Mac OS X için virüs alarmı

0
anonim
Uzun zamandır virüslerden uzak duran Mac OS X işletim sistemini etkileyen, script tabanlı bir virüs bulundu. Hafta sonu tespit edilen virüs, Mac OS X'in bütünleşik güvenlik duvarını (firewall) etkisiz hale getirerek kullanıcının bilgilerini çalıp, verilere zarar verebiliyor.
Online güvenlik firması Sophos'tan yapılan açıklamaya göre Renepo (Mac kullanıcı gruplarında opener olarak adlandırılıyor) adlı virüs, ilk önce işletim sisteminin güvenlik duvarını etkisiz hale getirip arka kapı (back door) açıyor. Bu sayede bilgisayar korsanları sisteme uzuktan erişip, sabit diskteki şifreleri çalabiliyor. Daha sonra kendisini kopyalayan Opener, bulaştığı sisteme bağlı tüm sürücülere (yerel ağdaki ya da uzaktaki bir bilgisayar) yayılmaya başlıyor. Opener ayrıca bulaştığı sistemleri daha sonra gerçekleştirilebilecek saldırılara karşı da savunmasız bırakıyor.

YENİ BİR DÖNEMİN BAŞLANGICI MI?

Sophos yetkilileri, Renepo'nun Mac OS X'i hedef alan virüs saldırılarının öncüsü olmasından endişe ediyor.

Tüm dünyada en çok tercih edilen işletim sistemi olan Windows'u kullananlar virüs ve truva atı gibi zararlı kodlara alışık olsa da Apple kullanıcıları uzun zaman önce bu tür sıkıntılardan kurtulmuştu. Virüs yazarları daha çok kullanıldığı için özellikle Microsoft'u hedef alıyor.

1980'lerde ise durum farklıydı. Anti-virüs firması F-Prot'un virüs araştırmalarından sorumlu yetkilisi Mikko Hypponen, 80'lerin sonunda Mac'leri hedefleyen virüslerin neredeyse kalmadığına dikkat çekerek, "O yıllarda virüsler PC'lere oranla Mac'ler için daha büyük bir tehditti" dedi.

kaynak:hurriyet

Görüşler

0
simor
1998 yılında çalıştığım ajanstaki maclerde eski osları kullanırken (macos 7küsür) çok kullandığımız eps formatlı imajlarda random çizikler oluşmaya başlamıştı. Ne olduğunu anlayamadık, virüs olabileceği aklımıza bile gelmemişti. disklermi yapıyor acaba dedik (scsi 50 pin ibm). Testlerde temiz çıktı. Sistemleride at formatı kurtul gibisinden bir yaklaşımla kullanmadığımız için, it ile bütün gece çabaladık ve bulduk. Virüstü, hemde bizim sektörden (masaüstü yayıncılık) işi bilen birinin böyle bir virüsü sadece kötülük amaçlı yazmış olabileceğini anladık. Düşünün dışarıya hiç bir bilgi yollamıyor, şifre bulma kaygısı yok.Sadece masaütü yayıncılıkta çok kullandığımız eps formatlı dosyaları bulup çizik atıyor. Korkunçtu. Şirket büyük zarara uğramıştı zaman ve para açısından. Virüs sistemdeki audio cd leri taktığında otomatik çal foksiyonu etkinse bulaşabiliyordu. 1 hafta sonra bilkom virüsü temizleme ve korunma yollarını açıkladı. Ozaman şirkette etkin bir forum izleme veya paylaşma alışkanlığı yoktu internette. Çok hazırlıksız yakalanmıştık.

Sonuç olarak her sisteme virüs veya trojan herneyse yazılıp akıllıca bulaştırılabiliyor. mac os için mac os x e kadar aktif olarak sonradan öğrendiğimiz 500 küsür tane zararlı vardı.

Sİstem pouler olunca belki daha çok oluyor o ayrı ama bence artık bir insan vücüdu gibi düşünüp ben hasta olamam demeden önlemleri almak gerekiyor. Çünkü popülermiş 65bin virüs varmış veya şifrem çalınacak gibi kaygılardan ziyade sadece kötülük amaçlı olabiliyor ve tek bir virüs bile size trilyonluk zarar verebiliyor.
0
Nightwalker
Mac OS X BSD tabanlı olduğuna göre bu olay *nix sistemler için virüs ( worm, trojan değil ) yazılabileceği anlamına mı geliyor ? Bu durum da aynı durum GNU/Linux için de söz konusu olabilir mi ? Doruk Fişek'in Linux'a giriş seminerlerinde " Linux'da virus yoktur, hatta yazabilene ödül de vardır " gibi bir bilgi kalmışta aklımda...
0
ttk
Merhaba

Haberde verilen linkte başlıkta virüs değil worm deniliyor.

http://www.sophos.com/virusinfo/articles/renepo.html
http://www.sophos.com/virusinfo/analyses/shrenepoa.html

Yazının içerisinde script tabanlı virüs de denilmiş. Ama wormlar zaten bu şekilde de tanımlanabilir.
Firma kendisi bir antivirüs üreticisi olduğu için (worm'un yaptıkları gerçekten de kötü ve hafife alınması imkansız ama) konuyu biraz öd patlatıcı şekilde yansıtmış.

http://www.sophos.com/virusinfo/analyses/shrenepoa.html

Üstteki linke bakarsanız, worm'un makinaya yerleşebiimesi için kullanıcının root erişimi seviyesinde worm ihtiva eden dosyayı çalıştırması gerektiği yazılı.

