7DX Demo party 8 Mayıs Cumartesi İstanbul'da

0
sundance
80´li yıllarda C-64 ve Amiga üstünde fırtına gibi esen demo rüzgarı, Bronx´un düzenlediği 7d4 Party ile yeniden alevleniyor.

C-64 (1Mhz) ve Amiga (7.14Mhz) gibi günümüze göre oldukça güçsüz makinalarda, bilgisayarın sınırlarını zorlayarak görüntü ve ses kurgularından oluşan demolar, bir zamanlar bilgisayar gruplarının becerilerini ispatlamalarının en yaygın yöntemiydi. Accuracy, Clique ve Bronx gibi Türk grupların da sesini duyurduğu bu scene Amiga´nın gözden düşmesi ile nispeten etkinliğini kaybetse de, benzer organizasyonlar yurtdışında sık sık düzenlenmekte.
Demo, bilgisayarla uğraşan kişilerin diğer insanlara programlama,müzik,çizim ve 3D modellemeyi birleştirerek neler yapabileceğini göstermenin eğlenceli yollarından biridir. Demoların klasik animasyonlardan farkı, hesaplamaların gösterim sırasında eşzamanlı olarak yapılıyor olmasıdır.

Günümüzde demolar coğunlukla 2D ve 3D efektlerle desteklenmiş animasyonlar şeklinde tasarlanmaktadır.

Demo Scene tüm dünyadaki insanların demo yapma ve bununla ilgili konulardaki tutkularını paylaştığı bir topluluktur. Genelde 15-30 yaş arası, bilgisayar ve bilgisayara bağlı uygulamalarla yakından ilgilenen erkeklerden oluşmaktadır.

Her platformun (Atari, Amstrad, Spectrum, Sinclair, Commodore, Amiga, PC v.b) kendine ait bir scene'i vardır. Commodore 64 Scene, Spectrum Scene, PC Scene gibi. Bu scene'ler çeşitli alt gruplara ayrılırlar. Mesela Türkiye'deki Commodore 64cülerin oluşturduğu scene'e Turkish C64 Scene denir.

Scene kesinlikle ticari kaygı içermez. Tamamen eğlence ve rekabet ortamıdır. Scene iş değil, hobidir. Scener, bir scene'de yer alan kişidir. Programcı, grafiker, müzisyen, kapak tasarımcısı vb. nitelikte herhangi bir bilgisayar kullanıcısı olabilir. Scener'lar kodlarını mükemmelleştirmek için bilgisayar karşısında uzun zaman geçiren, büyük bir kısmı da aynı zamanda öğrenci olan kişilerdir. Genelde hiçbiri gerçek isimleri ile anılmak istemez. Kendi karakterlerine uygun gördükleri takma adlara sahiptirler.

Demo yapım aşaması uzun bir süreci kapsar. Bu yüzden bir demoyu meydana getiren parçaları oluştururken farklı nitelikteki scener'lar arasında işbölümü yapılır. Müzikle, program kodlarıyla, grafiklerle ayrı ayrı insanlar uğraşır. Zamanla, birlikte demo yapmayı hayat tarzı haline getiren demo grupları ortaya çıkar.

Demo Scene Party, farklı demo gruplarının bir araya gelerek genelde 2 -3 günlük bir süre içinde bütün yeteneklerini ortaya koydukları bir organizasyondur. Organizasyon demo, intro, module ve gfx yarışmaları şeklinde düzenlenmektedir. Ayrıca disket, disk , sabit sürücü, hatta bilgisayar fırlatma yarışmalarının yapıldığı görülmüştür. Bilinen en büyük organizasyonlar Finlandiya'da yapılan Assembly, Danimarka'da yapılan The Party ve Norveç'te yapılan The Gathering'dir. Bu tür organizasyonlar 2000 - 5000 arası insanın katılımıyla gerçekleşmektedir.

Demo Scene Party'de, demolar çeşitli kategoriler oluşturulur:

-intro 4k : dosya boyutu olarak 4 kbyte ile sınırlı ve müziksiz.

-intro 64k : dosya boyutu olarak 64 kbyte ile sınırlıdır ancak başka sınırlama uygulanmaz.

-demo : Görsel olarak herhangi bir sınırlama yoktur.

Sınırlamalar yarışmadan yarışmaya ve programların üzerinde çalıştırıldıkları makinelerin kapasitesine göre değişmektedir. Genelde demolar kişisel bilgisayarlar üzerinde çalıştırılmak üzere hazırlanmaktadır. Geçmiş yıllarda C64, Atari, Amiga üzerinde yoğunlaşma bulunmaktaydı. TO7, BeBox, RISC, PC, Macintosh, Amstrad CPC, Gameboy, Playstation üzerinde de çalışacak demolar hazırlanmaktadır.

