selcukFM

selcukFM


0 takip ediyor | 0 takip ediliyor


Bilgi alanları


İlgi alanları

IBM son sürat, 5 Ghz ! ( 24)

estagfurullah, beni o en son kullanıcı kategorisine koymak istiyorsanız sorun değil, bildiklerimi ordan da söylerim :-)

selamlar

IBM son sürat, 5 Ghz ! ( 24)

İlk paragrafta sözünü ettiğiniz video işlemleri yalnızca "kayıt yapmak"tan ibaret ve üzerinde hiçbir video işleme yapmıyorsunuz ve de bir yandan web de dolaşıyorsunuz...hmm evet haklisiniz siz hiçbir iş yapıyomuş gibi gözüküyorsunuz. ve 1 gb bellekli(Allah bilir veriyolu hızı ne kadardır), athlon 3000(ki athlon mimarisi hakkında fazla bir bilgim yok) makinaniz acilar içinde. Bence acilen bir dağıtık işlemcili bilgisayar sistemi kurun ya da satın alın :-) (hp'nin ya da ibm'in var öyle sistemleri)

bu yukarıda anlattığınız "video podcasting" olayı benim soruma yanıt değil!. yani eğer yanıt olduğunu düşünüyorsanız, yaptığınız işlemlerin gücünü işlemcinin fps birimi cinsinden bizimle paylaşın. (tera flop filan çıkıyomuş mesela ;D gerçekten yetersiz olduğuna kanaat getirirsek o zaman eyvallah der başımızın üstüne koyarım. (tabi sonunda video işlemleri için 64-bit işlemcileri de öneririm, altında kalmam o sonucun :)

ikinci örneğiniz inanın ilkinden azcık daha mantıklı geliyor kulağa. Sıkıştırılmış 1.4 GB'lık bir dosyanın tekrar açılması, diğer deyişle RAR algoritmasının tersiniri. Bize lütfen bu işlemin sizin makinanızda aldığı zamanı en basit ve yanıltıcı olacak bir yöntemle kronometre ile hesaplayıp gönderin. 2 dakika diye --sizin tabirinizle atmadan--, şu kadar saniye şu kadar salise vs gibi bizimle paylaşın lütfen. Basitçe bir kol saati hesabı.

Bunu neden bilmek isterim, çünkü ikinci örnekte işlemci hızından ziyade çalışan algoritmanın kalitesi ve asimtotik değeri(ya da hızı diyelim) beni ilgilendirir.

Yazdıklarımdan 5 Ghz'lik işlemciyi hor ve gereksiz gördüğüm anlamı çıkmasın. Benim vurgulamak istediğim işlemci gücümüzü nelere harcıyoruz ki bir 5 Ghz'lik işlemciye şimdi acilen ihtiyaç olsun.

Benim bilgisayarlarla tanışmam çok eski değil bu arada :) en fazla on yıl oldu ilk açma düğmesine basalı. (haklısınız 64k bir commodore'du) Ama burada verdiğiniz örnek de biraz yanlış geldi bana. Şimdiki cep telefonlarının J2ME uygulamaları mesela kaç Kilobyte'lık sanal bellekler üzerinde çalışıyor sizce??? O telefonların işlemcileri kaç Hz? Yakın gelecek dediğiniz şey mobil çağ değil mi :)

selamlar...

IBM son sürat, 5 Ghz ! ( 24)

E tabi benim düşüncem, komşumun düşüncesi değil :-) 3.2 Ghz mi sizi kıvrandırıyor yoksa yetersiz bellek filan mı? Hadi bunu da geçelim, benim söz ettiğim gereksizlik bir genellemeydi! Bir son kullanıcının 5 Ghz hatta 3.2 Ghz'e bile ihtiyacı olduğunu düşünmüyorum. Bir son kullanıcı olduğunuzu söylemenize şaşırmadım, bunu lütfen yanlış anlamayın çünkü işlemci hızının tek parametre olduğunu düşünüyorsunuz.

