Microsoft .NET Tanıtım Semineri

0
FZ
İstanbul Bilgi Üniversitesi, Bilgisayar Bilimleri Bölümü tarafından 11. seminerin konusu son 1 yılın en çok gündem işgal eden konularından biri olan Microsoft .NET yazılım geliştirme ve sunma platformu.

Konuşmacı: Çiğdem Çimen, Sistem Mühendisi, Microsoft.

Tarih: 27 Mayıs 2002, Pazartesi
Saat: 18:30
Yer: İstanbul Bilgi Üniversitesi, Kuştepe Kampüsü, Akademik Kurul Odası

Görüşler

0
anonim
seminere girebilmek icin on kayit gibi bir olay varmi? Yoksa elimizi kolumuzu sallayarak gidebiliyormuyuz... ?
0
FZ
Elini kolunu sallayarak girebilirsin ama yani çok fazla sallarsan güvenlik görevlileri kıllanabilir :)

Yok yani önkayıt falan yok.
0
SHiBuMi
Konu .NET'den açılmışken .NET ile ilgili son tartışmalardan bu yana edindiğim bilgi ve tecrübelerden bir kısmını aktarayım.

Web Services konusunda J2EE tabanlı uygulama sunucularının hemen hepsi pluginlerini hazırlamış ve geliştiricilere sunmuş durumdalar. Yakın zamanda iki tanesinin bu plugine sahip geliştirme araçlarını deneme imkanı bulacağım, ancak topladığım bilgilerden vardığım sonuç istenilebilecek temel özelliklerin hepsine sahip oldukları ki, bu özelliklere server tarafındaki WSDL ile aradaki SOAP proxy kodlarının otomatik olarak yaratılması ve geliştiricinin kullanımına sunulması da dahil.

J2EE tabanlı uygulama sunucularını pazarlayan firmalar, .NET kadar Web Services özelliklerini öne çıkartmıyorlar, her birinin plugini hazır olsa da, karşınıza bakın biz Web Services olayını bitirdik şeklinde değil de Web Services mi evet ona da destek veriyoruz biçiminde çıkıyorlar.

Bu firmaların hepsi Linuxu destekliyor ve sunucuların Linux tercih edilmesinin (Microsoft ile kıyaslandığında) performans olarak getirisinin çok daha yüksek olacağını dile getiriyorlar.

J2EE tabanlı çözümler .NET ile kıyaslandığında genel olarak daha pahalı. Bu daha pahalı, kurulacak sisteme göre farklılık gösteriyor elbette ancak birkaç katı bulması söz konusu olabilir, Microsoft'un bu konuda oldukça agresif bir fiyat politikası var, gidişatı iyi görmezse çıtayı daha da aşağı çekebilir.

.NET halihazırda bütün eski Visual Studio araçlarıyla uygulama geliştirenlerin ve ASP geliştiricilerinin tek adresi olarak gözüküyor. J2EE ve Java ise oturmuş bir sistem. Özellikle Java client uygulamalardaki performans problemi yüzünden Java'ya karşı önyargılı olmama rağmen, sunucu tarafında çalışan Java'nın performansı gerçekten etkileyici. Bu nedenle bütün geliştiricilere bu platforma göz atmadan .NET'te karar kılmamalarını tavsiye ederim.
0
anonim
>.NET halihazırda bütün eski Visual Studio araçlarıyla uygulama geliştirenlerin ve ASP geliştiricilerinin tek adresi olarak gözüküyor. J2EE ve Java ise oturmuş bir sistem.

Uzun bir aradan sonra sizi burada gormek mutlu etti oncelikle bizleri..

Benim ayakustu inceleyecek kadar bir tecrubem oldu VS .NET ile. Gordugum kadariyla, oyle ha deyince .NET servisi hazirlayamiyorsunuz. Zaten VS standart componentleri yetersiz oldugundan Grid vs. hep third-party kullaniyordunuz. Oyle MS'nin iddia ettigi gibi eski kodunu al hemen WebServices olarak yayinla olayi yok gibime geldi.
Biraz para veya ensesi kalin bir sponsor bulabilirsem bir VS .NET edinip daha iyi incelemek isterim. Yani, bu teshisim dogru mu ? Siz ne dusunursunuz ?

skoylu..
0
SHiBuMi
Merhaba,

Eski kodunu al hemen Web Services olarak yayınla olayı yok ancak Microsoft'un Studio.NET den önceki (Studio 6.0) kullanıcıları için hazırladığı ve ücretsiz olarak dağıttığı yardımcı araçlar var, örneğin SOAPToolkit bunlardan birisi. Ayrıca Microsoft'un sitesinde ve başka birçok IT sitesinde eski Studio geliştiricileri için .NET platformuna nasıl taşınırsınız konulu dokümanlar bulmak mümkün. MSDN Libraryde de bununla ilgili dokümanlar mevcut.

Microsoft, .NET SDKyı ücretsiz olarak dağıtıyor, yani teorik olarak bugün indirip üzerinde uygulamalar geliştirmeye başlayabilirsiniz, ancak daha önce de konuştuğumuz gibi .NET Studio olmadan hem öğrenme süreciniz hem de geliştirme süreciniz sizi sevgilinize ayıracağınız zamanı kısıtlamaya zorluyor. Şu da var, .NET diğer alternatifi J2EE üzerinde çalışan platformlara göre çok daha ucuz, 2000$-3000$ arası bir bütçeyle işletim sistemi+.NET platformu+MSSQL yapısı kurulabiliyor, J2EE alternatifleri ise yalnızca uygulama sunucu platformu için kapıyı 5000$ dan açıyor. MSDNe üyelik sözkonusu olduğunda 2500$ yıllık abonelikle Microsoftun bütün geliştirme ve uygulama araçlarına sahip olunabildiğini düşünürsek fiyat açısından Microsoft daha cazip gözüküyor.

