RedHat 7.3 ve laptop

0
conan
RedHat'in yeni çıkan versiyonu 7.3'u laptop'ıma kurmaya karar verdim. Böylece hem RedHat 7.3 hem de laptop üzerinde linux denemiş olacağım. Laptop'ım pek de normal olmayan bir laptop aslında. Daha önceden okuduklarıma gore linux Dell, Compaq, Toshiba ve son olarak Vaio gibi markalarda 'sorunsuz' çalışıyormuş. Ama benim laptopım cidden garip. İçinde builtin wireless card, external (PCMCIA) CDROM, Memory Stick (evek bir vaio), Firewire, USB gibi aklımda şüpheler uyandırıcı oyuncaklar barındırıyor. (Merak edenlere Laptop bir Sony VAIO-SRX77)

İşe nette biraz döküman okuyarak başladım. Bakalım başka kimler VAIO SRX77'ye Linux kurmuş. İki önemli HOWTO buldum. Birisi RedHat 7.2 kurulumu, öbürü ise Debian Woody kurulumu. Bunlardan oldukça faydalandım. Özellikle PCMCIA cdrom'dan boot etme konusunda. Burada türkçe bir howto yazmayı düşünmüyorum. Ama istek gelirse neden olmasın.

Kurulum işlemi tamamlandığında herşey ilk bakışta güzel görünüyordu. Ekran kartım, ses kartım, touchpad'im, ethernetim, LC ekranım, PCMCIA cdrom'um, yani sonuçta sistemimin can damarları çalışır gözüküyordu. Ne zaman ki Wireless kartımı azıcık eşelemeye başladım, anladım ki işler hiç de öyle güzel gözüktüğü gibi degil :( İlk sorunları /var/log/messages içerisinde görmeye başladım. usb hakkında oldukca mızmızlanıyordu kernel. Ayrıca bu sorunla ilgili olduğunu tahmin ettiğim bir başka sorun da aralıklarla (2 dk'da bir, 5 dk'da bir...) kendini gösteriyordu: Ethernet modülüm timeout veriyordu!!!! (Hayatımda ilk defa görüyorum böyle bir hata) ve de sonucunda bütün network ilişkimi kesmeye başladı. (Her seferinde ifdown eth0, ifup eth0,... baydı tabii ki)

Yine nette yaptığım bazı araştırmalar sonucu usb-uhci.o driverındansa sadece uhci.o modülünü kullanmamızı tavsiye eden bir yazı sonrasında bunu denemeye karar verdim. AMA YANILMIŞIM!!! Çünkü "Nette yazan her şey doğru değildir" atasözünü gözden kaçırmışım. Bu hatam zarzor çalışan bir sistemden hiç çalışmayan bir sisteme terfi etmeme sebep oldu :) Ama yıkılmamıştım! :) CDROM'dan boot edip herşeyi yerli yerine getirmeye karar verdim. CDROM'um bir şekilde USB ile bağlantılı olduğu ve de RedHat driver'ı saçma sapan compile edilmiş olduğu için Windows XP açıp USB kanalını Windows'tan reset etmem gerektiğini anlamam yaklaşık 2 saatimi aldı :)

Cinnet geçirmeme ramak kala olaya el koyarak kernel 2.4.18'i indirdim. Debian Howto`sundaki kernel config'i baz alarak bir iki derlemede kendi kernelimi şekillendirdim. Gerekli bütün modüllerimi ve kernelimi derleyerek RedHat'in derlediği kernelden yaklaşık 100K daha küçük bir kernel elde ettim. (modules rulez!) Şu anda çok güzel şekilde çalışan Linux yüklü şirin mi şirin bir laptop'ım var. Hatta ilk seferde çalışmayan pil göstergesi, reboot, shutdown edememe (Hepsi APM ile ilgili) gibi sorunlar da son buldu böylece.

Sanırım bu şekilde özel sistemlere Linux yüklenirken en önemli şey kendi kernelinizi derlemeniz. Zaten dağıtımlar hemen hemen her sisteme destek verebilmek için kocaman kerneller derliyorlar. Böylece bunlardan da kurtulmuş oluyorsunuz.

Ayrıca söylemeliyim ki Sony Laptop'lardaki jogdial'i çok iyi kullanan programlar var etrafta. Özellikle bir tanesini mozilla'ya göre modifiye ederek kendi surf zevklerime uygun bir sonypid yarattım :) I love open source!!!

Kesinlikle sevmediğim belki de yazının başında söylemem gereken şey de RedHat'in çok büyük olması! (Gerçi bilmeyen var mı ki?) İlk kurulum sonrası yaklaşık 2,1GB (EVET yazıyla iki virgul bir gigabayt) yer kaplıyor! Mini Vector Linux yanında dağ gibi kalıyor. Ama Vector Linux'u kurmayı denemedim. Kimbilir, belki yarın belki yarından da yakın...

