farukcubukcu.com

0
BatoR
farukcubukcu.com ; Bence bakılası. Elliye yakın bilgisayar kursunu Internet üzerinden kendi kendinize, kendi hızınızda ve ücretsiz olarak takip edebileceğiniz bir site... Sadece üye olmanız yeterli... Fazla yeni bir haber olmamakla birlikte arayüz ve hizmet değişikliği tanıtımı hakediyor. (Bence)

Görüşler

0
anonim
yok ben begenmedim fazla M$ var
ha bire ms cart ms curt
isim olmaz benim oyle seyle...
0
BatoR
Ok belki haklısın ancak, olay MS diil; sitenin bir kaynak olması diyorum ben. O yüzden linkini gönderdim. Hatta tereddüt ettim Acaba fazlamesai''''de yayınlanır mı diye ?
Bence bu tarz yardımcı siteler ( Türkçe ) her zaman, desteklenmeli...
0
FZ
FM sitesinin fanatik bir şekilde, gözü kara bir şekilde bir firmanın yazılım ürünlerine ve onunla ilgili haberlere karşı olduğunu düşünmüyorum. Kurulduğu günden bu yana böyle düşünmeme yol açabilecek bir örnek ile karşılaşmadım.

Dolayısı ile neden tereddüt ettiğinizi de anlayamadım.
0
anonim
neden sirf m$ tabanli bir sistem var turkiyede
resmen gel abi biz mandalik ulkeyiz diyorlar...
al bak gelismis ulkelere
adamlar open source diye koltuklari pahasina bagriyorlar
bizde ise oooh, hemen kosedeki comp. egitim merkezinden 1 ay icinde windows ac-kapa, word'de dosya ac-yaz-kapa-kaydet-yazdir bir ikide nette mail okudummu alirim elime m$ sertifikami is bitmistir...

biliyorum linux bir din degil
ama m$'i nerdeyse fetva ile farz kilacagiz...

tamam kabul etmiyor degilim m$'in cok guzel yazilimlari var
ama suda bir gercek gozumuzu acmadikca surunmeye, baskalari tarafindan yon gosterilmeye alismaliyiz...

gozumun onunde canlandiriyorum soyle cin'i, almanya'yi... linux'u resmi devlet isletim sistemi haline getirmis yerleri
ne olur komsuma cikip `pardon xf86config ile ekranimi tanitamadim bir yardim edebilir misiniz` dedigimde `masaustune sag tikla oradan ozellikler monitor kulakcigina gel` demese
galiba bunlar bize cok uzak dusunceler/hayaller...

nice m$'li gunlere
where du you want to go today ;)
0
FZ
1) Yanlış adama çatıyorsun :) Ne UNIX, ne Microsoft ne de bilmemne fanatiğiyim. İş güç yapmaya çalışan zavallı bir programcıyım. Bilgisayarı evde değil ofiste kullanıyorum ve çözüm üretiyorum, işletim sistemi propagandası değil. Ofiste Win2000 kullanıyorum ama makinamda OpenOffice.org ve Mozilla çalışıyor. Ama mesela birisi bana parser ya da programlama dili geliştirmek istediğini söylediğinde git Linux üzerinde flex ve bison öğren, en iyisi öyle olur diyorum. Yani işte duruma göre ne gerekiyorsa onu yapıyor ya da tavsiye ediyorum. Abuk sabuk bilgisayar eğitim kurslardan herhangi birinin sahibi ya da sorumlusu değilim onlarla bir çıkar ilişkim de yok şu anda. Ayrıca aman dikkat edin, sertifika var, sertifika var :) Misal SQL Server programlama sertifikası almak Office paketi kullanabiliyorum sertifikası almaya benzemez :) Her şeyi aynı kefeye koymayalım. Almanya, üniversitelerde Linux kullanıyor genellikle ama mesela Deutsche Telekomm içinde birkatım ana projeler için Microsof.NET kullanılıyor, vs. Yani öyle ya bu ya da şu demiyor kimse, şu iş için Linux, falanca iş için Microsoft diyorlar. Ben demiyorum, onlar diyor. Ben sadece buraya yazı yazıyorum :)

2) Where do I want to go today?

I want to go AWAY! Very, very far away... No computers! Just a simple vacation for a couple of years, I feel tired!
0
conan
FZ sende gizli bir Micro$oft hayranligi seziyorum. Ama icin icini de yiyor. Bu ikilemden duydugun rahatsizlik sende kendinden uzaklasma istegi yaratiyor. (bkz son satir) Bilgisayarini evde kullanmaman FM ruhuna ters dusuyor. Ruyalarini M$ SQL sertifikasi almak susluyor. Ayrica nereye gidecegini bilememek de icine dustugun bu kuyunun dibine dogru gidisine ayri bir hiz katiyor. Acilen Penguen satin al ve ona sarilarak uyu!
;)

