Netscape için yeni umut

0
anonim
Yaklaşık bir haftadır Netscape'in 6.1 sürümünü kullanıyorum - önceden de 6.0 ı yoğun biçimde kullanıyordum - ve Netscape için umutların yeni baştan yeşerdiğine gerçekten inanmaya başladım.

Öncelikle, 4.x kullanıcıları bir elleri kanda da olsa 6.1 e terfi etmeliler. 6.0 ile hayal kırıklığına uğrayanlar varsa, 6.1 e bir şans daha versinler, çünkü bu sürüm en azından 6.5 olacak derecede geliştirilmiş durumda.
NS6.0 ile birlikte gelen en büyük şikayet performans konusunda olmuştu. Ben şahsen bunun nedeninin Java olduğunu düşünüyordum ve bu nedenle düzeleceğine fazla ihtimal vermiyordum ama sonuç o ki NS 6.1 "en az" IE6 kadar hızlı. Ayrıca browserı platform olarak kullanan web geliştiricileri için alternatif arama dönemi sona ermeye başladı gibi gözüküyor. Buna en çok Opera hayranları üzülecektir heralde ;)

Tarayıcı savaşları tekrar kızışmaya başlıyor beyler - ve bayanlar - şimdiden gardınızı alın.

Görüşler

0
anonim
neden mozilla değilde hep netscape kullanırlar bir türlü anlamam
hem netscape başta bir sürü formalite falan istiyor...
0
anonim
+1 bencede mozilla
0
sleytr
her yeni sürümü gibi mozillanın son sürümünü de denedim. benim için hala fazla ağır bir browser. Ve donanımlardaki bu hızlı gelişime sayesinde öylede kalacak galiba. Yakın gelecekte IE'ye alternatif olabilir, ama o hantallıkla Opera'ya rakip olması imkansız. Opera tutkunlarının(!) bir browserdan beklentileri çok farklı bence...
(o gıcık banner bu beklentilerin dışında tabii.. :)
0
SHiBuMi
1. Netscape artık formalite istemiyor.
2. 6.0 sürümüne göre oldukça hızlanmış ve stabil hale gelmiş durumda.
3. Opera'nin bu kadar tanınmasının nedenlerinden biri de IE ye karşı cross-platform bir alternatifin zayıf kalmış olmasıydı. Yoksa Opera ne IE ile ne de NS ile boy ölçüşecek durumda değil. NS bu gidişini devam ettirirse hem IE ye hem de OP ye kaptırdığı payları geri alacaktır.
4. NS in önündeki en büyük engel bu siteyi ziyaret eden hemen herkeste olduğu gibi önyargılar. Ama özellikle Linux altında sörf yapma zevkini verecek tek tarayıcı NS 6.1, Operanın Linuxlarda bu tadı verebilmesi için epey bir fırın dolaşması gerekiyor.
5. Mozilla nın stabil haline hiç raslamadım, bilen beri gelsin.
0
sleytr
>5. Mozilla nın stabil haline hiç raslamadım, bilen beri gelsin.

Benmi yanlış biliyorum? Netscape 6.x ile Mozilla aynı şey değilmi zaten?

Netscape istediği kadar gelişsin, ie'de cicili bicili gözüksün diye standard dışı taglarle dolu siteler hiç bir zaman ne netscapete nede operada aynı güzellikte görünmeyecektir.
Ayrıca mozillanın cssleri anlama yetenekleri oldukça gelişmiş olmasına rağmen bazı özellikleri ie ve operadan daha farklı yorumluyor ve buda sayfanın bozuk görünmesine neden oluyor. Bunlar belki küçük şeyler ama bir tasarımcı olarak hah işte bu bizim yıllar önce kaybettiğimiz, tasarım yaparken dikkate almaya değecek netscape diye düşünmemi engellemeye yetiyor.
0
SHiBuMi
Mozilla ile Netscape aynı şeyler değil. Mozilla, hiçbir zaman ortaya çıkmayan Netscape 5.0 denilebilir belki. Netscape kaynak kodları açtı, Mozilla da bunun üzerinde çalışmaya başladı ve ortaya yeni bir tarayıcı çıkardı. Netscape ise kendi yolunda ilerlemeye devam etti.

