RedHat 7.3 ve laptop

0
conan
RedHat'in yeni çıkan versiyonu 7.3'u laptop'ıma kurmaya karar verdim. Böylece hem RedHat 7.3 hem de laptop üzerinde linux denemiş olacağım. Laptop'ım pek de normal olmayan bir laptop aslında. Daha önceden okuduklarıma gore linux Dell, Compaq, Toshiba ve son olarak Vaio gibi markalarda 'sorunsuz' çalışıyormuş. Ama benim laptopım cidden garip. İçinde builtin wireless card, external (PCMCIA) CDROM, Memory Stick (evek bir vaio), Firewire, USB gibi aklımda şüpheler uyandırıcı oyuncaklar barındırıyor. (Merak edenlere Laptop bir Sony VAIO-SRX77)

İşe nette biraz döküman okuyarak başladım. Bakalım başka kimler VAIO SRX77'ye Linux kurmuş. İki önemli HOWTO buldum. Birisi RedHat 7.2 kurulumu, öbürü ise Debian Woody kurulumu. Bunlardan oldukça faydalandım. Özellikle PCMCIA cdrom'dan boot etme konusunda. Burada türkçe bir howto yazmayı düşünmüyorum. Ama istek gelirse neden olmasın.

Kurulum işlemi tamamlandığında herşey ilk bakışta güzel görünüyordu. Ekran kartım, ses kartım, touchpad'im, ethernetim, LC ekranım, PCMCIA cdrom'um, yani sonuçta sistemimin can damarları çalışır gözüküyordu. Ne zaman ki Wireless kartımı azıcık eşelemeye başladım, anladım ki işler hiç de öyle güzel gözüktüğü gibi degil :( İlk sorunları /var/log/messages içerisinde görmeye başladım. usb hakkında oldukca mızmızlanıyordu kernel. Ayrıca bu sorunla ilgili olduğunu tahmin ettiğim bir başka sorun da aralıklarla (2 dk'da bir, 5 dk'da bir...) kendini gösteriyordu: Ethernet modülüm timeout veriyordu!!!! (Hayatımda ilk defa görüyorum böyle bir hata) ve de sonucunda bütün network ilişkimi kesmeye başladı. (Her seferinde ifdown eth0, ifup eth0,... baydı tabii ki)

Yine nette yaptığım bazı araştırmalar sonucu usb-uhci.o driverındansa sadece uhci.o modülünü kullanmamızı tavsiye eden bir yazı sonrasında bunu denemeye karar verdim. AMA YANILMIŞIM!!! Çünkü "Nette yazan her şey doğru değildir" atasözünü gözden kaçırmışım. Bu hatam zarzor çalışan bir sistemden hiç çalışmayan bir sisteme terfi etmeme sebep oldu :) Ama yıkılmamıştım! :) CDROM'dan boot edip herşeyi yerli yerine getirmeye karar verdim. CDROM'um bir şekilde USB ile bağlantılı olduğu ve de RedHat driver'ı saçma sapan compile edilmiş olduğu için Windows XP açıp USB kanalını Windows'tan reset etmem gerektiğini anlamam yaklaşık 2 saatimi aldı :)

Cinnet geçirmeme ramak kala olaya el koyarak kernel 2.4.18'i indirdim. Debian Howto`sundaki kernel config'i baz alarak bir iki derlemede kendi kernelimi şekillendirdim. Gerekli bütün modüllerimi ve kernelimi derleyerek RedHat'in derlediği kernelden yaklaşık 100K daha küçük bir kernel elde ettim. (modules rulez!) Şu anda çok güzel şekilde çalışan Linux yüklü şirin mi şirin bir laptop'ım var. Hatta ilk seferde çalışmayan pil göstergesi, reboot, shutdown edememe (Hepsi APM ile ilgili) gibi sorunlar da son buldu böylece.

Sanırım bu şekilde özel sistemlere Linux yüklenirken en önemli şey kendi kernelinizi derlemeniz. Zaten dağıtımlar hemen hemen her sisteme destek verebilmek için kocaman kerneller derliyorlar. Böylece bunlardan da kurtulmuş oluyorsunuz.

Ayrıca söylemeliyim ki Sony Laptop'lardaki jogdial'i çok iyi kullanan programlar var etrafta. Özellikle bir tanesini mozilla'ya göre modifiye ederek kendi surf zevklerime uygun bir sonypid yarattım :) I love open source!!!

