kernelpanic

kernelpanic


0 takip ediyor | 0 takip ediliyor


Bilgi alanları


İlgi alanları

Yerli Açık Kaynak Kodlu Uygulama Düşmanlığı! ( 26)

1- E-ticaret'le uğraşan herkes teknik konularda bilgili olacak diye bir kaide yoktur, bilmemek ayıp değildir yeri gelir öğrenir. Fazladan 2 kelam bilip de ahlam kesmek ayıptır..

2- Konuyu genele taşıyarak arkanıza kitle toplamaya çalışmak basit bir harekettir. O kişinin özgür yazılım konusunda bilinçsiz olduğu ortada zaten konunun direk muhattabı da sizsiniz. Ayrıca bende size diyorum ciddiyetsizsiniz.

3- Her insan haberleşmenin gizliliği anayasal hakkına sahiptir. Hukuki olarak cezası 3yıl hapistir. Umarım yaptığınız bu gizliliği ihlal etmemiştir de burda ahkam kesmek yüzünden hapis yatmazsınız.

Merak ediyorsanız hemen söyleyeyim hiçbir bağım yok ilgili firmayla.. bu firmayı benim için ayrıcalıklı yapan tek şey birilerinin kalkıp özel telefon görüşmelerini buraya kopyalayarak iş etiğine gölge düşürmesidir. Bilmiyorum bilişim dünyasında ne kadar tecrübelisiniz de iş dünyasında çok toy olduğunuz ortada. Karşılıklı güvene ihanettir bu. ilerde kim size güvenip telefonda konuşur! Ayrıca buraya yazdığınız konuşma kaydının doğruluğu kanıtlanamaz. Hariçten gazeldir bu..

4- Ne kazığı anlamış değilim size tedarikçilik yapmıyorlar diye kazık mı atılmış oluyor..

5- Burası ağlama duvarı değildir,

ek olarak da konunun muhattabı buyrun siz de kendi web sitenizi yazın da bilelim ona göre alışveriş etmeyelim yanlışlıkla.. yada eş dost tedarikçi olmaya kalkarsa uyaralım.

Yerli Açık Kaynak Kodlu Uygulama Düşmanlığı! ( 26)

@koraypeksayar; herkes teknoloji konusunda hele ki açık kaynak yada ilgili şahıls aranızla geçecek derecede teknik konularda bilgili/bilinçli değil hele ülkemiz şartlarında bu normal bir durum. Açık kaynak Camiası olarak mı diyeyim ne diyeyim bilinçlendirme olayı biraz da bizlere düşüyor..

Ama o şahısın size ciddiyetsiz demesine katılıyorum zira siz özel bir telefon görüşmesinin dökümünü hele ki bu bir iş görüşmesiyse böyle paylaşıma açarak kendinizi rencide ediyorsunuz. Özellikle bir de isim soyisim firma adı vererk karşı tarafı bakın ne kadar bilgisizler diye küçük düşürme çabanız son derece yakışıksız.

Şahsen bu yazınızdan sonra ilerde bir şekilde iş dünyasında Koray Peksayar isimli biriyle karşılaşırsam kesinlikle ciddiyetsiz ve iş adabı,etiği olmadığı gerekçesiyle beraber çalışmam, çalışanı da uyarırım.

Mavi Bilgisayar Kapandı. ( 3)

bu yazıyı yazdığım bilgisayarı mavibilgisayar aracılığıyla almıştım.. Güzel bir sanal mağazaydı cidden. bende kendilerine geçmiş olsun diliyorum.

Google 50 yıl içinde kendini yok edecek! ( 26)

iktisatçı arkadaşlar bilir "ceteris paribus" diye bir tabir vardır türkçe meali diğer koşullar sabitken'dir.

bu arkadaşın dediğinin olabilmesi için diğer tüm koşulların sabit , sadece yılların değişken olup kullanıcıların bu yıllara göre istekleri,beklentileri değişmesi lazım ki bahsedilen IT sektörü ve Google gibi bir firma..

böyle bir teoriyi beyan etmeye bile utanırdım şahsen ben.

YÖK Onayladı: Jeodezi Bölümüne Gir Bir Sene Sonra Tıp Fakültesine Geç ( 10)

sabancı'daki bu uygulamayı son dönemlerde haberleri çıktıktan sonra öğrendim. Başka okullarda fakülte içi rahat geçişleri biliyordum ama sabancı üniversitesi işi almış götürmüş...

neyse konuya dönersek kulağa geldiğinde esasında hoş denilebilecek bir uygulama insanların istedikleri mesleklere sahip olmaları kolaylaşacak. da düşününce mantıksız buldum iyiden iyiye.. bu çarpık eğitim sistemi içinde ve bu çarpık sosyal düzende bu çarpık gelir dağılımı olan ülkede böyle bir uygulama olması için daha yıllar gerekliydi sanırım.

