DVD korunma sistemini kıran 7 satırlık perl programı

0
larweda
DVD filmlerin kopyalanmasını engelleyen CSS (Content Scrambling System) algoritması uzun süre once dağıtıma sunulan DeCSS programcığından sonra, amerikali iki programcının geliştirdiği 7 satırlık bir perl script'i ile de kırılabiliyor. Keith Winstein ve Marc Horowitz tarafından geliştirilen script, milyonlarca dolar harcanarak geliştirilen algoritmaların aslında ne kadar zayıf olabileceğini gözler önüne seriyor.
Divx teknolojisinin de önünü açan DeCSS, DVD filmlerin dosya yapısındaki film dosyalarının DVD disk üzerinden herhangi başka bir medyaya kopyalanabilmesine olanak tanıyor. DVD'nin birebir kopyasını yapmak için ayni kapasitede yazılabilir bir medyaya ihtiyaç duyulduğu için - ki şu anda piyasada birkaç kişisel DVD yazıcı var ama, hem yazıcı cihazlar, hem de yazılabilir DVD'ler kullanılamayacak kadar pahalı - burada mpeg ya da divx ;-) gibi bir sıkıştırma yöntemine ihtiyaç duyuluyor. Mpeg-2 sıkıştırma algoritması kullanılarak bugün bildiğimiz VCD formatı oluşturulabiliyor. Ama VCD'de hem görüntü hem de ses üzerinde oluşan kalite kaybı, gerçek sinemaseverlerin bu biçeme fazla rağbet göstermemesine sebep oluyor. Ancak divx ;-) sıkıştırma yöntemiyle çok daha az bir kalite kaybıyla 7 GB'lik bir filmi 650 MB'a (normal bir yazılabilir CD) sıkıştırabiliyor, bu sayede de filmleri normal CD'ler şeklinde kopyalayama ve arşivleme şansına sahip oluyoruz.

İşte bu şekilde DVD çoğaltabilme şansı tanıyan DeCSS'e ve geliştiricilerine karşi açilan davalar süredursun, iki haylaz amerikalı aynı işi yapan 7 satırlık bir program ortaya çıkarıveriyorlar. Üstelik bunu yayınlarken aslında DVD güvenliğini kıran bir program olarak değil de Amerikan dijital milenyum telif hareketi (DMCA: US Digital Millennium Copyright Act) hakkında verdikleri iki günlük bir kursun parçasi olarak lanse ediyorlar. Bu sayede teknik olarak bir suç işlemiş olmayabilirler. Ayrıca kod çoktan internette yayımlandiği için tüm dünyaya dağılmış durumda. Hatta bir üretici firma üzerinde kodun basılı oldugu t-shirt'ler basıp satmaya bile başlamış.

Bu olay da zaten alıp başını yürümüş olan divx ;-) hikayesini iyiden iyiye körükler gibi görünüyor.

Görüşler

0
anonim
selam

yani simdi dvd filimlerini 1-1 kopyalama mümkünmü diyosunuz ben tam olarak anlamadim
bence olanaksiz bir olay bu cünkü orginal bir dvd yaklasik 8 gb oluyor yani dvd-9 formatinda olanlar coguda zaten bu formatta
bide daha büyükleri var tabi ama eger dediginiz gibi ise yani dvd-9 formatindaki bir ana filimi dvd-5 formatina düsürmesi lazimki su an fiyasada olan dvd yazicilar yazabilsin yani 4.7 gb olan dvd yazicilar

gerci ben bir yerde görmüstüm panosonic cikarmis galiba dvd yazici 9.4 gb iste bunla olabilir cünkü su aralar 9.4 gb dvd-r bos cd var tanesi eger toptan alirsan 7 euro civari belki bunula bire bir kopyalama olur

cevabinizi bekliyorum

yusufpostaci@hotmail.com

saygilarla
yusuf postaci
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

Donanımda DivX

sundance

Yaklaşık iki yıldır ilgi ile takip ettiğimiz, DSL ve Kablonet`e sahip olanlarımızın Sharereactor.com ve Easynews.com gibi siteler yüzünden geceleri bilgisayar fanının sesi ile uyumak zorunda kaldığı, MP3`ten sonra en çok ilgi uyandıran (tabi JPG hala sayıca üstün) DivX formatı, sonunda chip üreticilerinin de ilgisini çekti.

Yahoo Biz`de yeralan habere göre DivX Networks ve hesap makinaları ile gönlümüze yeretmiş olan Texas Instruments işbirliği ile ilk DSP chipini üretti. Bu sayede yakında VCD-CD ve MP3 çalan playerler divx bile gösterebilecekler :) Doğubank`a nur yağacak

Michael Moore´dan Dosya Paylaşımı Hakkında Yorumlar

tongucyumruk

Bowling For Columbine belgeseli ile Oscar alan, The Awful Truth ile gönüllerimize taht kuran yönetmen Michael Moore'un dosya paylaşımı hakkında ne düşündüğünü öğrenmek için kendisiyle yapılmış bir röpörtajdan kesilmiş olan şu parçayı izleyebilirsiniz (yaklaşık 5 mb).

Vestel DVD 4500 DivX Player Güncellemesi

parsifal

Vestel DivX player'ı piyasaya sürdükten sonra kullanıcılardan gelen istekleri de göz önüne alarak ilk güncellemesini çıkarttı.
Bu güncelleme ile:
- Menüde Türkçe karakter desteği sağlanması
- Menüde dosya isimleri ile ön izleme pencerelerinin yerlerinin sabitlenmesi
- Zaman arama bölümüne filmin tüm süresinin eklenmesi
- Zoom modunda iken arama yapabilme
- Değişik menü programlama mesajlarında renk değişikliği gibi özellikler ekleniyor.

DivX uyumlu ilk DVD çalar!

nirvana

fazlamesai sayesinde aldığımız pcworld dergisinden: "Sesi CD kalitesinde elektronik ortama aktarabilen MP3 formatının filmlere uyarlanmış hali olarak tanımlanan DivX formatındaki dosyalar, bugüne kadar yalnızca bir bilgisayarda seyredilebiliyordu. Danimarkalı KiSS Technology firması, bu engeli aşarak DivX formatını DVD çalarlara da taşıyor. Firmanın DivX destekli ilk DVD çaları yakında piyasada.
Bu ayın sonunda Avrupa ve Kuzey Amerika’da piyasaya çıkması beklenen DP-450 isimli DVD oynatıcı, DivXNetworks tarafından lisanslanan video sıkıştırma formatının 4.xx ve 5.xx sürümleriyle kodlanmış filmleri gösterebilecek. Yaklaşık 400 Euro’luk bir fiyatla satılacak olan cihaz CD/MP3, CD-RW, SVCD, VCD ve DVD- RW formatlarını da destekliyor.
DivX’in PC’lerin tekelinden kurtulması, bu formatın yakın bir gelecekte daha da yaygınlık kazanacağı anlamına geliyor. Ürünün pazarda kabul görmesi durumunda, bu sınıfa giren ürünlerin sayısının artmasına kesin gözüyle bakabiliriz. Ayrıntılı bilgiyi www.kiss-technology.com adresinden alabilirsiniz.

Dünyadaki bütün filmleri bedavaya download edip izliyorum!

ninja-g

Dünyadaki bütün divX'leri downlaod edip izliyorum. Sonra arkadaşlarıma veriyorum. onlar da izliyor. CD'lere kopyalıyor. Dağıtıyor...