Son olarak su anda çalıştıramadığım ya da test etmediğim parçalarım şunlar:

 • Wireless: Test edemedim
 • Memory Stick: Test edemedim
 • Touch Pad: Çalışıyor ama örneğin touchpadin sağını scrollbar gibi kullanabilme özelliklerini ve de tuşlarla ekran parlakliğini ayarlayabilme gibi özellikleri kaybettim. (gkrellm sağolsun ekran parlaklığını bir pluginle halletim)
 • APM(API): Advanced Power Management tamamen değişik. ACPI kullanıyormuş bu sistem. Shutdown düğmesi bile bazen çalışmayabiliyor. İki kere pil çıkardım :)
  Bunlar dışında herşeyim çok güzel çalışıyor. Bir iki screen capture yapıp buraya yorum olarak atarım :)
 • Görüşler

  0
  anonim
  Redhat yanlış seçim SuSE'yi ve Mandrake'yi de denemeni tavsiye ederim..

  Güzel bir site:
  http://www.linux-laptop.net/

  Güzel bir haber:
  En son development linux sürümü (2.5.18) suspend to ram (ve disk) destekliyor. Ayrıca ac serisi 2.4.x suspend to disk'i zaten destekliyordu..
  Görüş belirtmek için giriş yapın...

  İlgili Yazılar

  Arch Linux Eğitselleri (Tutorial) Geldi Hanıııım!

  sami

  Arch Linux kullanan veya geçiş yapaya çalışıp da başarılı olamayanlardan biriyseniz bu site tam size göre. Site acemilerden ileri düzey kullanıcalara kadar pek çok kişiye hitap ediyor. İngilizcesi pek çok insanın anlayabileceği kadar sade. Eğitseller içerisinde pacman ile paket kurulumunu, config dosyalarının düzenlenmesini ve komut satırına girilecek komutları gösteren satırlar güzel bir şekilde belirtilmiş.

  Eski Windowsçularda Yeni Başlayan Linux Merakı

  murat09

  Son bir kaç aydır sık ziyaret ettiğim bir forumdan bir copy paste yapacağım. Umarım arkadaşımızın verdiği link hala çalışıyordur:

  Linux34 yeni kurumsal kimliği ile hizmetinizde

  sundance

  Özellikle dialup kullanıcılarını, hemen her türlü Linux dağıtımına minimum fiyatlara eriştirmeye çalışan Linux34.com bundan böyle dağıtımları müşterilerine kaliteli bir kutu içinde gün geçtikçe detaylanan dökümanları ile yine en kısa zamanda, en güncel halleriyle sunacaktır.

  T-shirt, Sweatshirt, şapka ve diğer Linux ürünleri ve dağıtımları için mutlaka ziyaret edin. Kimbilir belki bir gün bizim de bir ThinkGeek'imiz olur ;)

  Not: Bu bir reklam değil, GNU/Linux camiasına bir şeyler katmaya çalışan bir arkadaşımızın çabalarını elimizden geldiğince desteklemeye gayretimizdir.

  10 trilyonla neler yapılmaz...(mesela kendi işletim sistemimiz)

  gILgamIsh

  Her nekadar KamuNet projesi hakkında bilgi sahibi olmasam da (henüz) projenin ve onun için ayrılan bütçenin, burada çokça dile getirdiğimiz hayaller için bir başlangıç olabileceği konusunda ümitliyim. Gerçekten de önümüze hazır sunulan ve nimet diye sarıldığımız yazılımlar (onlar kendini biliyor) aslında tüm ülke için her açıdan büyük stratejik önem taşıyorlar. Belki bu uyum yasası benzeri avrupa+&KamuNet projesi ve onun için ayrılan 10 trilyon aklımızı başımıza getirmek için bir neden olur ne dersiniz??
  Aşağıdaki metin Mac kullanıcılarının listesi "Elmakurdu"ndan alıntıdır.

  Çekirdekten Haber Var

  anonim

  Linux çekirdeğinin 2.4.29-rc1 versiyonu yayınlandı. Bu konunun taşıdığı haber değeri ise bu versiyonun kullanıcıların root haklarına ulaşmasını sağlayan önemli sayılabilecek bir güvenlik açığını da düzeltiyor olması. Bu açık aynı zamanda 2.6 serisi çekirdekleri de etkiliyor. 2.6 serisinde bu açığı kapatmak için gereken yamayı ( Alan Cox tarafından ) burada bulabilirsiniz.

  Linux çekirdeğinde bir diğer gelecek vaat eden gelişme ise Jake Moilanen tarafından duyuruldu. Kerneltrap'ın haberine göre Moilanen'ın geliştirdiği genetik algoritma sayesinde %1-%3 arasında değişen oranda performans artışı sağlanıyor. IO zamanlayıcı ve Cpu zamanlayıcılarının kendilerini en iyi performansı verecek şekilde ayarlanmasına dayanan algoritma için Moilanen "Sağlanan performans artışı çok yüksek olmamasına rağmen söz konusu zamanlayıcılar hakkında uzman birisinin bu oranı yükseltebileceğini düşünüyorum" dedi.