözüm. 32 MB Ram, 16 MB Flash, StrongARM 1110 işlemcili CerfCube'ün satış fiyatı 495$. Wİndows CE kurulumunda Bluetooth, Linux kurulumunda ise Apache web server mevcut.
İnanmazsanız:CerfCube™

Her çocuğa bir dizüstü

cbc

Daha önce bahsettiğimiz laptop sonunda hazır. Prototipini görüp incelemiş birinin hazırladığı bu yazıdan cihaz üzerinde Red Hat çalışacağını, Squeak ve Logo barındıracağını öğrenebilirsiniz.

Ayrıca bu cihazı satın almak mümkün olmayacak, sadece öğrencilere dağıtılmak şartı ile piyasaya verilecek.

Kaynak: /.

Devler karşı karşıya: Dual Opteron vs Dual G5

sundance

Bu araştırmada şu anda masaüstündeki yegane 64 bitlik platform olan Opteron ve G5 bilgisayarlar çeşitli testlere tabi tutulmuşlar.

Benchmark testlerinin sentetikliği her zaman tartışılan konu olmakla birlikte hiçbir bilgilendirici yanları olmadığını iddia etmek de yanlış olur diye düşünüyorum.

Test sonuçları ilginç: Dual G5 her konumda Opteron´dan hızlı çıkmış, bir alan hariç : Photoshop 7 :)

Linus Torvalds´a Göre Itanium İşlemcisi: Kötü Tasarım!

FZ

GNU/Linux işletim sisteminin çekirdeğinin yaratıcısı Linus Torvalds'a göre Intel'in son işlemcisi Itanium çok kötü tasarlanmış durumda.

Küçük Bir Kıyaslama

FZ

The Mythical Man-Month'ın yazarı Brooks'un iddiasına göre, yazılımla ilgili problemler yazılımla ilgili değil genellikle donanımla ilgili. Nasıl mı? Basit, donanım, tahmin edilenden çok daha fazla hızlı gelişiyor, maliyet feci şekilde düşerken, bilgi işlem kapasitesi ve verimlilik aşırı artıyor ve yazılım buna doğal olarak bir türlü yetişemiyor.