Yani haberde kayda değer tek şey bunun Mac kullanıcıları açısından yeni bir sıkıntılı dönemin başlangıcı olabileceği vurgusu. Hani çokça bu tip iş yapan olsa ne iyi olur gibi bir hava var. Antivirüscülerin yeni pazarlama alanı için dua etmesine benzemiş bu haber :)

Linux'da da buna benzer işler için kullanılan gibi epey bir rootkit var bildiğim kadarı ile. Ya yamanmamış bir güvenlik açığına sahip dışa açık servisler yoluyla ya da kullanıcının root olarak bulaşma kaynağını aktive etmeleri ile bulaşabilirler sisteme.

Çoğu linux dağıtımı kullanıcıları sisteme root olarak girmemesi yaklaşımına sahipken windows'tan linux'a geçen Türkiye kullanıcıları bunu çok isterler - zaten windows'un başının çok sık belaya girmesinin sebebi sanıyorum budur.
Kullanıcı kendi sistem kullanım alanında istediğini yapar ama sisteme bir program vb. kurmayacaksa sistem kaynaklarına en yetkili kullanıcı olarak erişip de ne halt edecektir :)
Böyle bir şey gerektiiğinde ise verip yetkili şifreyi yapmalı işini.

İşin kötü tarafı windows'ta halen bu alışkanlığı bırakabilmiş değilim her ne kadar linux'ta yapabilsem de.
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

GNU/Linux on the iPhone

anonim

Ortalığı kasıp kavuran iPhone için ilk linux dağıtımı yayımlandı. OpeniBoot sayesinde isterseniz Linux 2.6 kerneli ile, isterseniz iPhone OS ile boot edebiliyorsunuz.

Desteklenenler :

Steve Jobs: DRM'e ihtiyacımız yok!

tongucyumruk

Dünyanın en büyük DRM korumalı müzik satıcısı olan iTunes sistemine sahip olan Apple'ın CEO'su Steve Jobs DRM konusunda şimdiye kadar müzik dünyasındaki hiçbir büyük şirket yöneticisinin yapamadığı bir açıklama yaptı. Açıklamasında, yapılan araştırmalara göre, bir iPod'da yüklü olan müziğin %97'sinde DRM koruması bulunmadığından ve DRM'in eninde sonunda kaybetmeye mahkum olduğundan bahseden Jobs, müzik şirketlerinin ikna edilebilmesi halinde iTunes'tan DRM korumasını tamamen kaldırmaya gönüllü olduklarını belirtti.

Editörün notu: Her ne kadar bunu FairPlay'in karşı karşıya kaldığı baskılar neticesinde yapılmış ustaca bir kıvırma hamlesi olarak görsem de Apple'ın müziği serbest bırakmak adına bu yönde bir hamlede bulunmuş olmasının DRM karşıtı hareketler bakımından oldukça faydalı olduğunu düşünüyorum.

Hail Apple!

sundance

Şubat ayında Apple'ın talep ettiği bir patentle, "çalınmış" telefonları engellemeyi amaçlıyor.

Görünüşe göre "Elektronik aletleri yetkisiz kullananları tespit etmek için sistem ve metodlar" isimli patentin içinde yok yok. Bunun tespiti için "bir anda çok fazla hafıza kullanan bir programın bloklanması (tampon taşması deneniyor olabilir), cihaz sahibinin ses izinin alınması, cihazın accelerometerının uzaktan aktive edilip kişilerin hareket halinde olup olmadığının anlaşılması ve hatta bu tür durumlarda kameranın gizlice kayıt yapması gibi konular bile var.

Jailbreak'i de aynı eyleme dahil ettiklerini ve benzer yöntemlerle engellemeyi önerdiklerini herhalde tahmin edersiniz

YellowDog Linux 2.1 Hazır

anonim

Çok hoş ve kurulum anlamında da kolay olan ve tüm Apple hardwarelerini tanıyan, popüler PPC Linux sürümlerinden biri olan YellowDog Linux 2.1 satışa sunuldu, mac kullanan ve Linux'u Mac üstünde denemek isteyenlerin YellowDog Linux'a bir fırsat vermesi gerekir.

Micros~1, MAC için IE desteğini çekiyor

yilmaz

Microsoft, sitesinde 31 Ocak itibariyle MAC için Internet Explorer 'a destek vermeyeceğini açıkladı. Aynı zamanda ufak bir de not var Safari kullanın diye. Microsoft da artık başka browser tavsiye ediyorsa :)