numb

numb


0 takip ediyor | 0 takip ediliyor


Bilgi alanları


İlgi alanları

Microsoft iPod'a El Atmış Olsaydı... ( 4)

Oldukça eski bir video... Ama tekrar izlemek hoş oldu. Bir de bu videonun bir Microsoft çalışanı (ya da çalışanları) tarafından hazırlandığını duymuştum, ama yanıltıcı olmak istemem.

IronPython 1.0 Yayınlandı ( 10)

Belli ki Microsoft ve Sun yeni interpreted diller oluşturup desteklemek yerine Ruby ve Python gibi dilleri framework'lerine entegre edip geliştiricileri cezbetmeye çalışıyorlar ve bu işe oldukça ciddi yaklaşıyorlar. Öyle ki Sun IronPython projesine cevabını JRuby geliştiricilerini işe alarak gösterdi.

The potential for Ruby on the JVM has not escaped notice at Sun, and so we'll be focusing on making JRuby as complete, performant, and solid as possible. [..] I'm also making it a personal priority to continue growing the JRuby community, foster greater cooperation between the Java and Ruby worlds, and work toward a "whole-platform" Ruby-on-JVM strategy for Sun.

JRuby kodu haberlere göre yine açık olarak dağıtılacak, ama Sun tarafından. Ben Microsoft ve Sun'ın bu hareketlerini oldukça olumlu buluyorum, özellikle Python IronPython'ın kullanımının hızlanmasıyla daha da popülerleşecek, bu Python gibi güçlü ama bu vakte kadar pek popülerlik kazanamamış bir dil için bence iyi haber. Sun'ın Mustang (Java 6) ile JavaScript'i JVM üzerinde desteklemeyi düşündüğünü duymuştuk, Ruby gibi bir dil Sun'ın elini daha da güçlendirecektir. Kazanan yine biz developer'lar olacağız sanırım :)

IBM Yazılım Zirvesi 2006 ( 9)

Burada çok güzel bir söz hemen aklıma geliyor:

"I learned long ago, never to wrestle with a pig. You get dirty, and besides, the pig likes it."

GB Shaw

Bu Siteye Erişim Mahkeme Kararı İle Engellenmiştir!!! ( 54)

Bilgi çağında bu zihniyet acı verici... Hele hele ülkenin internet altyapısının başındakilerin bu zihniyette olmaları daha acı verici...

Tim O'Reilly tarafından yazılan bir açık kitabın hikayesi... ( 10)

Evet böyle bir oluşum bence harika olurdu. Ben belirtilen wiki'nin sağlanmasına ve erişilmesine talibim. Peki çeviride nasıl bir sistem takip edebiliriz?

fazlamesai.net'e soralım: Reklamları yakalayabilecek açık kodlu bir yazılım? ( 13)

Reklamlar televizyondaki diğer programlara göre daha "renkli", yani o kare için renk dağılımı çıkardığınızda (her pixel için gri-dönüşümü yaptığımızı varsayalım) reklam kareleri ile reklam olmayan kareleri ayırt edebilirsiniz. Logo konusu ise çok tartışılan bir kavram, TRECVID2004 datası üzerinde çalışırken ABC ve BBC haber videolarında çalışıyordum ve background subtraction yapsam bile özellikle ABC videolarında belirli bir alfa (saydamlık) değeri olduğu için temiz sonuç alamıyordum.

Kısacası renk ayırdedici bir özellik olarak kullanılabilir, kullanılıyor.

Ulusal GNU/Linux Dağıtımı Yapmak Ne Kadar Anlamlı? ( 153)

Öncelikle amacımın polemik yapmak olmadığını bilmenizi isterim, ancak söyledikleriniz hakkında yorum yapmak istiyorum.

Şu ana kadar yazılanları "ayıp" olarak nitelendirmişsiniz. Neden böyle düşündüğünüzü anlayamadım. Burada insanlar olumlu-olumsuz fikirlerini paylaşıyorlar, sizin yaptığınız gibi... Site yönetimi de en doğrusunu yapıp kurallar dahilinde kalan (hakaret, temelsiz suçlama, vs. gibi uç noktalardan söz ediyorum) yorumlara karışmıyor. Acaba siz bütün bu yorumların tek elden, tek beyinden süzülüp buraya yazılmasını mı istiyorsunuz? İşte buna "ayıp" denir.

Eğer böyle sığ düşünüyor, haber yorumlarında düşünceniz doğrultusunda birkaç kırıntı arıyorsanız burada olmanız bence hata... Okumamanız da çok isabetli olmuş...

Tekrardan polemik yaratmak ve konuyu dağıtmak istemediğimi belirtmek isterim, ancak en azından birşeyler yazma ihtiyacı hissettim.