maat

maat


0 takip ediyor | 0 takip ediliyor


Bilgi alanları


İlgi alanları

Öğretmene dizüstü var da Debian yok mu? ( 7)

Knoppix 3.8.2 ile denediğimde aynı problem devam ediyordu. Ama Pardus ya da FeeSBIE ile denemedim. Bugün ya da yarın en azından Pardus ile deneyeceğim.

Öğretmene dizüstü var da Debian yok mu? ( 7)

En son kısımda yazan "buradan" kelimesi aslında link ama sadece fare üzerine getirilirse link olduğu anlaşılıyor. Biraz dikkatsiz davranmışım. Açık adres ise http://www.toshibatr.com/meb.htm Benim gördüğüm kadarı ile (eğer kusur olarak kabul ederseniz) tek kusuru RAM'inin en fazla 1 GB yapılabilmesi.

Öğretmene dizüstü var da Debian yok mu? ( 7)

Bu arada açıkca yazmayı unuttuğum bir iki cümle daha ekleyeyim. MEB dizüstü bilgisayarımda Phoenix BIOS bulunuyor. Muhtemelen hepsinde de bu BIOS olacak. İkinci olarak, verilen makina ile ilgili ayrıntılı bilgi (model vb.) burada bulunabilir.

fazlamesai.net'e soralım: Para karşılığı ödev yapıyor ya da yaptırıyor musunuz? ( 35)

Herkese merhaba. Öncelikle özel bir üniversitede asistan olduğumu söyleyerek FZ'yi mutlu edeyim. :) Benim kişisel kanaatim "bu konu nasıl olsa engellenemez" diyerek pasif bit tutum almak yönünde değil. Ne bölüm olarak bizim ne de şahıs olarak benim tutumum pasiflikten yana değil, olamaz ve olmamalı da. Olmamalı diyorum çünkü, istatistiki olarak da herkesin bildiği şöyle bir durum var "ne kadar test ederseniz edin hatalı üretimi sıfır düzeyine çekmek imkansız". (Özellikle biz bilgisayarcıların iyi bildiği bir durum. :) ) Konuyla ne ilgisi var denebilir ama az önce söylediğim durum "elden geldiğince hatalı ürünler ayıklanmaya çalışılmasın" sonucunun çıkarılmasına izin vermiyor. Bunun birkaç sebebi var. Birincisi benim kişisel kanaatim "yapanın yaptığı yanına kar kaldığı müddetçe o yaptığı her ne ise onu yapmaya devam edeceği" biçiminde. O sebeple hem diğer arkadaşlarını hem de karşısındaki öğretmen, asistan, hoca gibi kişileri (aslında karşısındaki her kim olursa olsun) "saf" ya da "aptal" yerine koyan tavırların cezalandırılması gerektiğine inanıyorum. İkinci olarak da yine herkesin bildiği gibi ödevini kendi yapmak için uğraşan insan zaten kazanmıştır. Ancak kendi kazancının yanında kendisine verilen işi yerine getirdiği için de ödüllendirilmesi gerektiğine inanıyorum. Bu durumda kendisine verilen işi yapılması gerektiği gibi yapan ile yapmayan arasında bir fark olmalı ve bu da verilen notta açığa çıkıyor. O sebeple "Ah bu dünyanın neresinde adalet var ki!" vb. pasif tutumları doğru bulmuyorum. Çünkü "sistemlerin insanları değil insanların sistemleri çalıştırdığına" inanıyorum ve bizler o sistemin doğru biçimde çalışması için çabalamalıyız diye düşünüyorum. Sonuç bizim böylesi durumlar için politikamız açık "kopya" olduğu anlaşılan herşey uygun biçimde cezalandırılmalıdır. Bu işten para kazanan insanların olması, bu işin bir sektör olması, talep olması gibi etkenler yapılan işin doğru olduğu anlamına gelmiyor. (Çünkü bilindiği gibi dünyamızda uyuşturucu, insan ticareti gibi alanlar da var.)