Bill Gates´i Destekleyelim !

0
redogre
Önemli not: Bu yazıda geçen tüm fikirler sadece birer varsayımdır. Her cümleyi "ya ...... olsaydı" diye okuyabilirsiniz.

Bu siteye yazı yazan veya yorum yapan çoğu kişiye göre Bill Gates bilgisayar dünyasını tekeline almaya çalışan bir canavar. Şirket politikaları, açık sistemler ve özellikle Linux için şirketi tarafından yapılan yanıltıcı yayınlar, milyonlarca bug, kullanıcıyı kendine bağlayan canlı güncelleme sistemleri vs vs....

Peki ne oldu da 20 yaşındayken bu sitenin takipçilerinden farkı olmayan bir geek bu hale geldi?
Baştan başlıyalım. 20 li yaşlarında ki Bill Gates bir gün kafasını kaldırır ve bir bilgisayar dahisi olmanın, başkalarının yapamadığı bir çok şeyi yapabilmenin, tüm takdir edilen özelliklerinin sadece bilgisayarla sınırlı olduğunu, ne yaparsa yapsın okulda inek lakabıyla çağrılan, "havalı" deyiminin yakınından geçmeyen, kendi küçük dünyasında kral olmasına ragmen gerçek dünyada ezilen sömürülen milyonlardan farkı olmadığını farkeder. İçinden bir ses "Daha iyisini yapabilirsin" der. Bu dünyayı yöneten insanların yerine koyar kendisini. Dünyayı daha güzel bir yer haline getirebilirim der. Ve dünayı ele geçirmeye karar verir! (Hollywood film senaryosu mu? Hanginiz bunları en az bir kere olsun düşünmedi?)

En kısa yol Amerikan Baskanlığı gibi gözükür. Ama kendisini tanır, politikada en ufak bir şansı yoktur. Çok zengin olmak? Kimse parayla tüm dünyayı alamaz. Dünyada ki her bilgisayar kullanıcısın makinasında kendi yazdığı sistemin olması? Yok canım mutlaka rakipleri olacaktır...

Ve Bill Gates son şıkla devrim teorisini birleştirir. Düşmanının içine sız, zayıflıklarını öğren, onu kendine bağımlı kıl, ve bunları yaparken seni bir kahraman olarak görmesini sağla. Böylece senin açtığın yoldan gelen diğerleri onu paramparça edebilir. Onlar kahraman olur sense hain ama ...

Daha fazla açıklamaya gerek var mı? FBI bile onun sistemlerini kullanıyor, binlerce bug ve güvenlik açiği olan sistemlerini, ki bu sayede hackerlar her türlü bilgiye ulaşabiliyorlar. Dünyanın en güvenli olması gereken sistemleri için "Herkes açık kaynak kodlu bir sistemin açıklarını bulabilir, benim sistemimin kodları gizli" gibi sadece embesil politikacıların inanacağı sebeplerle kendi sistemini kullanmaya ikna ediyor.

Bakıyor ve gülüyor: Ne zaman size sağladığım fırsatın değerini bileceksiniz? Açık kaynak kodlu, herkesin eksiklerini tamaladığı, mükemmelleşen sistemler yaygınlaşırsa eliniz kolunuz bağlanacak. Birkaç gerçekten yetenekli insan dışında kapılar herkese kapanacak. Ve o birkaç kişi de sizin mükemmelleştirdiğiniz sistemler sayesinde yakalanacak. O zaman kendi yarattığınız canavara karşı ne yapacaksınız?

Görüşler

0
anonim
farkli ve gozden kacan(en azindan benim) bir yorum. hep gates bardagin diger yarisini dolduramiyor dedik. oysa adam bizler icin `doldurmuyor`mus
0
Maverick
Kötü ve iyi birbirlerini var ederler.. Kötü iyiyi var ettiğine göre iyi midir?
0
sundance
Kötü ve iyinin birbirlerini varettiğine gerçekten, gönülden inanıyorsan, `kötü iyiyi var ettiğine göre iyi midir ?` sorusu sana çelişki/döngü olarak gelmemeli, çünkü...

