Bill Gates´i Destekleyelim !

0
redogre
Önemli not: Bu yazıda geçen tüm fikirler sadece birer varsayımdır. Her cümleyi "ya ...... olsaydı" diye okuyabilirsiniz.

Bu siteye yazı yazan veya yorum yapan çoğu kişiye göre Bill Gates bilgisayar dünyasını tekeline almaya çalışan bir canavar. Şirket politikaları, açık sistemler ve özellikle Linux için şirketi tarafından yapılan yanıltıcı yayınlar, milyonlarca bug, kullanıcıyı kendine bağlayan canlı güncelleme sistemleri vs vs....

Peki ne oldu da 20 yaşındayken bu sitenin takipçilerinden farkı olmayan bir geek bu hale geldi?
Baştan başlıyalım. 20 li yaşlarında ki Bill Gates bir gün kafasını kaldırır ve bir bilgisayar dahisi olmanın, başkalarının yapamadığı bir çok şeyi yapabilmenin, tüm takdir edilen özelliklerinin sadece bilgisayarla sınırlı olduğunu, ne yaparsa yapsın okulda inek lakabıyla çağrılan, "havalı" deyiminin yakınından geçmeyen, kendi küçük dünyasında kral olmasına ragmen gerçek dünyada ezilen sömürülen milyonlardan farkı olmadığını farkeder. İçinden bir ses "Daha iyisini yapabilirsin" der. Bu dünyayı yöneten insanların yerine koyar kendisini. Dünyayı daha güzel bir yer haline getirebilirim der. Ve dünayı ele geçirmeye karar verir! (Hollywood film senaryosu mu? Hanginiz bunları en az bir kere olsun düşünmedi?)

En kısa yol Amerikan Baskanlığı gibi gözükür. Ama kendisini tanır, politikada en ufak bir şansı yoktur. Çok zengin olmak? Kimse parayla tüm dünyayı alamaz. Dünyada ki her bilgisayar kullanıcısın makinasında kendi yazdığı sistemin olması? Yok canım mutlaka rakipleri olacaktır...

Ve Bill Gates son şıkla devrim teorisini birleştirir. Düşmanının içine sız, zayıflıklarını öğren, onu kendine bağımlı kıl, ve bunları yaparken seni bir kahraman olarak görmesini sağla. Böylece senin açtığın yoldan gelen diğerleri onu paramparça edebilir. Onlar kahraman olur sense hain ama ...

Daha fazla açıklamaya gerek var mı? FBI bile onun sistemlerini kullanıyor, binlerce bug ve güvenlik açiği olan sistemlerini, ki bu sayede hackerlar her türlü bilgiye ulaşabiliyorlar. Dünyanın en güvenli olması gereken sistemleri için "Herkes açık kaynak kodlu bir sistemin açıklarını bulabilir, benim sistemimin kodları gizli" gibi sadece embesil politikacıların inanacağı sebeplerle kendi sistemini kullanmaya ikna ediyor.

Bakıyor ve gülüyor: Ne zaman size sağladığım fırsatın değerini bileceksiniz? Açık kaynak kodlu, herkesin eksiklerini tamaladığı, mükemmelleşen sistemler yaygınlaşırsa eliniz kolunuz bağlanacak. Birkaç gerçekten yetenekli insan dışında kapılar herkese kapanacak. Ve o birkaç kişi de sizin mükemmelleştirdiğiniz sistemler sayesinde yakalanacak. O zaman kendi yarattığınız canavara karşı ne yapacaksınız?

Görüşler

0
anonim
farkli ve gozden kacan(en azindan benim) bir yorum. hep gates bardagin diger yarisini dolduramiyor dedik. oysa adam bizler icin `doldurmuyor`mus
0
Maverick
Kötü ve iyi birbirlerini var ederler.. Kötü iyiyi var ettiğine göre iyi midir?
0
sundance
Kötü ve iyinin birbirlerini varettiğine gerçekten, gönülden inanıyorsan, `kötü iyiyi var ettiğine göre iyi midir ?` sorusu sana çelişki/döngü olarak gelmemeli, çünkü...

kötü iyiyi var ettiğine göre, kötü ve iyi diye bir şey yoktur aslında
0
Maverick
Vermeye çalıştığım biraz da mesaj buydu.. Teşekkürler :^)
0
anonim
^^kendi yarattiğimiz canavar^^
Gelip yaziyi bu cümleye bağlamak bilgisayarin sonsuz döngüye girmesi gibi bir şey.İyi sistemler yaratildiginda sistemi yaratan insanlar doğal olarak iyi olacak.Elinizin altindaki canavar size saldirirsa bildiginiz canavar olacaği için alt etmeniz (hack etmeniz,vs) kolaylaşacak.Bana göre bu yazi açık kaynak sistemin mantiginin iyi anlaşilmamasindan yazilmiştir.Açik kaynak her yazılım sistemi gibi insana bağlıdır.^^Biz^^ olmadiğimiz sürece ilerleyemez,gelişemez.Zaten linus un ilk kodu yazdiğinda internete koşmasi biraz da bundandir.
Buna bağli olarak sistemler gelişirken insanlarin durup onu beklemesi düşünülemez.Zaten onu geliştiren insan.Açık kaynak bu işi biraz daha hızlandırır.Yazılım ücretsiz e yakın olduğu için-herşeyin bir bedeli var-donanımı alabilen ve bunda çalıştırabilen herkes bu dünyaya davetlidir.
Açık kaynak kodlu yazılımın sahibi dünya hakimiyetine kendinden yola çıkarak ulaşır.Dünyanın en kararlı sistemlerinden birinin yaratıcısısınız.(şu anda linus un yaşadığı tatmini kaçımız yaşayabiliriz?)
Eğer işi biliyorsaniz bu size yetmez:^^windows un ustasiyim abi!Benim üstüme adam yok.^^
Ama windows senin değil ki?Bu başkasininkiyle değil başkasiyla gerdeğe girmekten öteye geçmez.
Açık kaynak sistemde durum farklı;daha yapım aşamasında destek verdiğinden o sistem ucundan da olsa senin.
O yüzdendir ki linus öldüğünde linux ölmeyecek.

