parahat

parahat


0 takip ediyor | 0 takip ediliyor


Bilgi alanları


İlgi alanları

RMS: Miguel de Icaza bir haindir ( 29)

RMS kusura bakmasın ama Windows'a lisans parası ödememek için Mono'ya ihtiyacım var. Günlük hayatında Windows kullanan geliştiriciler tarafından çok fazla zaman harcatmadan geliştirilebilmiş, iyi para kazandıran ve müşterinin istediği işletim sisteminde çalıştırabileceği ürünü RMS istedi diye çöpe atacak aptal tanımıyorum. Keskin çizgilerini alsın ve çektirsin gitsin. Icaza'nın Mono'nun gelişimine daha fazla yoğunlaşması gerekiyor.

Pardus GNU/Linux Dağıtımını Çinliler Kullanacak Mı? ( 14)

Bu haberi okuyup okuyup gülüyorum ya. Şaka gibi. :D

Seminer: Açık Kaynaktan Faydalanmak ( 8)

:) acaba bunları yazarken hakia'nın da .NET ile geliştirdiğini biliyor muydunuz?

Firefox Kullanıcıları Daha 'Eğitimli' ( 17)

Geçen bizim sokakta çocuklar bagajini komple ses sistemi ile donatmis "bir abinin" Tofas'inin, on soldaki acik penceresinden "abi kac yapiyor" diye soruyorlardi. Onu hatirladim nedense...

Pi Sayısını Hesaplamayın! ( 55)

Sanirim Roger Penrose da Yapay Zeka kavramını buna benzer sebeplerden ötürü, "Karılın Yeni Usu" serisinde eleştiriyordu.

256 KBit ADSL Kullanıcılarına Müjde ( 30)

Yazinizda belirttiginiz gibi bir rakip gelmeden hep ayni tas ayni hamam devam eder. Rakibin de WI-MAX yayilana kadar geleceginden supheliyim.

Bir saldırının anatomisi: Fazlamesai ( 65)

Haklisiniz. Yine de MD5'in MD5'i duz metnin MD5'inden daha iyidir.

Yayındayız ( 77)

zeka seviyemden bahsetmişsiniz ama zeka seviyem hakkinda herhangi bir niceliksel (kantitatif) ifade vermediginizden oturu metininiz acik metin sayilir. acik metini propaganda amacli calisan, zeka yoksunu gazeteciler cokca kullanir.

Yayındayız ( 77)

Hala aynı ucuz taktikler...

Yayındayız ( 77)

Alaka şu. Makale yazmanız bu kadar açık kaynak kod propaganda zırvalığından sonra bir işe yaramıyor, açık kaynak kod bir ürün geliştirmedikten sonra. Burada herhangi bir "straw man" durumu da yok ayrıca. Kapalı kaynak kodumu derlerken arada geçen zamanı bu açık kaynak kodu propaganda zırvalığından, devlet kuruluşlarına yada Microsoft'a saldırmaktan başka bir işi olmayan, elle tutulur hiçbir şey ortaya koyamayan birkaç züppenin bulunduğu FM'e alternatif yorum yazarak degerlendiriyorum.

Bir saldırının anatomisi: Fazlamesai ( 65)

http://www.md5lookup.com/?category=main&page=search buraya sifrenizin md5 hashini yazip deneyebilirsiniz. cogunlukla cift md5 uygulanir sifrelerin uzerinde yada birkac tane, md5(md5(md5("sifre"))) gibi. fm'de uygulaniyor mu bilmiyorum.

Yayındayız ( 77)

Üniversitelerde hergün o kadar makale/yazi/paper üretiliyor ki... Ben vertidiğiniz örneklerde de bunu görüyorum. MAKALE, Başkasının ürününün üstüne karalamalar. Üretilmiş açık kaynak kodlu elle tutulur bir ürün göremiyorum.
"Ustaca bir retorik ile güçlü argümanlar sunsanız gam yemezdim ama onu bile yapamıyor, komik duruma düşüyorsunuz."
Bunlar retorikte karşı tarafı usandırmak, konsantreden düşürmek için kullanılan ucuz taktikler.