Kesinlikle sevmediğim belki de yazının başında söylemem gereken şey de RedHat'in çok büyük olması! (Gerçi bilmeyen var mı ki?) İlk kurulum sonrası yaklaşık 2,1GB (EVET yazıyla iki virgul bir gigabayt) yer kaplıyor! Mini Vector Linux yanında dağ gibi kalıyor. Ama Vector Linux'u kurmayı denemedim. Kimbilir, belki yarın belki yarından da yakın...

Son olarak su anda çalıştıramadığım ya da test etmediğim parçalarım şunlar:

 • Wireless: Test edemedim
 • Memory Stick: Test edemedim
 • Touch Pad: Çalışıyor ama örneğin touchpadin sağını scrollbar gibi kullanabilme özelliklerini ve de tuşlarla ekran parlakliğini ayarlayabilme gibi özellikleri kaybettim. (gkrellm sağolsun ekran parlaklığını bir pluginle halletim)
 • APM(API): Advanced Power Management tamamen değişik. ACPI kullanıyormuş bu sistem. Shutdown düğmesi bile bazen çalışmayabiliyor. İki kere pil çıkardım :)
  Bunlar dışında herşeyim çok güzel çalışıyor. Bir iki screen capture yapıp buraya yorum olarak atarım :)
 • Görüşler

  0
  anonim
  Redhat yanlış seçim SuSE'yi ve Mandrake'yi de denemeni tavsiye ederim..

  Güzel bir site:
  http://www.linux-laptop.net/

  Güzel bir haber:
  En son development linux sürümü (2.5.18) suspend to ram (ve disk) destekliyor. Ayrıca ac serisi 2.4.x suspend to disk'i zaten destekliyordu..
  Görüş belirtmek için giriş yapın...

  İlgili Yazılar

  Gelecek Linux 1.1 çıktı

  NisoUSTA

  Gelecek Linux 1.1 çıktı. Uzun zamandır beklenen, dağıtımı iki kez geciken bu sürüm tüm linux kullanıcılarını sevindirdi.
  İş ve ev ortamında dinamizm isteyen, alternatiflere her zaman açık olanlara yeni ufuklar açacak olan Gelecek Linux 1.1, yepyeni programlarıyla, masaüstünde ve sunucu altyapısında üstün eklentilerle piayasaya çıktı.
  Gelecek Linux 1.1, 4 Eylül'den itibaren 2 CD halinde kitabı ile birlikte satışa sunuldu. Kurumsal destek içeren kutulu hali ise 15 Eylül'de satışa sunuldu.
  Gelecek Linux 1.1, anlatılmaz, yaşanır!
  Detaylı bilgi için...

  SCO hikayesinin sonu

  sundance

  Federal mahkeme, uzun bir süredir devam eden "SCO'nun Unix haklarına sahip olması ve Linux kodunda bu hakların bir kısmının izinsiz olmasına dair (aslına bakarsanız olabileceğine dair, çünkü SCO davanın başından beri bir kanıt sunamamıştı) davada önemli bir karar verdi.

  Unix'in hakları hiçbir zaman Novel tarafından SCO'ya devredilmemiş! Dahası SCO bu konuda bugüne kadar yasadışı olarak elde ettiği gelirlerin %95'ini Novel'e devretmek durumunda.

  Yılın Penguenleri Ödülleri Sahiplerini Bekliyor!

  anonim

  Bu yıl ikincisi gerçekleşecek olan Linux ve Özgür Yazılım Şenliği sırasında geçen yılki gibi bu sene de yılın penguenleri çeşitli dallarda ödül alacaklar. "Ödül almazsa olmaz" diye düşündüğünüz penguenleri aday göstermek icin http://senlik.linux.org.tr/odul_oneri.php adresinden öneride bulunabilirsiniz

  Editörün notu: FM'i henüz kimse önermemiş

  Distrowatch.com Türkçe!

  anonim

  Linux dağıtımları paket karşılaştırma ve haber sitesi Distrowatch sitesi dil desteklerinin arasına Türkçe'yi de katmış!
  Bir de haberleri Türkçe alabilseydik, tadından yenmezdi...

  Gentoo Derlenip Toparlanıyor

  cbc

  Gentoo projesi iç yapısını değiştiriyor.

  Şu ana kadar varolan yapıda her şey direkt olarak Daniel Robbins'in onayına -ve diretmelerine- bakarken, projeler geliştirilirken zaman sınırlandırıcı faktörler devrede değildi; tamamen rahat çalışan ekip için artık yeni bir yapılandırmaya girişiliyor. Düzenli olarak raporlar hazırlayacak, düzenli toplantılar yapacak olan ekip yine Daniel Robbins'in başkanlığında proje gruplarına bölündü.