Sessizlik Makinası

0
fly
http://www.newscientist.com adresinde yazan habere göre, İngiliz bilim adamları ortamdaki istenmeyen sesleri yokedecek bir 'sessizlik makinası' üzerinde çalışıyorlar.
Sistem istenmeyen sesleri analiz ediyor ve anti-ses adı verilen sinyaller üreterek sessiz bir ortam yaratıyor.

Görüşler

0
anonim
Bu konuyu sanırım Discovery channelda görmüştüm. Yanlış hatırlıyor olabilirm fakat bu tip cihazların zaten bazı fabrikalarda falan kullanıldığını duymuştum sanki?
0
anonim
bunda garipsenecek ne varki
biz insan oglu buldugumuzu birkac kez bulmadan yapamiyoruz

ornegin her fizik sinavinda biz de 1-2 tane formul ispati yapiyoruz
adamlar bulmus
olsun sen yine bul bakalim konuyu anlamis misin?
he bu arada sinif lise 2 ;)
0
FZ
Milattan önce 3. yüzyıl civarı bir dönemde, yunanlı bir bilgin Babil uygarlığının dünyanın yuvarlak (!) olduğu önermesine dayanarak dünyanın çevresini ölçtüğü ve gerçek değere epey yakın bir değer bulduğu bilinmektedir. Sonra ne mi oldu? Ne olacak, Batlamyus, Aristo ve sonra da bunların otoritesine tapan Hıristiyanlar, Müslümanlar falan...

Yüzlerce yıl bekledik, Galileo, Kolomb falan çıktı piyasaya, hadi bakalım sil baştan.

Dogmatizm, körü körüne tutuculuk, paradigma değişimlerine açık olmama ve yenilikten, değişimden korkma insan uygarlığının yüzlerce yılına, milyonlarca üyesine mal oldu. Halen bedel ödemeye devam ediyoruz, ilerliyoruz, evet ama keşke bu kadar sancılı, bu kadar kayıplı, bu kadar acı dolu olmasa idi.
0
anonim
Bu bir hayli eski bir projedir. Fakat maalesef cok zor uygulanir bir durum. Neden mi ? Isin temeli, ortamdaki ses dalgalariyla ters fazda bir sinyal uretmekten ibaret. Fakat, bu ses kaynagi bir tek olursa etkili oluyor. Tipik bir odada sesler hemen herseyden yansir. Her yansima noktasi yeni bir ses kaynagi olur. Ortamdaki dalga modeli cok karmasik bir hal alir. En etkili sonuc icin kulak yer degistirmemelidir. Kaynaklarda oyle. Fakat maalesef oyle olmaz. Sonucta is cok zorlasir.

Bu projenin en makul uygulamasi arac icinde yapilabilecekmis. 7-8 yil onceden beri bu soylenir. Aracin ic kaplamasi sesleri yutacak sekilde yapilabilir. Camlar ise sabit ses yansitma noktalaridir ve kolayca kompanze edilebilir. Yolcularda hep ayni yerde oturur. Boylece cok pahaliya mal olan ve tam olarak becerilemeyen teker sesi, motor sesi vs. izolasyonu cok daha iyi bir sekilde gerceklestirilebilir. Fakat evlerde uygulanmasi cok daha zor simdilik.

Detaylari merak eden varsa, biraz teati edelim derim. Iyi eselenebilecek bir konudur..
0
anonim
aldıgım duyumlara gore seat (kendisi hispanyol bir araba ureticisi ama cogu folksvagın ın; ) boyle bir proje ustunde calısıyormus; arabanın tum konsepti ic mekandaki mukemmel akustik ozellikler olcakmıs vs. hatta ortamdaki ses siddetine gore kaplamanın aldıgı renk ve bicim de degisebilir olcakmıs, efendim surucu muzik dinleyebiliyoken arkadaki adam uyuyabilcekmis falan filan. hikaye yani
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

Csound, HPKComposer, Videolar, Sesler ve İkili Evren

FZ

http://avsynthesis.blogspot.com/ ses ve hareketli görüntü sentezleme ile ilgili eğlenceli videoların yer aldığı bir site. Sitedeki videolar HPKComposer ile gerçekleştirilmiş ve müzikler herhangi bir ses örneklemi (sample) ya da nota tabanlı olmayıp tamamen csound ses üreteçleri kullanılmış.

Google'dan Kadın Bilgisayar Bilimcilere Anita Borg Bursu

FZ

Google Anita Borg Bursu Kazanan Bir Araştırmacı: Sara Adams Google, kısa ömrünü teknoloji hakkındaki düşüncelerimizi dönüştürmeye ve kadınlar ile azınlıkların teknolojiye erişmelerindeki engelleri kaldırmaya adamış Dr. Anita Borg (1949-2003) adına bir burs veriyor.

Google'ın Anita Borg bursu Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki öğrencilere yönelik. Google, bu burs ile bilgi işlem ve teknoloji geliştirmede kadın araştırmacıların mükemmelleşmesini ve kendilerinden sonra geleceklere örnek olmalarını hedefliyor.

Bursa başvuranlar arasından seçilecek başarılı lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri 2009 - 2010 akademik yılı için kişi başına 5000€ alacaklar.

2009 Haziran ayında tüm finalistler Google'ın Zürich'teki Mühendislik Merkezine davet edilecekler ve oradaki atölye çalışmalarına, panellere, sosyal aktivitelere katılma ve birbirleri ile tanışıp fikir alışverişinde bulunma imkanına kavuşacaklar.

Adayların sağlaması gereken özellikler:

turkforge.org

anonim

Türkiye'de geliştirilen uygulamaların duyurulabileceği veya bu uygulamaların ortak bir yerde toplandığı bir yer yoktu. Ta ki FM okurlarından "delipenguen" bunun farkına varana kadar. Kendi uğraşları ve gForge birleşince ortaya turkforge.org çıktı.

Projelerde aranan iki özellik var. Proje Türkçe olacak veya en azından Türkçe dil seçeneği olacak ve özgür bir lisansa sahip olacak.

Efsane Yeniden

redogre

Amiga.com adresinde eski dostumuz Amiga nın yaptığı sessiz ama güçlü atağı izleyebilirsiniz. AmigaOS4, Nokia ile ortak projeler vs vs.... Hatta Nokia Mediaterminal de Amiga işlemcisi kullanılmış bile.. AmigaOs screenshotlara ve logo yarışmasına da bir göz atmaya değer.

Bakalım eski dost neler yapabilecek?

Zamanda Yolculuk Yaptığını İddia Eden Adam Borsayı Karıştırdı

FZ

Federal güvenlik görevlileri, içeriden bilgi sızdırma suçlaması yüzünden bir Wall Street borsacısını tutuklayıp sorgulamaya başladılar. Tutuklanan borsa dahisi, 2256 yılından günümüze zaman yolculuğu yaptığını iddia ediyor!

"Security and Exchange Commission" kaynaklarına göre 44 yaşındaki Andrew Carlssin, 28 Ocak tarihindeki tutuklanmasına yol açan şüphe uyandırıcı olağanüstü borsa başarısını yukarıdaki gibi garip bir şekilde açıklamakla yetiniyor.