Bu yüzden açık kaynakta yazılmış sistemler size canavar gibi gözüksede bize göre hiç de değil:)
^^Linux hepimizin.^^
0
raistlinthewiz
linusun olmesimi? allah korusun!
0
anonim
Errr FBI LinuX kullanıyor...
Kaynak : http://uptime.netcraft.com/up/graph/?host=www.fbi.gov
/cartman
0
Maverick
w00t cartman
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

Windows & .NET Magazin : Linux'u Hızlı Öğrenin

haky

Windows & .NET Magazine Türkiye'in Aralık sayısınının reklamlarında ve dergi kapağında büyük puntolarla atılan başlık : Linux'u Hızlı Öğrenin

Alt başlık ise : "Windows sistem yöneticileri için en faydalı 22 Linux komutu. Yakın bir gelecekte Linux sistemlerini de yönetmek zorunda kalabilirsiniz. Bir windows ağında bulunan Linux yüklü bilgisayarları yönetmek istiyorsanız bilmeniz gereken komutları detaylı olarak açıklıyoruz."

Bu ilan aklıma bir kaç olasılık getiriyor :
  1. Artık MS dünyası GNU/Linux'u kabul etmiş ve birlikte çalışmanın yollarını arıyor.
  2. Dergi yöneticileri bir derginin kapağında Windows ve Linux'u aynı anda anınca satışların arttığını keşfetmişler bunu deniyorlar.
  3. MS, GNU/Linux'tan da para kazanmanın yollarını düşünüyor.
Sizler ne düşünüyorsunuz?

IE'de yeni güvenlik açığı

Challenger

"Yine mi?" dediğinizi duyar gibiyim. NTVMSNBC' de yer alan bu heberde "Güvenlik açığının arka-kapı açılarak, crackerların kullanıcının bilgisayarına sızabilecekleri ifade edildi. Açığı suistimal eden programın internet sitelerine konulduğu ve kullanıcıların internette dolaşırken, söz konusu açığı kullanan programı kapabilecekleri belirtildi. Microsoft güvenlik yetkilisi Stephen Toulouse, “Gerekli güvenlik yamalarının tamamlanması için hızlı bir şekilde çalıştıklarını” ifade etti." deniliyor.

Microsoft geleneğine uygun olarak bu açığa yama henüz çıkmış değil. İşin asıl ilginç yanı şu cümlede saklı: "Internet Storm Center ise daha ileriye giderek, internet girmek isteyen kullanıcıların bir süre için IE’den başka bir tarayıcı kullanmalarını önerdi."

Konu ile ilgili diğer kaynaklar: isc.incidents.org, Microsoft

Editörün Notu: Mozilla, FireFox, vs. gibi kolay kullanılan ve güvenli yazılımları çevremizde yaymak, eşimize dostumuza güzelce anlatmak ve onlara yardımcı olmak için bir sebep daha (olmadı masaüstü Mozilla ikonunu alışılmış IE mavi e ikonu ile değiştirin ;-).

Sesle Komut Devri Başlıyor

SHiBuMi

SALT Forum olarak da bilinen Microsoft - Speechworks Int. ortaklığı, kullanıcıların uygulamaları sesle kontrol edebilmelerini sağlayacak sistemin ilk taslağını sundu. Çalışma sona erdiğinde, geliştiriciler XML ya da HTML tabanlı web uygulamalarının içine ses etiketleri koyabilecek, ve bu uygulamalar klavye ya da mouse haricinde sesle de kontrol edilebiliyor olacak.

Microsoft ASN Açığına Karşı Tedbir Alın

FZ

California merkezli eEye Digital Security firmasından güvenlik sorumlusu Marc Maiffret´in açıklamasına göre Microsoft ASN.1 (Abstract Syntax Notation 1) açığı şimdiye dek Microsoft Windows işletim sistemi ailesinde bulunmuş en önemli açıklardan biri. Bu açıktan faydalanan kötü niyetli bir yazılım uzaktan sisteminize erişip onaylanmamış herhangi bir kodu yükleyip sistem ayrıcalıkları ile çalıştırabiliyor. Microsoft´tan alınan bilgiye göre bu açık Windows NT 4.0, Windows 2000, Windows XP ve Windows Server 2003 işletim sistemlerini etkiliyor ve kritik hata kategorisinde.

Maiffret´e göre açığın tespit edilip Microsoft´a bildirilmesi ile gerekli yamanın çıkarılması arasında geçen süre 200 gün. Eğer MS Windows işletim sistemlerinden birini kullanıyorsanız lütfen gerekli yamayı sisteminize yüklediğinizden emin olun (aşağıdaki bağlantılardan faydalanabilirsiniz).

Kaynaklar:
- SearchSecurity
- Microsoft Security Bulletin MS04-007

Bir Windows-2000 Pro deneyimi

cayfer

Paylaşmadan edemedim...

Açıkçası NT serisi işletim sistemleriyle pek deneyimim olduğunu söyleyemem ama bugün başıma gelenler bana "İyiki de yokmuş" dedirtti.

Bir Win2K makinaya Azeri font ve klavye yayılım programı yüklemem gerekti. Dosyaları Azerbaycan'dan bir yerlerden indirdim. Güzelce yükledim ve doğal olarak (aslında doğal değil; "geleneksel" demek daha doğru olur) "reboot" istedi....