Bill Gates´i Destekleyelim !

0
redogre
Önemli not: Bu yazıda geçen tüm fikirler sadece birer varsayımdır. Her cümleyi "ya ...... olsaydı" diye okuyabilirsiniz.

Bu siteye yazı yazan veya yorum yapan çoğu kişiye göre Bill Gates bilgisayar dünyasını tekeline almaya çalışan bir canavar. Şirket politikaları, açık sistemler ve özellikle Linux için şirketi tarafından yapılan yanıltıcı yayınlar, milyonlarca bug, kullanıcıyı kendine bağlayan canlı güncelleme sistemleri vs vs....

Peki ne oldu da 20 yaşındayken bu sitenin takipçilerinden farkı olmayan bir geek bu hale geldi?
Baştan başlıyalım. 20 li yaşlarında ki Bill Gates bir gün kafasını kaldırır ve bir bilgisayar dahisi olmanın, başkalarının yapamadığı bir çok şeyi yapabilmenin, tüm takdir edilen özelliklerinin sadece bilgisayarla sınırlı olduğunu, ne yaparsa yapsın okulda inek lakabıyla çağrılan, "havalı" deyiminin yakınından geçmeyen, kendi küçük dünyasında kral olmasına ragmen gerçek dünyada ezilen sömürülen milyonlardan farkı olmadığını farkeder. İçinden bir ses "Daha iyisini yapabilirsin" der. Bu dünyayı yöneten insanların yerine koyar kendisini. Dünyayı daha güzel bir yer haline getirebilirim der. Ve dünayı ele geçirmeye karar verir! (Hollywood film senaryosu mu? Hanginiz bunları en az bir kere olsun düşünmedi?)

En kısa yol Amerikan Baskanlığı gibi gözükür. Ama kendisini tanır, politikada en ufak bir şansı yoktur. Çok zengin olmak? Kimse parayla tüm dünyayı alamaz. Dünyada ki her bilgisayar kullanıcısın makinasında kendi yazdığı sistemin olması? Yok canım mutlaka rakipleri olacaktır...

Ve Bill Gates son şıkla devrim teorisini birleştirir. Düşmanının içine sız, zayıflıklarını öğren, onu kendine bağımlı kıl, ve bunları yaparken seni bir kahraman olarak görmesini sağla. Böylece senin açtığın yoldan gelen diğerleri onu paramparça edebilir. Onlar kahraman olur sense hain ama ...

Daha fazla açıklamaya gerek var mı? FBI bile onun sistemlerini kullanıyor, binlerce bug ve güvenlik açiği olan sistemlerini, ki bu sayede hackerlar her türlü bilgiye ulaşabiliyorlar. Dünyanın en güvenli olması gereken sistemleri için "Herkes açık kaynak kodlu bir sistemin açıklarını bulabilir, benim sistemimin kodları gizli" gibi sadece embesil politikacıların inanacağı sebeplerle kendi sistemini kullanmaya ikna ediyor.

Bakıyor ve gülüyor: Ne zaman size sağladığım fırsatın değerini bileceksiniz? Açık kaynak kodlu, herkesin eksiklerini tamaladığı, mükemmelleşen sistemler yaygınlaşırsa eliniz kolunuz bağlanacak. Birkaç gerçekten yetenekli insan dışında kapılar herkese kapanacak. Ve o birkaç kişi de sizin mükemmelleştirdiğiniz sistemler sayesinde yakalanacak. O zaman kendi yarattığınız canavara karşı ne yapacaksınız?

Görüşler

0
anonim
farkli ve gozden kacan(en azindan benim) bir yorum. hep gates bardagin diger yarisini dolduramiyor dedik. oysa adam bizler icin `doldurmuyor`mus
0
Maverick
Kötü ve iyi birbirlerini var ederler.. Kötü iyiyi var ettiğine göre iyi midir?
0
sundance
Kötü ve iyinin birbirlerini varettiğine gerçekten, gönülden inanıyorsan, `kötü iyiyi var ettiğine göre iyi midir ?` sorusu sana çelişki/döngü olarak gelmemeli, çünkü...

