Bilgi Güvenliği Semineri

0
FZ
İstanbul Bilgi Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Bölümü'nün seminerleri devam ediyor.

Bugün (Pazartesi) akşam 18:30'da, Kuştepe kampüsündeki akademik kurul odasında verilecek olan seminerin konusu : Bilgi Güvenliği. Seminer, Computer Associates Türkiye Genel Müdürü Hakan Turgut tarafından verilecek, ilgililere duyurulur.

Bilgisayar Bilimleri bölümünün ana sayfasına bakacak olan arkadaşlar Mayıs haftasının ilk haftasonunun Turing Haftasonu olarak ele alınarak konu ile ilgili yurtdışından gelecek olan araştırmacıların verecekleri seminerler dizisinin de haberini okuyabilirler. Süreç içinde konu ile ilgili gelişmelerden fazlamesai.net üyelerini haberdar edeceğim.

Görüşler

0
FZ
Seminerden notlar ve yorumlar: sundance arkadaşımızla birlikte saat 18:35 civarı başlayan seminere katıldık ve bizimle birlikte yaklaşık 30 kişinin de vakit ayırıp bu önemli konu üzerine bilgilenmek için geldiğini gördük. Hemen belirtmem gerekir ki, bu tip popüler bilgisayar konularında düzenlenen ve pek çok kişinin dikkatini çekmesi kuvvetle muhtemel olan seminerler için akademik kurul odası epey küçük ve yetersiz kalıyordu. Hakan Turgut Bey'in odanın mimarisinden ötürü ister istemez konuşmacıların bir bölümüne sırtını dönerek konuşmak zorunda kalışı da bir miktar negatiflik yaratıyordu diyebilirim.


CA firmasının reklamını yapmaya gelmediğini belirten Hakan Bey, sözünde durdu ve somut ürün tanıtımları yapmak yerine Internet ve ağ güvenliğine yönelik genel bilgiler, kavramlar, tehditler üzerine yoğunlaştı. Son zamanlarda bilgisayara yönelik medyada, güvenlik bağlamında havada uçuşan firewall, DoS, intrusion detection system, trojan gibi terimleri net ve güzel örneklerle açıklayan Hakan Bey, benzerlikler ve farklar üzerinde durarak konu ile ilgili ve meraklı kişilerin kafasındaki soru işaretlerine açıklık getirmek için epey çaba sarf etti.


Kendisine soru sorulması konusunda herhangi bir kısıtlamaya gitmeyen konuşmacı, özellikle ağ güvenliği konusunda epey saha tecrübesi olan sundance arkadaşımızın UNIX/Linux güvenliği konusundaki önemli eleştirileri üzerinde de durmaktan ve konuyu irdelemekten çekinmedi.


Güvenlik konusunun bir ürün değil bir süreç olduğunun vurgulanması (vurgulayan sundance idi) üzerine yorum yapan Hakan Bey, bu düşünceye katıldığını ancak Türkiye'de maalesef bu düşüncenin çok yavaş ve dirençle karşılaşarak geliştiğini belirtti. Hiçbir zaman sadece bir ürünü satın alıp kurmanın yeterli olmadığı konusunda hemfikir olduğunu belirten konuşmacı, pek çok şirketin bir kere ürünü satın aldıktan sonra güvenlik konusuna kapanmış gözü ile baktığını ve personeli eğitmek için ya da düzenli olarak servis almak için para harcamaya istekli olmadığını söyledi.(Sürekli gelişen bir sektörün dinamizminin göz ardı edilmesinin yol açtığı sonuçlara şaşmamak gerek)


Bir dinleyicinin, neden tek bir üründe tüm güvenlik fonksiyonalitesi sunulmuyor, pazarlama taktiği mi ki bu acaba? sorusu üzerine böyle bir durumda tek bir noktada verilen güvenlik hizmetinin, tam da bu bakımdan ötürü problemli olacağı, yani bir nokta göçtüğünde tüm sistemin güvenliğinin zedeleneceği belirtildi.


Dinleyiciler arasında bulunan ve Bilgisiyar Bilimleri Bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışan (ve bu yazıyı yazan ve okuyan pek çok kişi henüz bir cenin dahi değilken, bilgisayarla ilgili olarak bu yazıyı yazan ve okuyan pek çok kişiden daha çok şey bilen) Chris Stephenson''ın karmaşık şifreler ve bunların yol açtığı trajikomik durumlar üzerine aktardığı anekdotlar seminerin belki de en eğlenceli bölümü idi.


