Microsoft .NET Tanıtım Semineri

0
FZ
İstanbul Bilgi Üniversitesi, Bilgisayar Bilimleri Bölümü tarafından 11. seminerin konusu son 1 yılın en çok gündem işgal eden konularından biri olan Microsoft .NET yazılım geliştirme ve sunma platformu.

Konuşmacı: Çiğdem Çimen, Sistem Mühendisi, Microsoft.

Tarih: 27 Mayıs 2002, Pazartesi
Saat: 18:30
Yer: İstanbul Bilgi Üniversitesi, Kuştepe Kampüsü, Akademik Kurul Odası

Görüşler

0
anonim
seminere girebilmek icin on kayit gibi bir olay varmi? Yoksa elimizi kolumuzu sallayarak gidebiliyormuyuz... ?
0
FZ
Elini kolunu sallayarak girebilirsin ama yani çok fazla sallarsan güvenlik görevlileri kıllanabilir :)

Yok yani önkayıt falan yok.
0
SHiBuMi
Konu .NET'den açılmışken .NET ile ilgili son tartışmalardan bu yana edindiğim bilgi ve tecrübelerden bir kısmını aktarayım.

Web Services konusunda J2EE tabanlı uygulama sunucularının hemen hepsi pluginlerini hazırlamış ve geliştiricilere sunmuş durumdalar. Yakın zamanda iki tanesinin bu plugine sahip geliştirme araçlarını deneme imkanı bulacağım, ancak topladığım bilgilerden vardığım sonuç istenilebilecek temel özelliklerin hepsine sahip oldukları ki, bu özelliklere server tarafındaki WSDL ile aradaki SOAP proxy kodlarının otomatik olarak yaratılması ve geliştiricinin kullanımına sunulması da dahil.

J2EE tabanlı uygulama sunucularını pazarlayan firmalar, .NET kadar Web Services özelliklerini öne çıkartmıyorlar, her birinin plugini hazır olsa da, karşınıza bakın biz Web Services olayını bitirdik şeklinde değil de Web Services mi evet ona da destek veriyoruz biçiminde çıkıyorlar.

Bu firmaların hepsi Linuxu destekliyor ve sunucuların Linux tercih edilmesinin (Microsoft ile kıyaslandığında) performans olarak getirisinin çok daha yüksek olacağını dile getiriyorlar.

J2EE tabanlı çözümler .NET ile kıyaslandığında genel olarak daha pahalı. Bu daha pahalı, kurulacak sisteme göre farklılık gösteriyor elbette ancak birkaç katı bulması söz konusu olabilir, Microsoft'un bu konuda oldukça agresif bir fiyat politikası var, gidişatı iyi görmezse çıtayı daha da aşağı çekebilir.

.NET halihazırda bütün eski Visual Studio araçlarıyla uygulama geliştirenlerin ve ASP geliştiricilerinin tek adresi olarak gözüküyor. J2EE ve Java ise oturmuş bir sistem. Özellikle Java client uygulamalardaki performans problemi yüzünden Java'ya karşı önyargılı olmama rağmen, sunucu tarafında çalışan Java'nın performansı gerçekten etkileyici. Bu nedenle bütün geliştiricilere bu platforma göz atmadan .NET'te karar kılmamalarını tavsiye ederim.
0
anonim
>.NET halihazırda bütün eski Visual Studio araçlarıyla uygulama geliştirenlerin ve ASP geliştiricilerinin tek adresi olarak gözüküyor. J2EE ve Java ise oturmuş bir sistem.

Uzun bir aradan sonra sizi burada gormek mutlu etti oncelikle bizleri..