7DX partileri yurtiçindeki ve yurtdışındaki scenerların bir araya gelmesi, birbirleriyle tanışma ve yarışma imkanı bulmaları, ve bol bol eğlenmeleri için düzenlenen scene etkinliğidir. 7D4 de ilki 2002 yılında organize edilen bu partilerin üçüncüsüdür.

7DX adını 2002'nin 16'lık sayı sistemindeki karşılığı $7D2 sayısından aldı. Bunu takip eden yıllardaki partiler 7D3, 7D4, 7D5... şeklinde devam edeceğinden, bu partilerin bütününe 7DX Partileri dendi.

7DX partileri son senelerdeki tek scene parti aktivitesi Aynı zamanda yarışmalı ilk scene partisi oldu. 7DX ticari bir organizasyon değildir. Bugüne kadar katılımcılardan hiçbir ücret talep edilmemiştir. 7D4'de de bu aynen devam etmektedir. Geçen senelere göre daha büyük ve parti için daha uygun bir mekan ayarlandı. Peki bu sene yapılacak partide neler var?

Bu partiye bütün scene grupları, scene'e ilgi duyan, merak eden, bilgisayarlarıyla oyun oynamak dışında bir şeyler yapan veya yapmaya çalışan herkes davetlidir.

Partide;

-Demo, 4KB Demo, 256 Byte, pixel grafik, render grafik, render animasyon, chip-mod müzik, scripting, illustration, dallarında yarışmalar,

-Bu yarışmalar haricinde benzer kategorilerde parti esnasında yapılan ürünlerin yarıştığı on the fly yarışma,

-Klasik oyun turnuvaları (International Karate, Wizard Of Wor gibi)

-Klasikleşmiş makineleri (Atari 1040 ST, Commodore 64, Commodore 128, Amiga 500, Amiga 600, Amiga 1200 v.s) tanıma, kullanma imkanı

-Tecrübeli programcı, grafiker, müzisyenlerle tanışma imkanı (Commodore, 64'ler, Amiga Dünyası v.s dergilerin bazı yazarları da katılımcılar arasında)

-Yurtdışı partilerde derece almış demoların dev ekran gösterimleri yer alacaktır.

7DX partilerinin organizasyonu Bronx grubu tarafından yapılmaktadır. Grup, organizasyona yardımcı olmak isteyen her kişi ve kuruluşun önerisine açıktır.

8 Mayıs Cumartesi

11:00 Açılış - Bilgisayar Kurulumu - Tanışma

12:00 Eski yeni makinelerle ilgili bilgilendirme

13:00 International Karate - Wizard Of Wor

Turnuvaları Kayıtları 13:30 International Karate Turnuvası - Wizard Of Wor Turnuvaları

Kullanılan Standart Ekipman

3 x Commodore 64 1 x Disk Drive 3 x 1084 Monitör 6x Joystick

(Not: Turnuvalarda antreman süresi yoktur. Evde iyi çalışın:)

Max katılım 32 kişi (16 Kişi International Karate'ye - 16 Kişi Wizard Of Wor'a katılacak) 32 - 16 - 8 - 4 - 2 - 1

Max Maç sayısı: 29

Max maç süresini 4 dakika hesaplarsak : 116 dakika sürüyor 15:30 Ara

16:00 Demo Gösterimi - Commodore 64

16:45 Demo Gösterimi - Amiga

17:30 Demo Gösterimi - Pc

18:15 Ara

18:30 On the Fly compo Başlangıç

18:45 Eğlenceli Yarışmalar:

-En şişman kişi

-En özsüz söz (Maximum 5 kelime - En anlamsız, imasız, işe yaramayan cümleyi kuran - Küfürsüz:)

-En hızlı 5,25 disk kenarı kesen (Makas ile)

-Ve diğer yarışmalar (Görüşe açık:)

20:00 Gece boyu maksimum geyik:)

9 Mayıs Pazar

11:00 7D2 ve 7D3'den video gösterimleri

12:00 Ara

13:00 Compo makinelerinin test amaçlı açılışı

16:00 E-mail'le katılım süresinin sonu

18:00 Yarışmalara katılım süresinin sonu

18:30 Yarışmaların Başlaması

21:00 Yarışmaların bitişi

22:00 Partinin bitişi

Demo ve Demo Scene konusunda görsel bilgi alınabilecek web sitesi adresleri:

http://www.7dx-party.org/7d4 ( 7D4 partisinin web sitesi)

http://www.farb-rausch.de (Çeşitli yarışmalarda derece elde etmiş demoların bulunduğu bir web sitesi)

http://www.assembly.org, (Finlandiya'da yapılan dünyanın en büyük demoscene organizasyonlarından biridir. Assembly 2004'un sponsorları arasında ASUS,NVIDIA, NOKIA, HP, SONY, ZYXEL gibi endüstri devleri bulunmaktadır.)

