Doktora Tezi Başa Bela Oldu!

0
FZ
Sean Gorman isimli doktora öğrencisinin tezine bakan profesör "basit ve önemsiz" bir çalışma demişti. Gorman´ın kendisi de çıktığı kızlara tezinden pek bahsetmiyordu çünkü "o kadar sıkıcı idi ki genellikle gözlerini tavana dikip ıslık çalmaya başlıyorlardı."

Ancak 11 Eylül 2001 saldırılarından sonra Gorman´ın tezi öyle bir önem kazandı ki şirketler onu ele geçirmek, hükümet parça parça etmek, El Kaide ise kullanmak istedi.

Gorman doktora tezinde ne yapmıştı?
George Mason üniversitesi doktora öğrencisi Sean Gormanın yaptığı şey, basitçe söylemek gerekirse, ABD´deki her şirketin birbirlerine hangi fiberoptik hatlar üzerinde bağlandıklarını gösteren etkileşimli bir harita idi.

Gorman bu haritayı kullanarak Manhattan'daki bir bankanın üzerine tıklayabilir ve bu banka ile fiberoptik ağlar üzerinden hangi kurumların iletişim halinde olduklarını görebilir. En yoğun bağlantılara zoom yapabilir ve bunların nereleri etkileyeceğini kolayca görebilir.

Kısa bir süre öncesine dek kendi halinde bilgisayarcı olan Gorman şöyle diyor: "Bir anda hayatıma devlet görevlilerinin ve çok büyük şirket genel müdürlerinin gireceği aklımın ucundan bile geçmiyordu. Doktora tezimi başarılı buluyorlar ve yayınlamamamı istiyorlar!"

Kaynak: http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/articles/A23689-2003Jul7.html?nav=hptop_tb

Görüşler

0
conan
Sean'in isi hazir ;)
0
FZ
Hangi ülkede? ;-)
0
conan
Superonline is teklifi yapmis diye duydum :PPPP
0
Teorisyen
PROFESÖRÜ DE ÇOK İLERİ GÖRÜŞLÜYMÜŞ YANİ !

Allah herkesi bu türlerinden korusun !
0
FZ
Profesör nereden tahmin etsin ABD´nin göbeğinde gökdelenlerin aşağı ineceğini, akabinde de ortamı paranoyanın, güvenlik histerisinin saracağını falan.
0
robertosmix
Gordon Mils adında bir basketbol hocası da gençken Michael JORDAN'a aynen şunu demiş. "Senden hiçbirşey olmaz. Sen git sigortalı bir işe gir." Ne büyük gaf ama!!! (Şekil 1.a'daki gibi)
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

del.icio.us artık Yahoo!'nun

Skeleton

Favorilerinizi saklayabileceğiniz, etiketliyebileceğiniz ve paylaşabileceğiniz bir ortam sağlayan del.icio.us Yahoo! tarafından satın alındı.

Çok yakında benzer bir hizmeti, Yahoo! My Web 2.0 BETA, duyuran Yahoo! bu dalda en popüler sitelerden biri olan del.icio.us'u da alarak bu tarz hizmetlere verdiği önemi göstermiş oldu.

Sitenin resmi blogundaki yazı için tıklayın

The Blues Brothers 2000 Türkiye Turnesi

lalapoo

Blues Brothers 2000 bir bira firmasının sponsorluğundaki turnesine 5 Eylül'de İzmir Gündoğdu meydanında süper bir konser ile başladı.Turne 17 Eylül'de İstanbul Fil Damı'nda yapılacak olan konserle sona erecek.

Bir gün suskunluk...

conan

Bugün (1 Mayıs) bir çok online radyo seslerini kapattı. Nedeni ise daha önce belirtmiş olduğum yeni yasayı protesto etmek. Seslerini sessizlikle duyurmak isteyen radyoların yanında, bir kısım yayın ise bütün günü bu yasayı tartışan ve de eleştiren programlara ayırdı. Şu anda Wolf FM, DIGITALLY IMPORTED, Groove Salad, Radio Paradise ve ismini yazamadığım onlarca radyo bu protestoya katılanlardan. Radyoların birleşip dayanışma yarattığı SaveInternetRadio Sayfası da sanırım yoğun ilgi sonucunda şu anda down.

cember.net de satıldı

FZ

Birkaç sene önce Türkiye'deki profesyonellerin sosyal şebeke (social networking) ihtiyaçlarına hitap etmek üzere kurulmuş olan ve çok hızlı gelişme kaydeden cember.net alanındaki en büyük şirketlerden biri olan Xing'e birkaç gün önce satıldı.

Microsoft`a karşı kutsal ittifak!

elrond

20-21 Kasım`da Nokia Mobile Internet Conferance Barcelona`da yapıldı. Konferansta çok önemli duyurular yapıldı. Bildiğimiz gibi Microsoft, CE tabanlı Stinger konsepti ile mobil telefon pazarına el atmaya heves etmişti. Haliyle bu pazarın lideri ve devi buna bir cevap verecekti. Cevap biraz sert oldu.