Opera´nın MSN´den İntikamı

0
FZ
Meşhur ve çevik Internet tarayıcısı Opera hem 7.01 numaralı sürümünü çıkardı hem de daha önce kendisini kullanan Internet kullanıcılarını taciz eden MSN portalinden intikamını aldı.
İki hafta önce fark edildiği kadarı ile Microsoft'un MSN portali Opera kullanıcılarına bilerek ve isteyerek bozuk sayfalar göndermeye başladı. Bunun üzerine Opera Yazılım da çok özel "Bork Edition of Opera 7 for Windows" yazılımını duyurdu. Bu özel sürüm MSN sitesine karşı diğer sitelere davrandığından farklı davranıyor: Bu sürüm ile MSN sitesine bağlanan kullanıcılar MSN sayfalarını çok özel bir dile dönüşmüş halde görüyorlar; efsanevi Muppet Show'daki İsveçli şef aşçıdan duymaya alışık olduğumuz ağır aksanlı bir dil: Bork, Bork, Bork! ;-)

2001 Ekim'inde, Opera kullanıcılarının MSN sitesine erişimi engellenmişti. Bu olay Web kullanıcıları arasında büyük infiale yol açmış ve MSN sitesi, politikasını değiştirmeye zorlanmıştı. Ancak MSN sitesi, rakibi olan Opera yazılımı yanlış yönlendirerek haksız rekabet yaratmaya devam ediyor.

"Hergee berger snooger bork," şeklinde konuşan Opera Yazılım Ürün Müdürü Mary Lambert, "Bu sadece küçük bir şaka. Ancak dikkatleri çekmeye çalıştığımız bir nokta var. MSN sitesi bilerek ve isteyerek Opera kullanıcılarını bozuk sayfalara yönlendiriyor. Bork ismini verdiğimiz özel sürümle benzer bir durumun tarayıcı tarafından da yapılabileceğini, içeriğin kullanıcıya belli etmeden saçma hale getirilebileceğini göstermek istedik. Vurgulamak istediğimiz nokta şu: Web'in başarısı yazılım ve site geliştiricilerin kısır şirket rekabetinin üstüne çıkmasına bağlı," dedi

MSN şu anda Opera 7 kullanıcılarının siteye girmesine izin veriyor ancak önceki sürümü kullananları yine bozuk sayfalara yönlendiriyor.

Detaylı teknik bilgi için Why doesn't MSN work with Opera? makalesine bakabilirsiniz.

Görüşler

0
FZ
Muppet Show çocukluğumun en zevkli programı. Microsoft yaşadığım günlerin en büyük yazılım ve kötü-ahlâk üreticisi.

Acaba Muppet Show bugün olsaydı da her programda yaptığı gibi bir ünlüyü çıkartma geleneğine uygun olarak programına Bill Gates´i çıkarsa idi nasıl olurdu? ;-)

Susuyorum ve derin bir tefekküre dalıyorum...
0
anonim
hehehe operanın eline sağlık çokk güzel olmuş indirip kullanıcam hastaları oldum hep böyle devam et OPEN SOURCE :)
Saygılar
0
FZ
Bence de süper etkileyici olmuş, zaman zaman biraz `zibidileşmenin´ ve eğlenmenin bir sakıncası yoktur öyle değil mi? ;-)
0
tongucyumruk
Opera? Open source? Nassı yani?
0
anonim
dam üstünde saksağan...
opera open source mu ki?
0
conan
opera ie kadar kapali bi koddur.
0
FZ
%100 öyledir ve fakat konumuz bu değildir :)

Kermit diye bir protokol vardı di mi... Muppet Show...

(Dağılmış bir FZ...)
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

Tıklayınca bir insanın doyduğu Ey Dünya!

anonim

"Eğer yüz insan doyuramıyorsanız bari birini doyurun" demiş Rahibe Teresa.

Sadece tıklıyorsunuz sarı kutuya, o kadar. Size herhangi bir huzur veya bir şeyler yapmış olma hissi duyacağınızı garanti etmiyorum. Ama böyle bir şey varken tıklamamak da duyarsızlık olur herhalde.

Hangisi daha garip karara varamadım; bir sarı kutuya tıklayınca aç bir insanın doyması mı, yoksa bu kadar aç insanın var olduğu gerçeği mi?

http://www.thehungersite.com

Sadece Türkiye’de Devlet Eliyle Internet Sansürü Var

FZ

Radikal gazetesi bugünkü sayısında, Türkiye'de başını alıp gitmiş fütursuz Internet sansürcülüğüne yukarıdaki manşet ile geniş yer ayırdı.

Gazete, "Avrupa'da 'devlet sansürü' yok" ve "Yasa sorunlu, hâkimler konuya hâkim değil" başlıklı yazıları ile Türkiye'de son yıllarda gittikçe yoğunlaşan Internet sansürünü ve bunun gerçekleştirilme yöntemlerini ağır bir dille eleştirdi.

Aradığınız şey ne kadar popüler?

FZ

Lisp'in ortalama arama miktarı 4.000.000 civarında seyrediyor. C/C++ programming ise 40.000.000'a yaklaşıyor. Perl'e gelince zaman zaman 80.000.000'a çıkmakla birlikte ortalaması 60.000.000'da seyrediyor. Java programlama dilinin aranma popülaritesi ise 200 ile 100 milyon arasında değişiyor son 1-2 haftadır.

Zoho çözümü Microsoft Office karşı başarılı olacak mı?

anonim

Zoho yeni Web 2.0 furyasına eklenen isimlerden birisi. Şimdilik çok başarılı gidiyor. Microsoft Office alternatiflerinin arttığı günümüzde Zoho en iyi online çözümlerden birisi olma yolunda. Google Office'e göre bir sürü artısı olmasına karşın aradığı parasal gücü de yakalaması lazım. Zoho sizce tutacak mı?

NOKIA 9200 Communicator da flash player desteği!

redogre

Nokia 9200 communicator serilerinde flash player desteği olacağı açıklandı! Ayrıntılı bilgi burada.

Merak ediyorum bu cep telefonlarına daha neler sığdıracaklar...