Vikipedi İçin Daha Kaliteli ve Geniş İçerik

0
anonim
Vikipedi'de yapılan aramaların çoğunluğu, o konuda yeterli bilgi sahibi olmayan kişiler tarafından, o konuyu öğrenmek veya o konu hakkında bilgi sahibi olmak amacıyla yapılmaktadır. Zaten konu hakkında yeterli ve hatta gerçekten kaliteli içerik oluşturacak kadar nitelikli bilgiye sahip kişilerin, bilgi sahibi oldukları konu hakkında en azından Vikipedi içerisinde araştırma yapmak ihtiyacı hissetmeyecekleri göz önüne alınırsa, içerik geliştirme işinin, o konu hakkında daha az bilgili ve içerik geliştirme konusunda cesaretleri kırılmaya daha meyilli kişilerin eline kaldığı söylenebilir. Bu, Vikipedi ve daha genel konuşursak Wikipedia'nın en büyük problemlerinden biridir bence.

Ön okuma için bkz. Niyet

İçeriğin işin uzmanları tarafından geliştirilmesini sağlamak için Vikipedi'nin kendi yapısı dışında bir araç geliştirmek gereklidir. Bu araç;

  • Kişilerin üye olabilecekleri ve kendi uzmanlık alanlarını (en azından kendilerini içerik geliştirmeye yetkin hissettikleri alanları) seçebilecekleri (benim için mesela; sağlık ana başlığının altında eczacılık başlığı) bir web sitesini,
  • Vikipedi'de yapılan gezinti sırasında istek yapılan maddeleri, mümkünse ilgili uzmanlık alanını da belirterek, bildirebilecekleri bir Firefox eklentisini veya benzer işi görecek başka bir uygulamayı,
  • Daha çok uzmanlık alanlarını gözeterek dağıtım yapacak ve içerik geliştirmeye gönüllü kişilere rasgele bir şekilde istek yapılmış madde isimlerini gösterecek ve gönüllülerin seçme yapmasını sağlayacak bir internet sayfasını veya Firefox eklentisini,
  • Birden fazla kişinin aynı madde üzerinde çalışmasını sağlayacak, o maddeye ve maddeyi geliştirmek isteyen gönüllülere özel, gerekli kaynakların da yüklenebileceği bir forum sayfasını ya da bu işin daha rahat yapılmasını sağlayacak başka bir uygulamayı içermelidir.
Bu araç takımı sayesinde sadece içeriğin daha kaliteli olması sağlanmakla kalmaz, yapılan isteklerin sürekli görüntülenmesi yoluyla gönüllüler, içerik yaratmak konusunda teşvik edilmiş olurlar.

P.S. Marmara Üniversitesi'nde Klinik Eczacılık yüksek lisansımı yaptığım sırada sınıf arkadaşlarımla yaptığım konuşmaların birinde, klinik eczacılığı merkezine alan bir wiki oluşturma fikrini ortaya atmıştım. Fikrin ilkesel olarak kabul görmesi sonucunda internette yaptığım araştırmalar sırasında, hali hazırda mevcut olan hiçbir wiki sistemini konumuzun kendine özgü koşulları nedeniyle kullanamayacağımızı gördüm. Yukarıdaki fikir de, bu wiki hakkında yaptığım beyin fırtınalarından biri sırasında ortaya çıktı. Şu anda, zaman içinde yaratacağımız veya derleyeceğimiz bilgiyi, bütün sağlık personeli ve etik sınırlar dahilinde kamu ile paylaşmayı planladığımız bu wikinin tasarlanması, programlanması ve yayınlanması konusunda teknik desteğe ihtiyaç duymaktayız. Bu çalışma sırasında bize yardımcı olmak isterseniz, posta@erdemdemir.com adresinden bana ulaşabilirsiniz. Şimdiden teşekkürler.

Görüşler

0
FZ
Zaten konu hakkında yeterli ve hatta gerçekten kaliteli içerik oluşturacak kadar nitelikli bilgiye sahip kişilerin, bilgi sahibi oldukları konu hakkında en azından Vikipedi içerisinde araştırma yapmak ihtiyacı hissetmeyecekleri göz önüne alınırsa, içerik geliştirme işinin, o konu hakkında daha az bilgili ve içerik geliştirme konusunda cesaretleri kırılmaya daha meyilli kişilerin eline kaldığı söylenebilir.

Wikipedia'ya (wikibooks'u da dahil ederek soruyorum) pek çok uzmanın katkıda bulunmadığını, benzer şekilde bazı konularla çok yakından ilgili insanlarımızın da Vikipedi'ye katkıda bulunmadığını neye dayanarak söylüyorsunuz?

Uzmanlara madde önermek güzel fikir ama bilgi girmeyi kabul eden kişilerin neden Vikipedi haricinde bir araca ihtiyaçları olsun? Vikipedi'deki maddelerin tartışma kısımları ve daha pek çok mekanizması yok mu? Yepyeni bir sistem kurmak için harcanacak zaman zaten yıllardır güvenle işlediğini bildiğimiz bir altyapıda doğrudan içerik oluşturma amaçlı harcansa çok daha kısa sürede çok daha verimli olmaz mı?
0
bm
Yepyeni bir sistem kurmak için harcanacak zaman zaten yıllardır güvenle işlediğini bildiğimiz bir altyapıda doğrudan içerik oluşturma amaçlı harcansa çok daha kısa sürede çok daha verimli olmaz mı?

