SLAX v5.0.4 duyuruldu

0
Soulblighter
SLAX Live-CD'lerin yeni sürümlerini duyurdu. Standard sürümün yanında KillBill sürümü ve Frodo sürümleri de güncellendi.
SLAX'ın Standard (189 MB) sürümünde çekirdeğin son sürümü, KDE ve FluxBox'ın son sürümleri bulunuyor. KillBill (200 MB) sürümünde ise WINE ve dosemu desteği var böylece Windows uygulamaları çalıştırabiliyorsunuz. Frodo sürümü (41 MB) ise sadece konsol sunuyor.

SLAX'ın KillBill sürümünü indirdim ve hemen CD'ye çekip denedim. Tek kelimeyle mükemmel. Sorunsuz şekilde Bir kaç Windows uygulaması kurdum ve çalıştırdım. Ayrıca istenirse sabit diske kendini açıyor ve normal şekilde kullanabiliyorsunuz.

SLAX'ın bir diğer güzelliği ise CD'den çok hızlı açılması. SLAX ayrıca gelişmiş donanım desteği de sunuyor. Kısacası anlatılmaz görmeniz lazım. Kullanılabilecek en iyi Live-CD'lerden biri...

http://www.slax.org

Görüşler

0
ihsanc
Merhaba arkadaşım.

Yazını okuduğumda SLAX konusunda meraklandım ve imajı indirerek Cd ye yazdım. Tam bir hayal kırıklığı oldu benim için. NVIDIA ekran kartını bile tanımadı ayrıca benden şifre istedi. Bir Live-CD nin bunu yapmasından nefret ederim. Ne şifresi kardeşim işimiz var gücümüz var. Ben www.distrowatch.com da SLAX Linux u izliyordum ve senin yazını okuduğumda denemek istedim. Zaten hergün yeni versiyon çıkartan adamlardan ne beklersin. Çok kötü bence CD me yazık. Bu da benim fikrim.
0
Soulblighter
Ben nVidia ekran kartı olan bir sistemde çalıştırdım. ATi'de de çalıştırdım. OnBoard SiS ekran kartında da hiç sorun çıkarmamıştı. Ayrıca şifre olayını anlayamadım. Ne şifresi istiyor. Sisteme giriş şifresini diyorsan;

root:toor
guest:guest

olmak üzere iki kullanıcı tanımlı. Konsol modda açıldığında ilk gelen ekranda bunun bilgisini veriyor. Ayrıca KDE için "startx", FluxBox için "flux" yazman yeterli...
0
ihsanc
Yardımlarınız için teşekkürler arkadaşlar. Birkaç başarısız denemeden sonra SLAX' ı çalıştırdım.
0
Soulblighter
Şimdi düşüncelerin nedir? :) Umarım hoşuna gitmiştir. Bence kullanımı çok keyifli. Eğer çok beğendiysen tek tıklamayla sabit diske de kurabilirsin ;)
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

SCO hikayesinin sonu

sundance

Federal mahkeme, uzun bir süredir devam eden "SCO'nun Unix haklarına sahip olması ve Linux kodunda bu hakların bir kısmının izinsiz olmasına dair (aslına bakarsanız olabileceğine dair, çünkü SCO davanın başından beri bir kanıt sunamamıştı) davada önemli bir karar verdi.

Unix'in hakları hiçbir zaman Novel tarafından SCO'ya devredilmemiş! Dahası SCO bu konuda bugüne kadar yasadışı olarak elde ettiği gelirlerin %95'ini Novel'e devretmek durumunda.

Linux Çekirdeğinin Hata Oranı Düşüyor

Soulblighter

Aralık 2004 ile Temmuz 2005 arasındaki sürede Linux çekirdeğinde "hata yoğunluğu" 0.17'den 0.16'ya düştü. Kod analiz firması Coverty'nin son raporuna göre tüm ciddi hatalar da düzeltildi.

Robert M. Love ile röportaj

raistlinthewiz

tinyminds.org'un kernel hackerlardan Robert M. Love ile yaptığı röportajda, Robert'ın yazmış olduğu preemptive kernel patch hakkında bilgiler bulabilirsiniz. tinyminds.org Robert M. Love röportajı

$24,5 M`luk Super Bilgisayar - Linux tabi ki ;)

sundance

Slashdot`ın haberine göre dünyanın en hızlı super bilgisayarlarından bir tanesinin daha yapımı için Pacific Northwest National Laboratory HP ile $24,5M`luk bir anlaşma imzalamış.

\r\r Sözkonusu bilgisayar 170TB disk alanına, 1,8TB RAM`e ve 1400 işlemciye sahip olacakmış. İşletim sistemi de Linux. Asıl eğlenceli olan ise yorumlarda, `eğer Windows XP Pro kullanılsaydı` kısmı ;)
\r\r "...proje $24,500,399.98`a malolurdu ki bu da bütçeyi aşardı ($24M+XP'nin satış fiyatı)... üstelik 1398 cpu`da boşa giderdi :)))"

PhpEd Amerika Yollarında

anonim

Eh .. Ne diyelim haftalardır hatta daha uzun zamandır, bilişim yazarlarının üzerine basa basa söyledikleri "Beyin Göçü.." tartışmasına örnek olacak şekilde yeni bir macera daha eklendi.Evet, Bir Türk doktor (Ergin Soysal) tarafından yazılmış olan PHP editörü PHPED, ünlü MYSQL firmasinin üreticisi olan Nusphere tarafından satın alındı!!.Hadi bakalım hayırlısı olsun.Daha fazlası için http://www.nusphere.com adresine faremizi tıklatalım.

Editörün notu:Aslında bu gelişme Mayıs ayı başında yaşandı. Ama haber yapmayı ihmal etmişiz. Burayı da ziyaret edelim http://www.soysal.com/PHPEd/