irc.ttnet.net.tr #fazlamesai

0
sundance
IRC, belki de Internet'in en yararlı protokollerinden biri, ama kullanmasını bilene...

Bundan yaklaşık bir dört beş yıl önce IRC`de bayağı bir dolaşmış, file serverlarda filan uykusuz geceler geçirmiştim. Ama zamanla bu ilgi söndü, zaten ortalarda birbirini ayartmak için cirit atanlar dışında pek fazla kimse yoktu, bıraktım IRC ortamını.
Şimdilerde ise teknik bir problemim olduğunda, birilerine bir şeyler danışmam gerektiğinde ilk başvurduğum ortamlardan biri IRC, çünkü...
özellikle yurtdışındaki kanallarda teknik açıdan gerçekten çok ilerlemiş insanlarla birebir sohbet etme imkanı bulabiliyorsunuz. Dahası bu kişiler zaman zaman bizzat da yardımcı olabiliyorlar size. Hani sora sora Bağdat bulunur derler ya, artık sora sora server kurulur denecek durumda ortalık.

Tabi öte yandan Zurna vs gibi kanallar da var (ve iyi ki de varlar). Çünkü insanların çeşitli ihtiyaçları var ve bu ihtiyaçlar bir şekilde karşılanmak zorunda, `su akar yolunu bulur` prensibi doğrultusunda, eğer o insanlar o kanallarda olmasalar, allah bilir aynı muhabbetleri diğer kanallara taşıyacaklar ve belkide olay tamamen bitecek.

Yani basitçe mesele yine dönüp dolaşıp aynı soruya geliyor ? Elimizde bir araç var ve bunu ne için kullanırsak ona göre bir inşaat aleti veya bir cinayet aleti olabilir :)

Tabi bir de irc.ttnet.net.tr'da fazlamesai kanalı var

İlgili Yazılar

Fm Kare'ye Ne Oldu ?

redogre

Amman Doktor Canım Doktor

redogre

Darbe

redogre

fazlamesai.net'e Soralım: Erdös Sayısını Hesaplayan Program Yazabilir Misiniz?

FZ

Macar matematikçi Paul Erdös gelmiş geçmiş en üretken matematikçilerdendir. Hayatı boyunca yaklaşık 1500 makale yazmış olan Erdös, bu makalelerin çoğunu başka matematikçilerle birlikte yazmıştı. Erdös'ü onurlandırmak amacı ile ortaya atılmış Erdös sayısı diğer matematikçilerle Erdös arasındaki işbirliği mesafesini gösterecek şekilde tanımlanır.

Paul Erdös'ün Erdös sayısı sıfırdır. Başka bir matematikçinin (bu kişiye M diyelim) Erdös sayısı ise şöyle hesaplanır: M'nin birlikte makale yazdığı matematikçilerin Erdös sayılarından minimum olanını al ve buna 1 ekle. Çıkan sayı M'nin Erdös sayısıdır. Yani Erdös ile bir makale yazdı iseniz Erdös sayınız 1, Erdös ile doğrudan makale yazmayıp onunla yazmış biri ile makale yazdı iseniz Erdös sayınız 2, ... şeklinde gider.

Gelelim soruya:

#fazlamesai IRC semineri: nmap ve hping ile ağ haritacılığı

conan

18 Mart 2006 Cumartesi Türkiye saati ile 22:00'de irc.freenode.org IRC sunucusundaki #fazlamesai kanalinda nmap ve hping'in kullanımı ve bu araçlarla nasıl ağ haritalandırılması yapılabileceğini anlatan bir seminer verecegim. İlgilenenleri beklerim.

Gereksinimler:
Bilgi: Temel ağ bilgisi, temel işletim sistemi bilgisi.
Seviye: Orta/ileri