http://www.assemblytv.net/media/ (Assembly 2003 organizasyonunda çekilen fotoğraflar, katılımın boyutu görülebilir)

http://www.assembly.org/party_program/invtro (Assembly organizasyonun demo şeklinde sunulan davetiyesi)

http://breakpoint.untergrund.net (Almanya'da yapılan demoscene party'si breakpoint'in web sitesi)

http://breakpoint.untergrund.net/bin/bp04invi.zip (Breakpoint 2004 partisinin demo şeklinde sunulan davetiyesi)

http://www.bronxwhq.org ( Bronx grubunun web sitesi)

http://www.ojuice.org (Demoscene ve demo organizasyonları ile ilgili her gelişmenin yayınlandığı, demoscene partylerinin takip edilmesine aracı olan, demoscene için önemli bir portal)

Görüşler

0
SHiBuMi
Ah o eski günler :) 64ler ile Amiga Dünyası'nın tadı hala damağımda. Ruh taşıyan dergilerdi bunlar. Yazarları Adventure oynayıp metal dinlerdi :) Bir MAC vardı, tüm dergi bir yana, o bir yana. Amiga Dünyası'nda bir Utopia (oyun) yazısı yayınlanmıştı, muhteşemdi. Sırf 64ler'deki Civilization yazısı için Amigamı satıp PC almıştım.

Bugün bilgisayarla her anlamda bir şey yapmak o döneme kıyasla çok kolay, ama sanırım işin bütün sırrı çabalayıp bin dereden su getirip başarmaktaymış. Amigamdan aldığım keyfi, hiçbir zaman P4ten alamadım...
0
lifesdkver0_1
eğer bu demo tadını, cep telefonlarında da yakalamak istiyorsanız, J2ME [java.sun.com]ye atın. kod yazmayı c64 günlerine döndürüyor.
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

Özgür Yazılım ve Açık Kaynak Günleri / 2004

butch

İstanbul Bilgi Üniversitesi - Open Source Enterprise Centre'ın ev sahipliği yaptığı Özgür Yazılım ve Açık Kaynak Günleri'nin ikincisi 27-29 Şubat tarihleri arasında yapılacak. Üç gün boyunca eğitim seminerleri, konferanslar ve Özgür Yazılım / Açık Kaynak hakkında tartışmaların yapılacağı etkinlikte GNU projesinin kurucusu Richard STALLMAN ve sürpriz kişiler konuklarımız arasında olacak. Özgür yazılıma gönül vermiş herkesi bekliyoruz.

İBÜ Bilgisayar Bilimleri Bölüm Seminerleri - 1

FZ

İstanbul Bilgi Üniversitesi bünyesindeki Bilgisayar Bilimleri bölümü tarafından düzenlenen seminerlerin birincisinin programı aşağıdaki gibidir:

- Türkiye'de Internet Uygulamaları, Tayfun Türkalp, Alcatel e-ticaret Genel Müdürü, 7 Ocak 2002, Saat: 18:30

- Can Software Be Free, Chris Stephenson, İBÜ Bilgisayar Bilimleri Bölüm Başkanı, 14 Ocak 2002, Saat: 18:30

- Mobile Internet, Özkan Erener, Veripark İletişim Sist. A.Ş. Genel Müdür, 21 Ocak 2002, Saat: 18:30

Yer: İBÜ, Kuştepe Kampüsü, Akademik Kurul Odası

Linux Semineri : Linux İşletim Sistemi

dfisek

Linux Kullanıcıları Derneği, Cumartesi günü İstanbul'da Internet Teknolojileri Derneği'nin ev sahipliği yaptığı bir linux semineri düzenliyor. Özellikle linux'a yeni başlamak isteyenlere hitap eden ve linux işletim sisteminin genel özellikleri ile kullanım alanlarının anlatılacağı seminer saat 15.00'te başlayacak. - Ayrıntılı Bilgi -

Fatih Üniversitesi Bilişim Günleri...

ozmo

Fatih Üniversitesi Bilişim Kulübü ve EMK ortaklığıyla sektörel ve Open Source dünyasını ve gelişmeleri anlatan seminerler dizisi düzenleniyor.

29-30 Nisan, 1 Mayıs ve 05-06-07 Mayıs tarihinde düzenlenecek olan seminerlerin içeriklerini haberin devamında bulabilirsiniz.

Özgür Web Teknolojileri Günleri 2012 Etkin Katılım Çağrısı

coskung

Linux Kullanıcıları Derneği ve Yeditepe Üniversitesi Bilgisayar Topluluğu tarafından ikincisi geçen yıl düzenlenen etkinlikte, 3 paralel oturumda 30'un üzerinde konuşmacının 30'un üzerinde farklı konu başlığı sunduğu etkinliğe yaklaşık 750 kişi katılmıştı.

19-20 Ekim 2012 tarihlerinde İstanbul Yeditepe Üniversitesi'nde üçüncüsü gerçekleşecek etkinlikte yer alacak konu başlıkları: