108 Bitlik Şifre Çözme Yarışı Sona Erdi

0
FZ
Certicom tarafından düzenlenen ve belirli bazı 108bitlik şifreleme sistemlerin güvenliğinin test edilmesini amaçlayan 10.000$ ödüllü ECC2K-108 şifresi çözüldü.

108 bitlik şifreleme sisteminin çözülmesine Irlandalı matematikci Robert Harley ve Fransız Ulusal Bilgisayar Bilimi Ve Kontrol Araştırma Enstitüsü (INRIA)'da calışan Damien Doligez, Daniel de Rauglaudre ve Xavier Leroy öncülük ettiler. Proje ayni zamanda Internet haber gruplarından, e-posta listelerinden ve web sitelerinden de yardım aldı. Yani 40 ülkeden yaklasik 1300 gönüllü Harley'in yazilımını çekip bilgisayarına yükledi ve bilgisayarlarının aylak zamanlarında (idle time) problemin çözümüne katkıda bulundular. Hesaplamada yaklasik 9500 bilgisayar kullanıldı.

Certicom, denilene göre zaten bu problemin birkac ayda cözülebilecegini tahmin ediyordu. Bu yüzden güvenlik için en az 160 bitlik anahtarlar öneriyor. Yapilan hesaplamalara göre 160 bitlik bir anahtarla şifrelenmis bir veriyi çözmek 108 bitlik veriyi çözmeye kiyasla yaklasik 100 milyon kat daha uzun sürebilir.

Ödülün 9.000$'lik bölümü açık kaynak kodlu web sunucu yazılımı geliştirilmesini desteklemek için Apache Yazılım Kuruluş`una bağışlanacak. ECC meydan okuması ile ilgili detaylı bilgi için bu adrese bakabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Güvenli veya kolay: Birini seçmek zorunda mıyız? (veya: WhatsApp gerçekten güvenli mi?)

tongucyumruk

Geçtiğimiz hafta ortalık The Guardian'ın yayınladığı WhatsApp'taki güvenlik açığı mesajlarınızın dinlenmesini mümkün kılıyor haberi ile çalkalandı. WhatsApp'ın da kullandığı Signal protokolünü geliştiren Open Whisper Systems'tan cevap gelmekte gecikmedi: WhatsApp'ta bir arka kapı yoktur. Peki ne oldu? Gündemi takip edemeyenler için bir TL;DR sunmakta fayda olacağını...

MS Windows İçin Açık Kodlu Antivirüs Yazılımı - ClamWin

ebola

Siz de benim gibi bir işyerinde istemeyerek de olsa MS Windows sistem yöneticiliği yapıyorsanız eminim virusler en önemli sorunlarınızdandır. İşyeriniz her sene "kapalı kodlu" yazılımlara dünyanın parasını saymaktadır.

Pek çok şeyin bir açık kodlu çözümü var ama bu antivirüs meselesinin yok diyorsanız yanılıyorsunuz. Eski dost ClamAV'nin MS Windows sürümü var. Adı ClamWin. Ben test amacı ile bir iki makineye kurdum ilk izlenimlerim olumlu, size de tavsiye ediyorum.

Phrack #63

sakpolat

Merakla beklenen Phrack dergisinin 63. sayısı yayınlandı.
http://www.phrack.org

Blaster Windows´a Karşı

anonim

Blaster adında yeni keşfedilen bir solucan, Internet üzerinde Windows 2000/XP/2003 yüklü bilgisayarları arıyor ve RPC açığını kullanarak uzaktan bulaşıyor. Microsoft, bu açık için daha önce bir yama yayımlamıştı.

GMAIL güvenlik açığı

mos

Anet haber sunucusu, son_dakika ve internet.guvenlik gruplarına bu akşam yollanan habere göre İsrail web sitesi Nana, Google'ın beta aşamasındaki eletronik posta hesabı Gmail'in çok önemli bir güvenlik sorununa sahip olduğunu açıkladı. Buna göre yalnızca kullanıcı ismi ile, herhangi bir şifre gerektirmeden bir Gmail hesabını tam yetkiyle ele geçirmek mümkün.