Bu işte bir hata var! :)

0
sundance
Dyndns.org 18 Ocak günü, Perl Foundation`a $20,000`lık bağışta bulundu.

\r\r\r\r\r\r \r\r\r\r\r\r Tamamen gönüllülerle ve bağışlarla yürüyen bir organizasyonun, yine kendisi ile aynı statüde bulunan bir başka gönüllü organizasyonuna böyle bir bağışta bulunabilmesi, serbest piyasa koşullarında utançla ve esefle karşılanacak :) bir gelişme olarak algılandı. İsminin açıklanmasını istemeyen bir çok uluslu şirket yetkilisi `İnsanlar tüketmek ve sahip olmak yerine, üretmek ve paylaşmayı seçerlerse bütün bu sistem nasıl yürüyecek, bunu engelleyecek yasalar olmalı!` diye beyanat verdi ;)
Şaka bir yana GPL camiası olarak göğsümüzü kabartan bu olaydan alınması gereken çok önemli dersler var.

\r\r\r\r\r\r \r\r\r\r\r\r Herşeyden önce Dyndns.org başkanının sözkonusu çeki Perl Foundation adına, Perl`ün babası olan Larry Wall`a verirken söyledikleri çok önemli;

\r\r\r\r\r\r \r\r\r\r\r\r `Temelde Perl olmak üzere bütün diğer Açık Kaynak Kodu teknolojilerine teşekkür etmemiz gerekmekte. Onlar sayesindedir ki DNS hizmetlerimizi dünya çapında 180,000'i aşkın kullanıcıya sağlayabilmekteyiz... Bu, bizim kaliteli yazılımlar yazmaya hayatlarını adamış kişilere biraz olsun teşekkür edebilme başarımızın bir kısmını olsun onlarla paylaşabilme şeklimiz...`

\r\r \r\r Sanırım bu, doğru insanlar ve doğru amaçlar uğruna iki`den iki çıkartınca sıfır kalmadığının, geride bazen BİR, bazense yüzbinler kalabileceğinin en güzel örneği.

\r\r \r\r Paylaşın ve paylaştırın, inanın hiçbir şey azalmayacak o zaman...


\r\r \r\r Bir de, çevrenizdeki boş gezdiğini düşündüğünüz insanlara biraz daha dikkatli bakın, bir ihtimal bile olsa acaba hayatları sizin kariyer ve başarılarla dolu hayatınızdan daha dolu dolu olabilir mi ? Veya siz emekliliğinizi beklerrken, onlar şimdiden yaşamaya başlamış, 70 yaşında ne yapıyor olmak istiyorlarsa şu anda da onu yapıyor olabilirler mi ?

\r\r \r\r Son olarak hayatımda okuduğum en güzel şiirlerden birini sizlerle paylaşmak istiyorum...

\r\r \r\r All that is gold does not glitter,
\r\r Not all those who wander are lost,
\r\r The old that is strong does not wither,
\r\r Deep roots are not reached by the frost
\r\r
\r\r From ashes, a fire shall be woken
\r\r A light from shadows shall spring
\r\r Renewed shall be the blade that was broken
\r\r The crownless shall again be the KING


\r\r
\r\r Lord Of The Rings - J.R.R. Tolkien\r\r \r\r \r\r
gnu

İlgili Yazılar

muhasebeci 0.4a Hazır

muhasebeci

Yaklaşık 1 yıldır gelişimi devam eden muhasebecinin 0.4a sürümü Linux kullanıcılarına sunulmuştur. Yeni sürümdeki değişiklikler şunlardan oluşmaktadır:

Compiere, veritabanı bağımsızlığına sonunda kavuştu

acemi_

Özgür CRM/ERP yazılımı olan Compiere, bu alandaki en gelişmiş yazılımlardan biri olmasına rağmen Oracle veritabanı sunucusuna bağımlılığı yüzünden, özgür veritabanı sunucularıyla birlikte kullanılamıyordu. Dolayısıyla Compiere'i kullanabilmek icin Oracle veritabanı sunucusu satın almak, özgür olmayan bir yazılıma bağımlı kalmak gerekiyordu.

win-get install

sundance

Başta Debian olmak üzere birçok GNU/Linux sistem kullanıcısının gönlünü fethetmiş olan APT sistemi, sonunda Windows kullanıcılarına bile bulaştı.

Herne kadar orjinal APT ile sadece fikir bazında bir paylaşımı olsa da Win-Get birçok Özgür Yazılım ürününün Windows ortamlarına kolayca kurulmasını sağlamakta.

Tabi ki Apt gibi Süper İnek Güçleri'ne sahip olmadığını belirtmeye gerek yok ;)

JBuilder da kaynak kodunu açıyor!

fevzinet

Hayırdır inşallah. Borland da JBuilder'ın kaynak kodunu açıyor. Bu kaynak kodun açılması hadisesi son zamanlarda sıklaşmaya mı başladı ne? :)

Kurumsal kullanıcılara sunulacak destekten para kazanmayı hedefliyorlarmış. Güzel güzel. Ne demişler "Software is like sex. Its better when its free." Siz ne düşünüyosunuz?

Kaynak:The Register

Richard Stallman´ın Başına Gelenler

anonim

Son haberlere göre GNU denildi mi akla gelen ilk isim olan Richard Stallman, konuşmak için gittiği Finlandiya'da buzda kaymış ve kolunu kötü bir şekilde kırmış. Stallman'ın buna rağmen Helsinki'de bir hastanede operasyona girmeden önce telefonla da olsa konuşmasını tamamladığı söyleniyor.