Sonuç itibari ile giriş seviyesinde net, açık ve aydınlatıcı bir seminer idi. Benim açımdan tek üzücü yan, güvenlikle ilgili hemen hemen her konuya değinildiği halde (biyometrik güvenlik sistemleri dahil), statik veri güvenliği yani şifreleme konusu üzerinde yeterince durulmaması ve PKI konusundan bahsederken şöyle bir üstünkörü değinilmesi idi. (Bu bağlamdaki eğlenceli durum ise bir dinleyicinin ''bu bahsettiğiniz sistem ENIGMA gibi bir şey mi oluyor acaba?'' şeklindeki sorusu idi, aynı dinleyici MS Windows 98 işletim sisteminin kendisinden habersiz bir sürü port açtığını öğrendiğinde bundan epey muzdarip olduğunu belirtmişti ;-)
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi'nde Linux Seminerleri

hcg

20-21 Mayıs tarihlerinde Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi'nde Linux seminerleri yapılacaktır.

20 Mayıs 2010 Perşembe
10:00-12:00 Linux nedir? Yenir mi?
13:00-14:15 Pardus Masaüstü Kullanımı
14:30-16:00 Pardus Uzman Kullanım
16:15-17:00 Pardus Geliştirilmesi

21 Mayıs 2010 Cuma
10:00-12:00 Linux Sunucu Dünyası
13:00-14:30 Özelleşmiş Sunucu Dağıtımları: SME Server, Openfiler, IPCop
15:00-16:00 CentOS Sunucu Kullanımı
16:15-17:00 Özgür Web Uygulamaları

Konuşmacılar: Doruk Fişek, Türker Sezer
Yer: Atatürk Konferans Salonu

Ayrıntılı Bilgi:
Selcan Ağbaht (selcan.selcan@gmail.com)
Yrd. Doç. Dr. Oğuz Kılıçoğlu (oguz@mku.edu.tr)

Linux Semineri : Tekno-Wall Internet Duvarı

dfisek

Linux Kullanıcıları Derneği, Ankara'da Çarşamba günü bir linux semineri düzenliyor. Teknowall, Internet kaynaklarının paylaşıldığı bir proxy (windows domain destekli) , temel firewall gereksinimlerinin karşılandığı bir güvenlik duvarıdır. Teknowall, bir Türk Özgür Yazılım projesidir. Seminerde Teknowall'ın özellikleri, kurulumu ve web arayüzü anlatılacaktır. Ayrıca proje hakkında da bilgiler verilecektir. -Ayrıntılı Bilgi-

Linux Semineri : OpenOffice Ofis Yazılımı

dfisek

Linux Kullanıcıları Derneği, 7 Ocak Çarşamba günü saat 18:30'da Ankara'da bir seminer düzenliyor. Hem Linux hem Windows altında çalışabilen özgür ofis yazılımı OpenOffice'in genel hatları ile anlatılacağı seminerde, programın kuruluşundan kullanımına kadar olan aşamalar, yeni başlayan kullanıcılar için örnekleri ile beraber anlatılacak. -Ayrıntılı Bilgi-

İstanbul Sendikalı Bilgi Üniversitesi Açık Hava Dersleri I

anonim

İSTANBUL SENDİKALI BİLGİ ÜNİVERSİTESİ
YAZ OKULU PROGRAMI
AÇIK HAVA DERSLERİ-I


Dersin Adı: “Nasıl Bir Bilgi?”
Dersin Kodu: Sendika 101
Dersin Tanımı: Nasıl Bir Bilgi? sorusundan, üniversite “aslında” nedir, ne olmalıdır sorusuna uzanan tartışmaların yapılacağı bir ders. Derse hesap makinesi, kâr/zarar cetveli, bilanço, performans ölçme anketi, fizibilite raporu getirilmesi yasaktır. Bu derste görülebilecek tek yasak da budur!

Katılımcılar: Murat Belge, Murat Paker, Nazan Aksoy, Erol Katırcıoğlu

Linux ve Özgür Yazılım Şenliği web sitesi artık yayında

aekoroglu

4. Linux ve Özgür Yazılım Şenliği web sitesi yayına başladı. Bu sene dördüncüsü düzenlenecek olan Linux ve Özgür Yazılım Şenliği Milli Kütüphane Başkanlığı'nın katkılarıyla 19-22 Mayıs 2005 tarihlerinde Ankara Milli Kütüphane'de düzenlenecek.

Sizde dördüncü şenlik hakkında daha fazla bilgi almak ve şenlik çalışmalarına gönüllü olarak katkı vermeyi düşünüyorsanız..
http://senlik.linux.org.tr