Ya biri ya oteki olmak durumda degil bu. Wikipedia altyapisi zaten acik kaynakli, wikipedia icerigi de veritabani yedegi halinde indirilebildigi gibi GNU/FDL altinda kullanilabiliyor. Bunlar gozonune alininca belki ayni noktadan baslayan ve birbiriyle etkilesimli olarak giden iki proje dusunulebilir. (Wikipedia'nin niye bugunku halinde oldugu, daha kisitli bir uzman kitlesi tarafindan gelistirilecek olan ve ayni kisinin baslattigi Nupedia projesinin niye yurumedigine filan bakmak faydali olabilir).

0
towsonu2003
"Wikipedia altyapisi zaten acik kaynakli, wikipedia icerigi de veritabani yedegi halinde indirilebildigi gibi GNU/FDL altinda kullanilabiliyor."


bir sey indirmeye gerek yok... bkz http://www.wikia.com/wiki/Wikia
0
bm
Gittim baktim. Benim anladigim kadariyla (belki isin icine Eczacilik girdigi icin) oyle herhangi birinin yazilip icerige elleyemeyecegi birsey arzu ediyorlar. Wikia oyle gozukmuyor? Herneyse Nupedia denemesi o yuzden aklima gelmisti.
0
towsonu2003
"bilgi sahibi oldukları konu hakkında en azından Vikipedi içerisinde araştırma yapmak ihtiyacı hissetmeyecekleri göz önüne alınırsa"

wikipedia'ya uzmanlar girmiyor yani? yanlis varsayimlarla yola cikan projenin rehberi kargalar olurmus...
0
towsonu2003
"bu wikinin tasarlanması, programlanması ve yayınlanması"

pek birsey tasarlayip programlamaya gerek yok: http://www.wikia.com/wiki/Wikia -orda bi wiki acin oldu bitti. o wiki'yi de wikipedia'da ve vikipedi'de linkleyin, boylece hem wiki'lerde kendi iceriginizin ozetini gecersiniz, hem de linkinizi goren uzmanlar size yardim etme fikrinde bulunurlar :)
0
xor
valla sizin tabirinizle konunun uzmaları malesef kendi bildiklerini kitap olarak basıp yayınlıyor !
serbest piyasa ekonomisi. bu olsa gerek

şahsen ben benim kendi geçirdiğim
bir hastalık hakkında bir çok latince ve yunanca litaretür ile ilgili kaynak ve dökünmanı derleyerek daha anlaşılabilir bir dilde oraya ekledim .

sonuç olarak
yarım bilgi %100 doğru değilir .
ama %100 de yanlışda değilir. !

saygılarımla
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

Madonna´nın Web Sayfası Neden Hacklendi?

anonim

Internet'i kontrol edebileceğini düşünenler geçen hafta güzel bir ders aldı.

Her şey Madonna'nın sesini popüler bir anti-korsanlık tekniğinde kullanması ile başladı. Warner Music Group Madonna'nın yeni şarkıları gibi görünen dosyaları p2p dosya paylaşım ağlarına koydu. Dosyaları indirenler şarkının ilk 10 saniyesinden sonra şarkıcının "What the f**k do you think you're doing" diye küfür edişi ile karşılaştı.

Linuxcuyuz.biz

Dirty_tux

İsteyen herkese ücretsiz olarak Linux dağıtımlarının CDlerini gönderen Linuxcuyuz.biz sitesi 1 Mart'ta açıldı. Sonunda herkesin merakla beklediği bir proje daha hayata geçirildi ve artık Türkiye'de de ücretsiz olarak isteyen herkes istediği Linux dağıtımının CD'lerine ulaşabilecek. Ayrıntılı bilgi için: http://linuxcuyuz.biz

İnternette şehir rehberleri

anonim

Bilmiyorum bulunduğunuz şehire ait bir web sitesi var mı? Eger İstanbuldaysanız bu sitelerden bir dolu bulmanız mümkün... Ama belki de adını bundan önce sadece gazete veya televizyonlarda duyduğunuz şehirlerin internet rehberleri var. Bu siteleri henuz 20 yaşını aşmayan gençler tasarlamış. Ben baktım isterseniz birde sizler göz atın.
www.kutahyasehri.com

(Editörün Notu: sizlerin de bildiği başka bireysel oluşum şehir rehberleri varsa onları da buraya gönderin yorum olarak, herkes öğrenmiş olsun. Motoru yakmayın, bilgiyi paylaşın. :-) )

Onbeş satırda P2P uygulaması

sundance

Ed Felten, p2p'nin önüne geçilmesinin ne kadar zor olduğunu anlatmak için Python ile 15 (yazı ile onbeş) satırlık bir p2p uygulaması yazmış.

(Perl okunaklı değil, Python okunaklı diyenler özellikle okusun sınavda soracağız ne anladıklarını ;)

Yaratıcı beyinlerden yaratıcı çözümler.
İlgilenenler için 5K Javascript ile Wolfenstein ya da yine 5K'da Pron Sitesi

İşyerinde maksimum verimsizlik için

sundance

Online video siteleri çıktı mertlik bozuldu diye mi düşünüyorsunuz? Zaten digg ve reddit ile başedemiyordum, şimdi de bütün gün videoya mı dalıyorum diyorsunuz?

O zaman bu haber size göre değil. Zira Video Bomb isimli bir site, digg ile youtube'ü çok fena melezlemiş. All your bases are belong to them.