Ben derim ki boşverin CSS leri falan, tasarımdan biraz ödün verirsiniz her şey yoluna girer. Mozilla nın ve Netscape in platform olma çabalarına ve onlarla beraber gelen çeşitli alt programlama dillerine vs. gözatın.
0
elrond
Browser boş verelim de content'' e bakalım. IE marketi domine ettikçe Netscape ile doğru render edilemeyen sayfalar her geçen gün daha da artıyor ve artmaya devam edicek. Herkes IE ye göre sayfa yapıyor çünkü daha görsel sayfalar yapmak daha kolay ve mataryel daha fazla. Artık kabul edelim Netscape öldü ve muhtemelen 7.x versyonu diye bir şeyi asla göremeyeceğiz.


Ve P4 2 Ghz makinaların ortaya çıktığı bir dönemde hala yavaş çalışan kod yazma becerisi göstermek te ayrı bir forum konusu.


Saygılar.
0
anonim
Netscape 7.0 kullanıyorum ve süper bir tarayıcı. Çok hızlı. Ayrıca sayafaları ve stilleri IE'den daha güzel gösteriyor...

Saygılar...
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

Netscape 8 geliyor

Soulblighter

Netscape 7.0 sürümünden sonra bir daha tarayıcı yapmayacağını açıklayana AOL, Netscape'in 8 sürümünün BETA'sını duyurarak tarayıcı savaşlarına tekrar katıldı.

iFrame sorunu çözüldü!

ninja-g

Netscape 6.0 çıktı. Beraberinde bir çok style olayını çözdüğünü görüyoruz. Gömülü frame olarak kullanılan iFrame sorununu halletmişler. Fakat Netscape açılana kadar 2012 yıl bekliyoruz. Sayın Netscape yetkilileri kimse bu kadar bekleyemez. Kusmak için :http://home.netscape.com/browsers/6/feedback/ problem.html

Netscape Navigator 10 yaşında

Soulblighter

Bundan 10 yıl önce Netscape Navigator'un ilk beta sürümünü yayınladı. Her ne kadar kendisi günümüzde çok kullanılmasa da, yerini Mozilla'ya bıraktı. Mozilla yaşadığı sürece Netscape de benim kalbimde yaşayacak. Nerede benim mendilim? :) Özellikle JavaScript gibi harika bir betik dilini bize kazandırdığı için kendisine çok çok teşekkürlerimi sunuyorum.

Netscape'in 13 Ekim 1994'de yeni çıkardığı Navigator ile ilgili haberin orjinalini buradan okuyabilirsiniz.

Penzilla

SHiBuMi

tongucyumruk'un birkaç yorumdur bahsettiği Mozilla üzerinde uygulama geliştirme ile ilgili yeni bir araç çıkmış: Penzilla. Aslında yeni demek pek doğru olmaz, OEOne firmasını daha önce duyduysanız uzunca bir süredir Mozilla tabanlı bir ev bilgisayarı üzerinde çalıştıklarını biliyorsunuzdur. Amaç, ev kullanıcılarının internette surf ve alışveriş yapma, elektronik postalarına bakma, ofis uygulamaları gibi temel ihtiyaçlarını karşılamak ve kullanıcıyı işletim sistemi ile muhattap etmeden direk olarak Mozilla arayüzünü kullandırmak. Penzilla da bu platform üzerinde çalışacak uygulamaların daha rahat hazırlanabilmesi için geliştirilmiş bir araç. Mozilla'nın bu yönü ile ilgili hemen hemen hiçbir dokümantasyonun ve aracın olmadığını düşünürsek, bu atılan dev bir adım.

Netscape ve Mozilla

SHiBuMi

Son altı ayının her gününün en az 6 saatini Netscape karşısında geçiren biri olarak, aşağıdaki linkte yer alan yazıyı okumanızı tavsiye ederim. Microsoft, .Net, Mozilla, Netscape ve tarayıcıların geleceği açısından güzel bir doküman, burada.