Bu arada gerçekten çok merak ettim, bilgisayarınızla ne işlemler yapıyorsunuz da zorlanıyor? Bilimsel hesaplar mı ne bileyim yorucu matrix hesapları mı zorlu simulasyonlar mı? Bunu öyle hodri meydan diyenler gibi değil tüm samimiyetimle soruyorum :-)

XP ve Mac OS X karşılaştırmasına girmeyeceğim. O konuda sözüm yok çünkü :D

selamlar

IBM son sürat, 5 Ghz ! ( 24)

Forumlarda genellikle yazılanlara cevap hakkı doğar :-) işin doğası bu; kırmadan, üzmeden konuyu tartışırız. Yanıt verdiğiniz için teşekkür ederim bu nedenle. Ayrıca kişisel yetkinliğinizi ve bilginizi de takdir ediyor, başarılarınızın devamını diliyorum.

Şimdi Ethem Bey, siz bence biraz Mac konusunu kendinize mal ediyorsunuz. Blog'unuza da baktım, manifestolarla dolu :-) Emin olun Mac'i sizin kadar iyi biliyorum. Bunu ispatlamam için illa ki blog açmama gerek yok. Siz bir kere kendinizi sorgulamalısınız. Daha ilk mesajınızda Apple'ın Intel'e geçmesindeki stratejik planlamayı ve vizyonunu bilemediğinizi kendiniz söylediniz.Yani sorgulamayan asıl kendiniz :-) Bu biraz çelişkili. Kalkıp da buna karşı olmanın ne alemi var FM okuyucularına hala açıklamadınız. Dahası açıklamayın, merak edenler araştırsın çünkü yanlış bir "thread" içerisindeyiz. Bence bu konuyu fazla da uzatmayın, bunun yeri burası değil.

IBM dünyanın en büyük "üniversitelerinden" biri bana göre. Çalışanlarının yayınladığı makaleler, yaptıkları farklı disiplinlerdeki araştırmalarla "bence" en iyisi. Ürettikleri işlemcinin önünde de saygıyla eğilirim. Ama şimdi Apple'ın "vah tüh IBM 5 GHz işlemci üretti, keşke geçmeseydik Intel'e!" diye serzenişte bulunduğunu söylersek yanlış bir tespitte bulunuruz.

Microsoft'u örnek gösterip G5 işlemcilerini öne çıkartmanızı anlamış değililm. Microsoft elbette ki aptal değil, o nedenle Windows'u üretmişler(!).

Benchmark testlerine tekrar göz atın lütfen. Tamsayı işlemlerinde 2 ve kayan ayrımlı sayılarda 4 kat hızdan söz ediliyor. (4-5 kat diye birşey ben duymamıştım)

Steve Jobs ile olan muhabbetiniz de bana tebessüm ettirdi :-) (Steve, Steve Efendi filan) Yanlış anlamayın, kendisinin "fan"ı filan değilim ama iddialısınız. Neyse blog'unuzu okurum artık.

selamlar

IBM son sürat, 5 Ghz ! ( 24)