kötü iyiyi var ettiğine göre, kötü ve iyi diye bir şey yoktur aslında
0
Maverick
Vermeye çalıştığım biraz da mesaj buydu.. Teşekkürler :^)
0
anonim
^^kendi yarattiğimiz canavar^^
Gelip yaziyi bu cümleye bağlamak bilgisayarin sonsuz döngüye girmesi gibi bir şey.İyi sistemler yaratildiginda sistemi yaratan insanlar doğal olarak iyi olacak.Elinizin altindaki canavar size saldirirsa bildiginiz canavar olacaği için alt etmeniz (hack etmeniz,vs) kolaylaşacak.Bana göre bu yazi açık kaynak sistemin mantiginin iyi anlaşilmamasindan yazilmiştir.Açik kaynak her yazılım sistemi gibi insana bağlıdır.^^Biz^^ olmadiğimiz sürece ilerleyemez,gelişemez.Zaten linus un ilk kodu yazdiğinda internete koşmasi biraz da bundandir.
Buna bağli olarak sistemler gelişirken insanlarin durup onu beklemesi düşünülemez.Zaten onu geliştiren insan.Açık kaynak bu işi biraz daha hızlandırır.Yazılım ücretsiz e yakın olduğu için-herşeyin bir bedeli var-donanımı alabilen ve bunda çalıştırabilen herkes bu dünyaya davetlidir.
Açık kaynak kodlu yazılımın sahibi dünya hakimiyetine kendinden yola çıkarak ulaşır.Dünyanın en kararlı sistemlerinden birinin yaratıcısısınız.(şu anda linus un yaşadığı tatmini kaçımız yaşayabiliriz?)
Eğer işi biliyorsaniz bu size yetmez:^^windows un ustasiyim abi!Benim üstüme adam yok.^^
Ama windows senin değil ki?Bu başkasininkiyle değil başkasiyla gerdeğe girmekten öteye geçmez.
Açık kaynak sistemde durum farklı;daha yapım aşamasında destek verdiğinden o sistem ucundan da olsa senin.
O yüzdendir ki linus öldüğünde linux ölmeyecek.

Bu yüzden açık kaynakta yazılmış sistemler size canavar gibi gözüksede bize göre hiç de değil:)
^^Linux hepimizin.^^
0
raistlinthewiz
linusun olmesimi? allah korusun!
0
anonim
Errr FBI LinuX kullanıyor...
Kaynak : http://uptime.netcraft.com/up/graph/?host=www.fbi.gov
/cartman
0
Maverick
w00t cartman
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

Slashdot'ın gelmiş geçmiş en kötü haberi!

sundance

Yaz aylarında herkes sıcak kumlardan, serin sulara dalarken, yapacak haber bulamayan bazı geek siteleri ;) Microsoft'a virüs bulaştı; diye haber yapabiliyor.

Slashdot okurlarının bir kısmının gelmiş geçmiş en kötü haber diye nitelediği yazıda "Denizaşırı ülkelere gitmiş bir Microsoft çalışanının, ishal olmuş halde geldiğini ve bu virüsün şirket içinde yayıldığı" anlatılıyor.

"Yeter be kardeşim, Micros~1'la bu kadar da uğraşmayın" diyenlere bu haberlik katılıyor, /.'ı kınıyorum.

Windows`un koduna göz atmak ister misiniz?

larweda

Microsoft`un Internet Explorer ürününün Amerikan tekelcilik yasasına aykırı olduğu iddiası ile ilgili devam eden davanın son aşamasında, Internet Explorer`ın Windows`un temel bir bileşeni olduğu iddiasına karşı Amerikan Mahkemeleri Microsoft`tan işletim sistemlerinin kaynak kodlarını Amerikan Hükümeti ile paylaşması gerektiğine karar verdi. Microsoft`un bu karara olan itirazı geçerli olmazsa, Internet Explorer`ın gerçekten temel bir bileşen olup olmadığının incelenmesi için Microsoft sistem kodunu hükümete açmak zorunda kalacak.

Konu hakkında ayrıntılı haberler: Yahoo!, Slashdot, L.A.Times

fazlamesai.net'e soralım: Windows XP Nasıl İade Edilir?

anonim

Herkese merhaba,

Yeni bir TOSHIBA dizüstü bilgisayar aldım ve yanında MS Windows XP Home Edition verdiler. Fakat ben makinemde windows kullanmıyorum ve bu verilen paketi hiç açmadım. Amerikada, eğer paket hiç açılmamışsa ve kullanılmamışsa Microsoft'a iade edilebiliyor diye duymuştum. Acaba bu yasal hak Türkiye'de de geçerli mi?

Herkese iyi çalışmalar.

Microsoft ve Yeni İşletim Sistemi: Singularity

coderlord

Microsoft, Singularity isimli "microkernel" mimarisine sahip yeni bir işletim sistemi üzerinde çalışıyor. Sıfırdan yazılan işletim sistemi MS Windows işletim sistemi ailesinden tamamen bağımsız.

USENIX'in Temmuz ayındaki konferansında sunumlar yapan Microsoft ekibi güvenlik üzerinde çok fazla çalışmış gibi görünüyor. Kodun hızından çok güvenilirliği üzerinde durulmuş. Yeni işletim sisteminde "process"ler dinamik kod üretemeyecek veya yükleyemeyecekler.

Yeni (yine) Windows'un Adı : Vista

gildor

Microsoft'un, Longhorn kod adını taşıyan yeni işletim sisteminin resmi adı ''Windows Vista'' olarak belirlendi.