0
anonim
hocam benimde bazi psikolojik sorunlarim var(:D)
soyle bize de bir guzellik yapsanizda bir iki seans trial surum kullansam?
ne dersiniz ;)
0
sundance
Konan`ım güzelim, MS hayranı dediğin adam, muhtemelen senden benden önce 97-98 sanırım Solaris Adminiydi :) Veritas Clusterlar ve High Available sistemler hakkında bayağı bir bilgi sahibidir kendisi :)) Hani öyle MS hayranı diyip bir kenara atılacak adam diildir.
Hani dip not olarak geçeyim dedim ;)
0
conan
para icin yapmayacagi yok canim bu insanlarin CIKCIKCIK... Bu kadar M$ hayrani ol sonna da Solaris admini ol. Ozru kabaatinden buyuk :)))

hehueh bos bos konusmak cok zevkli bisi!
0
FZ
Solaris, MS, vs. vs. vs. vs... Uzaaaar gider bu tartışmalar ve aklıma üstad Dijkstra'nın şu sözü gelir: Computer science is no more about computers
than astronomy is about telescopes.

Ha ama şu var, ben bilgisayar bilimcisi miyim? Pek sayılmam, olmak ister miydim, belki de (bkz. rüya olayı :)

Sonuç: Evet, evet, ben zavallı bir bilgisayar programcısıyım. 1.000.000$'lık Sun Enterprise 10.000'in disk sistemleri ile uğraşsam da, birkaçbin dolarlık bir makinadaki web server için .asp programı yazsam da, ucuz bir makinada bedava yazılımlarla PHP'ye programlamaya girsem de, insanları flex & bison ile parser yazmaya yönlendirsem de sonuç itibari ile zavallı bir bilgisayar programcısıyım.
0
FZ
:))))))) Ah, ah, burada olsaydın da dertleşseydik conan ım :) Valla yani eğer bir şeylere hayran olmak istese idim bu listede MS ilk 10'da yer almazdı herhalde :) TeX yer alırdı, GNU uygulamaları yer alırdı, AutoCAD yer alırdı, vs. :)

Bilgisayarı evde kullanmıyorum çünkü... nasıl desem TV seyretmemek gibi bir şey... Kitap okumak istiyorum, radyo dinlemek istiyorum (bunları monitöre bakmadan ve yatağa uzanarak yapmak istiyorum). Böyle bişi yani. Muhtemelen bu sitenin sloganına ters düşen yani eve gitsem de bilgisayarla uğraşsam demeyen tek üye benim. Ama bende de tersi durum oluyor, ofise gitsem de bilgisayarla uğraşsam diyorum, küçücük bir şey bile beni heyecanlandırıyor, misal: http://emba.bilgi.edu.tr/BinaryClock.html

Rüyalarımı şu anda MS SQL sertifikası almak dışında
şeyler süslüyor bundan da emin olabilirsin :) Kafamın karışık olduğu konusunda haklısın ancak bu karışıklık bilgisayar teknolojileri ile, MS ya da UNIX ile ilgili değil :)

Penguen'e gelince, Selçuk Erdem gibi bir üstadı yetiştirmiş bir vatanın evladı olarak, Penguene sempati beslememek mümkün değil :)
0
anonim
bence de sizde icten ice bir m$ yandasciligi var
dikkat ederseniz ben kimseye cevap falan yazmamistim, sadece konu uzerine fikirlerimi beyan etmistim
ama ne bileyim ok sanki sizi vurmus gibi biraz caniniz yanmis ;)
gene de fikirleriniz benim icin cok onemli, onlara ii bakin...
0
FZ
Görülen o ki mevzu teknolojiden çıktı psikolojiye döndü :) Ne desem bilmem ki :)))
0
anonim
(cok quato ekledim ama ;)
ayrica ben m$ sertifikalarini kasttetmistim, SQL degil ve hala dusuncemin ardindayim m$ sertifikasi almak cok zor bir sey degil, tam tersine cok kolay bir sey...
0
FZ
Valla bu sertifika olayına çok aşina değilim ve MS sertifikası dendiğinde de ne kast edildiğini bilmiyorum. Tek bildiğim MCSE (Microsoft Certified System Engineer), MSDBA (Microsoft Certified Database Administrator) ya da Microsoft Certified Solution Developer (ya da her ne ise) sertifikalarını almak o kadar kolay değil. Ha bunları alınca çok mu bir şey oluyor, valla bilemem, yani ABD'de farklı, Türkiye'de farklı oluyor herhalde bu sertifikaların gördüğü muamele. Tabii benzer şeyler Solaris ya da Oracle için de geçerli. Bilmiyorum, bilemiyorum. Yok benim sertifikam falan. Ben zavallı ve sertifikasız bir bilgisayar programcısıyım.
0
anonim
Opera ile sayfa görünmüyor. Bu temel M$''çi hatası.
Yine de bilgilerden faydalanmakta yarar var.
0
anonim
ben opera 6.01 ile sorunsuz görebiliyorum sayfayı.

