roots

roots


0 takip ediyor | 0 takip ediliyor


Bilgi alanları


İlgi alanları

E-devlet hayal mi? ( 4)

kötümser bir yaklaşım bir kenara bence olumlu bir durum sözkonusu. herşeyi planlı herşeyi programlı yapmak için sütten bir miktar ağzımızın yanmış bazı yaralar almış olmamız gerekiyor malum buda onlardan biri olsa gerek...

PHP5, Zend ve soru işaretleri(m) ( 6)

işin ticari vs noktalarını es geçerek birde şu noktadan olaya bakıyorumda,
php-asp gibi "script" diller içeriği ve kullanım alanları ile sektöre pek çok yeni programcı, veritabanı geliştiricisi vs konumlarda insan kazandıran bir gelişme sürecinin tam ortasında duruyorlar.(işin open source yada ms teknolojilerine dayalı fanatizmi ekstra tartışma konusu)

durdukları bu yer sayesinde pek çok insanın sektöre girme nedeni, bir noktalara gelmelerinde ciddi bir basamak pozisyonundalar.

ms asp den sonra .net, c# vs yeni teknolojiler ve sunduğu diğer componentler ile bence asp kullanıcı ve kullanacak kişilerin gelişimini daha da ileriye götürürken, php çekirdek kadrosunun php5'in eklentilerini getirmesi gayet sevindirici.

ne işe yarayacak? bunu kullanan kişiler gereksede gerekmesede bir şekilde bu yapıyı ogrenecek veya fikir sahibi olacak ayrıca sektörün hemde teknolojinin gelişmesinde ciddi bir adım durumuna geliyor...

bu bir nevi eskiden sadece oyuncaklar ile büyümüş bir çocugun, 10 yıl sonra tv ile büyüyen bir çocuğun günümüzde bilgisayar ile büyüyen bir çocugun zeka seviyesinin, algı seviyesinin farklılığı gibi birşey diyebilirim...

bu arada fanatik olmasamda php'ye ciddi sempatim var ve visual studio .net editörü gibi bir ide sahibi olamamanın ezikliğini yaşayan biri olarakda ciddi bir ide istiyorum!!! :)

Sizin E-Posta Sunucunuz Hangisi? ( 8)

sundance yeterli bir cevap vermiş aslında fakat bende her 3 mta konusunda 20-30 bin mailbox ile kullanmanın tecrübesi ile cevap vermek istiyorum.

1) sendmail bıktırıcı derecede zor bir config yapısına sahip yok m4 ile çeviriyorsun oradan sistem özel conflarını alıyorsun istedigin feature ekliyosun ugrasıyosun ugrasıyosun zor iş, tek bir domain altında basit bir mta kullanmayı dusunuyorsanız neredeyse tüm linux dağıtımlarında default geldiği için kullanabilirsiniz.

2) postfix sendmail'in çoğunluğunu ezerek geçecek qmail'in kolay ve güvenli sloganlarınıda zora düşürecek bir mta özellikle çalışma mekanizmasını kavradıktan sonra oturup kendi configlerinizi yaratmanız ve özellikle debian üzerinde 15 dk da hem virüs hem spam hem virtual auth gibi feci gerekli modlarını yükleyerek sıfırdan kurabiliyor olmanız üstünlüğünü gösteriyor sanırım, bu kadar reklamın nedenine gelince qmail'in milyon tane yama derdinden beni kurtarmış olmasını söyleyebilirim :)

3) qmail çok güzeldir, eğer djb abimiz gereken modülleri yama'dan çok sisteme gömseydi veya projede bunu yapacak baskın bir karakter çıksaydı qmail çok daha güçlü olurdu. şuandaki en büyük kazançlarından biri milyon tane çalıştırma mantığına göre çözüm olacak yamaların olması fakat bu aynı zamanda en büyük dezavantajı cunki milyon tane yama yüzünden tırmalayaibliyorsunuz. üst üste 5-6 tane yama kurduğunuzda önceki yamalar stable kodu değiştiridiği için diğerleri kurulamıyor bu kez başlıyorsunuz code base çalışıp yamayı el ile uyarlamaya 1-2 kez yapınca güzel diyorsunuz ama bu sorun sıklaşınca bıkıyorsunuz...