Bu haberin konusu "Apple'ın işlemci stratejisi" değil ama yazılanların bazısına katılmıyorum. Mac OS X gibi "bence" dünyanın en iyi işletim sistemini mühendislik harikası bilgisayarlarda çalıştırmak ve sunmak herşeye yeter de artar bile. Hatırlarsınız, yeni Intel işlemciye geçişle birlikte 2-4 kat arası bir hız artışı ispatlanmıştı. (G5 işlemcisine nazaran) Bir son kullanıcı olarak kimseye 5 GHz işlemci bence şu an son derece gereksiz. Fazladan işlemci gücünü elde edip bunu kullanmıyoruz. Bize gerekli olan, işimizi tam ve doğru yapmamızı sağlayan, zaman kaybettirmeyen, amacımıza uygun sistemlerdir. Şahsen, MacBook'un 2000 dolara satılacağını gördüğüğmde ve MacWorld Conference'da tanıtımını izlediğimde "işte budur!" dedim, *NIX tabanlı bir işletim sistemine sahip olacaksın ve böylesi özellikleri olacak... Benim gibi yalnızca yazılım geliştirmeyle uğraşan biri için Apple'ın sundukları şu an için yeterli. Intel çipleri bir PC'de ne yapıyor? Bu tıpkı bir mercedes'i çölde kullanmak gibi. Mac'te otobana taşınmış oldular bence! Çünkü onları süren diğer donanım öğeleri ve işletim sistemi mükemmel. Ayrıca herkese bu sloganın reklamını da seyretmesini öneririm, güzel olmuş. RISC mimarisinden CISC'e geçmenin neresinde bir yanlış olabilir? Bu bir amaç değil bana göre, sadece geçişin bir getirisi. Rosetta tam bir can simidi! Geçişte çok önemli bir rol oynayacak. Böylesi bir emulatore gerçekten ihtiyaç vardı, yoksa eski mimariye göre yazılmış uygulamalar ne olacaktı? Sizce bu yeterince karmaşık ya da kargaşa yaratan bir durum mu(!?) Sonuç olarak (-:, şöyle bağlayayım, IBM'in yeni nesil G6 işlemcisi 5 GHz hatta 10 GHz olsa bana ne yazar, tabi şimdilik! Bunu süper bilgisayarına takıp petrol araştırmalarında, bilimsel hesaplamalarda ya da uzay araştırmalarında kullanıyor IBM. Burada konuyu Apple'ın PowerPC'den vazgeçip Intel işlemcilere yönelmesini sorgulamanın bir alemi olmadığı kanısındayım.

Patatesin Gücü Adına ( 15)

Merhabalar,

Bu tip sunucu haberleri bana tebessüm ettriyor ve de çok sevindiriyor. Tebessüm ettiren tarafı şu: aklıma eskiden iki tane güzel dizi vardı McGayver(doğru yazdım umarım) ve A-Takımı diye. Bu iki dizide özellikle McGayver'da, adam zor durumda kalınca bir çıkış yolu bulmak zorundadır ve ortamda o an ne kullanabilirse onu kullanarak süper bir icat yapar.

Bu patatesle beslenen(!) devre de nerden çıktı diye düşünmeden edemiyor insan şimdi :-)

Selamlar...

J2ME Giriş ve Kurulum Dökümanı ( 9)

Merhabalar,

Bu bir "bug" olarak rapor edilmiş anladığım kadarıyla.

http://ide.netbeans.org/servlets/ReadMsg?listName=issues&msgNo=10083 adresinde aradığınıza uygun bir konu başlığı var.

Bir de Netbeans organizasyonundan bir Turk arifi{at} netbeans.org e-posta adresi verilmiş. Belki bir yama filan yayınlanmıştır. Kendi konfigürasyonum winXp home-Türkçe bu arada.

selamlar...

Virüs Uyarısı - Nyxem ( 11)

Merhabalar,

F-Secure firması bir açıklama yapmış ve bu virüsün en çok etkilediği üç ülke olarak Türkiye, Hindistan ve Peru'yu göstermiş. Bu nedenle biraz dikkatli olmakta fayda var. Özellikle benim gibi windows kullananlar(*) anti-virüs yazılımlarını bir update edecekler, bu şart.

İlginç bir nokta da virüsün bulaşma şekli! Virüs e-posta yoluyla gelen uygunsuz içerikli eklerden bulaşıyormuş. Düşündürücü...

Selamlar...

(*)Debian ortamımı çok özledim...Ama Cisco LEAP güvenlikli bir kablosuz ortamda Intel PRO 2200 b/g kartım için hiç bir ümit yoktu :-)

J2ME Giriş ve Kurulum Dökümanı ( 9)

Merhabalar,

Belgeyi inceledim ancak bu bir giriş belgesi gibi gelmedi bana. Daha çok adım adım NetBeans ve Mobility Pack kurulumu tarzında birşey ve sonunda bir "HelloWorld" gösterimi var.

Belgenin sonlarında, J2ME yazılımı yapabilmek için ön gereksinimin Java dili olmadığı, hiç bilmeyenlerin bile işe buradan başlayabileceği söyleniyor. Burası ilginç geldi bana. Bence doğruluğu tartışılır bu söylemin çünkü J2ME profillerine uyarlanan Java sınıflarıyla JVM için kullanılan sınıflar arasında farklar var. Bunu forumlarda tartışabiliriz.

