Perl ile insanları dans ettirebilir misiniz?

0
FZ
Perl programlama dili ile doğaçlama program yapıp bunun sonuçlarını dinleyen insanların dans etmesini sağlayabilir misiniz? Alex Mclean, Hacking Perl in Nightclubs başlıklı fantastik makalesinde bu soruya olumlu yanıt verip işin nasıl yapılacağını anlatıyor.

Aklıma 1960´lı yıllarda tüm zamanların en fantastik müzikal deneyimlerine imza atan, IBM 7090 kullanarak müzik üreten Xenakis geliyor…

Kaynak: http://ileriseviye.org/blog/index.php?p=113

Görüşler

0
huseyin
Kaynak slashdot olacaktı.
http://developers.slashdot.org/article.pl?sid=04/09/02/1257253&tid=145&tid=141&tid=1

Ya hiç kaynak göstermeyin ya da doğru olanı yazın. Insan kendi kendini kaynak gösterir mi :) bakin bu haberin aynisini oraya da yazmistim :)
0
FZ
Hayır, kaynak Slashdot değil. Lütfen herkesin her haberi Slashdot´tan öğrendiği gibi yanlış bir yargıya varmayın.

Söz konusu makaleyi ilk kez gördüğüm adres O´Reilly'nin ana sitesi idi: http://oreilly.com Yazı 31 Ağustos 2004 tarihinde yayınlanmış, siz haberi Slashdot´ta 2 Eylül tarihinde geçmişsiniz, ben ise O´Reilly sitesinde dün gezinirken gördüm.

Daha sonra kendi blog´uma bununla ilgili bir not düşmüş ve sıradışı besteci Xenakis ile ilgili de bir bağlantı vermiştim, bu yüzden söz konusu blog´u ekstra kaynak olarak gösterdim, orjinal makalenin kaynağı ise yani oraya olan link ise FM´deki haberin başında zaten yer almaktadır herkesin gördüğü gibi. Durum bundan ibarettir.
0
huseyin
Dogrudur, Kendi yazdigin yaziyi kaynak gosterince komigime gitti, o kadar...

No hard feelings :)
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

Perl Öğreniyoruz - 3

cayfer

2. bölümün sonunda bu hafta "listeler"den söz edeceğimi söylemiştim.

Listeler (arrays) Perl'in çok güçlü olduğu konulardan birisidir. Perl'de bir listeden söz ederken değişken adının başına bir @ işareti koymalısınız. (Hatırlıyorsanız sayıl (scalar) değişkenlerin adı $ işareti ile başlardı).

Perl // Küçük Regexp El Kitabı

Ansugo

Çok fazla kod yazıyor, ama bazı yerlerde tıkandığınızı hissediyorsunuz; == ile karşılaştırma yapabiliyor, ama string içinde arama yapmakta istiyorsunuz; ve en güzeli herhangi bir stringin altindan cikip cikmak istiyorsunuz, o zaman buyurun düzenli ifade cumhuriyetine.

Geleceğin Programlama Dili: Perl 6

FZ

Bazı programlama dillerinin takipçileri vardır, bazılarının fanatikleri. Ancak çok az programlama dili ile ilgili kitapta o programlama dilinin "kültürü"ne ve doğal dil ile ilişkisine dair özel bir bölüm bulabilirsiniz.

Kolayı kolay, imkansızı mümkün kılan Perl dili 16 yıl önce yani 1987 yılında doğduğunda bu kadar yaygınlaşabileceğini ve genişleyeceğini belki de yaratıcısı Larry Wall bile tahmin etmiyordu.

Şimdi ise Larry Wall ve önderliğindeki dahi programcı ekibi binlerce Perl programcısının isteklerini de inceleyerek yeni bir efsaneye imza atmak için geceli gündüzlü çalışıyorlar. Beyler, bayanlar, karşınızda Perl 6'nın hikayesi:

Kevin Poulsen iş başında!

sundance

Güvenlik dünyasının meşhur kötü çocuklarından, eski Security Focus yazarı Kevin Paulsen, yazdığı bir Perl scriptle U.S. National Sex Offender Registry kayıtları ile MySpace kullanıcılarını karşılaştırıp, bir cinsel suç zanlısının tespitine yardımcı olmuş.

Kendisini daha çok Los Angeles'daki KISS FM'in 102. arayan kişiye verdiği Porsche 944 S2'i kazanabilmek için, bütün telefon konuşmalarını durduran kişi olarak tanıdığımız Dark Dante kod adlı Poulsen yıllardır bilgi güvenliği alanında gazetecilik yapmakta, hatta zaman zaman bu olaydaki gibi otoritelere yardımcı olmakta.

Perl için FMOD Kütüphanesi

mustafa_

Fmod for Perl, FMOD müzik ve ses efektleri sistemleri kütüphanesine erişmek için geliştirilmiş bir Perl eklentisidir.