Doktora Tezi Başa Bela Oldu!

0
FZ
Sean Gorman isimli doktora öğrencisinin tezine bakan profesör "basit ve önemsiz" bir çalışma demişti. Gorman´ın kendisi de çıktığı kızlara tezinden pek bahsetmiyordu çünkü "o kadar sıkıcı idi ki genellikle gözlerini tavana dikip ıslık çalmaya başlıyorlardı."

Ancak 11 Eylül 2001 saldırılarından sonra Gorman´ın tezi öyle bir önem kazandı ki şirketler onu ele geçirmek, hükümet parça parça etmek, El Kaide ise kullanmak istedi.

Gorman doktora tezinde ne yapmıştı?
George Mason üniversitesi doktora öğrencisi Sean Gormanın yaptığı şey, basitçe söylemek gerekirse, ABD´deki her şirketin birbirlerine hangi fiberoptik hatlar üzerinde bağlandıklarını gösteren etkileşimli bir harita idi.

Gorman bu haritayı kullanarak Manhattan'daki bir bankanın üzerine tıklayabilir ve bu banka ile fiberoptik ağlar üzerinden hangi kurumların iletişim halinde olduklarını görebilir. En yoğun bağlantılara zoom yapabilir ve bunların nereleri etkileyeceğini kolayca görebilir.

Kısa bir süre öncesine dek kendi halinde bilgisayarcı olan Gorman şöyle diyor: "Bir anda hayatıma devlet görevlilerinin ve çok büyük şirket genel müdürlerinin gireceği aklımın ucundan bile geçmiyordu. Doktora tezimi başarılı buluyorlar ve yayınlamamamı istiyorlar!"

Kaynak: http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/articles/A23689-2003Jul7.html?nav=hptop_tb

Görüşler

0
conan
Sean'in isi hazir ;)
0
FZ
Hangi ülkede? ;-)
0
conan
Superonline is teklifi yapmis diye duydum :PPPP
0
Teorisyen
PROFESÖRÜ DE ÇOK İLERİ GÖRÜŞLÜYMÜŞ YANİ !

Allah herkesi bu türlerinden korusun !
0
FZ
Profesör nereden tahmin etsin ABD´nin göbeğinde gökdelenlerin aşağı ineceğini, akabinde de ortamı paranoyanın, güvenlik histerisinin saracağını falan.
0
robertosmix
Gordon Mils adında bir basketbol hocası da gençken Michael JORDAN'a aynen şunu demiş. "Senden hiçbirşey olmaz. Sen git sigortalı bir işe gir." Ne büyük gaf ama!!! (Şekil 1.a'daki gibi)
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

Toshibadan Evinize Çok Küçük Bir Nükleer Reaktör

zorkun

Toshiba alışılmış örneklerinden 100 kat küçük bir nükleer reaktör geliştirdi. 200 kilowatt üretim gücündeki reaktörün yaklaşık 6x1,8 metrelik boyutları hayli etkileyici. Tamamen arıza çıkarmayacak ve kendi kendine işleyecek bir şekilde üretilmiş. Bu reaktörle üretilen enerjinin maliyeti, kilowatt saati 5 cent olarak hesaplanmış. Ürün 2008 yılında Japon, 2009 yılında ise Amerika ve Avrupa pazarına sunulacak.

IBM Yazılım Akademisi ilk mezunlarını verdi

auselen

Akademi kapsamında yapılan yazılım yarışmasında en iyi 3 proje, Galatasaray, Dokuz Eylül ve Sabancı Üniversitelerinden çıktı.

IBM Türk’ün geleceğin yazılımcılarını yetiştirmek üzere Ekim 2007’de başlattığı “IBM Yazılım Akademisi”nin 2007-2008 öğrenim yılı, kapsamlı eğitim, proje geliştirme ve yazılım yarışması aşamalarından sonra sona erdi.

Google Code Jam 2003

FZ

Sıradışı programlama yeteneklerine mi sahipsiniz? Birkaç satırlık kod ile bilgisayara göbek attırabilir misiniz? Kodunuzun didik didik edileceğini bildiğiniz halde gayet güzel program yazabilir misiniz? O halde yeteneklerinizin hakkı ile ödüllendirileceği bir etkinlik için ısınma turlarına başlayın.

Google, dünyanın bilgi işlem yapısını yeniden yazacak yazılımcı avına çıktı. Google Code Jam 2003 yarışmasında bu tür programcıları bulmayı amaçlıyor. Bunu bir tür bol ödüllü bir iş görüşmesi olarak düşünün. İşe alınmasanız bile sırf katıldığınız için büyük bir para ödülü kazanma şansınız var.

Yarışma 18 yaşın üstündeki tüm Java, C++, C# veya VB.NET programcılarına açık. Bakalım kimin parmakları klavye üzerinde daha hızlı ve akıllıca dans edecek.

7d6 Demoparty

Tarık

7dx'in 5'nci ayağı ve Türkiye'nin 7. scene partisi olan 7D6 kendi sitesinde duyuruldu. Parti 2-3 Aralık 2006 tarihleri arasında gerçekleşecek. Giriş bedelsiz. Partiye katılmak için formu doldurmanız gerekiyor.

Haber turu

conan

Maratonumuza başlıyoruz...
OSNews'dan Gnome 2.0 ile ilgili bir review(10 üzerinden 6 almış)
Micro$oft Çin'e önümüzdeki 3 yıl için 750 milyon $ yatırmayı planlıyormuş.(Reuters)
Japon bilimadamları cep telefonları sinyallerini "basit" yöntemlerle engellemeyi başarmışlar(BBC)
Cluelessmailers.org SPAM'in bir haritasını çıkartmış. Fakat site slashdot etkisine™ maruz kaldığı için mirrorlarından birini link olarak verdim.