terapi

terapi


0 takip ediyor | 0 takip ediliyor


Bilgi alanları


İlgi alanları

Modern İnsan ?= Örgütlü İnsan ( 9)

LKD'ye epeydir üye olmayı düşünüyorum ama üyelik başvuru sistemi teknolojisi çok uzaklarda kalmış.. Mektup + banka dekontu fotokopisi + resim vs... o yüzden hep üşeniyorum.

Şimdi ben Internet üzerinden paramı yatırsam, formu online doldursam, bankadan gelen dekont mailini ve fotoğraflarımı maillesem olmuyor mu? Yoksa yasal bir takım zorunluklar mı var mı?

Ne kadar kolay işlem o kadar çok üye demek değil mi?

Saygılar

Yapay Zekânın Kurucusu Modern Araştırmaları Suçladı ( 9)

Üniversitedeyken (93 senesi civarı) prolog ile bir kaç uzman sistem geliştirme denemesinde bulunuştum (biri bir asistanın doktora teziydi - Grup Teknolojisi Kümelendirme Yöntemleri Seçimi Üzerine Bir Uzman Sistem - Yalnızca kodunu yazmıştım, diğerleri de ya dönem projelerim ile ilgiliydi ya da denemelerimdi.) Ve o zamanlar hep prolog vardı etrafta.

Prolog ile yorumunuzu okuyunca, hatayı merak ettim ve FM'de arama yaptım ama bir sonuç bulamadım.

Lisp vs Prolog hakkında veya Prolog ile nerede hata yapıldığı konusunda biraz daha bilgi verebilir misiniz?

Saygılar.

Mandrake Linux 9.1 ve Knoppix’li PC Extra bayilerde ( 31)

FZ, dediklerine tümüyle katılıyorum.

Bahsi geçen dergi 10 MTL bile olsa kurumsal müşterilerde kendisine ciddi bir müşteri potansiyeli yaratacaktır.

Ve benzeri formda ama farklı alanlardaki dergiler kurumsal müşteriler tarafından takip edilmekte.

Mandrake Linux 9.1 ve Knoppix’li PC Extra bayilerde ( 31)

İSTERUK.... İSTERUK..... İSTERUK....

Dünden Bugüne FazlaMesai.net ( 2)

Bu yazının FM'nin görünümünün değiştirildiği günde yayınlanması hoş bir rastlantı olmuş!.

Yoksa rastlantı değil mi? Yoksa crematorium, FM mihraklarıyla işbirliği içinde mi? Nedir bu durum!

terapi - paronoyak FM'ci.

ipcop 1.3.0 çıktı ( 6)

Bu iso dosyası nero veya iso yazma yeteneğine sahip bir program ile cd yazılıyor. Sonra firewall olarak kullanılmak istenen makina bu cd ile boot ediliyor.

Kurulum işleminde yanlış hatırlamıyorsam Türkçe desteği de vardı.

Forum'da bu firewall ile ilgili (eski sürüm) benim sorduğum bir soruya gelen yorumlardan çıkardığım sonuç : En güzel firewall kurallarını benim yazdığım ve bildiğim firewall

Not : Yine de dayanamayıp indirdim. Şu anda CD'ye yazıyorum. Yine de bir kurup gözden geçireceğim.

Linux CP/M olmasın! ( 20)

Hatta ben CP/M 80 bile kullanmıştım.. Gerçi o zaman onun ne olduğunu pek anlamamıştım ama? Alet Commodore 128D idi ve PC ibaresi taşıyordu. Sanırım Commodore'un, IBM'e karşı geliştirmeye çalıştığı iki arada bir derede makinaydı...

FZ tut elimden ardından geliyorum... :)

Knoppix`le Debian kurulumu ( 11)

Bir önceki knoopix ile ilgili yazıda Maverick'in yorumu üzerine ben çoktan denemiştim o işi...

Bir kere kurulumun oldukça sorunsuz olarak başarıyla tamamlandığını söyleyebilirim. Sanırım bu script öncelikle Knoppix Cd'sini tümüyle HD'ye attıktan sonra RamDisk'te olan konfigürasyon dosyalarını da ilgili yerlerine yazıyor. Yanlış hatırlamıyorsam kurulum esnasında disk bölümleme'ye de izin veriyor.