Bu ay .NET araçlarını daha derinlemesine kullanma fırsatım olacak, ondan sonra FMye daha fazla tecrübeye dayanan yeni bir J2EE-.NET karşılaştırması yaparız.
0
anonim
Arz-talep mevzusu. Sanirim yakinda J2EE fiyatlarinda ciddi dususler olabilir.

Bu arada bende Sun ONE var. 4 CD ve J2EE olayini destekliyor. Lisansli. Gerci bir kez denemek icin tali bir alete kurdum. Forte vs. hepsi var. Bu bana promosyon olarak bedava gelmisti. Bu acidan bakinca biraz piyasayi takip etmek ucuza platform sahibi olmaya yarayabiliyor diyorum. Sun, MS gibi hep para demiyor bazen, boyle sirinlikler yapabiliyor. Aklinizda bulunsun..
0
SHiBuMi
Sun ONE takip edebildiğim kadarıyla J2EE tabanlı uygulama sunucu platformları arasında en fazla el yakanı, açılış direk olarak 10bin$ lı rakamlardan yapılıyor. Promosyon konusunda elinizdeki araçla yaptığınız uygulamaları satabilmek için lisansınızın olup olmaması önemli. IBM'den de ücretsiz 60 günlük bir evaluation sürümü edinebilmeniz mümkün ancak bununla yaptığınız uygulamaları herhangi bir şekilde ticarileştirmeniz yasal değil. Öte yandan geliştiricilere kolaylık sağlanması açısından birçoğu çözüm ortaklığı kavramını geliştirmiş, yıllık belirli bir bedel ödeyerek çözüm ortağı oluyor ve o firmanın bütün geliştirme araçlarına developement süreci ile sınırlı olmak kaydıyla ekstra bir bedel ödemeden ulaşabiliyorsunuz. Bu da size 2000-3000$ arası bir rakama patlıyor. Ancak müşteriye deployment aşamasına gelindiğinde müşteri bu kapsamın dışında kalıyor ve müşterinin kullanacağı araçlar için ayrıca lisans bedeli ödenmesi gerekiyor.
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

Panel : Görsel Sanatlarda Matematik ve Programlama

FZ

Atölye Onbir, özellikle görsel sanatlar için güncel bir araç haline gelen bilgi görselleştirme (Information Visualization) yöntemleri ve sanatçıların bu yeni araca yaklaşımı üzerine konuşmak için Can Altıneller‘i konuk ediyor. Bilgisayarın ve bilgisayar biliminin sanatçılara sunduğu imkanlar hakkında bilgi edinmek ve fikirlerinizi paylaşmak istiyorsanız en geç 10 Kasım 2009 tarihine kadar aşağıdaki formu doldurarak bu etkinlikteki yerinizi ayırtın.

Özgür Yazılım ve Açık Kaynak Günleri 2009: Épilogue et audiovisuels - Part 3

FZ

Birinci ve ikinci bölümden sonra üçüncü bölüm ile sevenlerimizin karşısındayız. Bu seferki konuklarımız bilgi çıkarımı (information retrieval) uzmanı Özgür Yılmazel ve besteci Mehmet Okonşar:

Onbinlerce belge, yazı, ürün ismi, makale, belge, vb. metin üzerinde, Türkçenin inceliklerinden faydalanarak indeksleme ve arama yapmak için ne kullanırsınız? MySQL, PHP ve PostgreSQL sizin yerinize olayı bitirmiş mi? Konu kapanmış mı? Elinizdeki çekiç ile her şey birer çivi gibi mi görünüyor? O halde bir daha düşünün yahut Apache Lucene projesine de katkıda bulunan ve akademik hayat ile sanayi işbirliğinin güzel örneklerini veren Özgür Yılmazel'in Açık Kaynak ve Özgür Yazılım Günleri 2009'daki videosunu izleyin diyoruz:

Trabzon´da Akademik Bilişim Konferansı´nda Linux Seminerleri

dfisek

Linux Kullanıcıları Derneği, her sene farklı bir şehirde düzenlenen Akademik Bilişim Konferansı'nda gene tüm konferans boyunca seminerler düzenliyor. Trabzon'da 11-13 Şubat tarihleri arasında OpenOffice'ten Tek Disketlik Linux'a, PL/pgSQL'den Yedekleme Sistemleri'ne kadar birçok konu ele alınacak. - Ayrıntılı Bilgi -

8 Aralık LKD İstanbul Etkinliği

penguencg

İstanbul ve çevre illerdeki arkadaşlar da çok istiyor, dedik ki penguenler bu sefer de İstanbul'da buluşsun. 8 Aralık Cumartesi günü derbiden 4 saat önce, yani saat 15:00'da Elma Kafe - Beer City'de[1] buluşuyoruz. Buluşmadan sonra kalmak isteyen penguenlerle dev ekranda derbiyi izlemeyi düşünüyoruz. Tabii muhabbet, eğlence de cabası.

Özgür Yazılım ve Açık Kaynak Günleri 2006

butch

24-25 Şubat 2006 tarihlerinde gerçekleşecek etkinlik programı oluşmaya başladı. Bu adreste bulabileceğiniz programa ek olarak daha önceki etkinliklere gelenlerin hatırlayacağı BS2(Büyük Salon), LKD seminerlerine ayırılmış durumda. LKD programının detayları da yakında yayınlanacak.

Ciddi bir katılım beklenen etkinlik, bu yıl sizlerin de ilgisini çekebilecek bazı yenilikler içeriyor.