Php5 ve Sqlite

0
GenX
Phpnin tamamiyle kullanima acilmasi beklenen versiyonu PHP 5'in yayindan onceki son deneme surumu "Release Candidate 3" yayinlandi. Peki bize ne gibi getirileri olacak yeni versiyon PHP'nin?
Geldi gelecek derken yeni versiyon PHP nin kullanılabilir hale geldiği son sürümü "PHP 5 Release Candidate 3" php.net'te yayınlandı.

Hali hazırda profesyonel projelerde kullanılması tavsiye edilmemesine karşın birçok eksiği kapanmış bugları temizlenmiş bir şekilde kullanıma hazır gelen Php 5' in tam sürümünün ne zaman yayınlanacağı ise şu an için belirsiz. Tam sürüme yakın olması nedeniyle Php 5 e kısaca bir göz atmak ve yeni versiyonun bize neler getireceğine beraber göz atalım istedim.

Php 5 in getirdiği en büyük kolaylık nesne yönelimine önem vermesi. Nesne yönelimli çalışmayı kolaylaştırmak nedeniyle eklenen birçok class neticesinde Php kullanımını c/c++ gibi algılayanlar bile olabilir. Nesne yönelimine önem vermenin amaçlarından biri kolaylık olmasının yanında diğer amacın da profesyonel ya da diger bir deyişle geniş ölçekli projelerde de kullanımını arttırmak olarak düşünülebilir.

Php 5 itibariyle kullanımı mümkün olan önemli eklentilerden biri Zend Engine II. Zend engine II' yle birlikte nesnelere yeni bir tarz kazandırılması amaçlanmış. Daha öncesinde bir nesne bir degişkene atandığında sahip olduğu tüm değerler aktarılabiliyordu. Zend Engine II ile birlikte ise nesnelerle değil nesneleri temsil eden ID' lerle işlem yapılmakta. Bu özellik C# dilini ve ref bilenlere tanıdık gelebilir. Ayrıca private üyeler konusunda da getirilen bir yenilikle, private üyeler üzerinde işlem yapılmasına izin verilmemekte eğer böyle bir işlem yapılırsa da hata uyarısı vermemekte. Hata vermemesinin sebebi ise tamamıyle performans amaçlı.

XML desteği için eklenen yeni fonksiyonlarla birlikte XML için tam uyumlu hale gelen PHP 5 bu yönüyle de büyük bir artı değer katmış oluyor. Xmlsoft tarafından geliştiren gnome uygulaması Libxml2' i yeni versiyona dahil eden Php, bu yenilikle birlikte XML' e yönelik artan ilgiyi yakalamış ve rakiplerine göre bir avantaj sağlamış oluyor.

Xml desteği için eklenen bir diğer method ise SimpleXml. Simplexml metodu sayesinde bir xml dosyasından veri okumayı normal bir dosyadan veri okumak kadar basit hale indirgeyen SimpleXml methodunun kullanımı da gayet kolay. SimpleXml yeniliği beraberinde gelen fonksiyonlarla xml dosyasındaki dataları işlemek neredeyse bir arrayden veri okumak kadar basit.

Yeni nesil Phpyle birlikte yeni versiyon MySql kullanımına da geçiliyor ayrıca. MySqli olarak adlandırılan bu yeni versiyon MySql' in subquery destekliyor olması, kurulan database baglantilarindaki veri alışverişlerinde gzip desteklemesi en büyük artılarından sayılabilir. Ayrıca database bağlantılarında SSL encrypt desteği vermesi ve nesne temelli bir yapıya sahip olması yeni versiyon MySql in taşıdığı diğer özellikler. Mysql'ün yeni versiyonuna SSL encrypt destekleyen bağlantı tipi eklenmesi ve gzip gibi desteklerin gelmesi güvenliğe önem verildiğinin bir göstergesi. Ayrıca önceki versiyonlara göre database' e yollanacak her queryde database connection bilgilerinin tekrar yollanması gerekliliği de bu güvenlik önlemlerinin bir parçası.

