CUBE

0
FZ
Tek kelimeli vurucu filmler listem var: Karakter, Yalancı ("Deceiver"), Heat, Şarküteri, ...

Bu listeye çok önemli bir film daha eklendi!

"CUBE".

Süper şahane ve de kaliteli bir film olması itibari ile vizyonda fazla barındırılmayacağını tahmin ediyorum o yüzden bu haberi okur okumaz gitmenizi tavsiye ederim :-).

Nedir mevzu derseniz... Asal sayılar, bir kübe sıkışmış ve kafayı yemek üzere olan bir grup sıradan (!) insan, insanların yavaş yavaş ama vurucu şekilde değişen ilişkileri, sinir bozucu ve rengarenk mekanlar, müthiş diyaloglar, bir an bile düşmeyen tempo, müthiş bir yaratıcılık!

Filmin finalinde aklımdan geçenler: "Sanırım yeni bir Stanley Kubrick doğuyor!"

Son söz: "CUBE", gidin!
Ve tabii yorumlarınızı yazın :-))

Görüşler

0
anonim
filmi yazan adam belli ki bir matematik dahisiymiş ama filmdeki matematiksel kurgu dışında izlenicek birşey yok. filmin gidişatı ve konuşmalar klişelerle dolu. konusu inanılmaz ilginç olmasına karşın film okadar ilginç olmayı başaramamış. ben sırf ilk fikri süper die 10 üstünden 6 verdim. paramparça aşklar köpekler die bir film var , ona gidilsin. o bir iki yeri dışında gayet iyi. derim.
0
anonim
valla açıkcası filmde matematik dahiliği bir yana, bir ortaokul öğrencisinin bilmesi gerektiğinden fazla matematik yok.

İkincisi matematiksel kurgu dışında izlenecek koskocaman bir şey var o da o içinde bulundukları sebepsiz problem ve bunun dışına çıkabilme çabası, insanın hayatta kalma güdüsü.

Bu sıradaki konuşmaların da çok edebi olmasını veya derin olmasını bekleyemeyiz sanırım :) Yani basitçe Bu kahrolası yerde ölüp gidecez (Selam TMÖB) yerine Sanırım birileri bulunduğumuz ortamda kalmamızı gerçekten çok fazla istiyorlar ki bizi bu matematiksel deha labirentinin içine hapsetmişler .) gibi bir şey bekleyemeyiz, DERMİŞİM :))


Bir arkadaşım bu film hakkında yorum yaparken havada kalmış, bir kere neden orada oldukları, neden orada tutuldukları hakkında hiçbir bilgi yok dedi.

Şu an düşünüyorum da Neden dünyada/evrende tutulduğumuz, neden burada olduğumuz hakkında bilgisi olan var mı ? Sanırım biraz havada yaşıyoruz :)
0
anonim
Tek harfli vurucu filmdeğil tek kelimeli.
0
conan
Film PI gibi bir film mi merak ettim acikcasi. Onda da borsayi matematiksel olarak aciklayabilecegini dusunen bir kardesimiz vardi ;) Adamin mainframe`i cok komikti. Ustunde hamam bocekleri yuruyor ve de isidan cizirt oluyorlardi. ( Bilgisayarda bug var :PP )
0
FZ

Tıpkı PI filminde olduğu gibi bu filmdeki alt yazılardaki tercüme hataları özellikle de matematiksel bakımdan sorunlara yol açıyor.

Ancak gördüğüm kadarı ile izleyicilerin çoğu çok biçimsel şeylere takılmışlar ve filmin bütününü, karakterlerin gelişimini, insanların konuya bakış açılarını falan kaçırmışlar. Bir de tabii birbirleri ile etkileşimlerindeki değişim vs. mevzusu var!

Mesela orada sayısal hesap yapan otistik çocukla ilgili bile sabaha kadar konuşulabilir ki bu filmin sadece bir kısmı.

Bu filmi illa bir filme benzetmem gerekse idi, Derin Karanlik (Pitch Black) adli filme benzetirdim.