Benim ayakustu inceleyecek kadar bir tecrubem oldu VS .NET ile. Gordugum kadariyla, oyle ha deyince .NET servisi hazirlayamiyorsunuz. Zaten VS standart componentleri yetersiz oldugundan Grid vs. hep third-party kullaniyordunuz. Oyle MS'nin iddia ettigi gibi eski kodunu al hemen WebServices olarak yayinla olayi yok gibime geldi.
Biraz para veya ensesi kalin bir sponsor bulabilirsem bir VS .NET edinip daha iyi incelemek isterim. Yani, bu teshisim dogru mu ? Siz ne dusunursunuz ?

skoylu..
0
SHiBuMi
Merhaba,

Eski kodunu al hemen Web Services olarak yayınla olayı yok ancak Microsoft'un Studio.NET den önceki (Studio 6.0) kullanıcıları için hazırladığı ve ücretsiz olarak dağıttığı yardımcı araçlar var, örneğin SOAPToolkit bunlardan birisi. Ayrıca Microsoft'un sitesinde ve başka birçok IT sitesinde eski Studio geliştiricileri için .NET platformuna nasıl taşınırsınız konulu dokümanlar bulmak mümkün. MSDN Libraryde de bununla ilgili dokümanlar mevcut.

Microsoft, .NET SDKyı ücretsiz olarak dağıtıyor, yani teorik olarak bugün indirip üzerinde uygulamalar geliştirmeye başlayabilirsiniz, ancak daha önce de konuştuğumuz gibi .NET Studio olmadan hem öğrenme süreciniz hem de geliştirme süreciniz sizi sevgilinize ayıracağınız zamanı kısıtlamaya zorluyor. Şu da var, .NET diğer alternatifi J2EE üzerinde çalışan platformlara göre çok daha ucuz, 2000$-3000$ arası bir bütçeyle işletim sistemi+.NET platformu+MSSQL yapısı kurulabiliyor, J2EE alternatifleri ise yalnızca uygulama sunucu platformu için kapıyı 5000$ dan açıyor. MSDNe üyelik sözkonusu olduğunda 2500$ yıllık abonelikle Microsoftun bütün geliştirme ve uygulama araçlarına sahip olunabildiğini düşünürsek fiyat açısından Microsoft daha cazip gözüküyor.

Bu ay .NET araçlarını daha derinlemesine kullanma fırsatım olacak, ondan sonra FMye daha fazla tecrübeye dayanan yeni bir J2EE-.NET karşılaştırması yaparız.
0
anonim
Arz-talep mevzusu. Sanirim yakinda J2EE fiyatlarinda ciddi dususler olabilir.

Bu arada bende Sun ONE var. 4 CD ve J2EE olayini destekliyor. Lisansli. Gerci bir kez denemek icin tali bir alete kurdum. Forte vs. hepsi var. Bu bana promosyon olarak bedava gelmisti. Bu acidan bakinca biraz piyasayi takip etmek ucuza platform sahibi olmaya yarayabiliyor diyorum. Sun, MS gibi hep para demiyor bazen, boyle sirinlikler yapabiliyor. Aklinizda bulunsun..
0
SHiBuMi
Sun ONE takip edebildiğim kadarıyla J2EE tabanlı uygulama sunucu platformları arasında en fazla el yakanı, açılış direk olarak 10bin$ lı rakamlardan yapılıyor. Promosyon konusunda elinizdeki araçla yaptığınız uygulamaları satabilmek için lisansınızın olup olmaması önemli. IBM'den de ücretsiz 60 günlük bir evaluation sürümü edinebilmeniz mümkün ancak bununla yaptığınız uygulamaları herhangi bir şekilde ticarileştirmeniz yasal değil. Öte yandan geliştiricilere kolaylık sağlanması açısından birçoğu çözüm ortaklığı kavramını geliştirmiş, yıllık belirli bir bedel ödeyerek çözüm ortağı oluyor ve o firmanın bütün geliştirme araçlarına developement süreci ile sınırlı olmak kaydıyla ekstra bir bedel ödemeden ulaşabiliyorsunuz. Bu da size 2000-3000$ arası bir rakama patlıyor. Ancak müşteriye deployment aşamasına gelindiğinde müşteri bu kapsamın dışında kalıyor ve müşterinin kullanacağı araçlar için ayrıca lisans bedeli ödenmesi gerekiyor.
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

Alan Turing Günleri (Güncellendi)

bulento

İstanbul Bilgi Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri, TUBITAK’ın katkılarıyla bu yıl 'Turing Günleri'nin 4.'sünü düzenlemektedir.