Herkes daha iyi hayat şartları için tıp,hukuk,mühendislik fakültelerine yığılacak..

onu da geçtim madem böyle birşey söz konusu olabiliyor önce liselerdeki sistemi,öss katsayılarını çözmek gerekmez mi.. madem sözel,sayısal farketmiyor niye lisede bölümlere dağılıp seçeceğimiz bölümler kısıtlanıyor ?

hepsi bir yana Sabancı bu sistemi 10 yıldır şartsız geçiş şeklinde uyguluyormuş.. 10 yıldır bir haksızlık var ortada.. martı kitabındaki denize geri atılan deniz yıldızları parayı veren sabancı öğrencileri malesef. diğer deniz yıldızları da sap sap bakadurmuşuz 10yıldır.helal olsun! bi tane daha özel üni açsınlar öss puanı olmadan herkes istediği bölüme girip okusun geri kalanlarda onları izlesin ayrıcaklı gençlere özgürlük nasıl olsa yazık sürünmesinler.

fazlamesai'ye soralım: Site'de yenilik istiyor musunuz? ( 41)

Başlığı yazarken, editörlerin yazım/imla hatalarını düzelteceğini varsayarak acele bir şekilde girmiştim, kusra bakmayın...

konuya dönersek bir anda komple yenilikler zinciri beklemek tabii ki manasız ama aşama aşama ilerleyebilir. Konuşulur, tartışılır yapılabilinecek şeyler ortaya çıkarılır o şekilde bir geliştirmede bulunulur.

Ama bu potansiyeli değerlendirmemek yada değerlendirememek sanırım tamamen fazlamesai yönetim ekibinin suçu. Gerekli şekilde reklamları, katılımcı toplamak için birşeyler sarfedilirse sadece sağ üst köşede duran galaksi linkinden daha başarılı bir politika izlenirse sanırım gerekli amaca ulaşılır...

Böyle bir öneriyi dile getirmemin tek sebebi fazlamesai'yi cidden Türkiye'de bu tür bir işin altından kalkabilecek, insanları çatısı altında toplayabilecek tek oluşum olarak görmem.

tabi yöneticiler yorum yapmayınca burda konuştuklarımız da "laf"tan öteye gidemiyor :)

GNOME Vakfı Başkanı'ndan GNOME ve Özgür Yazılım Dünyası Semineri ( 5)

malesef yoktu çeviri.. bunun yanı sıra kendisine Linus Torvalds'ın bikaç yıl önce söylediği "gnome aptallar içindir" sözü hakkındaki düşünceleri soruldu. gayet iyi niyetli şekilde "linus zaten normal bir kullanıcı değil çok ileri bir seviye. biz gnome'da kullanıcıların rahatlığını düşünüyoruz bunun için kolaylıklar sağlıyoruz eğer işlemlerinizi teknik olarak çok uğraşmadan yapmak salaklıksa evet gnome salaklar içindir" şeklinde cevap verdi.

GNOME Vakfı Başkanı'ndan GNOME ve Özgür Yazılım Dünyası Semineri ( 5)

kültür üniversitesi'nde malesef yeterli ilgiyi görmedi konferans.. gerek ingilizce olması gerek okulun hiç reklam/tanıtım yapmamış olmasının da bunda etkisi var tabiki.. 30-35 dinleyici vardı.. bunların yarısı da konferansı organize eden öğrenci kulubündendi sanırım. konferansda en dikkat çekici nokta ise dinleyicilerin konuya çok yabancı olmasıydı, örneğin salonda Summer of Code'u bilen kimse yoktu yada linux kullanan kişi sayısı sadece 3dü.. sorulan sorulardan da pek özgür yazılım yada nix sistemler üstüne bilgili olan kimse olmadığı anlaşılıyordu. (1-2kişi dışında) katılımcıların geneli bilg mühendisliği bölümünden olduğu varsayılırsa gerçekten kötü bir profil çıkardı seyirci.

bunun yanısıra içerik olarak da doyurucu değildi. özgür yazılım ve gnome hakkında detaylı konuşmalar beklerken, vakıf başkanının hayatı ve gnome nedir ne değildir,nasıl yardımcı olabiliriz gibi genel konularla 1saat sürdü.. biraz hayal kırıklığı oldu.

Vikipedi Kalkındırma Çağrısı ( 5)

arkadaşlar..

yukarda da denildiği gibi bloglarınıza felan kopyalarsanız yazıyı ve gezegen.linux gezegen.pardus vs. gnu destekleyen sitelerde yayınlanmasını sağlarsanız mutlu oluruz zira gnu destekçileri dışında pek değer verip de önemsemiyorlar aman elin gavurunun sitesi banane şeklinde bakiyorlar, hiç değilse o şekilde bir yayılma olsun.

Özgür olmak istiyorsanız, Linus Torvalds'ın peşinden gitmeyin! ( 10)

Linux, Linus Torvalds'ın tescilli , ticari markasıdır. yada gnome aptallar için yapılıyor gibi cümlelerle gözümde yerin dibinde olan, bir dönem benim GNU'ya kötü gözle bakmama sebep olmuş Linus Bey'e en iyi cevabı gene RMS vermiş.

umarım Stallman'in bu hareketi the hurd'ı biraz daha ön plana çıkarır.