0
conan
Simdi bicimsel olaylara takilmislar gibi seyler cok komik geliyo bana. Bir insanin anlatilmak istenen bir seyin bicimine takilmasi da gayet normal birseydir. Sen kalkip okuz anlatmak istersen ve karanfil yaparsan ve bu karanfille okuz anlatmayi basarirsan gercekten buyuk bir sey yaparsin. Ama ben yine de elestiririm abi :) Ne gerek var okuzu karanfil biciminde anlatmaya :))

Uc ornek verdim ama bence bicime takiliyor diye insanlari kabaca asagilamamak ya da kucumsememek lazim. Sonucta ortaya sunulan sanat eseri herkese sunulur ve insanlar bunu begenip begenmemekte o kadar serbesttir ki... :)

Neyse Pitch Black cok basarili bir filmdi hakkaten. ;) Ozellikle yaratiklarin ortasinda adamin agzindan alev puskurttugu sahneler......
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

Uygunsuz Gerçek

FZ

İnsanlık bir saatli bombanın üzerinde oturuyor. Eğer dünyanın birçok yerindeki bilim adamlarının söyledikleri doğruysa, gezegenimizin tamamını etkileyecek, birbirini tetikleyen, tahribat yaratacak, daha önce yaşadıklarımızın çok ötesinde; olağanüstü hava koşulları, kuraklıklar, seller, salgınlar ve öldürücü sıcak dalgaları dizisinden oluşan büyük bir felakete sadece on yıl var.

MATRIX´in de hatası olur...

NoLeafCLover

Her filmde oldugu gibi MATRIX RELOADED´da birçok hata var ve MovieMistakes.com da bu hataları hemen buluyor maşallah. Daha MATRIX çıkalı kaç gün oldu hemen bir sürü hata bulmuşlar. Ben on tanesini çevirdim gerisini merak edenler okusunlar!

Orjinal Manga DVD'ler, Hemde Mantıklı Fiyata!

redogre

Radikal 2 de bugün gözüme çarpan bir haber :"Tek yol amazon.com değil!"

Olay kısaca şu; Kanal D kökenli D Productions adlı şirket piyasaya çok ucuza DVD ve VCD çıkartmış. İlk önce klasik bir kardeş şirket reklamı cinsinde bir haber sandım, ama internet başında biraz kurcalayınca hepsiburada.com'da bulduğum fiyatlar...

Olması gerektiği gibi: Matrix Reloded (Recut)

sundance

Herkesin p2p dosya paylaşımına haydutluk ya da beleşçilik gözüyle baktığı günümüzde bu alanın gerçekten yaratıcı işler için kullanıldığına nadir de olsa şahit oluyoruz.

Philtre isminde bir Fileheaven.org üyesi, Matrix 2 Reloaded'ın genel akışını yeteri kadar anlaşılabilir bulmadığından, yeniden editleyip, bazı gereksiz uzun bulduğu sahneleri çıkartıp, yerlerine Enter The Matrix oyunundan bazı cutsceneler ekleyerek (ETM için yaklaşık 40 dakikalık ekstra çekim yapılmış, sadece oyunda görebileceğiniz) bir Matrix Reloaded Recut oluşturmuş .

Benim kişisel görüşüme göre Reloaded'dan çok çok daha iyi bir synopsis ortaya çıkmış ve film kesinlikle çok daha anlaşılabilir olmuş. İşte olması gerektiği gibi p2p ;)

Hollywood ve Bilgisayarlar

FZ

Zaman zaman bu sayfalarda teknoloji muhabbetinin yoğun olarak geçtiği filmleri ele alıp eleştirdik (PI, Kod Adı Kılıçbalığı, AntiTRUST, vs.) ve bu filmlerde teknoloji dünyasının gerçekçi şekilde yansıtılıp yansıtılmadığına baktık. Kimi filmlerde bilgisayar dünyası saçmalığın doruklarında gezinirken kimilerinde de epey gerçekçi şekilde ele alınıyordu.

Bu konu ile ilgili "Computer Movies Suck" başlıklı çok güzel bir makaleyi sizinle paylaşmak istedim.