gerçi faruk çubukçu''yu turbo pascal kitabını bir 9-10 yıl önce alıp kullandığımdan beri hiç sevmem. kitabın yarısı borland''ın turbo pascal referans kitabının birebir çevirisi idi örnekler dahil. tabii hiçbir şekilde kaynak belirtmediğini söylememe gerek yok...
0
FZ
Eğer kast edilen, şu kapağında kırık yumurta bulunan bilgisayar kitaplarının yazarı Faruk Çubukçu ise tek cümlelik bir yorumum var:

UZAK DURUN!
0
BatoR
iyi de arkadaşlar... ben sitenin ilgilenenler için yararlı bir kaynak olabileceğini belirtmek istemiştim. Şahsı ile ilgili yorum yapalım diye değil. Kitapları; ama iyidir ama kötüdür, çalıntıdır veya değildir. Hem zaten kendisi de burada değil ( sitemizde ), yani en azından cevap verme şansı dahi yok. Bu şekilde kötülemek ya da yermek bence haksızlık.
Sonuç olarak kaynak olabilecek bir site... hmm fena değil ! ; yok beğenmedim !
helal olsun işte olay bu, karşılıksız bilgilendirme amacını tebrik ediyorum, sonuna kadar destekliyorum gibi yorumlar yeterli idi bu habere.( bence )
Kusura bakmayın fazla uzattım :
Sonuç itibariyle; ne kendisini tanırım ne de evimde bir kitabı vardır. Bazı yorumlar biraz yargısız infaz olayına giriyor. Sadece bunu belirtmek istedim.
Saygılar...
0
FZ
Evinde onun kitabı olmadığı için şanslısın.

Aslında fazlamesai.net'te bir de efsane bilgisayar kitapları yazarları köşesi yapmalıyız ve köşede ilk olarak Memik Yanık ve onun kitaplarını derinlemesine analiz edip tanıtmalıyızı! :) Çok eğlenceli olacağından şüphem yok! ;)
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

Hukuk ve Kantarın Topuzu

sefalet

Son günlerde gelişen olaylar çerçevesinde kamuoyunda çocuk istismarına yönelik suçlara karşı bir duyarlılık ve eyleme geçme isteği artmıştır. Fakat konu genelağ ve onun kullanımı olunca yerel hukuk yeterli olamamakta ve uygulamada sorunlar yaşanmaktadır. Yeni T.C. Kanunu ile "Bilişim Suçları" (bilişim alanındaki suçlar demek daha doğru görünüyor) bir tanım içine sokulmaya çalışıldı. Bu sayede, ülkeler bazında, en sert tedbirlerin alındığı ceza ve usül kanunlarına sahip olduk. Öyle ki, aşıldığı zannedilen "fişleme", "takip", "gözetleme" gibi pek çok bakımdan eleştirilecek uygulamalar geri gelmiş görünüyor.Özellikle çocuk istismarı ile mücadele etmek gayreti ile bilinçli ve bilinçsiz ve en önemlisi kamuoyunun görüşüne sunulmadan çeşitli uygulamalara geçilip, kanun maddeleri hayata geçirilmiştir.

Web 2.0 budur, pardon biziz

sundance

İki gün önce bir güvenlik konferansında, Web'in (özellikle de 2.0'ın) düşünce tarzımızda, kendimizi ifade edişimizde ne gibi değişikliklere sebep olduğuna dair bir video seyrettim.

Kansas State Üniversitesi'nden Michael Wesch tarafından hazırlanan video hem sunum tekniği hem anlattıkları açısından oldukça takdire şayan.

ArsDigita

exalted

2000 yılının Eylül ayında başlamış, 2001'in Temmuz'unda bitmiş bir hikaye ArsDigita. MIT'nin bilgisayar bilimleri bölümünü temel almış kendisine ve çıkmış yola; ancak yolun sonu çabuk gelmiş.

Internet`in Gücü: Beyaz Gölge Geri Geldi!

sundance

Bir dönemin efsanevi dizisi, bu ülkede 1970-1975 arası nesilden baskete heves eden hemen herkesin ilham kaynağı, Türk Basketboluna katkısı Gençlik ve Spor Bakanlığı`nın bir kaç katı olan (en az :) Beyaz Gölge; basketbol üzerine en kapsamlı Türkçe içerik sağlayan batug.com`un kampanyası sayesinde bir kez daha TRT ekranlarında.

Bir müddettir bu konudaki kampanyayı ısrarla devam ettiren www.batug.com`cular, şimdi de dizinin hafta içi sabah 9:15`ten biraz daha iyi bir saate kayırılması için bir kampanya başlatmışlar. İşte gerçek Internet...

Küçük casuslar artık büyük tehdit

mos

haberde göreceğiniz üzere; bir zamanların -can sıkmaktan öteye gitmeyen- casus yazılımları, hiç küçümsenemeyecek bir pazarın doğmasına sebep olmuşlar.