Camino 0.7 çıktı

0
conan
Gecko motorlu ve Cocoa grafik arabirimi kullanan Mac OS X browser'ı Camino'nun yeni versiyonu dun yayımlandı. Eskiden Chimera olarak bildiğimiz browserı buradan indirebilirsiniz.

Başlıca yapılan değişiklikler ise şunlar: Yeni download manager, URL Manager Pro ile uyum, Text Encoding menüsü, yandaki barda Global History menusu, resimleri ve diğer uygulamaları sayfadan desktop'a sürükleyip bırakabilme özelliği, ve daha niceleri.

Görüşler

0
FZ
Elmacı amcalar OS X üzerindeki tarayıcı için Konqueror tabanlı bir şey geliştirmeyecekler miydi? Gecko? Kafam karıştı. Bir bilen aydınlatabilir mi beni?
0
tongucyumruk
Chimera bildiğim kadarıyla Elmacı amcaların geliştirdiği tarayıcı değil. Elmacılar hala Konqueror tabanlı olanı geliştiriyor. Bu proje Elmacılar Konqueror'ı seçmeden önce ortaya çıkmış bir proje.
0
anonim
Konqueror tabanli olan Safari. Gecko falan kullanmiyor. Khtml kullaniyor. (bence iyi de ediyor)
http://www.apple.com/safari/

oktay0
FZ
Bu durumda Apple için de birden çok Internet tarayıcısı alternatifi olacak, budur mudur yani?
0
Foo_Bar
Budur.. Tek problem.. Safari sadece Jaguar ve sonrasinda calisiyor.

oktay
0
FZ
Safari, Jaguar, Chimera, Cocoa... Yahu bilgisayar mı programlıyorlar yoksa balta girmemiş ormanlarda geziye mi çıkıyorlar belli değil! İnsan IBM soğukluğunda isimler üretir, ne bileyim MVS 10/50 falan gibi bişi der! XY78-9 kod isimli Internet tarayıcısı falan der :-P
0
anonim
ama hocam su da bir gercek ki apple neredeyse her adimda (en azindan) kendine ozgulugunu koruyabiliyor ,)

burada sunu iyi yaptilar bunu kotu yaptilari tartismak istemiyorum; soylemek istedigim sey asla ozlerini belli etmeden bir is ortaya cikarmamalari:

sunlara baksaniza nerede gorulmus boyle program isimleri: Safari, Jaguar, Chimera, Cocoa. sizin dediginiz gibi: balta girmemiş ormanlarda geziye çıkıyorlar
0
oktay
Chimera Apple'in degil. Onu cikarinca elimizde Safari, Jaguar ve Cocoa kaliyor. Bence hepsi bir yazilim icin sacma isimler. :)

oktay
0
Hitit
Safari Apple menşeili özgün bir browser'dır. Bugüne kadar ilk kez Apple kendi platformu için bu tarayıcıyı kullanıcılarına sunmuş oldu. iyi de oldu hani. Maykrozoft'un apple için uyarladığı ve en ufak zorlamada kilitlenen IE'sine iyi bir referans olduğu gibi hız konusunda tartışılmayacak derecede üstün. Web'de surf deyimi oluyorda safari ismi neden size geyik konusu oldu anlamadım.
Jaguar bir program ismi değil MacOSX işletim sisteminin 10.2 versiyonuna verilmiş bir isimdir. Bu arada 10.3 versiyonun kod adı Panther olacak.
Cocoa da bir program ismi olmayıp bir programlama dili ya da terimidir diyelim. Cocoa yazılımları sadece MacOSX üzerinde çalışır eski klasik MacOS sistemi Cocoa tabanlı yazılımları çalıştıramaz. Carbon yazılımlar ise eski klasik OS (9.2.2'ye kadar olan işletim sistemi) üzerinde çalıştırılabildiği gibi OSX üzerinde de sorunsuz çalışabilir.
Chimera'nın da apple ile hiçbir ilgisi yok, apple için program geliştirip ona bu ismi veren zatı muhtereme sormak lazım.
Ha, Apple da Maykrozoft gibi, Microsoft Excell, Microsotf Word, Microsoft PowerPoint vs. gibi hemen her yazılımın önüne kendi ismini koyarak beyin yıkayabilirdi haklısınız.
0
oktay
Ya da daha guzeli Microsoft gibi genel kullanimda olan (generic) kelimeler sececeksin. Word, Windows gibi. Mesela Apple HTML Browser.

Veya da onlarin uydurma uzun isimleri gibi birsey. Apple Extended Web Browsing Environment Client for OSX falan gibi.. AEWBEC-OSX diye de kisaltilir.. of super.

oktay
0
conan
Java da yeterince ilginc bir isim degil mi? Adamlar programlama diline bundan daha guzel hangi ismi verebilirdi ki? :) Verseler verseler python verebilirlerdi mesela daha ilginc :)))
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

Apple'ın Sunucu Pazarına Girişi

anonim

Apple firması Mac OSX ile süper şık dizüstü bilgisayarlarıyla son kullanıcı pazarında emin adımlarla ilerliyor. Ancak görünen o ki, çaktırmadan sunucu pazarına da ciddi bir giriş yapıyorlar.

GNU-Darwin Projesi

sundance

Herne kadar Mac haberlerinden Max sorumlu olsa da ;) buna rastlamışken yazmadan geçemezdim... GNU ekibi bu sefer de tamamen serbest bir Darwin dağıtımı için kolları sıvadı

Takip etmeyenler için söyleyelim Darwin, MacOs X`in, grafik arayüzü Aqua olmayan hali ve x86 makinalarda da çalışabilmekte.

BSD`i seviyorsanız gelişmeleri izleyin...

iPod'lara Linux Dokunuşu

3lobyte

iPod'unuz üzerinde gelen özelliklerden sıkıldınız mı? iPod Linux bu noktada imdadınıza yetişiyor. iPod'lar için tasarlanmış bu linux ile iPod'unuzu tam bir multimedya cihazına hatta küçük bir cep bilgisayarına çevirebilirsiniz. renkli lcd ekranı olan iPod'larda Doom oynamak bile mümkün.

PowerMac G5 İçin Güncellemeler Yayınlandı!

parsifal

Apple, PowerMac G5 (Late 2004) serisi, 1.8Ghz, 600Mhz bus, tek işlemcili modellerde görülen ve aşağıda belirtilen bazı sorunların giderilmesi için bir “firmware update” yayınladı.
PowerMac G5 System Firmware Update, sadece PowerMac G5 (Late 2004) serisi, 1.8Ghz, 600Mhz bus, tek işlemcili modeller için geçerlidir. İşletim sistemi ise Mac OS X 10.3.9 veya Mac OS X 10.4.3 ya da üstü olmalıdır.

Linux ve MacOS X

anonim

Apple ADC'den gelen bir mailde ilginç bir haber vardı. Apple'ın yeni işletim sistemi MacOS X Linux shared library leri kullanacak gibi gözüküyor, hatta linux emulator da yeni sürümde default olarak çekirdeğe eklenecekmiş, bunların gerçek olup olmadığını yeni sürüm çıktığında göreceğiz. Bu oluşum gerçekleşirse eğer, Apple'ın Linux a desteği büyüyecek gibi gözüküyor.