Belgeyi açtığımda beklentim şuydu: java.sun.com/j2me adresinde bölük pörçük verilen tutorial'ları bir derleyip Türkçeleştirmekti. Bence böylesi bir iş gerekli ve yeterlidir. Zaten J2SE bilgisine sahip biri için J2ME'de yabancı olabileceği konular çok fazla değil. Farklılığı yaratan tek şey, mobil aygıtların getirdiği profil farklılıkları ve sonucunda ortaya sunulan JSR tanımları.

Yazarın sitesinde, konuyla ilgili bir kitabının çıkacağını gördüm. Okumak için sabırsızlanıyorum. Takdir etmek gerek, zaman ayırıp Türkçe bir J2ME kitabı yazmak herkesin göze alabileceği bir iş değil. Ancak bu yazısını tabiri caizse biraz ayaküstü ya da bir arkadaşımın deyimiyle "çala-klavye" buldum.

Selamlar...

Ruby on Rails Sunumu ( 2)

Merhabalar,

Sunum herkesin katılımına açık. Giriş ücreti yok. Tamamen gönüllü olarak, IT uzmanlarının verdiği bir sunum dizisi bu. Herhangi bir kurum ya da şirketin himayesinde gerçekleşmiyor. İkizlerde girişin sol tarafında bir sunum ve toplantı salonu var, orada yapılıyor sunumlar.

Söz konusu sunumu veren Cenk Çivici uzun bir süre ABD'de ThoughtWorks şirketinde çalışmış bir uzman. Halen Ankarada KoçSistemde yazılım mimarı olarak çalışıyor. Blog sayfasının adresi haberde verilmiş zaten. Oradan da kendisini takip edebilirsiniz.

Cenk Çivici'nin daha önceki sunumlarından tecrübelerimle şunu söyleyebilirim, gerçekten konu hakkında öğrenebileceğimizin en fazlasını öğreneceğiz :-)

Bire bir uygulamayı görmek adına kaçırılmaması gerekli bir sunum diye düşünüyorum.

Selamlar...

3.38 YTL'lik çeklerden birisi bulundu ( 19)

cimrilik degil de, alcakgonulluluk diye yoruyorum ben. rakamı ne kadar yükseltirse, kendini ne kadar kusursuz gördüğünü gösterirdi. simdi knuth hayrani filan olarak anilmak istemiyorum ama bu benim butun insanlar icin bekleyecegim bir davranis bicimi olurdu :)

3.38 YTL'lik çeklerden birisi bulundu ( 19)

bulunan hata belki sadece basit bir kelime yanlışlığı ya da bir kod parçasındaki sözdizim hatasıdır. Knuth'un teorik bir hata yapacağını düşünemiyorum. Kendisine hayranlığım var biraz. TeX'in mucidi de oydu zannedersem.

Apple MacBook Pro'yu tanıttı ( 10)

Bantgenişliği yüksek bir ortamda Steve Jobs'un tanıtımını izleme imkanı buldum nihayetinde.

MacBook hakkında konuşmamız gerekiyorsa, yoğunlaşmamız gereken konu rakamlar olacaktır tabi ki. Tamsayı işlemlerde 2x, Kayan ayrımlı sayıların işletiminde 3x lık bir hızlandırma sağlanmış. Test sonuçları öyle diyor. Bunu en bariz şekilde resim ve video işleme yazılımlarında gösteriyorlar.

Ama aslında Apple'ın yazılım ve donanım konusunda benimsediği temel prensipler herşeyden önce geliyor: kolay kullanım, güvenlik, insan anlayışına yatkınlık. Bu maddeler birleştiğinde ortaya bir iPod, bir MacBook çıkıyor.

Imkanı olan herkesin zaman ayırıp bu videoyu izlemesini tavsiye ederim. Apple gerçekten çok verimli çalışmış ve birçok gücü etrafına toplamış.

Son olarak, en beğendiğim yeni iLife yazılımını söyleyeyim: iWeb. İnanılmaz derecede kolay ve hızlı. Mükemmel web sayfaları hazırlatıyor.

Selamlar...