Benim bu yöntemle Knoppix kurduğum sistem Celeron işlemcili on board ses ve görüntü kartına sahip bir sistem. HD'yi de daha önce 4'e bölmüştüm. Bir partisyonda Win2000, diğerinde Debian kurulum denemesi, üçüncüsü FAT32 dosya sistemine sahip ek çalışma olanı, sonuncusu da SWAP'ti. Knoppix'i eski debian denemesinin üzerine kurabildiğime göre demek ki scripte hangi partisyonu istediğimi de soruyormuş.

Yalnız ya benim bir şeyleri eksik yapmamdan ya da scriptin yetersizliğinden emin değilim açılışta lilo'daki Win2000 seçeneğim uçtu... Biraz araştırınca bu seçeneklerin lilo.conf dosyasında tanımlandığını, lilo.conf dosyasını da düzenlemenin tek başına yeterli olmadığını lilo komutu ile de MBR'a yazılması gerektiğini öğrenince, eski düzenime kavuştum. Fazladan bir de herbirşeyimi tanıyan hazır Debain'ınım oldu. Üstüne de Maverick'in dediği gibi apt-get install synaptic yaptım ve synaptic'in gui tabanlı apt olduğunu görünce çok mutlu oldum.

Sonuç : Newbie tarafından test edildi onaylandı

KnoppixCD ve Linux El Kitabı PC World Kasım`da ( 31)

Elrond, önerin için teşekkürler. Geçenlerde HP temsilcileri ziyaretime geldiler. Ziyaretlerinin amacı daha çok yeni Server'ları tanıtmaktı.

Onlarla da şöyle bir bu konu hakkında konuştum ama çok da ikna olamadım (Belki benim ziyaretime gelenlerin uzmanlık alanları farklı olduğu içindir). O yüzden de etraflıca araştırmadım. Tekrar bir araştırayım.

KnoppixCD ve Linux El Kitabı PC World Kasım`da ( 31)

Bugün ofisten çıkar çıkmaz dergiyi aldım taktım ve dibim düştü! Gayet başarılı. Bu arada FM ekibine de teşekkür etmek lazım.

Newbie olarak m1a2nin güzel yazılarından gaza gelip debian kuramayı denedim. Hatta Raidli 97 ya da 98 model Compaq Proliant 5500 serverım artık üzerinde debain kurulu olduğu halde önümüzdeki günlerin Proxy+Mail serverı olmak için gün sayıyor. Sonra evdeki PCimde de denedim ama ne yalan söyleyim hiç bir kurulumum Knoppix kadar başarılı değil. Bu da ben de hırs yaptı haliylen :) Bu durumda ne yapacağım Knoppix benim referansım olacak ve manuel olarak Knoppixe ulaşmaya çalışacağım. Sanırım öğrenmenin en iyi yolu bu.

Peki niye uğraşıyorun bu kadar? Çünkü sistem yöneticiliğini yaptığım şirkette mümkün olan her yerdeki çeşitli server görevleri gören NTleri kaldırıp çöpe atmak, yerlerine akıllı, uslu Linuxlar kurmak nihai amacım. Tabi MsSQL server görevi görenler için biraz daha zaman gerekecek, çünkü öncelikle MsSql kullanan ticari programları kendi bünyemizde geliştirdiğimiz/geliştireceğimiz Firebird veri tabanı kullanan yazılımlara dönüştürmek gerekiyor. Tanrım! Hayali bile insana mutluluk veriyor, NT+MsSql yerine Debian+Firebird :)

Yalnız her yere Linux kurmak iyi güzel de, eğer kurumsal bir şirketseniz bir de her türlü bilişim ihtiyacınız için kurumsal bir destek firmasına ihtiyaç duyuyorsunuz/duymalısınız (Niye? Riskler dağıtılmalı, maliyetler minimize edilmeli. Şahsi görüşüm) Fakat şu ana kadar İzmirde Linux için kurumsal destek veren ve akıllı uslu maliyetlere sahip bir firma bulamadım. Aslında doğru dürüst Freelance (bir kişi dışında) bile bulamadım. Hala arıyorum. İlgilenenlere duyrulur... (Ciddiyim)

Çok uzun olduğunun farkındayım ama Firebird ile ilgili detaylı bilgi almak isteyenler olursa bana mail atabilirler.