Opera´nın MSN´den İntikamı

0
FZ
Meşhur ve çevik Internet tarayıcısı Opera hem 7.01 numaralı sürümünü çıkardı hem de daha önce kendisini kullanan Internet kullanıcılarını taciz eden MSN portalinden intikamını aldı.
İki hafta önce fark edildiği kadarı ile Microsoft'un MSN portali Opera kullanıcılarına bilerek ve isteyerek bozuk sayfalar göndermeye başladı. Bunun üzerine Opera Yazılım da çok özel "Bork Edition of Opera 7 for Windows" yazılımını duyurdu. Bu özel sürüm MSN sitesine karşı diğer sitelere davrandığından farklı davranıyor: Bu sürüm ile MSN sitesine bağlanan kullanıcılar MSN sayfalarını çok özel bir dile dönüşmüş halde görüyorlar; efsanevi Muppet Show'daki İsveçli şef aşçıdan duymaya alışık olduğumuz ağır aksanlı bir dil: Bork, Bork, Bork! ;-)

2001 Ekim'inde, Opera kullanıcılarının MSN sitesine erişimi engellenmişti. Bu olay Web kullanıcıları arasında büyük infiale yol açmış ve MSN sitesi, politikasını değiştirmeye zorlanmıştı. Ancak MSN sitesi, rakibi olan Opera yazılımı yanlış yönlendirerek haksız rekabet yaratmaya devam ediyor.

"Hergee berger snooger bork," şeklinde konuşan Opera Yazılım Ürün Müdürü Mary Lambert, "Bu sadece küçük bir şaka. Ancak dikkatleri çekmeye çalıştığımız bir nokta var. MSN sitesi bilerek ve isteyerek Opera kullanıcılarını bozuk sayfalara yönlendiriyor. Bork ismini verdiğimiz özel sürümle benzer bir durumun tarayıcı tarafından da yapılabileceğini, içeriğin kullanıcıya belli etmeden saçma hale getirilebileceğini göstermek istedik. Vurgulamak istediğimiz nokta şu: Web'in başarısı yazılım ve site geliştiricilerin kısır şirket rekabetinin üstüne çıkmasına bağlı," dedi

MSN şu anda Opera 7 kullanıcılarının siteye girmesine izin veriyor ancak önceki sürümü kullananları yine bozuk sayfalara yönlendiriyor.

Detaylı teknik bilgi için Why doesn't MSN work with Opera? makalesine bakabilirsiniz.

Görüşler

0
FZ
Muppet Show çocukluğumun en zevkli programı. Microsoft yaşadığım günlerin en büyük yazılım ve kötü-ahlâk üreticisi.

Acaba Muppet Show bugün olsaydı da her programda yaptığı gibi bir ünlüyü çıkartma geleneğine uygun olarak programına Bill Gates´i çıkarsa idi nasıl olurdu? ;-)

Susuyorum ve derin bir tefekküre dalıyorum...
0
anonim
hehehe operanın eline sağlık çokk güzel olmuş indirip kullanıcam hastaları oldum hep böyle devam et OPEN SOURCE :)
Saygılar
0
FZ
Bence de süper etkileyici olmuş, zaman zaman biraz `zibidileşmenin´ ve eğlenmenin bir sakıncası yoktur öyle değil mi? ;-)
0
tongucyumruk
Opera? Open source? Nassı yani?
0
anonim
dam üstünde saksağan...
opera open source mu ki?
0
conan
opera ie kadar kapali bi koddur.
0
FZ
%100 öyledir ve fakat konumuz bu değildir :)

Kermit diye bir protokol vardı di mi... Muppet Show...

(Dağılmış bir FZ...)
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

Güzel Siteler - 3: Shockhaber.com

sundance

Açıkcası ATV`de yayınlanan Şok programını pek sevmiyordum. Hani `ulan ne milletiz nelere nelere inanıyoruz` şeklinde olması bir yana, çok gelir geçer, havada buluyordum programı.

Fakat yeni açılan Shockhaber.com (bildiğim kadarıyla ATV ile pek bir alakası yok, yalnızca o programda çalışmış elemanların serbest oluşumu bu) bence TV programından çok daha güzel hazırlanmış ve gerçekten bir şeyler söyleyen bir site.

Önyargılarıma rağmen dolaştım ve hoşuma gitti. Umarım başarılı olurlar.

Internet Bedava (mı?)

redogre

Evet genellikle büyük gazetelerin pazar eklerine yaraşır bir başlık oldu ama yarım saat içinde uzun zamandır kullandığım iki servisin artık paralı olduğunu öğrendim.
`Para vermiyorsan buyur sürün` diyen ilk adres FilePlanet. Hani Quakeplanet adlı, güzel Quake mod ları ve haritaları indirdiğimiz Community var ya ... İşte orası dosyaları indirebilmeniz için GameSpy üyeliği istiyor. Tamam GameSpy üyeliği bedava ama işkence bununla bitmiyor. `Buyrun serverlara.` diyor ama o da ne? Tıklayınca güzelim servera `Ama siz para vermemişsiniz, aylık 10, yıllık 50 dolara bu hizmet` diyor. O zaman Public Server kullanırım diyorsanız, 300 kişi sınırlı 2 Amerika serverı, ve 50 kişi sınırlı bir Romanya serverı sizi bekliyor. Önce bir applet ile sıraya giriyorsunuz. Sakın kendi kendinize `Aman bekledim ama 50 kişi var sadece harika alırım dosyamı...` diyorsanız yanıldınız. DSL bağlantı ile 1.3 Mb ı tam 1 saatte indirebildim. Quake ile ilgili birşey istiyorsanız ya parayı bayılacaksınız ya da sürüneceksiniz....

Türkiye'de Bir İlk

wime77

Türkiye nin ilk Cerrahi yayın sitesi www.canlicerrahi.com Türk ve dünya doktorlarının hizmetine sunuldu.

CSS Bahçesi ve CSS Based

musaulker

CSSBahcesi.com web tasarımcılar için iyi tasarlanmış CSS tabanlı sayfalardan oluşan bir veritabanı oluşturmayı hedefleyen bir proje. Beta aşamasında olan proje, aynı zamanda ingilizce olarak da CSSBased.com üzerinden de yürütülüyor.

Var mısınız optik bir network kurmaya ?

sundance

10Mbit Optik Network kuruyoruz!\r\r

\r\r 1Km`lik görüş alanındaki makinaları birbirine 10Mbit bir Network ile bağlamayı hedef almış bu proje doğrultusunda var mısınız nodelar oluşturup kendi FM networkümüzü kurmaya ?

Gerek teknik bilgi olarak gerekse mevzunun hukuki yanı konusunda her türlü yardıma açığız, kimbilir belki yeni yılın ilk haftalarında Galatasaray nodunu hayata geçirebiliriz...

\r \r