kötü iyiyi var ettiğine göre, kötü ve iyi diye bir şey yoktur aslında
0
Maverick
Vermeye çalıştığım biraz da mesaj buydu.. Teşekkürler :^)
0
anonim
^^kendi yarattiğimiz canavar^^
Gelip yaziyi bu cümleye bağlamak bilgisayarin sonsuz döngüye girmesi gibi bir şey.İyi sistemler yaratildiginda sistemi yaratan insanlar doğal olarak iyi olacak.Elinizin altindaki canavar size saldirirsa bildiginiz canavar olacaği için alt etmeniz (hack etmeniz,vs) kolaylaşacak.Bana göre bu yazi açık kaynak sistemin mantiginin iyi anlaşilmamasindan yazilmiştir.Açik kaynak her yazılım sistemi gibi insana bağlıdır.^^Biz^^ olmadiğimiz sürece ilerleyemez,gelişemez.Zaten linus un ilk kodu yazdiğinda internete koşmasi biraz da bundandir.
Buna bağli olarak sistemler gelişirken insanlarin durup onu beklemesi düşünülemez.Zaten onu geliştiren insan.Açık kaynak bu işi biraz daha hızlandırır.Yazılım ücretsiz e yakın olduğu için-herşeyin bir bedeli var-donanımı alabilen ve bunda çalıştırabilen herkes bu dünyaya davetlidir.
Açık kaynak kodlu yazılımın sahibi dünya hakimiyetine kendinden yola çıkarak ulaşır.Dünyanın en kararlı sistemlerinden birinin yaratıcısısınız.(şu anda linus un yaşadığı tatmini kaçımız yaşayabiliriz?)
Eğer işi biliyorsaniz bu size yetmez:^^windows un ustasiyim abi!Benim üstüme adam yok.^^
Ama windows senin değil ki?Bu başkasininkiyle değil başkasiyla gerdeğe girmekten öteye geçmez.
Açık kaynak sistemde durum farklı;daha yapım aşamasında destek verdiğinden o sistem ucundan da olsa senin.
O yüzdendir ki linus öldüğünde linux ölmeyecek.

Bu yüzden açık kaynakta yazılmış sistemler size canavar gibi gözüksede bize göre hiç de değil:)
^^Linux hepimizin.^^
0
raistlinthewiz
linusun olmesimi? allah korusun!
0
anonim
Errr FBI LinuX kullanıyor...
Kaynak : http://uptime.netcraft.com/up/graph/?host=www.fbi.gov
/cartman
0
Maverick
w00t cartman
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

Microsoft sistemi hava trafiğini aksattı...

Soulblighter

Çünkü birileri reboot etmeyi unutmuş! :) Aynen öyle...

Micros~ sistemindeki bir hata, insan hatasıyla birleşince neredeyse facia yaşanıyordu. 3 saat boyunca hava trafiğinin radio sinyallerini durduran bu hata, yüzlerce uçağın havada beklemesine neden oldu.

Olay sonucunda Güney Kaliforniya'nın yakınındaki tüm havaalanları kapandı ve havadaki uçaklar 5 kez çarpışma tehlikesi atlattı. Bunlardan biri pilotların ani hareketiyle son anda önlendi.

Olayın nedeni ise şöyle açıklandı:

UNIX sistemi yerine yerleştirilen Micros~ sisteminin 'veri taşmasını önlemek için' her 30 günde bir yeniden başlatılması gerekiyordu. Bir teknisyen bu işlemi doğru zamanda yapmayı unuttu ve sistem (kendi içindeki hatadan dolayı) kendini kapattı. Bu yüzden yedekleme işlemi de gerçekleştirilemedi.

Microsoft konuyla ilgili henüz yorum yapmadı.

Kaynak: http://software.silicon.com/applications/0,39024653,39124122,00.htm

Microsoft OpenGL Kurulundan Çıktı

FZ

Güvenilir kaynaklardan alınan habere göre Microsoft OpenGL platformu ile ilgili en yetkili organ olan ARB'den (Architecture Review Board) çıktığını duyurdu. Yapılan açıklamalarda bunun OpenGL'in gelişimini olumsuz etkilemeyeceğini ve Microsoft'un bir şekilde yine OpenGL'e katkıda bulunacağı belirtildi.

Ve Microsoft dize geldi!..

anonim

Nethaberden okuduğum habere göre Micro$oft Windows kodlarını hükümetlere vermeye razı olmuş. Ben bu olayın altında bir bit yeniği olduğuna inanıyorum. Bill Gate$ paralarını boşa savurmaz gibi geliyor.

Hadi bakalım neler çıkıcak bunun altından:

Windows 2000 ve NT´nin Kodları İnternet´te Dolaşıyor

yuxel

Half-life 2'dan sonra Window~1 2000 ve NT'nin kodları da internette dolanıyor. Slashdot'ta yorumlar uçuşurken haber BBC sayfalarında da yayınlandı. Microsoft'tan Steve Ballmer da olayı "Hacker'lar kodlarımızdan bazılarını görmüştür" sözleriyle aydınlatıyor. Uzmanlara göre M$ ağlarına Qaz isimli bir virüs/worm ile ulaşılmış.
ek kaynak : neowin.net

İsyan!

cayfer

Bu ne biçim kullanıcı yönetimi yaaaa!!!!

Yarın Windows XP altında bir OpenOffice sunumu yapmam gerekiyor. (OpenOffice tanıtacağım, ama Windows altında).

Benim portatif bir bilgisayarım yok! Eşimin dizüstü bilgisayarını kullanayım dedim. Aygıt son derece modern ve ileri teknoloji bir cihaz (!). Windows XP ile donatılmış!

Kadıncağızın masa üstünü bozmayayım dedim ve "ugur" diye bir kullanıcı tanımladım. Birden bilgisayarın açılışında
karşıma çıkan listede sadece "ugur" görünmeye başladı. Eşimin "Administrator" kullanıcısı yok oldu!