Php 5 yeni versiyon MySql olan MySqli' nin yanında bir de SQLite' i beraberinde getiriyor. c librarysini kullanan sqlite 2 terabyte gibi bir kapasitede veri saklamaya imkan veriyor. Rollback ve commit gibi sql server' da kullanımına imkan verilen komutları desteklemesi en büyük artısı. MySql komutların alışmış olmak SQLite kullanmak için dezavantaj gibi görünse de kısa sürede anlaşılabilecek bir syntaxa sahip.

Php 5, is dünyasında karar destek sistemlerine, veri madenciliğine yönelik artan ilginin bir getirisi olarak yeni versiyonda soap desteğini de unutmamış. Soap için tanımlanmış fonksiyonlar yardımıyla programcı açısından datalarla calışmak mümkün olduğunca kolay bir hale getirilmiş. Soap için geliştirilmiş fonksiyonlar yanında eklenen classlar da sistemin OOPyi desteklemesine ne kadar önem verildiğinin bir göstergesi.
PHP

Görüşler

0
bahadirkandemir
Phpnin tamamiyle kullanima acilmasi beklenen versiyonu PHP 5'in yayindan onceki son deneme surumu "Release Candidate 3" yayinlandi.


Eveeet, Haziran 2004'ten kalma bir haber.

Tarih 18 Ocak 2005, mevcut sürüm 5.0.3...
0
abakana
Bilişim konusundaki editörlerin işi herşeydiğerlerinden daha zor, en ilgilenmediğiniz şey bile olsa bilmek zorundasınız :))

Bu arada Postgresql 8(kararlı) sürümüyle hizmetmizde...
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

DCP Portal 7 BETA Yayınlandı

deathline

DCP Portal 7 Beta bir yıldan fazla süren geliştirme süresinden sonra yayınlandı. Sürüm 7 beta 15 Şubat 2007 tarihinden itibaren Codeworx Teknolojileri dosya indirme alanından erişilebilir durumdadır. Bu sürüm için bir güncelleme betiği mevcut olmayıp, gerekli kararlılık ve sağlamlık sınamalarından geçirilmeden kullanılmamalıdır.

GNU/Linux Üzerinde de Çalışabilen Güzel Bir PHP Editörü: QUANTA 3.1

sceylani

Merhaba,

Linux için güzel bir editör bulma calışmalarım sonunda meyvelerini verdi :

Ekran Görüntüsü

Evet yukarıdaki ekran görüntüsünden de anlaşılacağı gibi GNU/Linux ile ücretsiz bir editör kullanılarak sayfa çıktılarının anında görülmesi ve bir nevi hata ayıklama (debug) işlemi mümkün olabiliyor.

Programlama Dillerine Göre Programcıların Gelir Seviyeleri

xYroN

Yapılan bir araştırmaya göre .NET programcılarının daha fazla para kazandığı ortaya çıkmış. Aynı listede PHP ise ikinci sırada bulunuyor. Aşağıdaki linklerden araştırmanın kaynağına ulaşabilirsiniz. Zend Developer Zone sitesinde ise konu ile ilgili küçük bir yazı bulunuyor.

http://devzone.zend.com/, http://www.bestcodingpractices.com/, http://blog.phpist.net/?p=34

Delphi For PHP ile Hızlıca Geliştirin

Tarık

Borland'ın son kullanıcı yazılım geliştirme araçları biriminin büyük bir kısmını CodeGear' a devretmesinin ardından Delphi gibi köklü geliştirme ortamları, masaüstü uygulamalarının dışında birçok iş için kullanılmaya başlandı.(mobil donanımlar, internet uygulamaları vs.)

Bu hızlı değişim rüzgarının son bombası ise Delphi4PHP adında PHP uygulaması geliştirme ortamı.

Türkçe Wiki/Blog Melezi Wikepage'in Yeni Sürümü Çıktı

sblisesivdin

Veritabanı gerektirmeyen ve 30K altında büyüklüğe sahip olan wiki/blog melezi wikepage'in yeni sürümü Opus 10 2006.2a çıktı. Çoğunlukla hata giderimi olan sürümde, birkaç ufak özellik de eklenmiş. Ayrıntılı bilgiyi wikepage sitesinde bulabilirsiniz.

Not: Ön tanımlı olarak İngilizce seçili gelen Wikepage'i Türkçe kullanabilmek için aynı sayfadan Türkçe dil dosyasınıda indirmeniz gerekiyor.