'Turing Günleri', uluslararası katılımlı bilimsel bir sempozyum olarak organize edilegelmektedir.

Dijital Dantel: Kadınlar için Eklektik Teknoloji ve Sanat Festivali

FZ

Eclectic Tech Carnival Dijital Dantel: Teknoloji ve Sanat ile Kadınlar Güçlerini Birleştiriyor!

9-13 Eylül 2009

2002'den beri yılda en az bir kez farklı ülkelerde düzenlenen Eclectic Tech Carnival 9-13 Eylül 2009 tarihleri arasında İstanbul'a geliyor!

Sanat ve teknolojiyi politik ve toplumsal farkındalık ve katılımın arttırılması doğrultusunda kullanmayı kendisine dert edinmiş, bununla ilgilenen kadınlar, Eclectic Tech Carnival'ına davetlisiniz. 5 günlük festivalde atölyeler, söyleşiler, tartışmalar ve performanslara ek olarak yerel kadın örgütleri ile bağlantıya geçerek farklı coğrafyalardan gelen kadınların deneyim ve uzmanlıklarını paylaşmaları amaçlanıyor. Buluşma, sanat ve teknolojinin farklı kullanımları sayesinde uluslararası çalışma fırsatlarını ortaya çıkartmak kadar Türkiye özelinde teknoloji üzerine düşünen ve bu alanda çalışan kadınları bir araya getirmeyi de hedeflemekte. Bu karşılaşmalar sürecinde hem sanat ve teknolojiyi birbirimizle iletişime geçmek için nasıl kullanabileceğimizi tartışmak hem de birbirinden farklı politik bağlamlarımızı anlayarak yerel ve bölgesel düzeyde "erkeklik sorununa" dair farkındalık oluşturmak ve farklı tabandan aktivizm stratejileri oluşturmak istiyoruz.

19 Mart, Balıkesir Üniversitesi Linux Seminerleri

hcg

Balıkesir Üniversitesi, Bilgisayar ve Internet Topluluğu ve LKD Seminer Çalışma Grubu işbirliğiyle; 19 Mart 2010 Cuma günü, Balıkesir Üniv. Nef Konferans Salonu'nda, 2 bölüm halinde Linux seminerleri düzenliyoruz.

Mart ayında Sakarya ve Balıkesir´de Linux Seminerleri

dfisek

Linux Kullanıcıları Derneği, Mart ayında iki farklı şehirde seminerler düzenliyor. Sakarya'da 3-4-5 Mart tarihlerinde Sakarya Üniversitesi'nin ev sahipliğini yaptığı üç günlük etkinlikte çeşitli linux dağıtımlarının kurulumundan, kylix programlama'ya kadar birçok konu anlatılacak. 18-19 Mart tarihlerinde ise bu kez Balıkesir'de seminerler yapılacak. Balıkesir Üniversitesi'nin penguenleri misafir ettiği etkinlikte Masaüstü uygulamaları ve oyunlardan internet sunucularına kadar çeşitli konularda seminerler verilecek. Ayrıntılı bilgi için seminer.linux.org.tr.

hping ile TCP/IP oyunları

FZ

Huzeyfe Önal tarafından 13 Temmuz 2007 Cuma günü İstanbul yerel zamanına göre 21:00-22:30 saatleri arasında irc.freenode.net sunucusundaki #netsec-tr kanalında "Hping ile TCP/IP Oyunları" başlıklı bir sunum düzenlenecektir. İlgilenen herkes davetlidir.

Sunum içeriği