Turing Turnuvası´na Tüm Programcılar Davetli

0
FZ
Turing Turnuvası iki kategorili ve 20.000$ ödüllü bir turnuva. Kategorilerden birincisinde amaç insan davranışını en iyi taklit eden yazılımı geliştirmek, diğerinde ise insan ile bilgisayar arasındaki farkı tespit edebilecek bir yazılım geliştirmek. Turnuvaya iki farklı tipte program gönderilebilir: İnsan davranışını taklit edecek şekilde veri seti üretebilecek bir emülatör veya insanlar ve makinalar tarafından üretilmiş veri setlerini birbirinden doğru olarak ayırt edebilecek bir dedektör.
Çok basit (gibi görünen) bir masa oyunun söz konusu olduğu bu turnuva ile ilgili detaylı açıklamaları burada bulabilirsiniz.

Kullanabileceğiniz programlama dilleri: C/C++, Perl, Java, Mathematica ve Gambit GCL. Konu ile ilgili pseudocode listelerini okumak sizin için faydalı olabilir ama tabii önce oyunun kurallarını okuyup anlamanızda fayda var ;-)

Son program gönderme tarihi 31 Mayıs 2003. Bu tarihten sonra programlar yarıştırılacak ve kazanan detektör ile emülatör tespit edilecek. Kazanan yazılımları geliştiren programcılara 10.000'er $ verilecek. Turnuva, kurallara uyan her programcıya açıktır.

Görüşler

0
FZ
İşte Richard Stallman geleneğinden gelen gerçek `hackerlar´ için güzel bir fırsat ;-) Sistemi inceleyin, kurcalayın, anlayın mevcut çözümlerden yola çıkarak çok daha iyi bir çözüm geliştirin. Karşılığında da ruhsal tatminin yanı sıra para ve şöhret sahibi olun ;-)
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

Bilgisayar Bilimleri Eğitimi ve Birleştirici Dil

cayfer

slashdot'da gördüğüm bir kitap kritiğinden esinlenerek Birleştirici Dil'in (Assembly dili) bilişimci eğitimindeki yerini tartışmaya açmak istiyorum

JavaScript ile çizim yapmanın kolay yolu: <canvas>

cbc

canvas, Apple'ın Dashboard ile çıkarttığı bir HTML elemanı.

Safari ve Gecko 1.8 tabanlı tarayıcıların (mesela Firefox) da desteklediği bu elemana son destek Google'dan geldi.

Bir MPEG Çözücü Nasıl Çözülür ;-)

FZ

Meşhur çip seti ve anakart üreticisi VIA´nın EPIA-M anakartları üzerinde gömülü bir CLE266 MPEG çözücü (decoder) mevcut. Bu özellik söz konusu anakartı multimedya uygulamaları için ideal hale getiriyor. Ancak küçük bir problem var, VIA´nın ürettiği yegane sürücü kapalı kod olarak geliyor. Tabii bu durumda da devreye `hacking´ ve `reverse engineering´ ruhu giriyor! Tabii planlı programlı çalışmanın da önemi yadsınamaz ;-)

StarLogo programının yeni sürümü duyuruldu

ahmetozdemir

MIT Media Lab tarafından geliştirilen simulasyon dili StarLogonun son sürümü Preview 4.1 duyuruldu. Açıklamaya burdan ulaşabilirsiniz.

Ruby On Rails ve J2EE Üzerine developerWorks Makalesi

neikos

IBM developerWorks adresinde Rails ile J2EE mimarilerini karşılaştıran yeni bir makale yayınlandı. Makale, Rails ile Tomcat + Struts + Hibernate'den oluşan bir J2EE mimarisini karşılaştırıyor.

Özellikle J2EE'ye aşina olan ve Rails ile ilgili bilgi sahibi olmak isteyenler için yararlı bir makale.