Bir saldırının anatomisi: Fazlamesai ( 65)

Merak ettim; Microsoft'un onca yillik birikimini unutum gevezelik etmek kendine insan sifatini yakistiran bir canliya yakisir mi?

Yayındayız ( 77)

Sizin anlayamadiginiz insanlar burada birseyler uretmek icin degil cogunlukla felsefesinin propagandasini yapmak yada bir kuruma/urune/hizmete saldiri niteliginde elestiri gondererek tatmin olmak icin bulunuyor/yorumluyor/yayin yapiyor... Hatirlar misiniz bilmiyorum ama burasinin slogani bir zamanlar "bilgisayarcilar kiraathanesi" idi. Kirathanede insanlar memleketi kurtarir (guya). Ben bunu gordum hala da goruyorum.
Sizin beklentilerinize sanirim EnderUNIX camiasi daha yakin duruyor.

Yayındayız ( 77)

Yukarda birseyler yazmistim ama sistem bir hata verdi gitti hepsi. Sanirim tirnaklara kizdi... Kisaca dedigim suydu. temcitpilavinin hadi kodlari acip backdoor bulalim yerine, gelistiricinin once sistem loglarini analiz etmesi ve guvenlir bir cevre ile kodlari analiz ettikten sonra acmasi daha mantikli geliyor.

Yayındayız ( 77)

Evet mayin derken buglari kastediyorum. Ozellikle guvenlik icin tehlikeli olanlardan. Aslinda demek istedigim: "duran klasoru sıkıştırıp kaynağı açmak tehlikeli olabilir".

Yayındayız ( 77)

Goruldugu uzere guvenligin olmasi icin acik kaynak isletim sistemi yada acik kaynak herhangi bir sistem olmasi gerekmiyor. Guvenligin olmasi icin uzerine toz kondurulmayan Linux yada herhangi bir isletim sisteminin dogru yapilandirilmasi gerekiyor. Allah bilir buranin DB sifresini HTTP uzerinde duran sirf bu isler icin PHP ile yazilmis bir Shell'i , PHP'ye cocukbilgisayar.org'den include ederek "ls", "cmd" ve "cat" ile almislardir. Serverin her tarafinida gezinmislerdir veletler.

Yayındayız ( 77)

Mayinlar uzerine basildiginda patlar. Bu site kodlarinin icinde daha uzerinden gecilmemis mayinlar olabilir. Guvenlik acisindan gelistiricinin bu riski de dusunuyor olmasi gerekiyor; "kodu paketleyip acmak" derken.

Yayındayız ( 77)

Ben kınamıyorum. Açık kaynak, güvenlik, falan da feşmekan derken kendi açığına dikkat etmek gerekiyor... Güzel bir ders olmuş.

Pardus 1.1 Alpha (kod adı: meren) Çıktı! ( 55)

Eleştiri yapma konusundaki düşüncenize tüm aklım aynı zamanda duygularımla da sonuna kadar katılıyorum.

Shakespeare Programlama Dili ( 22)


"bu ülkede neyi doğru yapıyoruz ki"

Felsefenizi anlamak zor. Bir programalama dilini ülkeyi ve vatandaşlarını suçlayarak doğurabileceğinizi zannetmiyorum. Ayrıca Java'da, C#'da üzerinde binlerce insanın emeği olan, güzel ve en az C ve Assembly kadar faydalı programlama dilleridir. İnsanlar bunları öğreniyorsa ülkeyi, devleti ve vatandaşları suçlamanın bir anlamı yok.

Tüm kablosuzlar birleşin! ( 11)

Normlari diger tarafin varolmasini tanimaktan gecen REKABET buyutur. "Birlesin!" demek kaba ve rasyonel degil, dolayisiyla da itici. Hele bu ruh hali ile silah zoruyla gelip kapindaki koyununu, kecini alip ortak mal denilirse iticilik seviyesini siz dusunun. Zaten hepimiz ayni kaynaklari tuketiyoruz ve hepimiz "dayanisma" ile hayatimiza devam edebiliyoruz. Boyle seylerin farkinda olmak ve insaf denen sey yeterli.