100K makinadan 30 tane qmail çıkartan zihniyetide kınamak gerek sanırım :)

MUHASEBECİ: Linux için GPL muhasebe programı ( 3)

kesinlikle öyle, şuan yetkili bulunduğum yerlerde toplamda 20 kadar muhasebe personeli 5 farklı yazılımı kullanmaktalar ve her biri farklı bir istekle geldiği için tek bir yazılım değil 5 ayrı yazılım kullanılmakta zaman içerisinde her biri değişik nedenlerden alınmakta ve her biri farklı alanda yararlı özellikleri ile çalışmakta aynı işlem her bir program için farklı kişiler tarafından farklı zamanlarda girilmekte/girilememekte gibi bir sürü sorun oluşabilmekte bunlardan dolayı işler gecikmekte ve işler geciktiği için muhasebe departmanına yeni personeller dahil edilmektedir...

böylesine zincirleme ve zincir uzadıkça dolaşma olasılığı yüksek bir departman bir iş dalında optimum yazılım şansı çok aza inmiştir.

bu yüzden alternatif çözüm üretebiliyor yapısı bir kenara çalıştığı işletim sistemi ve bu sistemin ekstra özellikleri sayesinde ++ değere sahip olması işin en güzel yanıdır.

MUHASEBECİ: Linux için GPL muhasebe programı ( 3)

görüntülere göre gerçekten güzel bir çalışma.

"muhasebe" pek çok bilgisayar kullanıcısı tarafından "pasif" kullanıcılardan oluşan bir kullanıcığı çoğunluğu olarak görülen fakat bilgisayar kullanımından gerçek anlamda "iş" çıkartan ve potansiyel kullanıcı olan topluluktur.

Bu alanda ülkemizde 100 den fazla çözüm olmasına rağmen aktif kullanılan ve ciddi boyutlarda olan 10 kadar firma anca vardır.

Bunun nedeni bu büyük firmaların zamanlarının en güncel teknolojileri ile en hızlı kolaylıkları ortaya koyarak ürettikleri çözümlerdir.

Ciddi kullanıma gelebilmesi için gerçekten çok zaman harcamanız gerekeceğini düşünüyorum. Ama umarım gereken desteği bulabilir ve projenizi şuanda piyasadaki uygulamalar görebiliriz.

tebrikler...

Türkiye´de Online Alışveriş Tehlikesi ( 79)

Bu sistemin nasıl çalıştığını bilenlerin sanırım benim gibi bu safsatayı okur okumaz hass... gibi birşey olmuştur.

GET ve POST arasındaki fark bir kağıdın güneşe güneş gözlüğü ile bakmak ile güneş gözlüğü olmadan bakmak gibi basit birşey ve bu işlem bu teknolojinin standartı.

Garanti paycgi.c dosyasını azcık kafası çalışan birileri kurcalarsa ve sistemde size özel gelen .pem dosyasının ne oldugunu azcık anlıyabiliyorsa paycgi''ın sadece izin verilen site tarafından verilen izinler doğrultusunda çalıştırıldığını, SSLayer üzerinden garanti ile GÜVENLİK STANDARTLARInı kullanarak GET VE POST yada her ne olursa olsun iletişim kurduğunu görebilecek, göremesede bu kadar geniş kullanımı olan bir uygulamaya bok atmaya çalışmayacak kadar kafası calıstıgını dusunurum...

Bu arada direkt garanti e-ticaret''e yapılmış bir çamur olarak düşünüyorum. bu sistem ve çalışma şekli bir standart durumunda ve garanti dışında bi servisi(her nekadar garanti kalitesinde veremeselerde) sağlayan tüm bankalarda yapı olarak aynı tipte olduğunu bildiğim için söyliyebilirim...

ve olayı 1 deli bir kuyuya taş atmış 40 akıllı çıkartamamış meselesine çevirmeden konuyu kapatmayı öneririm...

Microsoft´tan Palladium Demosu ( 6)

nexus fantezi bilim kurgu serisindeki ölüm kapısı serisi kitapları içerisinde üstün ırklar tarafından yaratılan içinde binbir türlü büyülü kötülükler bulunan ve bu kötücül güç ile içerisine atılan insan veya diğer ırkları ıslah etmek için kullanılan dünyanın adıdır.

fakat bu nexus içerisinden yaklaşık 10 kuşak boyunca acı çekmeden kurtulan olmamıştır.

bu da güzel bir benzetme :)

SQL 2000´de bir açık, Turkiye ISP´lerinin birçoğunu esir aldı ( 49)

adminlerin bir suçu yok. Çünkü virüs olsa da olmasada bulaşmasada trafiği şişirdiğinden ulaşımı engelliyor. suç adminlerin degil :)
sql i yada virüsü yazanların